„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Dorota Wójcik
Małgorzata Sołtysiak
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz ochrony przeciwpożarowej
514[01].O1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Danuta Matuszewska
mgr inż. Izabela Suligowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej Przestrzeganie
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 514[01].O1.01
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
14
5.1. Prawna ochrona pracy
14
5.1.1. Ćwiczenia
14
5.2. Higieny pracy
16
5.2.1. Ćwiczenia
16
5.3. Zagrożenia i profilaktyka w środowisku pracy
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
5.4. Postępowanie w sytuacjach zagrożeń i wypadków
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literartura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej”, który będzie pomocny
w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;
−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy,
−
literaturę uzupełniającą.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
514[02].O1
Podstawy dzia
łalności usługowej
514[02].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpiecze
ństwa
i higieny pracy oraz ochrony przeciwpo
żarowej
514[02].O1.02
Nawi
ązywanie i utrzymywanie kontaktów
mi
ędzyludzkich
514[02].O1.03
Stosowanie prawa w dzia
łalności usługowej
514[02].O1.04
Ocena jako
ści świadczonych usług
514[02].O1.05
Prowadzenie marketingu us
ług
514[02].O1.06
Prowadzenie korespondencji biurowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizjologii człowieka dotyczącymi
funkcjonowania układów: mięśniowego, kostnego,
−
stosować terminologię techniczną i posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu
bezpieczeństwa,
−
obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
uczestniczyć w dyskusjach,
−
prezentować efekty swojej pracy,
−
współpracować w grupie,
−
wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zastosować przepisy prawa dotyczące obowiązków pracownika i pracodawcy w zakresie
bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
określić wymagania nadzoru państwowego nad warunkami pracy w Polsce,
−
zastosować podstawowe zasady higieny i fizjologii pracy oraz wymagania ergonomii,
−
zastosować przepisy dotyczące ochrony środowiska,
−
określić skutki działania negatywnych czynników w środowisku pracy,
−
zapobiec zagrożeniom życia i zdrowia pracowników,
−
rozpoznać źródła i czynniki niebezpieczne w środowisku pracy,
−
dobrać środki ochrony indywidualnej,
−
zabezpieczyć się przed czynnikami szkodliwymi w pracy,
−
zinterpretować przepisy, regulaminy, zasady i procedury związane z bezpieczeństwem
pracy,
−
rozpoznać przyczyny i okoliczności wypadków podczas pracy,
−
zareagować w przypadku zagrożenia pożarowego zgodnie z instrukcją przeciwpożarową,
−
zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia
i życia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Działalność usługowa 514[01].O1
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 514[01].O1.01
Temat:
Prawna ochrona pracy.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności stosowania obowiązujących przepisów prawnych
w zakresie bezpieczeństwa, higieny i prawa pracy,
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać główne źródła prawa pracy,
−
znaleźć informacje prawne w Kodeksie pracy i innych źródłach prawa pracy,
−
wyszukać podstawowych aktów prawnych w zakresie praw i obowiązków pracownika
oraz pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
określić podstawowe obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bhp,
−
współpracować w grupie,
−
prezentować efekty swojej pracy,
−
wyszukać specjalistyczne informacje w ogólnodostępnych źródłach informacji.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
praca z tekstem,
−
ćwiczenie przedmiotowe,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
Kodeksy pracy (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe
z dostępem do Internetu),
−
przybory plastyczne.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć.
3. Realizacja tematu.
−
pogadanka: prawo pracy,
−
pytania sprawdzające,
−
ćwiczenie,
4. Podsumowanie zajęć:
−
ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności,
−
ewaluacja zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Treści pogadanki:
Znaczenie systemu prawnego w życiu człowieka, znaczenie prawa pracy regulującego prawa
i obowiązki pracodawców i pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy.
Pytania sprawdzające:
1. Czy w Kodeksie pracy znajdują się rozporządzenia poszczególnych ministrów?
2. Gdzie należy szukać rozporządzeń Rady Ministrów oraz rozporządzeń poszczególnych
ministrów?
3. Gdzie należy szukać uchwał i zarządzeń poszczególnych ministrów?
4. Co oznacza stwierdzenie, że przepisy zawarte w kodeksie pracy mają charakter prawa
bezwzględnie obowiązującego?
