„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Iwona Kowalczyk
Podejmowanie działalności gospodarczej 741[02].Z4.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Janina Potiopa
mgr inż. Iwona Domachowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Danuta Bajor
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 741[02].Z4.01
„Podejmowanie działalności gospodarczej”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu piekarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
16
5.1. Istota funkcjonowania gospodarki rynkowej
16
5.1.1. Ćwiczenia
16
5.2. Działalność marketingowa przedsiębiorstwa
20
5.2.1. Ćwiczenia
20
5.3. Pomysł na działalność gospodarczą
23
5.3.1. Ćwiczenia
23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
28
7. Literatura
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie piekarz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie słuchacz powinien mieć już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia – przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć słuchacza – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. metoda projektów,
burza mózgów, portfolio, ćwiczenia praktyczne.
Formy
organizacyjne
pracy
słuchaczy
mogą
być
zróżnicowane,
począwszy
od samodzielnej do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
741[02].Z4
Przedsiębiorstwo
piekarskie
741[02].Z4.01
Podejmowanie działalności
gospodarczej
741[02].Z4.02
Prowadzenie działalności
piekarskiej
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej, uczeń powinien
umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu przedsiębiorczości takimi, jak:
potrzeby, człowiek przedsiębiorczy, rynek, popyt, podaż, dobra, usługi,
−
podejmować decyzje w sytuacjach trudnych i ryzykownych,
−
dokonywać prezentacji własnego stanowiska, stosując różne środki komunikacji werbalnej
i niewerbalnej,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
zinterpretować podstawowe pojęcia mikro i makroekonomiczne,
−
zdefiniować pojęcia: prawo popytu i podaży, cena równowagi rynkowej, gospodarka
rynkowa, spółka, przedsiębiorstwo, firma jednoosobowa, biznesplan, marketing, badanie
marketingowe, instrumenty marketingowe,
−
określić relację pomiędzy ceną, popytem i podażą,
−
wyjaśnić działanie mechanizmu rynkowego,
−
porównać rynki pod względem zasięgu, przedmiotu wymiany, sposobu sprzedaży, branży,
liczby dostawców, stopnia zaspokajania potrzeb,
−
sklasyfikować podmioty gospodarcze w zależności od formy własności oraz formy
organizacyjno-prawnej,
−
określić rodzaje działalności gospodarczej,
−
scharakteryzować rodzaje podmiotów gospodarczych,
−
dobrać odpowiednią formę organizacyjną przedsiębiorstwa do planowanej działalności
gospodarczej,
−
scharakteryzować rodzaje badań marketingowych,
−
określić znaczenie poszczególnych elementów marketingu w przedsiębiorstwie,
−
wskazać najkorzystniejsze sposoby finansowania działalności gospodarczej,
−
opracować prosty biznesplan,
−
opracować schemat postępowania dotyczącego rejestracji działalności gospodarczej,
−
zarejestrować działalność gospodarczą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Piekarz 741[02]
Moduł:
Przedsiębiorstwo piekarskie 741[02].Z4
Jednostka modułowa:
Podejmowanie działalności gospodarczej 741[02].Z4.01
Temat: Zakładanie własnej firmy – biznesplan firmy.
Cel ogólny: Przygotowanie uczniów do sporządzenie biznesplanu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić podstawowe zasady sporządzania biznesplanu i jego elementy,
−
opracować prosty biznesplan,
−
zorganizować i planować pracę w zespole,
−
dokonać analizy i rozwiązać problemy,
−
ocenić pracę zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
prace w grupach 4 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
foliogramy,
−
karta projektu i kontrakt,
−
karty pracy,
−
komputer z dostępem do Internetu.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel prezentuje i krótko omawia przykład prostego biznesplanu firmy (wybór
działalności firmy powinien być związany z branżą spożywczą).
2. Podział słuchaczy na 4 osobowe grupy. Każda grupa wybiera lidera – osobę, która będzie
rozdzielać zadania i kontrolować ich wykonanie; sekretarza – osobę, która będzie
odpowiedzialna za sporządzanie notatek.
3. Nauczyciel rozdaje słuchaczom karty projektu i podpisuje z uczniami kontrakt (załącznik
nr 1).
4. Nauczyciel rozdaje słuchaczom karty pracy (załącznik nr 2).
5. Słuchacze przystępują do wykonania zadania: Nauczyciel podkreśla, że realizacja projektu
będzie wymagała również pracy w domu, dlatego lider zespołu musi rozdzielić pracę
pomiędzy członków zespołu. Przy wykonywaniu niektórych zadań, uczniowie powinni
mieć dostęp do Internetu w celu szybszego wyszukiwania danych np. na temat cen
produktów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć
Po zakończeniu pierwszych zajęć nauczyciel sprawdza na jakim etapie pracy znajduje się każda
grupa. Motywuje liderów grupy do odpowiedniego rozdzielenia zadań członkom zespołu, aby
na następnych zajęciach zespół mógł zestawić przygotowane informacje.
Po zakończeniu drugich zajęć nauczyciel sprawdza, czy wszystkie grupy mają wypełnione
karty pracy (załącznik nr 2).
