Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia nr 40

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Wakacyjne rady

I. Cele

• Rozumienie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

• Doskonalenie umiejętności niezbędnych o nauki czytania i pisania: umiejętność syntezy i analizy wzrokowej wyrazu.

• Doskonalenie orientacji na kartce papieru w kratkę.

• Doskonalenie orientacji w przestrzeni.

• Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 14.1 „Dziecko potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki”.

II. Środki dydaktyczne

emblematy z napisem TAK i NIE dla każdego dziecka

koperty z pociętymi na sylaby wyrazami: BEZ-PIECZ-NE WA-KA-CJE

komputer z projektorem

kartoniki z cyframi od 1 do 4

gra/plansza interaktywna „Skrzynia”

CD2 audio ABC

Karty „Razem w przedszkolu” cz.5

III. Przebieg zajęć

1. Rozmowa wprowadzająca na temat bezpiecznych zabaw podczas wakacji Dzieci siedzą na dywanie w kole. Nauczycielka rozdaje każdemu dziecku emblemat z napisem TAK i z drugiej strony NIE.

Nauczycielka opisuje różne sytuacje, a dzieci pokazują odpowiedni napis na tabliczce:

Bawimy się na placu zabaw. Podchodzi do nas obca osoba, częstuje słodyczami i pyta, czy nie pokazalibyśmy jej drogi do pobliskiego sklepu (czy innego obiektu). Co odpowiadamy? (NIE)

1

Elżbieta Bowdur

Gramy w piłkę przy drodze. Piłka potoczyła się na ulicę. Czy biegniemy za nią? (NIE)

Wybieramy bezpieczne miejsce do zabawy z daleka od szosy. (TAK) Przyjechaliśmy na wodę. Szybko zdejmujemy buty i biegniemy do wody.

(NIE)

Świeci słońce, jesteśmy na łące. Szybko zakładamy czapkę na głowę. (TAK) 2. Układanie wyrazów z rozsypanki sylabowej

Dzieci siadają do stolików. Na każdym stoliku leży koperta z pociętymi na sylaby wyrazami. Dzieci zespołowo układają wyrazy i odczytują hasło: BEZ-PIECZ-NE

WA-KA-CJE.

3. Zabawa ruchowa „pociągi”

Nauczycielka kładzie na podłodze emblematy z cyframi od 1 do 4 dla każdego peronu. Dzieci ustawiają się w cztery pociągi. Zawiadowca (dziecko lub nauczycielka) wygłasza komunikaty:

Z peronu pierwszego wyrusza pociąg do Zakopanego – pociąg stojący przy emblemacie nr 1 wyrusza w trasę po sali.

Z peronu trzeciego wyrusza pociąg do Szczecina – pociąg stojący przy emblemacie nr 3 wyrusza w trasę po sali.

Pociąg z Warszawy wjedzie na peron czwarty. Proszę odsunąć się od toru – itp.

Podczas zabawy nauczycielka włącza w tle utwór muzyczny pt. „Pan kolejarz”.

4. Gra/plansza interaktywna „Skrzynia”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Ster statku

→ Skrzynia

Opis interaktywności

Gra „Skrzynia” polegająca na kształtowaniu orientacji przestrzennej – pojęcia w prawo, w lewo, do góry, na dół.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Gra polega na znalezieniu na mapie skarbu piratów.

2

Elżbieta Bowdur

Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by zaznaczyło kliknięciem miejsce na mapie wg podanych wskazówek typu: dwie kratki do góry, sześć kratek w lewo itp.

5. Rysowanie zabawek i szlaczków – Karty cz.5, str. 30

Dzieci siadają do stolików, gdzie są przygotowane kredki oraz Karty cz.5.

Przyglądają się narysowanym zabawkom. Dorysowują takie same elementy.

Rysowanie szlaczka w liniaturze.

6. Podsumowanie zajęć

Porządkowanie miejsc pracy.

Słuchanie piosenki „Hej, lato, lato, lato”.

3