Ćwiczenie
Podstawowe obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bhp.
Wskazówki do realizacji
Praca zespołowa; zespoły tworzą plakaty; wynik pracy prezentowany jest przez lidera
grupy przed zespołem klasowym, po prezentacji nauczyciel dokonuje podsumowania
podkreślając znaczenie wypełniana przedstawionych obowiązków dla zapewnienia.
bezpieczeństwa pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w dziale czwartym Kodeksu pracy obowiązki zgodnie z tematem zadania,
2) wypisać punkty dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) wyszukać dział, w którym zawarto obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zanotować na plakacie numer i nazwę działu,
5) w oparciu o artykuły. 207, 208, 209, 226 lub artykuły 210, 211, 237
3
§1, 237
4
§3 określić
obowiązki zgodnie z tematem zadania,
6) uczestniczyć w opracowaniu plakatu zaznaczając wyszukane w kodeksie obowiązki,
7) przeczytać w Kodeksie pracy artykuły dotyczące obowiązków, które były tematem pracy
zespołu B,
8) słuchać uważnie prezentacji lidera drugiej grupy zwracając uwagę czy przedstawił
wszystkie obowiązki zawarte w dziale X Kodeksu pracy,
9) brać udział w dyskusji uzupełniając ewentualnie prezentacje liderów.
Podsumowanie zajęć:
Uczniowie:
−
określają korzyści wynikające ze stosowania prawa,
−
wymieniają podstawowe źródła prawa pracy,
−
określają podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp,
−
określają podstawowe obowiązki pracownika w zakresie bhp.
Nauczyciel:
−
komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,
−
ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Ankieta dla ucznia
Zakreśl lub uzupełnij właściwą odpowiedzi.
1. Zajęcia na temat „Prawna ochrona pracy” to dla mnie:
strata czasu,
okazja do zabawy,
źródło informacji o prawnej ochronie pracy.
2. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystam w praktyce.
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
nie
raczej nie
trudno
raczej tak
tak
powiedzieć
3. Odpowiadał mi sposób prowadzenia lekcji:
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
nie
raczej nie
trudno
raczej tak
tak
powiedzieć
powiedzieć
4. Na zajęciach szczególnie podobało mi się:………………………………………………….
5. Na zajęciach nie podobało mi się: …………………………………………………………..
6. W czasie wykonywania ćwiczenia trudne dla mnie było: ………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
Dziękuję za wypełnienie ankiety.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Działalność usługowa 514[01].O1
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 514[01].O1.01
Temat:
Bezpieczeństwo na stanowisku pracy fryzjera.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności organizowania stanowiska pracy z uwzględnieniem
wymagań ergonomii.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wyjaśnić znaczenie stosowania zasad bhp dla zdrowia użytkownika komputera,
−
znaleźć informacje dotyczące zasad kształtowania bezpiecznych i higienicznych
warunków pracy na stanowisku,
−
wybrać z rozporządzenia elementy potrzebne do analizy swojego stanowiska,
−
podać wnioski z analizy,
−
przeprowadzić korektę swojego stanowiska pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz filmu,
−
metoda przewodniego tekstu,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w małych zespołach przy stanowisku fryzjera, praca indywidualna.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja dla ucznia,
−
karta ćwiczeń,
−
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. w sprawie szczegółowych
wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne,
tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273),
−
stanowisko fryzjera, na którym pracuje uczeń,
−
liniał do pomiaru z dokładnością 1mm,
−
telewizor,
−
video.
Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny odbywać się w salonie fryzjerskim, przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia nauczyciel powinien: przygotować arkusz ćwiczeniowy, zaprezentować film
i poprowadzić dyskusję na temat zagrożeń wynikających z pracy na danym stanowisku.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Przedstawienie tematu i uświadomienie celów zajęć.
3. Omówienie przebiegu zajęć.
4. Pogadanka wprowadzająca do tematu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. Dyskusja na temat odczuwanych przez uczniów uciążliwości przy długotrwałej pracy z na
stanowisku fryzjera.
6. Praca uczniów zgodnie z instrukcją , wyjaśnianie ewentualnych niejasności.
7. Sprawdzenie wyników pracy, ocena z uzasadnieniem słownym.
8. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
9. Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej.