Praca domowa
Członkowie poszczególnych zespołów wykonują zadania przydzielone im w kartach pracy
przez liderów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
Weź udział w dyskusji: Czy zdobyte w cyklu zajęć umiejętności pisania biznesplanu
przydadzą się każdemu z Was? Wypowiedz się na temat pozytywnych i negatywnych
aspektów zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Załącznik nr 1
Karta Projektu
Nazwa modułu: Podejmowanie działalności gospodarczej
Temat projektu: Zakładanie własnej firmy – biznesplan
Cel projektu:
−
przedstawić ogólną charakterystykę przedsiębiorstwa (forma prawna, lokalizacja, nazwa,
cele działalności),
−
scharakteryzować produkt lub usługę,
−
zanalizować rynek klienta i rynek konkurencji,
−
zaplanować plan marketingowy,
−
zaplanować bazę ekonomiczną firmy.
Kryteria oceniania osiągnięć:
Oceniając osiągnięcia ucznia należy wziąć pod uwagę:
−
zgodność merytoryczną treści projektu z zadanym tematem,
−
przedstawienie pisemnego sprawozdania,
−
prezentację projektu z uwzględnieniem: logicznego układu prezentacji, sposobu
prezentacji.
Informacje o zawieraniu kontraktu i plan projektu:
Czas przeznaczony na realizację projektu w ramach zajęć szkolnych 3 godziny:
−
zawarcie kontraktu, sporządzenie projektu biznesplanu – 2 godziny,
−
prezentacja projektu – 1 godzina.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Kontrakt
Zawarty w dniu: ........................................................................
Pomiędzy nauczycielem .............................................................
A słuchaczami klasy ...................................................................
1. ..........................................................
2. ..........................................................
3. ..........................................................
4. ..........................................................
Przedmiotem kontraktu jest wykonanie projektu na temat:
...............................................................................................................................................
W projekcie należy:
1. Wybrać: formę prawną dla wybranej działalności gospodarczej, lokalizację, nazwę.
2. Wymienić cele działalności.
3. Scharakteryzować produkt.
4. Zanalizować rynek klienta i konkurencji.
5. Zaplanować instrumenty marketingowe (cena, dystrybucja, promocja).
6. Przedstawić plan zatrudnienia.
7. Zaplanować wyposażenie firmy.
8. Obliczyć przychody, koszty i zysk.
9. Ocenić szanse i zagrożenia związane z prowadzeniem firmy.
Uczniowie zobowiązują się do złożenia sprawozdania z projektu (karty pracy) w dniu
..................
Prezentacja projektu na forum grupy odbędzie się w dniu ........................
Nauczyciel zobowiązuje się do udzielenia konsultacji w dniach ............................ oraz
do obiektywnej oceny wykonanego raportu i prezentacji projektu.
Niewykonanie projektu w ustalonym terminie równoznaczne jest z otrzymaniem oceny
niedostatecznej.
Podpis nauczyciela
Podpisy słuchaczy
1. ....................................................
2. ....................................................
3. ....................................................
4. ....................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Załącznik nr 2
Karta pracy
Ogólna charakterystyka przedsiębiorstwa
Nazwa firmy
Rodzaj planowanej działalności
Forma prawna
Dane o właścicielach
Lokalizacja (siedziba)
Obszar działania
Produkt lub usługa (nazwa i opis wytwarzanych dóbr)
Analiza rynku i plan marketingowy
Charakterystyka klientów
Charakterystyka konkurencji
Ceny oferowanych produktów
Dystrybucja
Promocja
Baza ekonomiczna firmy
Właściciele firmy – podział
obowiązków
Pracownicy zatrudnieni na stałe
Pracownicy zatrudnieni na
umowę o dzieło lub zlecenie
Wykorzystanie posiadanych
zasobów
Zakup zasobów używanych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zakup nowych zasobów
Dzierżawa
Leasing
Plan finansowy
Źródła finansowania instytucji
Przychody ze sprzedaży (cena x
ilość sprzedanych produktów)
Koszty działalności:
- materiały do produkcji
- płace brutto
- eksploatacja lokalu
- materiały biurowe
- transport
- reklama
- inne
Zysk brutto
(przychody – koszty)
Podatek dochodowy
Zysk netto
(zysk brutto – podatek
dochodowy)
Analiza mocnych i słabych
stron oraz szans i zagrożeń
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Załącznik nr 3
Arkusz oceniania pracy grup
Przedmiot oceny
Liczba
punktów
Grupa I
Grupa II
Grupa III
...
Umiejętność pracy w zespole
0-3
Stopień uzyskania
zamierzonych celów
0-4
Rzetelność i wiarygodność
zebranych danych
0-3
Estetyka wykonania
0-1
Terminowość oddania
0-1
Wypełnienie wszystkich
elementów biznesplanu
0-2
Zachowanie porządku
prezentacji (początek,
rozwinięcie, zakończenie)
0-2
Zgodność prezentacji
z tematem
0-2
Sposób prezentacji (jasny,
zrozumiały)
0-2
Pomoce dydaktyczne
0-2
Utrzymywanie kontaktu
wzrokowego ze słuchaczami
0-2
RAZEM
24
Ocena
.......
Ocena projektu:
21-24 – celująca
17-20 – bardzo dobra
13-16 – dobra
8-12 – dostateczna
poniżej 7 – dopuszczająca
Uwaga: Ocenę niedostateczną można uzyskać jedynie wtedy, gdy grupa w ogóle nie wykonała
zadania
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Piekarz 741[02]
Moduł:
Przedsiębiorstwo piekarskie 741[02].Z4
Jednostka modułowa:
Podejmowanie działalności gospodarczej 741[02].Z4.01
Temat: Prezentacje biznesplanu – pomysłu uczniów na działalność gospodarczą.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności prezentowania biznesplanu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zaprezentować efekty swojej pracy,
−
zaplanować prezentację,
−
dobrać właściwe informacje do poszczególnych punktów prezentacji,
−
wykorzystać pomoce mierzalne,
−
dokonać analizy,
−
sformułować wnioski,
−
współpracować w grupie.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
prace w grupach 4 osobowych.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
rzutnik,
−
komputer + projektor multimedialny,
−
ekran.
