SCENARIUSZE, POMOCE I
KARTY PRACY
ZAJĘĆ W KLASIE I
INTEGRACYJNEJ
1. Rozumiem innych.
2. Jestem dobrym kolegą.
Klasa: I a (integracyjna)
Stan klasy: 15 uczniów
Prowadząca: Joanna Ślewicka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I INTEGRACYJNEJ
I.INTEGRALNY OŚRODEK TEMATYCZNY: Jak żyć w przyjaźni?
II. TEMATY DZIENNE:
1.
Rozumiem innych.
2.
Jestem dobrym kolegą.
III. CEL GŁÓWNY: Prawo do inności. Pomoc osobom niepełnosprawnym.
IV. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI
Uczeń:
Współdziała ze współćwiczącym podczas ćwiczeń,
Doskonali podstawowe cechy motoryczne,
Potrafi zaśpiewać piosenkę „Bo co może mały człowiek”,
Jest tolerancyjny wobec niepełnosprawnych,
Uczestniczy w zabawach angażujących zmysły,
Słucha tekstu czytanego przez nauczyciela,
Wypowiada się na temat tekstu,
Potrafi wykonać obrazek wykorzystując plastelinę.
V. METODY PRACY: (wg H. Wichury)
podające (informacyjne),
poszukujące (problemowe),
operatywne.
VI. FORMY ORGANIZACYJNE PRACY: (w ujęciu R. Więckowskiego)
indywidualna aktywność zróżnicowana,
zbiorowa aktywność jednolita.
VII. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ławeczka gimnastyczna, kosz, woreczki,
pachołki, szalik, płyty i odtwarzacz CD, symbole do zawieszenia na tablicy,
książka „Dziecięce zasady – jak żyć w przyjaźni” dla każdego ucznia, kilka
sztuk odzieży i biżuterii, karty pracy dla każdego ucznia, miś –maskotka, karty z
konturem misia dla każdego ucznia.
VIII.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.
Czynności organizacyjno – porządkowe – zbiórka w dwuszeregu, powitanie.
2. Zabawa orientacyjno – porządkowa „ Wyścig szeregów”.
Uczniowie stoją w dwóch szeregach na przeciwległych krańcach sali na
wyznaczonych liniach. Na sygnał szeregi zamieniają miejsca, mijając się w
biegu. Wygrywa szereg, który szybciej wykona bieg i ustawi się równo wzdłuż
linii.
3. Ćwiczenia kształtujące ze współćwiczącym.
W dwójkach w wykroku podanie rąk partnerowi – naprzemianstronne
skurcze i wyprosty ramion w poziomie z wypychaniem łokci
współćwiczącego w tył,
W rozkroku przodem do współćwiczącego na odległość wyciągniętych
rąk – witanie się z partnerem prawą i lewą ręką (skręty tułowia),
Wyskoki dosiężne głową do wzniesionej w górę dłoni partnera,
W dwójkach – w leżeniu tyłem z ramionami wyprostowanymi nad głową,
drugi przetacza partnera jak kłodę,
W siadzie prostym podpartym, stopy na linii kolan współćwiczącego –
wspólne zataczanie kół stopami wokół nóg partnera,
W dwójkach tyłem do siebie w rozkroku skłon tułowia w przód i podanie
sobie rąk w dole (w bramce utworzonej z nóg),
Swobodny marsz uspokajający.
4. Doskonalenie cech motorycznych.
STACJA 1 (na stacji 4 osoby, spośród nich 1 jest „Aniołem Stróżem”)
Slalom między pachołkami w asyście „ Anioła Stróża”.
STACJA II (na stacji 4 osoby, spośród nich 1 jest „Aniołem Stróżem”)
Przejście równoważne po ławeczce z asekuracją „ Anioła Stróża”.
STACJA III (na stacji 4 osoby, spośród nich 1 jest „Aniołem Stróżem”)
Rzut woreczkiem do kosza. „Anioł Stróż” odrzuca woreczek każdemu
dziecku.