Instrukcja dla ucznia:
1. Wykonując polecenia zamieszczone w przedstawionych poniżej etapach realizacji
ćwiczenia przeprowadź analizę stanowiska komputerowego pod kątem spełnienia
wymogów zawartych w
Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. w sprawie
szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie,
kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273).
2. Zastosuj zmiany, które zmniejszą uciążliwość pracy na tym stanowisku.
Etap I. Informacje
1. omówienie sposobu organizacji lekcji z zastosowaniem tekstu przewodniego,
2. uświadomienie uczniom znaczenia samodzielnego planowania i wykonania ćwiczenia,
3. mobilizacja do sprawnego wykonania ćwiczenia,
4. udostępnienie rozporządzenia.
Pytania prowadzące:
Uczniowie udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania w karcie ćwiczeń.
1. Jakie uciążliwości wiążą się z wykonywaniem pracy na stanowisku fryzjera?
2. Jakie problemy zdrowotne występują u osób pracujących przez kilka lat na stanowisku
fryzjera?
3. W jaki sposób możemy zmniejszyć lub wyeliminować uciążliwości na stanowisku
fryzjera?
Etap II. Planowanie
Zapoznaj się z treścią Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. w sprawie
szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie,
kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273)i odpowiedz na
następujące pytania:
1. Jaki jest cel zaleceń zawartych w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny
pracy na stanowiskach fryzjerskich?
2. Czy twoje stanowisko fryzjerskie spełnia wymagania tego rozporządzenia?
3. W jaki sposób możesz wykorzystać rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny
pracy na stanowisku fryzjera?
4. Czy wszystkie punkty rozporządzenia mają zastosowanie do Twojego stanowiska?
5. Jaki prosty przyrząd pomiarowy będziesz musiał zastosować przy analizie?
6. W jaki sposób dokonasz analizy punktów, które dotyczą wygody użytkowania?
Etap III. Ustalenia
1. Ustal punkty rozporządzenia, według których będziesz analizował poszczególne
elementy Twojego stanowiska.
2. Skonsultuj wybór z nauczycielem.
3. Wpisz wybrane punkty rozporządzenia do tabeli w arkuszu ćwiczeń.,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Etap IV. Wykonanie
1. Dokonaj oględzin i pomiarów odległości analizowanego stanowiska.
2. Wpisz znak X w rubryce TAK, jeśli wymaganie podane w rozporządzeniu jest spełnione
a w rubryce NIE, jeśli wymaganie nie jest spełnione.
Etap V. Analiza
Wpisz, po rozpatrzeniu wszystkich wybranych punktów rozporządzenia, do karty ćwiczeń
treść wniosków, (jakie zmiany powinny być wprowadzone lub w przypadku spełnienia
wszystkich wymagań – „stanowisko nie wymaga zmian”).
Etap VI. Sprawdzenie
1. Przedstaw propozycje zmian nauczycielowi.
2. Podobną analizę przeprowadź na innym stanowisku fryzjerskim.
3. Po dokonaniu zmian sprawdź czy będzie Ci się wygodniej pracowało.
4. Zapisz wnioski z pracy w domu w karcie ćwiczeń.
Podsumowanie zajęć:
−
nauczyciel sprawdza wyniki pracy
−
uczniowie przedstawiają korzyści wynikające przeprowadzonej analizy,
−
wymieniają proponowane zmiany,
Praca domowa
Zaproponuj najbardziej ergonomiczne stanowisko pracy wpisując wyniki pomiarów i wnioski
do karty ćwiczeń.
Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów.
−
sprawdzenie wyników pracy,
−
ocena wykonanej pracy i aktywność,
−
sprawdzenie i ocena wyników pracy domowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ankieta dla ucznia
Zakreśl lub uzupełnij
właściwą odpowiedź.
1. Zajęcia na temat „Organizacja stanowiska komputerowego” to dla mnie:
strata czasu;
okazja do przeprowadzenia korekty swojego stanowiska pracy z komputerem;
źródło informacji o organizacja stanowiska komputerowego
2. Na zajęciach szczególnie podobało mi się:…………………………………………………
3. Na zajęciach nie podobało mi się: ……………………………………………………………
4. W czasie wykonywania ćwiczenia trudne dla mnie było: : ………………………
………………………………………………………………………………………………….