Przebieg zajęć:
Uwaga: Zajęcia powinny zostać przeprowadzone co najmniej po kilku dniach. W tym czasie
uczniowie samodzielnie wykonują przydzielone im zadania.
1. Wprowadzenie – nauczyciel sprawdza, czy wszystkie grupy mają opracowane projekty
biznesplanu i są przygotowane do prezentacji efektów swojej pracy.
2. Nauczyciel krótko omawia zasady dobrej prezentacji.
3. Grupy po kolei prezentują swoje projekty. Po każdej prezentacji nauczyciel zachęca
do krótkiej dyskusji na temat przygotowanego biznesplanu.
4. Po zakończeniu wszystkich prezentacji nauczyciel ocenia każdą grupę według kryteriów
podanych w arkuszu oceniania (załącznik nr 3 – scenariusz zajęć nr 1).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zakończenie zajęć
Nauczyciel ogłasza wyniki. Następnie każdy zespół robi krótkie zebranie i odpowiada sobie
na pytania:
1. Czy jesteście zadowoleni z prezentacji?
2. Czy cel prezentacji został osiągnięty, tzn. czy prezentacja wzbudziła zainteresowanie?
3. Jakie były przyczyny braku zainteresowania Waszą prezentacją?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
W poszczególnych ćwiartkach pola z rysunku wpisz uwagi o zajęciach
+
Najlepsze było:
Pomogło mi:
-
Najgorsze było dla mnie:
Przeszkadzało mi:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5. ĆWICZENIA
5.1. Istota funkcjonowania gospodarki rynkowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przyporządkuj podane przykłady jednemu z trzech rodzajów rynków. Wypełnij tabelę do
ćwiczenia.
Tabela do ćwiczenia 1. Porównanie trzech rodzajów rynków [opracowanie własne]
Rynek dóbr i usług
Rynek detaliczny
Rynek pracy
Przykłady:
1) urząd pracy,
2) towarzystwo ubezpieczeniowe,
3) sklep spożywczy,
4) Internet,
5) dom towarowy,
6) zakład fryzjerski,
7) supermarket,
8) restauracja,
9) bank,
10) fundusz emerytalny.
Wskazówki do realizacji
Przed wykonaniem ćwiczenia należy zwrócić uwagę na dokładną analizę różnych
klasyfikacji rynków.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić pojęcie rynku,
2) wymienić rodzaje rynku ze względu na podmiot wymiany i sposób sprzedaży,
3) dokonać analizy podanych przykładów,
4) przyporządkować podane przykłady do odpowiedniego rodzaju rynku.
Uwaga: Niektóre z wymienionych przykładów mogą wystąpić w tabeli więcej niż jeden raz.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze do ćwiczenia,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ćwiczenie 2
W produkcji chleba zaangażowane zostały m.in. następujące czynniki: woda, mąka,
urządzenia do wypieku, receptura, piekarz. Wypełnij tabelę do ćwiczenia, wpisując
wymienione czynniki wytwórcze do odpowiedniej grupy zasobów ekonomicznych.
Tabela do ćwiczenia 2. Czynniki wytwórcze [opracowanie własne]
Zasoby ekonomiczne (czynniki wytwórcze)
Przykłady
Ziemia
Kapitał
Zasoby ludzkie
Technologia
Wskazówki do realizacji
Przed wykonaniem ćwiczenia należy zwrócić uwagę na rozróżnianie zasobów
ekonomicznych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić podstawowe rodzaje zasobów ekonomicznych,
2) dokonać analizy treści ćwiczenia,
3) wypełnić tabelę przyporządkowując podane czynniki wytwórcze do odpowiedniej grupy
zasobów ekonomicznych.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Oznacz odpowiednio cechy gospodarki centralnie planowanej i gospodarki rynkowej.
Wstaw znak X do odpowiedniej kolumny w tabeli do ćwiczenia.
Tabela do ćwiczenia 3. Cechy gospodarki [opracowanie własne]
Cechy gospodarki
Gospodarka centralnie
planowana
Gospodarka rynkowa
Regulowanie cen towarów
i usług przez państwo
Zależność cen towarów i usług
od mechanizmu popytu i podaży
Przewaga własności prywatnej
przedsiębiorstw
Państwo zarządza
przedsiębiorstwami
Brak oficjalnego bezrobocia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na dokładną analizę
i ocenę, popartą wieloma przykładami, systemu gospodarki centralnie planowanej i rynkowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić cechy systemów gospodarki centralnie planowanej i gospodarki rynkowej,
2) wypełnić tabelę do ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Podane przykłady przedsiębiorstw zaklasyfikuj do odpowiedniej formy własności. Wstaw
znak X do odpowiedniej kolumny w tabeli.
Tabela do ćwiczenia 4. Formy własności [opracowanie własne]
Przykłady
Forma własności
prywatna
Forma własności
publiczna
Prywatne liceum ogólnokształcące
Muzeum malarstwa
Zakład remontowo-budowlany
Hipermarket
Komunikacja miejska
Polskie Linie Lotnicze
Spalarnia śmieci
Kopalnia węgla kamiennego
Kawiarenka internetowa
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na prawidłowe
rozróżnianie form własności.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić kryteria podziału przedsiębiorstw,
2) rozróżnić formy własności,
3) dokonać analizy przykładów podanych w tabeli do ćwiczenia,
4) wypełnić tabelę do ćwiczenia przyporządkowując podane przykłady odpowiedniej formie
własności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.2. Działalność marketingowa przedsiębiorstwa
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę przykładami produktów lub usług, dla których dana forma reklamy będzie
najlepsza.
