0 40 czerwiecid 1812

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 40

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Wakacyjne rady

I.

Cele

Rozumienie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Doskonalenie umiejętności niezbędnych o nauki czytania i pisania: umiejętność

syntezy i analizy wzrokowej wyrazu.

Doskonalenie orientacji na kartce papieru w kratkę.

Doskonalenie orientacji w przestrzeni.

Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 14.1 „Dziecko potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu:

narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki”.

II.

Środki dydaktyczne



emblematy z napisem TAK i NIE dla każdego dziecka



koperty z pociętymi na sylaby wyrazami: BEZ-PIECZ-NE WA-KA-CJE



komputer z projektorem



kartoniki z cyframi od 1 do 4



gra/plansza interaktywna „Skrzynia”



CD2 audio ABC



Karty „Razem w przedszkolu” cz.5

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa wprowadzająca na temat bezpiecznych zabaw podczas wakacji

Dzieci siedzą na dywanie w kole. Nauczycielka rozdaje każdemu dziecku
emblemat z napisem TAK i z drugiej strony NIE.

Nauczycielka opisuje różne sytuacje, a dzieci pokazują odpowiedni napis na
tabliczce:

Bawimy się na placu zabaw. Podchodzi do nas obca osoba, częstuje
słodyczami i pyta, czy nie pokazalibyśmy jej drogi do pobliskiego sklepu
(czy innego obiektu). Co odpowiadamy? (NIE)

background image

Elżbieta Bowdur

2

Gramy w piłkę przy drodze. Piłka potoczyła się na ulicę. Czy biegniemy
za nią? (NIE)

Wybieramy bezpieczne miejsce do zabawy z daleka od szosy. (TAK)

Przyjechaliśmy na wodę. Szybko zdejmujemy buty i biegniemy do wody.
(NIE)

Świeci słońce, jesteśmy na łące. Szybko zakładamy czapkę na głowę. (TAK)

2.

Układanie wyrazów z rozsypanki sylabowej

Dzieci siadają do stolików. Na każdym stoliku leży koperta z pociętymi na sylaby
wyrazami. Dzieci zespołowo układają wyrazy i odczytują hasło: BEZ-PIECZ-NE
WA-KA-CJE.

3.

Zabawa ruchowa „pociągi”

Nauczycielka kładzie na podłodze emblematy z cyframi od 1 do 4 dla każdego
peronu. Dzieci ustawiają się w cztery pociągi. Zawiadowca (dziecko lub
nauczycielka) wygłasza komunikaty:

Z peronu pierwszego wyrusza pociąg do Zakopanego – pociąg stojący przy
emblemacie nr 1 wyrusza w trasę po sali.

Z peronu trzeciego wyrusza pociąg do Szczecina – pociąg stojący przy
emblemacie nr 3 wyrusza w trasę po sali.

Pociąg z Warszawy wjedzie na peron czwarty. Proszę odsunąć się od toru – itp.

Podczas zabawy nauczycielka włącza w tle utwór muzyczny pt. „Pan kolejarz”.

4.

Gra/plansza interaktywna „Skrzynia”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Ster statku

Skrzynia

Opis interaktywności

Gra „Skrzynia” polegająca na kształtowaniu orientacji przestrzennej – pojęcia
w prawo, w lewo, do góry, na dół.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Gra polega na
znalezieniu na mapie skarbu piratów.

background image

Elżbieta Bowdur

3

Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by zaznaczyło kliknięciem miejsce na mapie
wg podanych wskazówek typu: dwie kratki do góry, sześć kratek w lewo itp.

5.

Rysowanie zabawek i szlaczków – Karty cz.5, str. 30

Dzieci siadają do stolików, gdzie są przygotowane kredki oraz Karty cz.5.
Przyglądają się narysowanym zabawkom. Dorysowują takie same elementy.

Rysowanie szlaczka w liniaturze.

6.

Podsumowanie zajęć

Porządkowanie miejsc pracy.

Słuchanie piosenki „Hej, lato, lato, lato”.

