grupa esd id 196499 Nieznany

background image

1


KONSPEKT LEKCJI J

ĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI

NA PODSTAWIE LEKTURY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ PT.” KWIAT KALAFIORA”

Temat : Czy potrafimy odró

żnić dobro od zła? – eksperyment ESD / 1 godzina /.


Cele : pobudzanie i rozwijanie my

ślenia, kształtowanie poglądów i przekonań, formułowania myśli i wypowiadanie ich.



Przebieg lekcji


Uwagi


Umiej

ętności


Wiedza


Postawy


Zaanga-

żowanie

10 min.


Zaj

ęcia rozpoczęłam

od przedstawienia
tematu, celów i zada

ń

lekcji.
Wprowadzenie do
dyskusji:

-

zasady dyskusji



-

wprowadzenie
słownictwa
charakterysty-
cznego dla
dyskusji








Rozdanie zał

ącznika nr 1




Ustalenie słownictwa
nawi

ązującego do

wypowiedzi
przedmówców .
Ustalenie słownictwa








Komunikacja
nauczyciel – ucze

ń.

Sformułowanie zasad
prowadzenia dyskusji..
Bogacenie słownictwa.








Zasady
prowadzenia
dyskusji.

background image

2


podkre

ślającego

słuszno

ść własnego

zdania. Nast

ępnie

rozdanie zał

ącznika nr 2.


Badanie
i prze-
kształ-
canie.
Prezen-
tacja.

30 min.


Podanie tematu do
dyskusji: Czy
potrafimy odró

żnić

dobro od zła ?- na
przykładzie
eksperymentu grupy
ESD.
Dyskusja wła

ściwa.


Uczniowie staraj

ą się

wyja

śnić co oznaczają

poj

ęcia : dobro i zło.

Nast

ępnie sprawdzają

wyja

śnienie w/w. pojęć w

„Małym słowniku
j.polskiego”.
Wypowiedzi uczniów na
temat dobra i zła
/ogólnie/, i w odniesieniu
do lektury „Kwiat
kalafiora” a szczególnie
do refleksji i rozwa

żań

oraz post

ępowania grupy

Eksperymentalny Sygnał
Dobra.





Posługiwanie si

ę

słownikiem.


Umiej

ętność wyrażania

własnego s

ądu i opinii.

Uzasadnianie s

ądu.

Krytyczne słuchanie.
Ocena wyst

ąpień

kolegów.


Rozpozna-
wanie dobra
i zła w
swoim
otoczeniu..













Szacunek
wobec
kolegów
wypowia
daj

ących

swe opinie.

background image

3


Podsumowanie
dyskusji.


Podział klasy na cztery
grupy.

W celu uporz

ądkowania

argumentów i
wynikaj

ących z ich

przyj

ęcia konsekwencji,

nauczyciel proponuje
graficzn

ą formę drzewka

decyzyjnego.
Rozdanie zał

ącznika nr 3.

Nauczyciel podsumowuje
dyskusj

ę – zebrane

pomysły.


Efektywne
współdziałanie w
grupie.
Okre

ślanie celów i

warto

ści.

Formułowanie s

ądów.

Wnioskowanie.
Porz

ądkowanie

materiału argumenta-
cyjnego.
Uzasadnianie.


Znajomo

ść

metod pracy
w grupie.


Reflek-
sja

5 min.


Uczniowie
odpowiadaj

ą na

pytanie : „Czego
nauczyłem si

ę na

dzisiejszej lekcji”?
Zadanie domowe:
Jakie warto

ści są dla

mnie najwa

żniejsze –

notatka


Komunikowanie
nauczyciel – ucze

ń.





background image

4





Zał

ącznik nr 1




Zasady prowadzenia dyskusji:


1.

Odwa

żnie głosić własne opinie.


2.

Nie mówi

ć o czymś, czego się nie zna.


3.

Mówi

ć na temat, zwięźle i krótko.


4.

Szanowa

ć postulaty innych dyskutantów.


5.

Nie przerywa

ć czyjejś wypowiedzi.


6.

Panowa

ć nad własnymi emocjami.

background image

5




Zał

ącznik nr 2



Słownictwo charakterystyczne dla dyskusji:

1.

Nawi

ązujące do wypowiedzi przedmówcy –


nie podzielam zdania...; przychyl

ę się do opinii...; warto dodać...;

rozumiem,

że...; ale...; nawiązując do wypowiedzi...; Kowalski ma

słuszno

ść, ale ...; jestem przeciwnego zdania...; z wypowiedzi

Kowalskiego wynika,

że...; tymczasem...; według opinii Kowalskiego...;

a przecie

ż...;


2.

Podkre

ślające słuszność własnego zdania i wyrażające odpowiedzialność za własne sądy -

W moim przekonaniu...; według mnie...; s

ądzę, że...; mam wrażenie, że...; jest oczywiste, że...; jestem przekonany,

że...; z całą pewnością...; niewątpliwie...; prawdopodobnie...; przypuszczalnie...;








background image

6

Zał

ącznik nr 3