Tabela do ćwiczenia 1. Formy reklamy [opracowanie własne]
Forma reklamy
Produkt / usługa
Radiowa (stacja lokalna)
Telewizyjna (stacja ogólnopolska)
Prasowa
Billboardy
Sprzedaż osobista z prezentacją
Sponsorowanie imprez sportowych
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia wskazane jest, aby uczniowie przejrzeli
wycinki prasowe z różnymi reklamami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować formy reklamy pod kątem sprzedaży produktów / usług,
2) uzupełnić tabelę odpowiednio dobranymi przykładami produktów / usług do najlepszej
formy reklamy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
wycinki prasowe z reklamami,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wymień po dwie marki następujących produktów: proszek do prania, kawa, herbata, pasta
do zębów, samochód. Uzupełnij tabelę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Tabela do ćwiczenia 2. Marki produktów [opracowanie własne]
Produkty
Marki produktów
Proszek do prania
-
-
Kawa
-
-
Herbata
-
-
Pasta do zębów
-
-
Samochód
-
-
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na rozróżnienie
marki od loga firmy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przedstawić definicję „marki” i „logo”,
2) określić marki dla wybranych produktów,
3) uzupełnić tabelę, wpisując nazwę marki dla poszczególnych produktów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę niżej wymienionymi instrumentami marketingowymi.
Instrumenty marketingowe:
reklama telewizyjna, marka, jakość, serwis, termin płatności, zasięg sprzedaży, lokalizacja
sklepu, sprzedaż osobista, kredyt, opakowanie, cena katalogowa, nazwa, promocja sprzedaży.
Tabela do ćwiczenia 3. Instrumenty marketingu [opracowanie własne]
Produkt
Cena
Dystrybucja
promocja
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować elementy marketingu-mix,
2) zakwalifikować podane instrumenty marketingowe do jednej z czterech grup w tabeli.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Pracując w zespole 3–4 osobowym przeprowadźcie ankietę na temat branży piekarskiej
np.: „Badanie popytu na bułki poznańskie”.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na poprawne
skonstruowanie miniankiet przez uczniów. Wskazane jest, aby uczniowie na przeprowadzenie
miniprojektu mieli ok. 2 tygodni.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaplanować podział i organizację pracy przy poznawaniu i badaniu rynku oraz
opracowywaniu wyników.
2) wyznaczyć role w grupie w celu efektywnej pracy:
−
osoba najwyższa w grupie będzie liderem. Lider kontroluje, czy grupa pracowała nad
wyznaczonym zadaniem i czy każdy uczestnik miał okazję wziąć udział w zadaniu,
−
osoba z najdłuższymi włosami w grupie będzie sekretarzem, sekretarz notuje pomysły,
które padły podczas dyskusji w grupie,
−
osoba najniższa w grupie będzie kontrolerem czasu. Kontroler czasu pilnuje, by grupa
wykonała zadanie w wyznaczonym czasie.
3) przygotować materiały do badań – miniankietę.
−
opracować kwestionariusz (ankietę) – 10 pytań.
4) przeprowadzić zaplanowane badanie rynku na próbie liczącej ok. 20–30 osób.
5) opracować – zinterpretować i podsumować badania w formie raportu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia,
−
arkusz papieru A4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.3. Pomysł na działalność gospodarczą
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Pracując w zespole 3–4 osobowym opracujcie wstępną charakterystykę firmy (działalności
gospodarczej), która będzie stanowiła podstawę realizacji waszego pomysłu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę aby pomysły
na działalność gospodarczą były przedstawione w formie plakatu. Plakaty powinny być
czytelne. Wskazane jest aby na realizację ćwiczenia przeznaczyć 2 godziny dydaktyczne:
pierwsza godzina na opracowanie plakatu, druga godzina na prezentację pomysłów. Wskazane
jest również, aby pomysły na działalność gospodarczą były związane z branżą piekarską
(spożywczą).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) stworzyć dobry zespół.
2) wyznaczyć role w grupie w celu efektywnej pracy:
−
osoba najwyższa w grupie będzie liderem. Lider kontroluje by grupa pracowała
nad wyznaczonym zadaniem, by każdy uczestnik miał okazje wziąć udział w zadaniu,
−
osoba najniższa w grupie będzie sekretarzem. Sekretarz notuje pomysły, które padły
podczas dyskusji w grupie,
−
osoba siedząca po lewej stronie lidera będzie kontrolerem czasu. Kontroler czasu
pilnuje, by grupa wykonała zadanie w wyznaczonym czasie.
3) opracować wspólny pomysł na firmę w formie plakatu. W tym celu powinni przedstawić
informacje na temat:
−
dlaczego taka firma? (Jakie cele chcecie osiągnąć poprzez założenie tej firmy?),
−
rynek (Kto będzie odbiorcą Waszego produktu, czyli kim będą Wasi klienci?),
−
przewaga rynkowa (Jakie są Wasze atuty? Co Wam da przewagę nad
konkurentami?),
−
umiejętności (Jakie umiejętności są potrzebne do prowadzenia takiej firmy?),
−
co jest potrzebne aby zacząć? (Jakie działania należy podjąć oraz jakie zasoby są
niezbędne np.: maszyny),
4) zaproponować nazwę i narysować logo swojej firmy,
5) przygotować prezentację pomysłu na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kartki papieru formatu A3,
−
ołówki, kolorowe pisaki,
−
arkusz do ćwiczenia,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Ćwiczenie 2
Wyobraź sobie, że postanowiłeś założyć punkt sprzedaży pieczywa. Policz podstawowe
koszty uruchomienia firmy. Pomoże ci w tym tabela do ćwiczenia 2.
