„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marek Olsza
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska
812[01].O1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Andrzej Pasiut
mgr inż. Robert Wanic
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Olsza
Konsultacja:
mgr inż. Danuta Pawełczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 812[01].O1.01
„Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
ś
rodowiska”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu operator maszyn
i urządzeń do obróbki plastycznej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
11
5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Ochrona przeciwpożarowa
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Ochrona środowiska
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
19
7.
Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn i urządzeń do obróbki
plastycznej.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z Poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
−
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z Poradnika
do nich adresowanego. Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia podzielony jest na
podrozdziały. Materiał nauczania zawarty w poradniku w miarę możliwości uczniowie
powinni przeanalizować samodzielnie.
Pytania sprawdzające mają wykazać czy uczeń jest przygotowany do wykonania
ć
wiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom samodzielne udzielenie odpowiedzi
na pytania lub wspólnie z całą grupą uczniów, podczas dyskusji opracować odpowiedzi na
pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może
uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
Dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności.
Sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie potwierdzić
lub zaprzeczyć opanowanie określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia,
nauczyciel powinien do tych zagadnień wrócić.
Testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia należy wykorzystać do
oceny uczniów, a wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny
pracy własnej nauczyciela.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pogadanka dydaktyczna,
−
opis z pokazem,
−
ć
wiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
812[01].O1
Techniczne podstawy zawodu
812[01].O1.01
Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska
812[01].O1.02
Posługiwanie się dokumentacją
techniczną
812[01].O1.03
Stosowanie materiałów konstrukcyjnych
i narzędziowych
812[01].O1.04
Rozpoznawanie elementów maszyn
i mechanizmów
812[01].O1.05
Analizowanie układów elektrycznych
i automatyki przemysłowej
812[01].O1.06
Stosowanie mechanicznych technik
wytwarzania części maszyn
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
−
interpretować podstawowe prawa fizyczne,
−
interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,
−
użytkować komputer,
−
pracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zinterpretować podstawowe przepisy prawa, prawa i obowiązki pracownika oraz
pracodawcy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
określić podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpiecznych
i higienicznych warunków pracy,
−
przewidzieć konsekwencje naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas
wykonywania zadań zawodowych,
−
określić wymagania bhp dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-
sanitarnych,
−
dobrać środki ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy,
−
zapobiec zagrożeniom zdrowia i życia,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
ergonomii,
−
określić prace zabronione młodocianym w zakładach obróbki plastycznej,
−
określić dopuszczalne normy dotyczące oświetlenia, hałasu, drgań oraz pracy w polu
elektromagnetycznym na typowych stanowiskach operatorskich,
−
wyjaśnić i zastosować zasady ochrony przeciwpożarowej i prowadzenia akcji gaśniczej,
−
powiadomić właściwe służby o zaistniałym pożarze i wypadku przy pracy,
−
udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,
−
określić główne źródła zanieczyszczeń emitowanych przez huty żelaza i metali
nieżelaznych oraz wskazywać ich wpływ na człowieka i środowisko,
−
ocenić stan zagrożenia środowiska spowodowany emisją gazów, pyłów i innych odpadów
hutniczych na podstawie obowiązujących norm dopuszczalnych zanieczyszczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej
812[01]
Moduł:
Techniczne podstawy zawodu 812[01].O1
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony
przeciwpożarowej
i
ochrony
ś
rodowiska
812[01].O1.01
Temat: Wymagania bhp dotyczące pomieszczeń pracowniczych oraz higieniczno-
sanitarnych.
Cel ogólny: Opanowanie umiejętności interpretowania przepisów Kodeksu pracy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróżniać obowiązki pracodawcy w zakresie pomieszczeń higieniczno sanitarnych,
−
wyszukiwać i selekcjonować informacje z kodeksu pracy dotyczące wymagań
bezpieczeństwa i higieny pracy.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−−−−
organizowania i planowania pracy,
−−−−
pracy w zespole,
−−−−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pogadanka dydaktyczna,
−
dyskusja w grupie.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
Kodeks pracy z komentarzem,
−
normy,
−
Dzienniki Ustaw,
−
literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w małych zespołach.
