TRB, BUDYNEK ˙A˙


2. WYZNACZENIE OBJĘTOŚCI GRUNTU

2.1 Wymiary budynku

BUDYNEK „A”

długość budynku - l = 70 m

szerokość budynku - s = 13 m

2.2 Wymiary wykopu fundamentowego:

hp = 1.3 m

m = 0.5 (dla IV kategorii gruntu)

x = hp * m = 1.3 * 0.5 = 0.65 m

Ze względów technologicznych wymiar w dnie wykopu powiekszamy o 2m

c = s + 2 = 15 m

d = l + 2 = 72 m

a = c + 2*x = 15 + 1.3 = 16.3m

b = d + 2*x = 72 + 1.3 = 73.3 m

2.3 Objętość gruntu wykopanego

hp = 1.3 m hk = 1m hr = 0.3m

F1 = a * b = 16.3 * 73.3 = 1194.79 m2

F2 = c * d = 15 * 72 = 1080 m2

F0 = (a+c)/2 * (b+d)/2 = 15.65m * 72.65m = 1136.97 m2

Vk = ( F1 + F2 +4*F0) * hk/6 = 1137.12 m3

2.4 Wymiary wykopu na zjazd koparki

pochylenie 20% (stosunek 1/5)

szerokość s'=5m

max głębokość hp = 1.3m

długość l' = 5*1.3= 6.5 m (z proporcji nachylenia)

x = 0.65 m

2.5 Objętość gruntu wykopanego z wykopu pod zjazd koparki

(jako połowa sumy brył składowych )

V1 = l'*s'*hp = 5*1.3*6.5 = 42.25 m3

V2 = 0.5*hp*x* l' =0.5*1.3*0.65*6.5 =2.746 m3

Vkw = 0.5*(V1+2*V2) = 24.71 m3

UWAGA:

W obliczeniach objętośći wykopu na zjazd koparki nie uwzględniono,

że część gruntu została już wcześniej wliczona do objętości wykopu

właściwego (takie uproszczenie zostało dokonane ze wzgledu na

pomijalnie małą objętość tego gruntu)

Vc = (Vk+Vkw)* gspulch = (1137.12+24.71) * 1.3 = 1510.38 m3

2.6 Objętość gruntu przeznaczona na odkład

Vo = ( Vk+Vkw - V bud ) * gspulch

Vbud = hk * l * s = 1*70*13 = 910 m3

Vo = ( 1137.12 + 24.71 - 910) * 1.3 = 327.38 m3

2.7 Objętość gruntu spulchnionego przeznaczonego do wywiezienia.

Vw = Vc - Vo = 1510.38-327.38 = 1183 m3

2.8 Objętość gruntu przeznaczonego do ręcznego usunięcia.

Vr = 2*St*Gt*( l+2p) + 2*Gt*St*(s - 2p-2gs) =2*0.9*0.6*(70+2*0.3)+

+2*0.9*0.6*(13-2*0.3-2*0.3) = 88.992 m3

2.9 Całkowita objętość gruntu wydobywanego ręcznie.

Vrs = Vr* gspulch = 88.992 * 1.3 = 115.69 m3

2.10 Zestawienie wielkości dla budynku A

Vc = 1510.38 m3

Vrs = 115.69 m3

Vo = 327.38 m3

V = Vc + Vrs = 1837.76 m3

UWAGA

Ze względu na taką samą wielkość budynków A,B,C,D,E,F powyższe wielkości przyjmujemy jako obowiązujące dla każdego z budynków.

2.11 Zestawienie objętości gruntu dla całego placu budowy.

Vc = 1510.38 * 6 = 9062.28 m3

Vrs = 115.69 * 6 = 694.14 m3

Vo = 327.38 * 6 = 1964.28m3

V = Vc + Vrs = 1837.76*6= 11026.56 m3

3. OBLICZENIA I DOBÓR SPRZĘTU ROBOCZEGO POTRZEBNEGO

DO WYKONANIA WYKOPÓW.