Tabela do ćwiczenia 2. Koszty uruchomienia firmy [9, s. 51]
Lp.
Rodzaj wydatków
Wysokość wydatków [zł]
1
Wynajem lokalu (10-20m
2
) za 1 miesiąc wraz
z prawem kupna nieruchomości
2
Remont lokalu
3
Zakup wyposażenia lokalu
4
Początkowy zapas towarów
5
Rejestracja działalności
6
Reklama – zakup podświetlonego szyldu
RAZEM WYDATKI
Komentarz do tabeli
Ad. 1. Początkujący przedsiębiorca rzadko dokonuje zakupu lokalu na działalność
gospodarczą. Przeważnie wykorzystuje posiadane pomieszczenia lub wynajmuje
lokal.
Ad. 2. Remont lokalu polega na odnowieniu pomieszczenia i przystosowaniu go do nowej
funkcji: malowanie lokalu wewnątrz i na zewnątrz (zakup farb, malowanie okien
i drzwi, drobne naprawy, pomieszczenia sanitarne, itp.)
Ad. 3. Wyposażenie lokalu to – lady sklepowe, regały na pieczywo, kosze, kasa fiskalna,
krajalnica.
Ad. 5. Rejestracja działalności – rejestracja działalności w urzędzie miejscowym, załatwienie
numeru REGON, rejestracja w urzędzie skarbowym, wyrobienie pieczątki, zakup
podatkowej książki przychodów i rozchodów, zakup niezbędnych materiałów
biurowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na wiarygodność
danych zebranych do uzupełnienia tabeli. Zaproponowana tabela to tylko propozycja.
Słuchacze mogą zrezygnować z niektórych pozycji lub dodać w zależności od potrzeb
działalności.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zdobyć informacje na temat poszczególnych kosztów uruchomienia firmy z: Internetu,
instytucji, osób prowadzących już działalność lub znajomych,
2) obliczyć, ile pieniędzy potrzeba do uruchomienia punktu sprzedaży pieczywa,
3) uzupełnić tabelę do ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczenia,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Ćwiczenie 3
Pracujecie w zespole wspólnie wykonującym projekt firmy. Zaplanujcie źródła
finansowania Waszego przedsięwzięcia. Zaplanowanie źródeł finansowania ułatwi Wam
poniższa tabela.
Tabela do ćwiczenia 3. Źródła finansowania firmy [9, s. 54]
Określenie źródła
Wysokość kwoty [zł]
Wkład własny właściciela
Rodzina i przyjaciele
Kredyt w banku komercyjnym
Pożyczki z innych instytucji i organizacji
RAZEM
Uwaga: Jeśli bierzecie kredyt w banku komercyjnym na działalność gospodarczą, powinniście
wykazać własny wkład wynoszący 20–30% kwoty jaką zamierzacie wziąć i zabezpieczenie
(np. poręczenie osób trzecich)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnienie źródeł finansowania działalności gospodarczej. Wskazane jest, aby słuchacze
dokonali wyboru, z których źródeł finansowania rzeczywiście mogliby skorzystać.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wady i zalety różnych sposobów finansowania działalności gospodarczej,
2) zaplanować skąd można pozyskać pieniądze na uruchomienie firmy,
3) uzupełnić tabelę do ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wyobraź sobie, że zakładasz jednoosobową firmę handlową z siedzibą w swoim miejscu
zamieszkania. Aby dokonać rejestracji swojej działalności gospodarczej musisz odwiedzić kilka
instytucji i wypełnić różne formularze. W związku z tym, że zakładasz firmę jednoosobową,
rejestrację
zaczynasz
od
wpisu
do
ewidencji
działalności
gospodarczej
w urzędzie miasta.
Wypełnij w tym celu formularz „Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności
gospodarczej” załącznik nr 1.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na dokładną analizę
procedury rejestracyjnej firmy jednoosobowej, a także analizowanie i wyjaśnienie zasad
wypełniania formularza.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować procedurę rejestracyjną działalność gospodarczą,
2) przeanalizować formularz „Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności
gospodarczej”,
3) wypełnić formularz zgłoszenia. A oto kilka porad:
−
nazwa firmy – najlepiej podać nazwę pełną wraz z wersją skróconą,
−
swoje imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny PESEL,
−
adres zameldowania, a jeśli zamierzasz stale wykonywać działalność w innym miejscu
(np. sklep, zakład) to należy podać również adres tego lokalu,
−
przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją
Działalności (PKD) – 4 cyfry, 1 litera i opis, (można podać większą liczbę rodzajów
działalności niż przewiduje wolne miejsce na wniosku, to co się nie zmieści wpisz
w załączniku, nie można prowadzić działalności nie zgłoszonej, a każda zmiana we
wpisie kosztuje 50 zł),
−
datę rozpoczęcia działalności gospodarczej – wpisz faktyczny moment rozpoczęcia,
biorąc pod uwagę, że załatwienie wszystkich formalności urzędowych zajmie około
3 tygodni.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia,
−
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD),
−
Załącznik nr 3 „Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej”.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Załącznik nr 3 „Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej”
..........................
dnia ............................