5.Ćwiczenie rozluźniające.
6.Czynności porządkowe.
7.Śpiewanie piosenki „Bo co może mały człowiek”, zawieszenie na tablicy
symboli wiążących się z pomocą innym ( dłoń, serce, słońce, dziewczynka,
chłopiec).
8.Zapisanie tematu na tablicy i zapoznanie dzieci z książką.
9.Zabawa skoczna „ Skoki pajaca ”.
10.Pomoc dzieciom niesprawnym ruchowo – odwołanie się do książki.
11.Zabawa wyostrzająca słuch „Przyjemne i nieprzyjemne odgłosy”.
Dzieci słuchają „muzyki” kuchni, ulicy, lasu i szkoły. Zadaniem uczniów jest
odgadnięcie, skąd dochodziły dźwięki i wskazanie, które z nich były przyjemne,
a które nie.
12.Pomoc dzieciom niedosłyszącym – odwołanie się do książki.
13.Zabawa otwierająca oczy „Komisarz Sokole Oko”.
W środku kręgu znajduje się sześć różnych sztuk ubioru i biżuterii. Jedno z
dzieci odgrywa komisarza „Sokole Oko” i uważnie przygląda się rzeczom.
Następnie opuszcza pomieszczenie i czeka za drzwiami. Teraz któreś dziecko z
grupy zabiera jedną ze zgromadzonych rzeczy i zakłada ją na siebie. Podczas,
gdy z powrotem siada na swoje miejsce, wszyscy wołają o pomoc. Na to
komisarz „Sokole Oko” szybko wchodzi do pomieszczenia i próbuje odnaleźć
brakujący łup.
14. Pomoc dzieciom niewidomym i słabo widzącym – odwołanie się do książki.
15. Relaksacja.
Wyobraź sobie, że jesteś białą śnieżną gwiazdką. Wyglądasz ślicznie na tle
błękitnego nieba. Delikatny wiaterek przemieszcza gwiazdki w różne strony, nie
jesteś sama, tańczą obok Ciebie inne białe gwiazdki. Jest wam razem dobrze,
lubicie z sobą przebywać, zawsze możecie na siebie liczyć. Pod wami wciąż
zmienia się krajobraz. Widzicie w dole piękny las, rozległe białe pola, które
przecina rzeka, a wzdłuż niej droga, ale to wszystko jest na dole. Ty beztrosko
wirujesz z innymi śnieżnymi gwiazdkami. Jesteś radosna i bezpieczna, jesteś
szczęśliwa, masz swoje miejsce, jesteś potrzebna i ważna, jesteś jedyna i
niepowtarzalna. Czujesz, że jesteś kochana i akceptowana. Zapamiętaj te
wszystkie odczucia, zawsze będziesz mogła do nich wrócić. A teraz powoli
wracasz do klasy, na swoje miejsce i przestajesz być śnieżną gwiazdką.
16. Praca samodzielna w kartach pracy i sprawdzenie pracy samodzielnej.
17. Wysłuchanie wiersza recytowanego przez nauczyciela ( pokaz maskotki).
Jak miło misia wziąć do ręki,
Jest taki ciepły, taki miękki.
Miś lubi wszystko, co i wy.
Ś
mieszne mruczanki, bajki, gry.
A z kim wieczorem zasypiacie?
Z misiem, bo to przyjaciel.
18.Rozmowa na temat ulubionych przytulanek.
19.Wykonanie obrazka dla kolegi „ Miś” – malowanie plasteliną.
Przygotowanie materiałów i stanowisk pracy,
Rozdanie kartek z konturem misia,
Omówienie sposobu wykonania zadania,
Twórcza praca dzieci.
20. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
VIII. ZAPIS W DZIENNIKU.
Ć
wiczenia ruchowe ze współćwiczącym.
Rozmowa na temat tolerancji i pomocy osobom niepełnosprawnym na
podstawie wybranych fragmentów książki „ Dziecięce zasady – jak żyć w
przyjaźni?”. Zabawy rozwijające zmysły.