3.1 Dobór koparki

3.1.1 Charakterystyka techniczna koparki.

koparka KU - 1207

Dane techniczne:

napęd mechaniczny

max pojemność naczynia roboczego 1.3 m3

max promień skrawania 9.8 m

max głębokość kopania 2.5 m

max wysokość wyładunku 6.3 m

max promień wyładunku 8.7 m

długość wyładunku 6.7 m

masa 40 t

rodzaj podwozia gąsienicowe1

moc silnika 110 kw

prędkość 1-5 km/h

wymiary 4.2x3.1x3.9 m

czas cyklu 17.5s

3.1.2 Wydajność eksploatacyjna koparki w czasie jednej godziny.

Wekspl = 60*n*Q*Sn*Ss*Sw

n = T/ Tc

Tc = 17.5 s

n = 60/17.5 = 3.42cykli/min (przyjmujemy 3 cykle)

Q = 1.3 m3

Sn = 0.8

Ss = 1/1.3 = 0.77 ( IV kategoria gruntu)

Sw = 0.8

Wekspl = 60*3*1.3*0.8*0.77*0.8 = 115.31 m3/h

3.1.3 Wydajność eksploatacyjna koparki w ciągu jednej zmiany

Wzm = Wekspl*8h = 922.52 m3/zm

3.1.4 Czas pracy koparki na poszczególnych obiektach.

pod budynkiem A

Ta = Vc/Wzm = 1510.38/922.52 = 1.64 zm( przyjmujemy 2. zmiany)

dla wszystkich budynków

Ta-f = 6*2 = 12 zm

3.2 Dobór środków transportu:

3.2.1 Charakterystyka techniczna samochodu

TATRA 148S3

ładowność - 14 t

moc silnika 156 kw

masa własna 11 t

pojemność skrzynki - 8 m3

prędkość 71 km/h

3.2.2 Pojemność użytkowa jednostki transportowej.

Qt = U /γ0*Ss

U = 14t

γ0 = 1.8 t/ m3 ( IV kategoria gruntu)

Ss = 0.77( IV kategoria gruntu)

Qt = 14/1.8*0.77 = 10.1 m3

3.2.3 Liczba cykli pracy koparki potrzebna do napełnienia skrzyni samochodu.

Nc = Qt/(Qk*γspulch)

Qt = 10.1 m3

Qk = 1.3 m3

γspulch = 1.3

Nc = 10.1/(1.3*1.3) = 5.97 cykli (przyjmujemy 6 cykli)

3.2.4 Liczba jednostek transportowych

m = (t / tz)*k

tz = (Nc*Tc)/Sw = 6*17.5/0.8= 131.25s = 2.20 min

t = tz +2L/Vśr + tw + tm

L = 7 km

tw = 2min

tm = 3 min

Vśr = (2*V1*V2)/(V1+V2)

V1 = 30 km/h

V2 = 55 km/h

Vśr = 38.82 km/h = 0.647 km/min

t = 2.2+2*7/0.647+2+3 = 28.84 min

k = 1.05

m =(28.84/2.2)*1.05 = 13.76 ( przyjmujemy 14 samochodów)

3.2.5 Wydajność przewozowa jednosteki transportowej w czasie zmiany.

Wt = n*Qt*Sw

n = T/t = 8h/28.84min =480min/28.84min = 16.64

przyjmujemy 17 cykli transportowych w ciągu dnia.

Sw = 0.8

Wt =17*10.1*0.8 =137.36 m3/zm

3.2.6 Ilość zmian potrzebna do wywiezienia gruntu na poszczególnych obiektach.

BUDYNEK A

Ta = Vw/Wt

Vw = 1183 m3

Wt = 137.36 m3/zm

Ta = 1183/137.36 = 8.61 zm

Graficzna interpretacja pracy 14 środków transportu w

oparciu o zasadę nieprzerwanej pracy

tz = 2.2 min

t = 28.84 min

tw = 2 min

tj' = L/V1 =7/30 = 0.23h = 14 min

tj'' = L/V2 = 7/55 = 0.127h = 7.6min

Jeżeli do czasu jazdy doliczymy czas manewrowania to uzyskamy:

tj' = 15.5 min

tj'' = 9.1 min

wykres graficzny:

UWAGA

Ze względu na taką samą wielkość budynków A,B,C,D,E,F powyższe wielkości przyjmujemy jako obowiązujące dla każdego z budynków.