Dziękuję za wypełnienie ankiety.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.
ĆWICZENIA
5.1. Prawna ochrona pracy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj informacji z zakresu prawnej ochrony pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w Internecie strony podające treść ustaw i rozporządzeń,
2) zanotować adresy tych stron,
3) korzystając z jednego z wyszukanych adresów uzupełnij w tabeli 1 nazwy ustaw
i rozporządzeń, których źródło podano w rubryce 2.
Tabela 1. Ustawy i rozporządzenia w Dziennikach Ustaw. (do ćwiczenia 1)
Lp.
Źródło
Tytuł ustawy lub rozporządzenia
1
DzU. 2001 r. nr 126, poz. 1384
2
DzU. 2002 r. nr 234, poz. 1975
3
DzU.2003 r. nr 169, poz. 1650
4
DzU. 2004 r. nr 31, poz. 273
5
DzU. 1996 r. nr 69, poz. 332
6
DzU.2001. nr 62, poz. 627
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
karta ćwiczeń.
Ćwiczenie 2
Określ podstawowe obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bezpieczeństwa
i higieny pracy.
Praca zespołowa. Zespół A: Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa
i higieny pracy. Zespół B: Podstawowe obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa
i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w dziale czwartym Kodeksu pracy obowiązki zgodnie z tematem zadania,
2) wypisać punkty dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) wyszukać dział, w którym zawarto obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zanotować na plakacie numer i nazwę działu,
5) w oparciu o artykuły. 207, 208, 209, 226 lub artykuły 210, 211, 237
3
§1, 237
4
§3 określić
obowiązki zgodnie z tematem zadania,
6) uczestniczyć w opracowaniu plakatu zaznaczając wyszukane w kodeksie obowiązki,
7) przeczytać w Kodeksie pracy artykuły dotyczące obowiązków, które były tematem pracy
zespołu B,
8) słuchać uważnie prezentacji lidera drugiej grupy zwracając uwagę czy przedstawił
wszystkie obowiązki zawarte w dziale X Kodeksu pracy,
9) brać udział w dyskusji uzupełniając ewentualnie prezentacje liderów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Kodeks pracy,
−
przybory plastyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2. Higieny pracy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ obowiązki pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w salonie
fryzjerskim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w Internecie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. w sprawie
szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie,
kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273)
2) zapoznać się z treścią rozporządzenia,
3) określić na podstawie rozporządzenia obowiązki pracodawcy związane z bhp w salonach
fryzjerskich.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj stanowisko pracy fryzjera zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać polecenia zamieszczone w przedstawionych poniżej etapach,
2) zastosować zmiany, które zmniejszą uciążliwość pracy na tym stanowisku.
Etap I. Informacje
1) Odpowiedz w arkuszu ćwiczeniowym na następujące pytania:
1.
Jakie uciążliwości wiążą się z wykonywaniem pracy na stanowisku fryzjera?
2.
Jakie problemy zdrowotne występują u osób pracujących przez kilka lat na
stanowisku fryzjera?
3.
W jaki sposób możemy zmniejszyć lub wyeliminować uciążliwości na stanowisku
fryzjera?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Etap II. Planowanie
1) zapoznaj się z treścią Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. w sprawie
szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie,
kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273)
i odpowiedz na następujące pytania:
1. Jaki jest cel zaleceń zawartych w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny
pracy na stanowisku fryzjera?
2. Czy twoje stanowisko pracy spełnia wymagania tego rozporządzenia?
3. W jaki sposób możesz wykorzystać rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy na innych stanowiskach?
4. Czy wszystkie punkty rozporządzenia mają zastosowanie do stanowiska fryzjera?
Etap III. Ustalenia
1) ustal punkty rozporządzenia, według których będziesz analizował poszczególne elementy
stanowiska fryzjera,
2) skonsultuj wybór z nauczycielem,
3) wpisz wybrane punkty rozporządzenia do tabeli w arkuszu ćwiczeń,
Etap IV. Wykonanie
1) dokonaj oględzin i pomiarów odległości. analizowanego stanowiska,
2) wpisz znak X: w rubryce TAK, jeśli wymaganie podane w rozporządzeniu jest spełnione
a w rubryce NIE, jeśli wymaganie nie jest spełnione.