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Omówienie celów zajęć.
3.
Plan zajęć:
a)
Prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy dotyczące bezpieczeństwa i higieny
pracy:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Wstęp – należy wyjaśnić uczniom znaczenie Kodeksu pracy, scharakteryzować inne akty
prawne, wyjaśnić znaczenie bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
uczniowie otrzymują Kodeks pracy, normy lub inne akty prawne
−
dzienniki ustaw,
–
uczniowie pracując indywidualnie wyszukują wymogi dotyczące pomieszczeń
pracowniczych oraz higieniczno sanitarnych,
–
pracując w grupie uczniowie sporządzają wspólne listy obowiązków pracodawcy
w zakresie zapewnienia bhp w pomieszczeniach pracy oraz higieniczno sanitarnych.
b)
Wymagania bhp dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-
sanitarnych:
Wstęp
−
należy podać uczniom pojęcie pomieszczenia pracy, pomieszczeń higieniczno-
sanitarnych:
–
uczniowie otrzymują normy dotyczące różnych pomieszczeń pracy i pomieszczeń
higieniczno – sanitarnych,
–
uczniowie pracując samodzielnie wypisują przy nazwie określonego pomieszczenia
wymagania odnośnie bhp,
–
pracując w grupie uczniowie sporządzają wspólną tabelę wymagań dotyczących
określonych przez nauczyciela pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-
sanitarnych.
W trakcie wypełniania tabeli nauczyciel zwraca uwagę uczniom na specyfikę wymagań
pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.
4.
Podsumowanie zajęć:
−−−−
uczniowie uzasadniają znaczenie Kodeksu pracy,
−−−−
określają korzyści wynikające z przestrzegania przepisów bhp,
−−−−
określają podstawowe obowiązki pracodawców, pracowników wynikające z Kodeksu
pracy dotyczące zachowania bhp w pomieszczeniach pracy i pomieszczeniach
higieniczno-sanitarnych,
−−−−
określają wymagania dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-
sanitarnych.
5.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
−
uczniowie prezentują swoje prace,
−
nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni on postępy,
−
uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj
w
Kodeksie
pracy
informacji
na
temat:
Wykonywania
pracy
w tym samym miejscu przez pracowników zatrudnionych przez różnych pracodawców.
Wynotuj najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe pisemne wypowiedzi uczniów dotyczące sposobu prowadzenia zajęć
i opanowanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej
812[01]
Moduł:
Techniczne podstawy zawodu 812[01].O1
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony
przeciwpożarowej
i
ochrony
ś
rodowiska
812[01].O1.01
Temat: Znaki ostrzegawcze i informacyjne spotykane w zakładach obróbki plastycznej.
Cel ogólny: Kształtowanie
umiejętności
rozpoznawania
znaków
ostrzegawczych
i informacyjnych występujących na zakładach obróbki plastycznej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać znaki ochrony przeciwpożarowej,
−
rozpoznać znaki informacyjne,
−
rozpoznać znaki zakazu,
−
rozpoznać znaki bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
wskazać konsekwencje naruszenia przepisów i zasad bhp podczas wykonywania zadań
zawodowych.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
prezentowania wyników swojej pracy,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz,
−
dyskusja w grupie.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
plansze ze znakami ostrzegawczymi i informacyjnymi,
−
literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w małych zespołach.
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest rozpoznawanie znaków ostrzegawczych i informacyjnych.
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Omówienie celów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
3.