4.0 OBLICZENIA DOTYCZĄCE RĘCZNEGO WYDOBYCIA GRUNTÓW

4.1 Wydajność zmianowa jednego robotnika

tn = 318h/100m3 (dla IV kategorii gruntu)

4.2 Wydajność godzinowa jednego robotnika

Wrh = 100/318 = 0.314 m3/h

4.3 Wydajność zmianowa jednego robotnika

Wrzm = 8*0.314 = 2.51 m3/zm.

Przyjmuję grupę 20-ciu robotników

4.4 Wydajność zmianowa grupy 20-tu robotników.

Wr20zm = 20*2.51 = 50.2 m3/zm.

4.5 Czas pracy robotników na poszczególnych obiektach

Ta = Vrs/ Wr20zm =115.69/50.2 = 2.3 zm

4.6 Ogólny czas pracy robotników (dla sześciu budynków)

Ta-f = 6*2.3 = 13.8 zm

5. OBLICZENIA DOTYCZĄCE SPYCHARKI

5.1Charakterystyka techniczna spycharki

spycharka TD-25C

moc - 155 kW

sterowanie hydrauliczne

wymiary lemiesza 3.99 x 1.47m

wznios lemiesza 1.42 m

max opuszczenie lemiesza 0.51 m

skręt lemiesza w pionie 100

skręt lemiesza w poziomie 250

prędkość max do przodu 4.2-10.1 km/h

do tyłu 10.1 - 11.3 km/h

masa maszyny 30.3 t

pojemność geometryczna lemiesza 3.44m3

czas cyklu roboczego 1.26 min

5.2 Obliczenie wydajności spycharki

Wekspl = Q*Sn*Ss*Sw*60/t

Q = 3.44m3

Sn =0.8

Ss = 0.77

Sw = 0.75

t = 1.26 min

Wekspl = 3.44*0.8*0.77*0.75*60/1.26 = 75.68 m3/h

5.3 Wydajność zmianowa spycharki

Wzm = Wekspl*8h =75.68*8 = 605.44 m3/zm.

5.4 Czas pracy spycharki na poszczegółnych obiektach.

pod budynkiem A

Ta = Vo/Wzm = 327.38/605.44 = 0.54 zm = 4.32h+1h (ugniatanie) = 5.32h

dla całej budowy

Ta-f = 6*5.32 = 31.92 h = 4zm

5 DOBÓR MASZYN DO PRAC PRZYGOTOWAWCZYCH

5.1 Dobór zrywarki

Jako zrywarka zostanie użyta spycharka z dodatkowym osprzętem - zrywakiem

5.2 Dobór zgarniarki

Dobieramy zgarniarkę typu D-188



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
6 wykˆad WiĄzania chemiczne[F]
Wyk%c5%82ad Niepewno%c5%9b%c4%87 pomiaru
Inteligentny budynek, systemy s Nieznany
A
koncepcja poznawcza czyli człowiek samodzielny (4 str), ☆♥☆Coś co mnie kręci psychologia
BLOOG, ● Wiersze moje ♥♥♥ for Free, ☆☆☆Filozofia, refleksja, etc
psychologia-pojęcia (4 str), ☆♥☆Coś co mnie kręci psychologia
egz TRB I 2009 c, Politechnika Poznańska, Budownictwo, Technologia Robót Budowlanych, Zaliczenie wyk
wklej obr.jest mały z jewej str.+ tekst, ⊱✿ WALENTYNKI ⊱✿
Pokaż mi swój obraz, ● Wiersze moje ♥♥♥ for Free, ☆☆☆Filozofia, refleksja, etc
SAŁATKA, ® ★MÓJ ŚWIAT★ ® - ๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑๑, ® ★ DIETETYKA ★ ® ▬▬▬▬
TRB - Zabezpieczenie konstrukcji, Budownictwo S1, Semestr IV, Technologia robót budowlanych, Pomoc
5. Prensa, Hiszpański, Kultura, España en directo
Pochód nocnych myśli, ● Wiersze moje ♥♥♥ for Free, ☆☆☆Filozofia, refleksja, etc
relaksacja progresywna wg. Jackobsona dla dzieci (2 str), ☆♥☆Coś co mnie kręci psychologia
017 - Kod ramki, ⊱✿ WALENTYNKI ⊱✿

więcej podobnych podstron