Etap V. Analiza
1) wpisz, po rozpatrzeniu wszystkich wybranych punktów rozporządzenia, do arkusza
ćwiczeniowego treść wniosków, (jakie zmiany powinny być wprowadzone a jeśli
wszystkie wymagania są spełnione, że stanowisko nie wymaga zmian).
Etap VI. Sprawdzenie
1) przedstaw propozycje zmian nauczycielowi.
2) po dokonaniu zmian sprawdź czy będzie Ci się wygodniej pracowało,
3) zapisz wnioski z pracy w domu w arkuszu ćwiczeniowym,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczeń,
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
Dziennik Ustaw z roku 1998 Nr 148, poz. 973,
−
stanowisko, na którym pracuje uczeń,
−
liniał do pomiaru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Zagrożenia i profilaktyka w środowisku pracy
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż zagrożenia występujące na stanowisku pracy fryzjera.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zagrożenia występujące na stanowisku fryzjera.
2) wyjaśnić dlaczego spożywanie posiłków i napoi w miejscach, gdzie stosuje się substancje
chemiczne jest niebezpieczne?
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura,
−
komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Określ sposoby eliminacja zagrożeń występujących w salonach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zagrożenia występujące w procesach pracy w zakładach przemysłu drzewnego,
2) określić sposoby eliminacji tych zagrożeń.
Zagrożenie występujące w procesach pracy
spowodowane:
Sposoby eliminacji
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura,
−
komputer z dostępem do Internetu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Postępowanie w sytuacjach zagrożeń i wypadków
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Powiadom straż pożarną zgodnie z procedurą – symulacja.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wezwać straż pożarną do pożaru w salonie fryzjerskim, w którym zapaliły się puste
pudełka tekturowe.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dwa telefony,
Ćwiczenie 2
Zastosuj podręczny sprzęt i środki gaśnicze do gaszenia zarzewia pożaru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować gaśnicę odpowiednią do gaszenia tego typu pożaru,
2) przygotować się do odegrania scenki gaszenia tego pożaru (puste pudełka i papiery,
grzejnik elektryczny
,
który był przyczyną pożaru, instrukcję przeciwpożarową),
3) odegrać scenkę gaszenia tego pożaru,
4) przedstawić sytuację, która mogą być powodem pożaru i uzasadnić wybór gaśnicy,
5) ćwiczenie jest pozorowane i nie wolno dopuścić do tego, aby powstał pożar.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
gaśnica,
−
instrukcja przeciwpożarowa,
−
puste pudełka i papiery,
−
grzejnik elektryczny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 3
Wykonaj sztuczne oddychanie na manekinie treningowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obserwować pokaz wykonany przez nauczyciela,
2) przeprowadzić na manekinie sztuczne oddychanie, przez co najmniej 1 minutę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
manekin treningowy,
−
film „Pierwsza pomoc przedlekarska”,
−
telewizor,
−
video.
Ćwiczenie 4
Zaprezentuj
sposób
udzielenia
pierwszej
pomocy
osobie
poszkodowanej
w przedstawionym poniżej wypadku (symulacja).
Opis przypadku.
W salonie fryzjerskim z regału spadła, duża ciężka paczka uderzając klientkę w głowę.
Klientka osunęła się i leży na podłodze. Rozpoznanie:
a) przytomna, oddycha, tętno wyczuwalne, złamanie ręki,
b) nieprzytomna, oddycha, tętno wyczuwalne,
c) nieprzytomna, brak oddechu, tętno wyczuwalne,
d) nieprzytomna, brak tętna i oddechu. pracownika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaprosić 3 kolegów do odegrania scenki,
2) uzgodnić z nauczycielem sposób wykonania zadania,
3) zapoznać się z materiałami pomocniczymi,
4) przygotować się do odegrania scenki (podzielcie się rolami, pierwszy uczeń powinien
odegrać rolę poszkodowanego, drugi wzywającego przez telefon pogotowie ratunkowe,
a następnie współdziałającego przy udzielaniu pierwszej pomocy, trzeci przyjmującego
wezwanie pracownika pogotowia, czwarty rozpoczynający akcję pierwszej pomocy.)