Plan:
a)
Prawa i obowiązki pracodawcy dotyczące środków ochrony indywidualnej oraz
odzieży roboczej:
Wstęp – należy wyjaśnić uczniom znaczenie znaków higieny i ochrony pracy, podać
przykłady aktów prawnych dotyczących znaków higieny i ochrony pracy, wyjaśnić
znaczenie ich stosowania oraz ich wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy.
−
uczniowie otrzymują instrukcje , normy lub inne akty prawne,
−
uczniowie pracując indywidualnie wypisują jak dzielimy znaki ostrzegawcze
i informacyjne.
b)
Wymagania bhp dotyczące umieszczania i zastosowania znaków ostrzegawczych
i informacyjnych spotykanych na zakładach metalurgicznych:
−
uczniowie otrzymują normy dotyczące znaków higieny i ochrony pracy,
−
pracując w grupie uczniowie sporządzają wspólną tabelę stosowanych znaków
higieny i ochrony pracy.
W trakcie tworzenia tabeli nauczyciel zwraca uwagę uczniom na funkcje i zadania
poszczególnych znaków higieny i ochrony pracy.
Podsumowanie
−
uczniowie uzasadniają znaczenie stosowania znaków ostrzegawczych i informacyjnych,
−
wskazują korzyści wynikające z przestrzegania przepisów bhp,
−
wyszczególniają wymagania dotyczące stosowania znaków higieny i ochrony pracy na
poszczególnych stanowiskach pracy.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat: znaków ostrzegawczych i informacyjnych
spotykanych na zakładach obróbki plastycznej. Na podstawie zgromadzonych informacji
opisz zastosowanie w zeszycie do ćwiczeń
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobywania umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ podstawowe prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy w przypadku
zaistnienia wypadku przy pracy. Wpisz je w poniższą tabelę.
Pracodawca jest zobowiązany
Pracownik jest zobowiązany
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w Kodeksie pracy informacje o prawach i obowiązkach pracownika w zakresie
bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
zanotować numery artykułów z Kodeksu pracy,
3)
wypisać prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w przypadku zaistnienia wypadku
przy pracy,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
Kodeks pracy z komentarzem,
−
Dzienniki Ustaw,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Określ wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące transportu ręcznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w Kodeksie pracy i normach lub w dziennikach ustaw informacje
o wymaganiach bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących transportu ręcznego,
2)
zanotować najważniejsze wymagania,
3)
zaprezentować wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
Kodeks pracy z komentarzem,
−
Dzienniki Ustaw,
−
Polska Norma,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj zagrożenia wypadkowe występujące podczas eksploatacji maszyn.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zidentyfikować najważniejsze zagrożenia występujące podczas eksploatacji maszyn,
2)
zanotować najważniejsze zagrożenia,
3)
zaprezentować wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
Dzienniki Ustaw,
−−−−
Polska Norma,
−−−−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 4
Opisz zastosowanie znaków umieszczonych w tabeli.
Znak
Opis
Znak
Opis
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń
prezentuje swoją pracę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze znakami bhp,
2)
zidentyfikować znaki umieszczone w tabeli,
3)
opisać przeznaczenie znaków,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
plansze poglądowe znaków przeciwpożarowych,
−−−−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2.
Ochrona przeciwpożarowa
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz sprzęt i środki gaśnicze w zależności od rodzaju pożaru. Wpisz je do poniższej
tabeli.