(miejscowo
ść)
ZG
ŁOSZENIE O DOKONANIE WPISU
DO EWIDENCJI DZIA
ŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
1. Oznaczenie przedsiębiorcy: ...........................................................................................
(imię i nazwisko oraz nazwa, pod którą wykonywana będzie działalność gospodarcza)
PESEL
Nr tel.: ..........................................
2. Miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy: ...................................................................
Adres zakładu głównego: ....................................................................................................
Inne stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej (oddziałów, filii)
- ....................................................................................................................................
- .....................................................................................................................................
3. Określenie przedmiotu działalności gospodarczej
(oznaczyć wg Polskiej Klasyfikacji Działalności)
Kod PKD
Opis przedmiotu działalności zgodny z PKD
X – ciąg dalszy przedmiotu działalności w załączniku
4. Data rozpoczęcia działalności gospodarczej: ...................................................................
5. Wykaz załączników: .......................................................................................................
............................................................................................................................................
.................................................................................
(podpis przedsiębiorcy)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test nr 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Podejmowanie działalności
gospodarczej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 12, 13, 14, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. c, 4. c, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. b, 10. b, 11. c,
12. b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować prawo popytu
A
P
b
2
Rozróżnić zasoby ekonomiczne
B
P
b
3
Rozróżnić prywatną formę własności
B
P
c
4
Scharakteryzować cechy gospodarki
centralnie planowanej
B
P
c
5
Rozróżnić rodzaje rynku ze względu na
zasięg
B
P
a
6
Rozróżnić rynek pracy
B
P
c
7
Scharakteryzować mechanizm rynkowy
B
P
b
8
Rozróżnić rodzaje działalności gospodarczej
B
P
a
9
Rozróżnić spółki prawa handlowego
B
P
b
10 Zdefiniować pojęcie spółki
A
P
b
11 Rozróżnić instrumenty marketingu-mix
B
P
c
12 Scharakteryzować badania ankietowe
B
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
13 Scharakteryzować fazy cyklu życia produktu
B
PP
a
14 Określić segment rynku
B
PP
b
15 Zdefiniować pojęcie dystrybucji
A
P
b
16 Scharakteryzować strukturę – biznesplanu
B
PP
a
17
Dobrać formę organizacyjno-prawną do
podanej działalności gospodarczej
D
PP
b
18
Rozróżnić instytucje związane z rejestracją
działalności gospodarczej przez osoby
fizyczne
B
P
a
19 Rozróżnić numer statystyczny REGON
B
P
b
20
Rozróżnić Numer Identyfikacji Podatkowej
NIP
B
P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal ze słuchaczami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów ze słuchaczami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj słuchaczy z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla słuchacza.
7. Zapytaj czy słuchacze wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij słuchaczom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Prawo popytu określa
a) zależność między popytem a ceną, jeżeli cena danego dobra rośnie, to rośnie popyt na
to dobro.
b) zależność między popytem a ceną, jeżeli cena danego dobra rośnie, to spada popyt na
to dobro.
c) zależność między ceną a ilością dóbr i usług, które zostały sprzedane po danej cenie.
d) mechanizm rynkowy, który równoważy popyt z podażą.
2. Zasoby ekonomiczne to:
a) ziemia, maszyny, wymiana.
b) technologia, ziemia, praca.
c) praca, technologia, marketing.
d) kapitał, praca, marketing.
3. Własność prywatna, to
a) lampa uliczna.
b) pojazd komunikacji miejskiej (tramwaj).
c) książka, którą otrzymałeś w prezencie.
d) ławka w parku miejskim.
4. Gospodarka centralnie planowana charakteryzuje się następującymi cechami
a) dominuje prywatna własność środków produkcji.
b) działa mechanizm rynkowy.
c) dominuje państwowa własność środków produkcji.
d) występuje zarówno własność publiczna jak i prywatna.
5. Jeśli idziesz do pobliskiego sklepu, którego właścicielem jest mieszkaniec tej samej
miejscowości, to jesteś uczestnikiem
a) rynku lokalnego.
b) rynku krajowego.
c) rynku zagranicznego.
d) rynku regionalnego.
6. Rynek, na którym dokonuje się proces kupna i sprzedaży siły roboczej, to
a) rynek kapitałowy.
b) rynek producenta.
c) rynek pracy.
d) rynek branżowy.
7. Cena równowagi rynkowej jest ceną, przy której następuje
a) przewaga popytu nad podażą.
b) zrównanie popytu z podażą.
c) przewaga podaży nad popytem.
d) ograniczenie produkcji przez producentów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8. Do jakiego rodzaju działalności zaliczamy prowadzenie piekarni?
a) do działalności przemysłowej.
b) do działalności budowlanej.
c) do działalności handlowej.
d) do działalności usługowej.
9. Na podstawie kodeksu spółek handlowych działa
a) spółka cywilna.
b) spółka jawna.
c) przedsiębiorstwo jednoosobowe osoby fizycznej.
d) spółdzielnia.
10. Podmiot gospodarki działający na podstawie umowy, na mocy której wspólnicy
zobowiązują się do prowadzenia działalności gospodarczej to
a) przedsiębiorstwo państwowe.
b) spółka.
c) przedsiębiorstwo jednoosobowe osoby fizycznej.
d) spółdzielnia.
11. Który z poniższych czynników nie jest zaliczony do kompozycji elementów marketingu-
mix?
a) produkt.
b) cena.
c) nabywca.
d) promocja.