5) odegrać scenkę „a” na lekcji (przedstawcie swoje zadanie i opiszcie stan
poszkodowanego, poproście „widzów”, aby po zakończeniu akcji ocenili czy dla danego
rozpoznania postępowaliście zgodnie z procedurą, zastosujcie całą procedurę udzielania
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
pierwszej pomocy poszkodowanemu, po zakończeniu czynności, uzasadnijcie swoje
postępowanie),
6) odegrać scenkę jeszcze trzy razy zamieniając się rolami i zmieniając rozpoznanie, które
spowodował wypadek (b, c, d),
7) wziąć pod uwagę możliwość urazu kręgosłupa,
8) jeśli w scence 3 zastosuje się sztuczne oddychanie a w scence 4 sztuczne oddychanie
i masaż serca to zabiegi te wykonajcie na manekinie treningowym.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały pomocnicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy,
−
manekin treningowy.
Ćwiczenie 5
Wykonaj (zgodnie ze schematami) – udzielenie pierwszej pomocy.
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
i)
j)
k)
l)
Pierwsza pomoc (do ćwiczenia 5)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem dotyczącym sposobów udzielania pierwszej pomocy
z materiałów pomocniczych dotyczących: oceny przytomności, oceny drożności dróg
oddechowych, oceny oddychania, udrożnienia dróg oddechowych, sztucznego
oddychania, zewnętrznego masażu serca, ułożenia w pozycji bocznej.
2) na podstawie zdobytych wiadomości korzystając z pomocy rysunku 25 omówić sposób
postępowania w przypadkach:
−
oceny oddychania,
−
udrażniania dróg oddechowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
−
sztucznego oddychania (rys. a, b, c),
−
zewnętrznego masażu serca (rys. d, e, f),
−
ułożenia w pozycji bocznej ustalonej (rys. g, h, i, j, k, l),
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
manekin treningowy,
–
poradnik,
–
materiały pomocnicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy,
–
literatura z punktu 6.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. a, 6. a, 7. a, 8. c, 9. a, 10. a, 11. d,
12. a, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić gdzie publikowane jest
Rozporządzenie Rady Ministrów
B
P
a
2.
Wyjaśnić obowiązki pracodawcy w zakresie
bezpieczeństwa i higieny pracy
C
P
a
3.
Wyjaśnić obowiązki pracownika w zakresie
bezpieczeństwa i higieny pracy
A
P
b
4.
Wskazać co składa się na środowisko pracy
fryzjera
C
P
a
5.
Wskazać co tworzy bezpieczne warunki
pracy fryzjera
C
P
a
6.
Scharakteryzować co składa się na
bezpieczne warunki usług fryzjerskich
C
P
a
7. Wyjaśnić pojęcie „higiena pracy”
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8.
Rozróżnić cele zabiegów higienicznych
w salonie fryzjerskim
B
P
c
9.
Scharakteryzować jaki wpływa wywiera
środowisko fryzjera na organizm człowieka
C
P
a
10.
Scharakteryzować zagrożenia
mikrobiologiczne
C
P
a
11. Wyjaśnić działanie aldehydów
B
P
d
12.
Wskazać zastosowanie środków ochrony
indywidualnej
C
P
a
13.
Wskazać zasadę przeprowadzenia próby
uczuleniowej
C
P
a
14. Określić skutki złej organizacji pracy
C
P
a
15. Określić zagrożenia pożarowe
C
P
b
16.
Przewidzieć rodzaje ochrony
przeciwpożarowej
D
PP
a
17. Uzasadnić zastosowanie hydronetki
C
PP
a
18. Zaplanować przebieg gaszenia pożaru
C
PP
c
19.
Uzasadnić czego nie należy stosować
podczas gaszenia pożaru
C
PP
d
20. Zaproponować pierwszą pomoc
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi,
z których tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Rozporządzenia Rady Ministrów będziesz szukał w
a) Monitorze Polskim.
b) Dzienniku Ustaw.
c) Kodeksie pracy.
d) poradniku.
2.
Do obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy
a) zaznajomić pracownika z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy
oraz jego podstawowymi uprawnieniami.
b) stosowanie informacji bieżącej.
c) ułatwianie pracownikowi podnoszenia kwalifikacji.
d) niezwłocznie zawiadamianie przełożonego o zauważonym w zakładzie wypadku.