Typ pożaru
Zastosowane środki gaśnicze
Uwagi
A –
spalaniu ulegają ciała stałe
pochodzenia
organicznego
(paliwa stałe, drewno, papier,
tkaniny),
B –
ogień obejmuje ciecze palne
lub
substancje
stałe
przechodzące w stan płynny
pod
wpływem
wysokiej
temperatury (paliwa ciekłe,
alkohole,
oleje,
smary,
materiały bitumiczne),
C –
płoną gazy palne (acetylen,
metan, propan
−
butan, wodór,
gaz koksowniczy lub ziemny),
D –
zapaleniu uległy metale lekkie
(magnez, sód, potas).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń
prezentuje swoją pracę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z instrukcjami przeciwpożarowymi oraz instrukcjami stosowania sprzętu
i środków gaśniczych,
2)
dobrać odpowiednie środki gaśnicze dla danego typu pożaru,
3)
zanotować możliwe do zastosowania środki gaśnicze,
4)
zaprezentować wyniki pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
instrukcje przeciwpożarowe,
−−−−
instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych,
−−−−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj symulację polegającą na zastosowaniu podręcznego sprzętu i środków
gaśniczych do gaszenia pożaru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami stosowana podręcznego sprzętu i środków
gaśniczych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wybrać odpowiedni sprzęt lub środek gaśniczy do określonego typu pożaru,
2)
określić sposób użycia danego sprzętu lub środka gaśniczego,
3)
określić najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu wymienionych środków
gaśniczych,
4)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
sprzęt i środki gaśnicze,
−
instrukcje przeciwpożarowe,
−
instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Opisz zastosowanie znaków umieszczonych w tabeli.
Znak
Opis
Znak
Opis
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń
prezentuje swoją pracę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze znakami przeciwpożarowymi,
2)
zidentyfikować znaki umieszczone w tabeli,
3)
opisać przeznaczenie znaków,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
plansze poglądowe znaków przeciwpożarowych,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj symulację polegającą na gaszeniu pudełek tekturowych po narzędziach
skrawających.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dobrać odpowiedni sprzęt gaśniczy,
2)
rozpocząć gaszenie,
3)
omówić najczęściej popełniane błędy podczas gaszenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
instrukcje wszczynania alarmu,
−−−−
instrukcje przeciwpożarowe,
−−−−
instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych,
−−−−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3.
Ochrona środowiska
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj instrukcje gospodarki odpadami i opakowaniami dla wybranego działu
przedsiębiorstwa metalurgicznego lub zajmującego się obróbką plastyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zidentyfikować rodzaje odpadów i opakowań,
2)
wyszukać w regulacjach prawnych dane dotyczące metod składowania i utylizacji ww.
odpadów i opakowań,
3)
pogrupować odpady według metod składowania i utylizacji,
4)
zestawić w tabeli grupy odpadów i metody ich składowania i utylizacji,
5)
scharakteryzować opracowaną instrukcję.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dyrektywy Unii Europejskiej,
−
Polskie Normy,
−
charakterystyka wydziału metalurgicznego,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Opracuj instrukcję składowania i zlecania utylizacji popiołów pokoksowniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zidentyfikować ilość popiołów,
2)
wyszukać w regulacjach prawnych dane dotyczące popiołów pokoksowniczych,
3)
zestawić w tabeli uzyskiwane ilości popiołów wynikających z procesu technologicznego,
4)
scharakteryzować opracowaną instrukcję.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
dyrektywy Unii Europejskiej,
−−−−
Polskie Normy,
−−−−
charakterystyka wydziału metalurgicznego,
−−−−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Opracuj harmonogram wywozu odpadów dla zakładu obróbki plastycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zidentyfikować wielkość produkcji,