12. Badania marketingowe, które polegają na tym, że wszyscy respondenci uczestniczący
w badaniu otrzymują taki sam kwestionariusz, ich zadaniem jest udzielenie odpowiedzi na
zamieszczone pytania, to
a) wywiad.
b) badania ankietowe.
c) obserwacja.
d) badania eksperymentalne.
13. Faza cyklu życia produktu, w której następuje najszybszy wzrost sprzedaży, który
powoduje, że koszt jednostkowy spada, a zysk wzrasta, to mamy do czynienia z fazą:
a) wzrostu.
b) wprowadzenia.
c) dojrzałości.
d) schyłku.
14. W miejscowości górskiej zostało uruchomione schronisko górskie. Do jakiego segmentu
rynku została skierowana ta oferta?
a) do konsumentów o zadowalającej i dobrej kondycji materialnej.
b) do konsumentów młodych preferujących sportowy styl życia.
c) do konsumentów w średnim wieku i starszych, preferujących styl „spokojny”.
d) do konsumentów mieszkających w górach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
15. System działań prowadzących do udostępnienia produktu klientowi w dogodnym dla
niego miejscu i czasie, realizowany zazwyczaj przez handlowców, określa
a) promocja.
b) dystrybucja.
c) kanał dystrybucyjny.
d) marketing.
16. W
biznesplanie
charakterystykę
klientów
firmy,
charakterystykę
konkurencji,
zaplanowanie narzędzi marketingowych: produktu, ceny, promocji, dystrybucji, określa
a) plan marketingowy.
b) plan finansowy.
c) streszczenie.
d) bilans.
17. Właściciel firmy AGD Serwis w Łodzi świadczy usługi w zakresie naprawy pralek
i lodówek. Żona przedsiębiorcy dyżuruje w domu przy telefonie w godz. od 8.00 – 20.00,
przyjmuje zlecenia napraw. Przedsiębiorca w następnym dniu dociera do klienta. Forma
organizacyjno-prawna opisanej działalności gospodarczej to
a) spółka cywilna.
b) przedsiębiorstwo indywidualnego właściciela.
c) spółka jawna.
d) spółdzielnia.
18. Przedsiębiorca postanowił uruchomić indywidualną działalność gospodarczą, w związku
z tym firmę powinien zarejestrować
a) w urzędzie powiatowym.
b) w urzędzie miasta / gminy.
c) w sądzie gospodarczym.
d) w starostwie.
19. Każda firma musi posiadać swój dziewięciocyfrowy, niepowtarzalny numer statystyczny
jest to
a) numer identyfikacji podatkowej NIP.
b) REGON.
c) numer ewidencji PESEL.
d) numer dowodu tożsamości.
20. Rejestracja działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym dotyczy
a) uzyskania stałego cyfrowego identyfikatora w systemie NIP.
b) uzyskania numeru statystycznego REGON.
c) uzyskania numeru ewidencyjnego PESEL.
d) uzyskania numeru rachunku bankowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Podejmowanie działalności gospodarczej
Zakreśl poprawną odpowiedź
.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Test nr 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Podejmowanie działalności
gospodarczej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 12, 13, 14, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. c, 9. b, 10. a, 11. a,
12. b, 13. a, 14. a, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować prawo podaży
A
P
a
2
Rozróżnić zasoby ekonomiczne
B
P
c
3
Rozróżnić publiczną formę własności
B
P
c
4
Rozróżnić cechy gospodarki rynkowej
B
P
c
5
Rozróżnić rodzaje rynku ze względu na
przedmiot wymiany
B
P
b
6
Rozróżnić rynek monopolistyczny
B
P
b
7
Nazwać mechanizm rynkowy
A
P
a
8
Rozróżnić spółki osobowe
B
P
c
9
Rozróżnić źródła prawa regulujące działalność
spółek
B
P
b
10 Zdefiniować cechy spółki cywilnej
A
P
a
11 Rozróżnić elementy promocji
B
P
a
12
Scharakteryzować metody badań
marketingowych
B
PP
b
13 Scharakteryzować fazy cyklu życia produktu
B
PP
a
14 Określić segment rynku
B
PP
a
15 Zdefiniować pojęcie marki
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
16 Rozróżnić rodzaje działalności gospodarczej
B
P
d
17
Określić lokalizację dla podanej działalności
gospodarczej
B
P
b
18 Scharakteryzować strukturę biznesplanu
B
PP
a
19
Dobrać formę organizacyjno-prawną do podanej
działalności gospodarczej
D
PP
c
20
Wybrać instytucje związane z rejestracją
działalności gospodarczej przez spółki prawa
handlowego
C
PP
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal ze słuchaczami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów ze słuchaczami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj słuchaczy z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj słuchaczom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj czy słuchacze wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij słuchaczom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Prawo podaży określa
a) zależność między podażą a ceną, jeżeli cena danego dobra rośnie, to rośnie też jego
podaż.
b) zależność między podażą a ceną, jeżeli cena danego dobra rośnie, to spada podaż na
to dobro.
c) zależność między ceną a ilością dóbr i usług, które zostały nabyte po danej cenie.
d) mechanizm rynkowy, który równoważy popyt z podażą.
2. Działalność ludzi (fizyczna lub umysłowa), w wyniku której wytwarzają oni produkty
zaspokajające potrzeby innych i za którą otrzymują wynagrodzenie, to
a) kapitał.
b) ziemia.
c) praca.
d) technologia.
3. Własność publiczna to
a) książka, którą otrzymałeś w prezencie.
b) firma, którą prowadzi Twój znajomy.
c) obrazy w Muzeum Malarstwa.
d) telewizor w Twoim mieszkaniu.