3. Do obowiązków pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie należy
a) prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt
osobowych pracowników.
b) wykonywanie sumiennie i starannie pracy oraz stosowanie się do poleceń
przełożonych, które dotyczą pracy.
c) przestrzeganie regulaminu.
d) przestrzeganie przepisów oraz zasad BHP, a także przepisów przeciwpożarowych.
4. Na środowisko pracy fryzjera składa się
a) zakład, personel, klient.
b) salon fryzjerski.
c) klienci.
d) pracownicy salonu.
5.
Bezpieczne warunki pracy fryzjera tworzą
a) właściciel salonu.
b) pracownicy.
c) klienci.
d) pracownicy i klienci.
6.
Bezpieczne warunki usług fryzjerskich tworzą
a) fryzjer.
b) klienci.
c) salon fryzjerski.
d) inne osoby.
7. Higiena pracy to działanie zmierzające do
a) uchronienia pracownika od utraty zdrowia, co może nastąpić w wyniku oddziaływania
różnych czynników związanych z charakterem pracy.
b) obniżenia odporności.
c) narażenia człowieka.
d) uszkodzenia mechanicznego narządu słuchu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8. Celem zbiegów higienicznych w salonie fryzjerskim jest
a) uśmiechnięty fryzjer.
b) dobra organizacja pracy.
c) zapewnienie czystości i dobrej organizacji pracy.
d) zamontowanie osłony na suszarkach.
9. Środowisko fryzjera wywiera wpływ na organizm człowieka poprzez występujące w nim
zagrożenia
a) mikrobiologiczne, chemiczne, termiczne, techniczne, organizacyjne.
b) niebezpieczne użytkowanie prądu.
c) nieostrożność ludzi.
d) kwiaty i zasłony w salonie.
10. Zagrożenia mikrobiologiczne to
a) takie, które znajdują się dookoła nas, czyli w powietrzu, wodzie, na skórze, włosach,
odzieży.
b) toksyny.
c) preparaty fryzjerskie.
d) wysoka temperatura.
11. Aldehydy działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe mogą być przyczyną
a) krwawienia.
b) zmęczenia.
c) nie powodują żadnych skutków ubocznych.
d) alergii i nie leczone doprowadzić do astmy.
12. Środki ochrony indywidualnej stosujemy
a) przy wykonywaniu każdej pracy.
b) w przypadku, kiedy pracownik zgłosi taką potrzebę.
c) w warunkach, w których nie ma możliwości zmniejszenia narażenia na czynniki
niebezpieczne dla życia i zdrowia pracowników.
d) kiedy ich używanie przez pracownika podczas pracy nie jest uciążliwe.
13. Próby uczuleniowe przeprowadza się w
a) najczulszym miejscu, za uchem.
b) najmniej czułym miejscu na zewnętrznej stronie łydki.
c) na skórze dłoni.
d) w każdym dostępnym miejscu.
14. Zła organizacja pracy może być przyczyną
a) wypadku.
b) niefortunnych zajść.
c) nadmiaru klientów.
d) upadku salonu.
15. Zagrożenie pożarowe to
a) wysoka wilgotność powietrza.
b) czynniki i okoliczności stwarzające warunki do powstawania pożaru, jego
rozprzestrzeniania się zagrażające życiu i zdrowiu ludzi.
c) stosowanie łatwopalnych substancji.
d) szybkie stykanie się i rozdzielanie różnych substancji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
16. Ochrona przeciwpożarowa dzieli się na
a) bierną i czynną.
b) skuteczną i nieskuteczną.
c) dobrą i złą.
d) stałą i doraźną.
17. Hydronetka służy do gaszenia pożarów
a) instalacji elektrycznej pod napięciem.
b) benzyny i innych płynów łatwopalnych lżejszych od wody.
c) papierów, drewna, szmat, słomy.
d) niezidentyfikowanych substancji chemicznych.
18. Wybierz zdanie fałszywe. Podczas gaszenia pożaru należy
a) uruchomić gaśnicę natychmiast po ustaleniu czy jest przeznaczona do gaszenia
palącego się materiału.
b) odłączyć urządzenia odbiorcze elektryczności.
c) trzymać gaśnicę pionowo i gasić strumieniem skierowanym od dołu do góry.
d) zachować ostrożność przy otwieraniu zamkniętych drzwi.