2)
zidentyfikować rodzaje i ilość odpadów,
3)
ocenić rozmiary pojemników na odpady,
4)
zapisać w tabeli orientacyjną częstotliwość wywozu odpadów według typu odpadu,
5)
scharakteryzować opracowany harmonogram.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
dyrektywy Unii Europejskiej,
−−−−
Polskie Normy,
−−−−
przykładowa charakterystyka zakładu pracy (zawierająca charakter produkcji, proces
technologiczny, wielkość zatrudnienia, materiały potrzebne do procesu produkcyjnego,
powstające odpady, opakowania),
−−−−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie zasad
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–15 z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. d, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. a, 9. d, 10. d, 11. b,
12. a, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić działania po zażegnanym wypadku
B
P
b
2
Rozpoznać znaczenie używanych kolorów
w znakach BHP
B
P
d
3
Określić przeznaczenie gaśnic
B
P
d
4
Określić obowiązki pracodawcy
B
P
c
5
Rozpoznać znaczenie znaków
B
P
a
6
Określić miejsce składowania
B
P
c
7
Rozpoznać znak nakazu
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
8
Zdefiniować urządzenie pracujące pod
ciśnieniem
A
P
a
9
Zastosować zasady prawidłowego
gospodarowania odpadami
B
P
d
10
Zastosować zasady prawidłowego
gromadzenia odpadów
B
P
d
11 Rozpoznać zagrożenie hałasem
B
P
b
12 Rozpoznać znak informacyjny
B
P
a
13 Przypisać sprzęt gaśniczy do rodzaju pożaru
B
P
c
14 Rozpoznać znak ostrzegawczy
B
P
c
15 Rozpoznać znak recyklingu
B
P
a
16
Rozróżnić bezdotykowe urządzenia
odległościowe
C
PP
a
17 Rozpoznać znak zakazu
C
PP
a
18
Scharakteryzować pojęcia związane
z zagrożeniem pożarowym
C
PP
d
19
Scharakteryzować pojęcie odzieży roboczej
dyżurnej
C
PP
b
20 Rozpoznać znak informacyjny
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj dla każdego ucznia: instrukcje dla ucznia, zestaw zadań testowych, kartę
odpowiedzi.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
5 minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.
8.
Czas trwania testu – 45 minut.
9.
Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 20 pkt.
Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska. Spróbuj swoich sił. Zadania nie są trudne i jeżeli
zastanowisz się, to na pewno udzielisz odpowiedzi.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja dla ucznia,
–
zestaw zadań,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Po zaistniałym wypadku powinieneś
a)
wykonać wpis w książce wypadków lub wypełnić formularz wypadkowy.
b)
zgłosić zaistniałe wydarzenie przełożonemu.
c)
nie robić nic, bo wypadki zawsze się zdarzają.
d)
wyciągnąć wnioski dla siebie bez poinformowania innych osób.
2.
Barwa czerwona służy do oznaczania
a)
lokalizacji sprzętu telekomunikacyjnego.
b)
pomieszczeń lub maszyn które mogą stwarzać niebezpieczeństwo.
c)
lokalizacji sprzętu gaśniczego.
d)
znaków zakazu.
3.
Gaśnice śniegowe służą do gaszenia pożarów typu
a)
AC.
b)
AB.
c)
BC.
d)
ABC.
4.
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca przed rozpoczęciem działalności musi
a)
sporządzić wykaz magazynu.
b)
zbadać stan wizualny pomieszczeń.
c)
zawiadomić na piśmie inspektora pracy i inspektora sanitarnego.
d)
określić zakres obowiązków kierownictwa.
5.
Znak stosowany jest do oznaczenia
a)
dbałości o środowisko.
b)
terenów zielonych.
c)
rurociągu z ciepłą wodą.
d)
przycisku alarmowego.
6.
Prawidłowe składowanie olejów przepracowanych to
a)
składowanie oleju w dowolnych pojemnikach na świeżym powietrzu.
b)
składowanie oleju w dowolnych pojemnikach pod ziemią.
c)
składowanie oleju w zbiornikach, lub w szczelnych pojemnikach pod zadaszeniem
i na utwardzonej powierzchni.
d)
pracodawca niema obowiązku składowania przepracowanych olejów.
7.
Przedstawiony na rysunku znak oznacza nakaz stosowania
a)
osłony twarzy.
b)
ochrony oczu.
c)
osłony.
d)
ochrony.
8.
Urządzenia pracujące pod ciśnieniem to takie, w których ciecze i gazy znajdują się pod
ciśnieniem
a)
większym od atmosferycznego.
b)
dwa razy większym niż atmosferyczne.
c)
różnym od atmosferycznego.
d)
mniejszym od atmosferycznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
9.