Malowanie plasteliną obrazka pt. „Miś” – prezent dla kolegi.
Klasa: I a (integracyjna)
Stan klasy: 15 uczniów
Prowadząca: Joanna Ślewicka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I a
I. INTEGRALNY OŚRODEK TEMATYCZNY: Jak żyć w przyjaźni?
II.TEMATY DZIENNE:
a.
Rozumiem innych.
b.
Jestem dobrym kolegą.
III. CEL GŁÓWNY: Odpowiedzialność za słowa i czyny.
IV. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI
Uczeń:
Wymienia rodzaje niepełnosprawności,
Stara się być odpowiedzialny za słowa i czyny,
Czyta ze zrozumieniem,
Wykonuje gazetkę na temat pomocy niepełnosprawnym,
Potrafi wykonać zadanie wskazując dobre dziecko,
Poprawnie przepisuje zdanie z tablicy,
Dodaje, odejmuje i porównuje liczby w zakresie 20.
V. METODY PRACY: (wg H. Wichury)
podające (informacyjne),
poszukujące (problemowe),
operatywne.
VI. FORMY ORGANIZACYJNE PRACY: (w ujęciu R. Więckowskiego)
indywidualna aktywność zróżnicowana,
zbiorowa aktywność jednolita,
aktywność grupowa.
VII. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zdania do cichego czytania w dużym
formacie, obrazki, materiał do wykonania gazetki, karty pracy dla każdego
ucznia, tablica liczbowa, serca – punkty.
VIII.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Wypowiedzi uczniów na temat rodzajów niepełnosprawności – przypomnienie
wiadomości, uzupełnianie zdań.
Uczeń, który nie pracuje na zajęciach w odpowiednim tempie to
uczeń....
Ludziom, którzy poruszają się na wózkach kłopot sprawia ......
Czasami osoby chorujące na tę chorobę mają kłopot z oddychaniem,
używają inhalatorów. Ta choroba to ......
Te osoby mają kłopot ze wzrokiem.......
Ludzie, którzy mają kłopot ze słuchem .......
Niektóre dzieci uczą się z trudem, zdarza się, że w szkole popełniają
ciągle te same ......
Osoba, która musi jadać regularnie, unikać słodyczy i mierzyć poziom
cukru we krwi choruje na ........
Są dzieci, które wstydzą się odzywać, bawić to dzieci ........
2.
Podanie tematu zajęć.
3.
Ciche czytanie przez uczniów zdań określających kolegę dobrego i złego
wybór przez uczniów określeń dobrego kolegi.
4.
Wykonywanie gazetki – wklejanie wybranych zdań i obrazków.
5.
Przerwa sródzajęciowa.
6.
Praca indywidualna w kartach pracy - serca do wycinania dla uczniów
niepełnosprawnych intelektualnie.
7.
Podsumowanie zajęcia, umieszczenie gazetki na tablicy.
8.
Dodawanie, odejmowanie i porównywanie liczb z wykorzystaniem tablicy
liczbowej.
Rozgrzewka matematyczna:
-
Przeczytaj wszystkie cyfry z szeregu d.
-
Przeczytaj cyfry z rzędu 7.
-
Przeczytaj cyfry z rzędu 8, większe od 7 itp.
Praca w grupach .
Wszyscy uczniowie rozwiązują zadania w kartach pracy. Następnie każda grupa
losuje zadanie do rozwiązania (na tablicy). Za dobrze obliczone zadanie
otrzymuje punkt w postaci serca. Grupa, która zdobędzie najwięcej serc zostaje
zwycięzcą. (Grupy mają możliwość zdobycia dodatkowych punktów np. za
dobrą współpracę).
10. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
VIII.
ZAPIS W DZIENNIKU.
Tworzenie gazetki „Jestem dobrym kolegą”. Ciche czytanie ze zrozumieniem
zdań na temat pomocy niepełnosprawnym – wybór odpowiedzi.