19. Wybierz zdanie fałszywe. W przypadku zagrożenia pożarem należy
a) poruszać się w pozycji jak najbliżej podłogi.
b) ratować przede wszystkim życie ludzi.
c) działać zgodnie z instrukcją przeciwpożarową.
d) używać windy w celu jak najszybszej ewakuacji.
20. Pierwsza pomoc to
a) podstawowe czynności, które należy wykonać przed przybyciem lekarza, czy
pogotowia ratunkowego.
b) zabezpieczenie chorego przed zimnem.
c) uspokojenie chorego.
d) przewiezienie chorego do szpitala.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
TEST 2
Test praktyczny do jednostki modułowej Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Test jest zadaniem praktycznym polegającym na udzieleniu pierwszej pomocy osobie,
która uległa poparzeniu. Do testu dołączona jest karta oceny ucznia, która zawiera
wymagania, jakie powinien spełnić uczeń wykonując poszczególne zadania. Test zawiera 13
zadań.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każde prawidłowo wykonane zadanie uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłowo
wykonane zadanie lub jego niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzymuje następujące oceny
szkolne:
– dopuszczający - za wykonanie co najmniej 6 zadań,
– dostateczny - za wykonanie co najmniej 9 zadań,
– dobry - za wykonanie co najmniej 11 zadań,
– bardzo dobry - za wykonanie co najmniej 13 zadań.
Zadanie praktyczne
Udziel pierwszej pomocy osobie, która została poparzona.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Zapewnij możliwość korzystania ze sprzętów dostępnych w pracowni celem wykonania
ćwiczenia przez ucznia.
3. Przygotuj arkusze do odnotowania wyników zrealizowania ćwiczenia.
4. Zapewnij uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy w trakcie wykonywania
ćwiczenia.
5. Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenie. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wysłuchaj polecenia nauczyciela, w przypadku wątpliwości poproś o powtórzenie lub
wyjaśnienie.
3. Przygotuj potrzebne przedmioty do wykonania zadania.
4. Przygotuj stanowisko pracy.
5. Wykonaj poszczególne czynności dotyczące wykonania zadania.
6. Pamiętaj, że ocenie będzie podlegała poprawność wykonanych prac.
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zadanie praktyczne.
Wyposażenie stanowiska pracy:
– fantom,
– materiały opatrunkowe,
– podstawowa apteczka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA OCENY UCZNIA
Imię i nazwisko ...........................................................................................................................
Udzielanie pierwszej pomocy osobie, która została poparzona.
L.p.
Uczeń otrzymuje 1 punkt, jeżeli:
Punkty
1. zapoznał się z instrukcją dotyczącą wykonania zadania.
2. sprawdził stanowisko pracy pod kątem wyposażenia i sprawności
urządzeń.
3. dokonał schłodzenia sparzonego miejsca.
4. w trakcie schładzania usunął odzież rozcinając ją.
5. usunął niepotrzebne rzeczy, takie jak: pierścionki, kolczyki.
6. po zakończeniu schładzania dobrał odpowiedni opatrunek np.
hydrożelowy schładzający.
7. założył opatrunek na zranione miejsce.
8. unieruchomił poparzoną część ciała.
9. uspokoił osobę poszkodowaną, w razie konieczności powiadomił
rodzinę.
10. powiadomił pogotowie, jeżeli poszkodowany poczuł się gorzej.
11. wykazał spokój i opanowanie podczas wykonywania zadania.
12. stosował przepisy BHP podczas pracy.
13. posprzątał stanowisko pracy.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Bezpieczeństwo i zdrowie a substancje chemiczne w pracy. Poradnik szkoleniowy.
Instytut Medycyny Pracy im. Prof. dra med. Jerzego Nofera, Łódź 1994
2. Gacek W.: Kompendium pierwszej pomocy. CIOP- PIB, Warszawa 2002
3. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
4. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla szkół zasadniczych. WSiP,
Warszawa 1999
5. Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODDK, Gdańsk 2005
6. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. Poradnik i materiały dla ucznia. KOWEZiU,
Warszawa 2002
7. Sumirska Z.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w zawodzie fryzjer. Podręcznik dla
zasadniczych szkół zawodowych. P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2002