Zasady prawidłowego gospodarowania odpadami to
a)
zapobieganie i składowanie odpadów.
b)
zapobieganie i gromadzenie odpadów.
c)
usuwanie nagromadzonych odpadów i ich unieszkodliwianie.
d)
zapobieganie, składowanie i gromadzenie odpadów a potem ich częste usuwanie
i unieszkodliwianie.
10.
Pod pojęciem gromadzenia odpadów rozumiemy
a)
składowanie odpadów.
b)
utylizacja odpadów.
c)
usuwanie nagromadzonych odpadów i ich unieszkodliwianie.
d)
umieszczanie odpadów w specjalnie do tego celu przystosowanych pojemnikach.
11.
Nadmierny hałas stanowi zagrożenie dla zdrowia, ponieważ
a)
powoduje natychmiastowe uszkodzenie słuchu.
b)
przyspiesza normalną utratę słuchu, występującą wraz z wiekiem.
c)
powoduje stres.
d)
noszenie ochrony uszu przez dłuższy czas może uszkodzić małżowiny uszne.
12.
Znak przedstawiony na rysunku stosowany jest do oznaczenia
a)
gaśnicy.
b)
hydrantu.
c)
rurociągu z ciepłą wodą.
d)
przycisku alarmowego.
13.
Gaśnice proszkowe służą do gaszenia pożarów typu
a)
AC.
b)
AB.
c)
ABC.
d)
AD.
14.
ś
ółty trójkąt o grubej krawędzi oznacza
a)
zakaz.
b)
nakaz.
c)
ostrzeżenie.
d)
informacje.
15.
Znak przedstawiony na rysunku stosowany jest do oznaczenia
a)
recyklingu oleju.
b)
wyrobów ropopochodnych.
c)
gaśnicy.
d)
przycisku alarmowego.
16.
Do bezdotykowych urządzeń odległościowych nienależny urządzenie
a)
fotoelektryczne.
b)
pojemnościowe.
c)
indukcyjne i ultradźwiękowe.
d)
wyłącznika krańcowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
17.
Znak przedstawiony na rysunku stosowany jest do oznaczenia
a)
zakazu przewozu osób na urządzeniach transportowych.
b)
przewozu osób na urządzeniach transportowych.
c)
ostrzeżenia o poruszaniu się urządzeń transportowych.
d)
miejsc, w których miały miejsce wypadki z udziałem
urządzeń transportowych.
18.
Pożar jest to
a)
kontrolowany proces spalania odbywający się poza paleniskiem.
b)
kontrolowany proces spalania odbywający się w palenisku.
c)
niekontrolowany proces spalania odbywający się w palenisku.
d)
niekontrolowany proces spalania odbywający się poza paleniskiem.
19.
Odzież robocza dyżurna jest to odzież, która
a)
stanowi wyposażenie danego stanowiska pracy i jest wydawana pracownikowi
wyłącznie do jego osobistego użytku.
b)
nie stanowi wyposażenia danego stanowiska pracy i jest przydzielana
poszczególnym jednostkom organizacyjnym jako wyposażenie dodatkowe.
c)
jest własnością pracownika i do jego obowiązków należy utrzymywanie jej
w czystości.
d)
jest dostarczana wraz z maszyną.
20.
Znak przedstawiony na rysunku stosowany jest do oznaczenia
a)
włącznika alarmu.
b)
zatrzymania awaryjnego.
c)
włącznika podnoszenia kurtyny ochronnej.