4. Gospodarka rynkowa charakteryzuje się następującymi cechami
a) dominuje własność państwowa.
b) stały niedobór towarów i usług.
c) przewaga własności prywatnej przedsiębiorstw.
d) ceny towarów i usług regulowane przez państwo.
5. Rynek, na którym produktem są środki pieniężne, które w wyniku dokonywanych
transakcji możemy przekształcić w papiery wartościowe albo w maszyny i urządzenia,
a te znowu w środki pieniężne, to
a) rynek dóbr i usług.
b) rynek kapitałowy.
c) rynek pracy.
d) rynek konkurencji i konkurencji niedoskonałej.
6. Rynek, na którym występuje tylko jeden dostawca jakiegoś towaru nazywamy rynkiem
a) oligopolistycznym.
b) monopolistycznym.
c) konkurencji niedoskonałej.
d) konkurencji doskonałej.
7. Taką sytuację na rynku, gdy podaż jest równa popytowi, nazywamy
a) równowagą rynkową.
b) prawem popytu.
c) nadwyżką produktów na rynku.
d) niedoborem produktów na rynku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
8. Do spółek osobowych zaliczamy
a) spółkę z o.o..
b) spółkę akcyjną.
c) spółkę jawną.
d) firmę jednoosobową.
9. Podstawowy akt prawny regulujący działalność spółki cywilnej, to
a) kodeks handlowy.
b) kodeks cywilny.
c) kodeks pracy.
d) kodeks karny.
10. Charakterystyczna cecha spółki cywilnej, to
a) brak osobowości prawnej.
b) posiadanie osobowości prawnej.
c) określenie wysokość kapitału w przepisach.
d) prowadzenie spraw spółki przez określone organy.
11. Podstawowe elementy promocji, to
a) reklama.
b) dystrybucja.
c) cena.
d) produkt.
12. Badania marketingowe, które polegają na przeprowadzaniu rozmowy przez badacza
z osobą badaną, to
a) badania ankietowe.
b) wywiad.
c) obserwacja.
d) badania eksperymentalne.
13. Faza cyklu życia produktu, w której podejmowane są działania w zakresie informowania
klientów o pojawiającym się właśnie na rynku produkcji, następują duże wydatki na
reklamę, mówimy wtedy o fazie
a) wprowadzenia.
b) wzrostu.
c) nasycenia.
d) schyłku.
14. Do jakiego segmentu rynku skierowałbyś swoją ofertę zakładając komis sprzętu
sportowego?
a) do konsumentów preferujących sportowy styl życia i niezadowalającej sytuacji
materialnej.
b) do konsumentów preferujących spokojny styl życia.
c) do konsumentów o bardzo dobrej sytuacji materialnej.
d) do konsumentów dokonujących zakupów w luksusowych sklepach sportowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
15. Typowy dla danego produktu lub grupy produktów znak graficzny lub nazwa, to
a) marka.
b) opakowanie.
c) oznakowanie.
d) jakość.
16. Do jakiego rodzaju działalności zaliczamy supermarket?
a) do działalności przemysłowej.
b) do działalności usługowej.
c) do działalności budowlanej.
d) do działalności handlowej.
17. Najlepszą lokalizacją dla działalności gospodarczej, jaką jest kiosk z gazetami i biletami
MPK, będzie
a) miejsce z dala od centrum miasta.
b) miejsce w sąsiedztwie przystanku komunikacji zbiorowej.
c) osiedle mieszkaniowe.
d) ulica o dużym natężeniu ruchu pieszego.
18. W biznesplanie analizę finansową firmy przedstawia również
a) bilans otwarcia firmy.
b) charakterystyka klientów.
c) marketing.
d) harmonogram realizacji przedsięwzięcia.
19. Pan Kowalski i Pan Nowak będą wspólnie prowadzili firmę osobową działającą na
podstawie kodeksu spółek handlowych. Którą formę organizacyjno-prawną powinni
wybrać?
a) spółkę cywilną.
b) spółkę akcyjną.
c) spółkę jawną.
d) spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
20. Właściciele spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przed rozpoczęciem działalności
gospodarczej muszą zarejestrować firmę
a) w urzędzie powiatowym.
b) w sądzie gospodarczym.
c) w urzędzie gminy.
d) w starostwie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Podejmowanie działalności gospodarczej
Zakreśl poprawną odpowiedź
.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
7. LITERATURA
1. Flis I., Makiewicz M..: Własna firma. Wydawnictwo Park Sp. z o.o., Bielsko Biała 2004
2. Gregorczyk S., Romanowska M., Sopińska A., Wachowiak P.: Przedsiębiorczość bez
tajemnic. WSIP, Warszawa 2002
3. Kolan B.: Sukces na rynku pracy. Centralna Komisja Egzaminacyjna, Warszawa 2005
4. Makieła Z., Rachował T.: Podstawy przedsiębiorczości. Nowa Era, Warszawa 2005
5. Mikina A., Sienna M.: Przedsiębiorczość dla szkół zasadniczych. WSIP, Warszawa 2002
6. Musiałkiewicz J.: Marketing. Ekonomik s.c., Warszawa 2001
7. Sepkowska Z.: Wprowadzenie do mikroekonomii. WSIP, Warszawa 1999
8. Żurakowski F.: Podstawy przedsiębiorczości. MAC Edukacja S.A., Kielce 2002
9. Żurakowski F.: Przedsiębiorczość – Poszukiwanie pomysłu na firmę i jej uruchomienie.
WSIP, Warszawa 1999
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994