Dodawanie, odejmowanie i porównywanie liczb z wykorzystaniem tablicy
liczbowej.
PIERWSZY DZIEŃ
KUCHNIA
ULICA
LAS
SZKOŁA
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko ..........................................
1. W każdym szeregu opuść literę F, pozostałe litery pokoloruj. Odczytaj
wyrazy, które powstały.
Dzieci niepełnosprawne.
1
F
F
P
O
W
O
L
N
E
F
2
F
C
H
O
D
Z
E
N
I
E
3
F
F
F
F
A
S
T
M
A
F
4
F
N
I
E
W
I
D
O
M
I
5
F
F
F
G
Ł
U
S
I
F
F
6
F
F
B
Ł
Ę
D
Y
F
F
F
7
F
F
C
U
K
R
Z
Y
C
A
8
N
I
E
Ś
M
I
A
Ł
E
F
2. W szeregach od 1 do 8 odszukaj podkreślone litery. Napisz je pod cyfrą.
1
2
3
4
5
6
7
8
3. Uzupełnij zdanie wyrazami z zadania drugiego.( Początek zdania napisany
przez nauczyciela – Dziecku, które potrzebuje pomocy powiem ….)
DRUGI DZIEŃ
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko ..........................................
1. Pokoloruj na czerwono serca ze zdaniami, które wypowiadają dobre dzieci.
Pozostałe na czarno.
Biegnę
po pomoc!
Ale jesteś
mały!
Jesteś moją
Nigdy ze koleżanką.
mną nie
wygrasz!
Pożyczę Ci
mój zeszyt.
2. Ile serc pokolorowałeś na czerwono, a ile na czarno. Dlaczego?
3. Przepisz zdanie z tablicy. *
* Będę dobrą koleżanką. (dziewczynki )
* Będę dobrym kolegą. ( chłopcy )
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko ..........................................
Zadanie 1.
a. Uporządkuj liczby z szeregu b od najmniejszej do największej.
b. Jakich liczb od 1 do13 brakuje?
Zadanie 2.
Wypisz liczby z rzędów 5, 6, 7. W miejsce kropek wstaw znaki <, > lub =.
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
Przeczytaj zapis matematyczny z zadania 2.
Zadanie 3.
Zapisz liczby z rzędu 8, od każdej liczby odejmij 3.
−
3
=
−
3
=
−
3
=
−
3
=
−
3
=
Zadanie 4.
Dodaj do siebie liczby z rzędu 5 i 6.
+
=
+
=
+
=
+
=
+
=
Zadanie 5.
Zapisz liczby z rzędu 11 odejmij tak, aby wynik był zawsze 10.
−
=
10
−
=
10
−
=
10
−
=
10
−
=
10
Zadanie 6.
Zapisz liczby z rzędu 9 dodaj je tak, aby wynik był zawsze 8.
+
=
8
+
=
8
+
=
8
+
=
8
+
=
8
POMOCE
(PIERWSZY DZIEŃ)
POMOCE
(DRUGI DZIEŃ)
1 2 3 4 5
a
2 3 8 9 5
b
1 7 2 4 3
c
3 2 3 5 4
d
4 6 4 6 1
e
5 4 1 3 2
6 7 8 9 10 11
3 9 9 4 4 15
7 3 10 2 2 13
2 4 8 3 3 14
6 6 7 0 5 12
4 2 6 1 1 11
Pomogę Ci. Idę do kina.
Poradzisz sobie sam.
Pobawmy się razem.
Zaopiekuję się Tobą.
Postaram się Ciebie
zrozumieć.
Nie wiem co mówisz.
Poczytam z Tobą.
Czytasz za wolno.
Porozmawiajmy.
Nie mam dziś dla Ciebie
czasu.
Podaj mi rękę.
Poproś o pomoc kogoś
innego.
DZIECIĘCE
ZASADY
Jak żyć w przyjaźni ?