d)
wyłącznika oświetlenia awaryjnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Przestrzeganie
zasad
bezpieczeństwa
i
higieny
pracy,
ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie zasad
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–15 z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. d 6. c, 7. d, 8. d, 9. b, 10. b, 11. a,
12. a, 13. c, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. d, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić rodzaje znaków
B
P
a
2
Rozpoznać czynniki powodujące zagrożenie
dla zdrowia
B
P
b
3
Rozpoznać znaki informacyjne
B
P
c
4
Określić działania po zażegnanym wypadku
B
P
b
5
Określić przeznaczenie gaśnic
B
P
d
6
Określić obowiązki pracodawcy
B
P
c
7
Rozróżniać kolory używane w znakach
informacyjnych i ostrzegawczych
B
P
d
8
Określić wysokość pomieszczeń tymczasowej
pracy
B
P
b
9
Określić znaczenie stosowania środków
ochrony indywidualnej
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
10
Wskazać konieczność stosowania środków
ochrony indywidualnej
B
P
b
11
Wskazać optymalną temperaturę dla
pracowników przebywających na hali ciężkiej
pracy
B
P
a
12 Rozpoznać środki ochrony głowy i szyi
B
P
a
13 Rozpoznać substancje łatwopalne
B
P
c
14 Rozpoznać urządzenia zabezpieczające
B
P
a
15
Określić odległość pomiędzy magazynem
z substancjami niebezpiecznymi a innymi
budynkami
B
P
b
16
Określić częstość wywozu odpadów
zawierających resztki organiczne
C
PP
a
17 Rozpoznać rodzaje odzieży roboczej
C
PP
a
18
Scharakteryzować pojęcia związane
z ochronną środowiska
C
PP
d
19 Rozpoznać typy pożarów
C
PP
b
20 Dobrać gaśnicę do typu pożaru
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj dla każdego ucznia: instrukcje dla ucznia, zestaw zadań testowych, kartę
odpowiedzi.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.
8.
Czas trwania testu – 45 minut.
9.
Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 20 pkt.
Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska. Spróbuj swoich sił. Zadania nie są trudne i jeżeli
zastanowisz się, to na pewno udzielisz odpowiedzi.
Powodzenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Znak w kształcie koła przekreślony ukośnie oznacza
a)
zakaz.
b)
nakaz.
c)
ostrzeżenie.
d)
bezpieczne warunki pracy.
2.
Nadmierny hałas stanowi zagrożenie dla zdrowia, ponieważ
a)
powoduje natychmiastowe uszkodzenie słuchu.
b)
przyspiesza normalną utratę słuchu, występującą wraz z wiekiem.
c)
powoduje stres.
d)
noszenie ochrony uszu przez dłuższy czas może uszkodzić małżowiny uszne.
3.
Znak przedstawiony na rysunku stosowany jest do oznaczenia
a)
przycisku alarmowego,
b)
gaśnicy,
c)
hydrantu,
d)
ujęcia wody.
4.
Po wypadku śmiertelnym pracodawca niezwłocznie powinien
a)
wykonać wpis w książce wypadków lub wypełnić formularz wypadkowy.
b)
zawiadomić inspektora pracy i prokuratora.
c)
ustalić okoliczności i przyczyny wypadku.
d)
wyciągnąć wnioski dla siebie bez poinformowania innych osób.
5.
Gaśnice proszkowe służą do gaszenia pożarów typu
a)
AC.
b)
AB.
c)
BC.
d)
ABC.
6.
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca przed rozpoczęciem działalności musi
a)
sporządzić wykaz magazynu.
b)
zbadać stan wizualny pomieszczeń.
c)
zawiadomić na piśmie inspektora pracy i inspektora sanitarnego.
d)
określić zakres obowiązków kierownictwa.
7.
Barwa zielona służy do oznaczania
a)
lokalizacji sprzętu telekomunikacyjnego.
b)
pomieszczeń lub maszyn które mogą stwarzać niebezpieczeństwo.
c)
lokalizacji sprzętu gaśniczego.
d)
wyjść ewakuacyjnych, punktów pierwszej pomocy.
8.
Wysokość pomieszczenia czasowej pracy w którym nie występują czynniki szkodliwe
nie może być mniejsza niż
a)
2,1 m w świetle.
b)
2,2 m w świetle.
c)
2 m w świetle.
d)
1,9 m w świetle.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9.
Fakt, że nie możemy zapobiec wszystkim wypadkom, oznacza, że stosowanie środków
ochronny indywidualnej jest:
a)
zbędne.
b)
niezbędne.
c)
to zależy od pracodawcy.
d)
to zależy od pracownika.
10.
Jakie osobiste wyposażenie ochronne należy stosować, aby uniknąć pochwycenia przez
wiertarkę stojakową
a)
rękawice.
b)
czapkę siatkową.
c)
buty ochronne.
d)
fartuch.
11.
Optymalna temperatura przebywania ludzi na hali ciężkiej pracy wynosi
a)
+12
o
C.
b)
+1
o
C.
c)
+5
o
C.
d)
+8
o
C.
12.
W celu ochrony głowy i szyi przed urazami należy stosować
a)
kask.
b)
czapkę bawełnianą.
c)
czapkę siatkową.
d)
maskę oddechową.
13.
Substancja niepalna to
a)
klej.
b)
masa uszczelniająca.
c)
azbest.
d)
płyn hamulcowy.
14.
Urządzeniem zabezpieczającym nie jest
a)
osłona.
b)
mata czuła na nacisk.
c)
zawór bezpieczeństwa.
d)
wyłącznik krańcowy.
15.
Budynek magazynu z substancjami niebezpiecznymi powinien być zlokalizowany
w odległości nie mniejszej niż
a)
40 m od innych obiektów.
b)
50 m od innych obiektów.
c)
30 m od innych obiektów.
d)
20 m od innych obiektów.
16.
Częstotliwość wywozu odpadów zawierających resztki organiczne wynosi co
a)
2–3 dni.
b)
5–8 dni.
c)
2–4 tygodnie.
d)
5–6 tygodnie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
17.
Odzież robocza dyżurna jest to odzież, która
a)
stanowi wyposażenie danego stanowiska pracy i jest wydawana pracownikowi
wyłącznie do jego osobistego użytku.
b)
nie stanowi wyposażenia danego stanowiska pracy i jest przydzielana poszczególnym
jednostkom organizacyjnym jako wyposażenie dodatkowe.
c)
jest własnością pracownika i do jego obowiązków należy utrzymywanie jej
w czystości.
d)
jest dostarczana wraz z maszyną.
18.
Pod pojęciem gromadzenia odpadów rozumiemy
a)
składowanie odpadów.
b)
utylizacja odpadów.
c)
usuwanie nagromadzonych odpadów i ich unieszkodliwianie.
d)
umieszczanie odpadów w specjalnie do tego celu przystosowanych pojemnikach.
19.
Jeżeli zapaleniu ulegają oleje, to pożar jest typu
a)
A.
b)
B.
c)
C.
d)
D.
20.
Do gaszenia palącego się paliwa nie można użyć
a)
gaśnic i agregatów pianowych.
b)
gaśnic śniegowych.
c)
gaśnic proszkowych.
d)
hydrantów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Przestrzeganie
zasad
bezpieczeństwa
i
higieny
pracy,
ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1.
Bernaciak A.: Przedsiębiorstwa wobec wymagań ochrony środowiska. Salamandra,
Poznań 2000
2.
Chałas J., Kwiatkowska H.: Kodeks pracy 2006 z komentarzem. Gazeta Prawna,
Warszawa 2006
3.
Dziennik Ustaw – Ustawa o odpadach, Ustawa o ochronie środowiska
4.
Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
5.
Rączkowski B.: Bhp w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002
6.
Stępczak K.: Ochrona i kształtowanie środowiska. WSIP, Warszawa 2001
7.
www.ciop.pl
8.
www.gasnice.waw.pl
9.
www.gras.pl
10.
www.kodeks-pracy.com.pl
11.
www.wydawnictw.forum.nf.pl
Literatura metodyczna:
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004
3.
Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995