operator maszyn i urzadzen metalurgicznych 812[02] o1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Marek Olsza









Posługiwanie się dokumentacją techniczną 812[02].O1.02












Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Andrzej Pasiut
mgr inż. Robert Wanic



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Olsza



Konsultacja:
mgr inż. Danuta Pawełczyk







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 812[02].O1.02
„Posługiwanie się dokumentacją techniczną”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu operator maszyn i urządzeń metalurgicznych.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

12

5.1.

Normalizacja w rysunku technicznym

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2.

Odwzorowywanie zewnętrznych i wewnętrznych zarysów przedmiotu

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3.

Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4.

Uproszczenia rysunkowe

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5.

Oznaczanie wymiarów tolerowanych, pasowań oraz geometrycznej

struktury powierzchni przedmiotu

21

5.5.1. Ćwiczenia

21

5.6.

Rysunki produkcyjne

23

5.6.1. Ćwiczenia

23

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7.

Literatura

39

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

operator maszyn i urządzeń

metalurgicznych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego. Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia podzielony jest na
podrozdziały. Materiał nauczania zawarty w poradniku w miarę możliwości uczniowie
powinni przeanalizować samodzielnie.

Pytania sprawdzające mają wykazać czy uczeń jest przygotowany do wykonania

ć

wiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom samodzielne udzielenie odpowiedzi

na pytania lub wspólnie z całą grupą uczniów, podczas dyskusji opracować odpowiedzi na
pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może
uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

Dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają

ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności.

Sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest

udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie potwierdzić
lub zaprzeczyć opanowanie określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia,
nauczyciel powinien do tych zagadnień wrócić.

Testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia należy wykorzystać do

oceny uczniów, a wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny
pracy własnej nauczyciela.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4










































Schemat układu jednostek modułowych

812[02].O1

Techniczne podstawy zawodu

812[02].O1.01

Przestrzeganie przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej i ochrony środowiska

812[02].O1.02

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

812[02].O1.03

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych

i narzędziowych

812[02].O1.04

Rozpoznawanie elementów maszyn

i mechanizmów

812[02].O1.05

Analizowanie układów elektrycznych

i automatyki przemysłowej

812[02].O1.06

Stosowanie podstawowych technik

wytwarzania części maszyn

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im,

stosować jednostki układu SI,

korzystać z różnych źródeł informacji,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,

współpracować w grupie,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przygotować przybory kreślarskie i materiały rysunkowe do wykonywania szkiców,

wykonać szkice figur płaskich w rzutach prostokątnych,

wykonać szkice brył geometrycznych w rzutach prostokątnych i aksonometrycznych,

wykonać szkice typowych części maszyn,

zwymiarować szkice części maszyn,

odczytać rysunki z uwzględnieniem wymiarowania,

odczytać uproszczenia rysunkowe,

odczytać na rysunkach technicznych oznaczenia chropowatości powierzchni, sposób
obróbki, powłoki ochronne oraz tolerancję kształtu i położenia, pasowanie,

wykonać rysunki typowych elementów maszyn,

rozróżnić rysunki techniczne: wykonawcze, złożeniowe, zestawieniowe, montażowe,
zabiegowe, operacyjne,

odczytać schemat kinematyczny maszyny lub urządzenia wykorzystywanego
w procesach metalurgicznych,

odczytać schematy układów hydraulicznych i pneumatycznych,

odczytać

Dokumentację

Techniczno-Ruchową,

dokumentację

konstrukcyjną,

technologiczną i warsztatową,

określić na podstawie dokumentacji technicznej elementy składowe maszyny lub
urządzenia,

skorzystać z norm rysunku technicznego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[01]

Moduł:

Techniczne podstawy zawodu 812[01].O1

Jednostka modułowa:

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 812[01].O1.02

Temat: Wymiarowanie rysunku.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wymiarowania przedmiotów na rysunkach.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

narysować pomocnicze linie wymiarowe i linie wymiarowe na rysunku,

narysować znaki ograniczające linie wymiarowe,

zapisać liczby wymiarowe w odpowiednich miejscach,

zastosować znaki wymiarowe,

zwymiarować rysunek.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

metoda przewodniego tekstu.


Czas:
1 godzina dydaktyczna.


Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

pytania prowadzące,

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,

foliogramy,

rzutnik pisma,

−−−−

rysunki części maszyn,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

uczniowie pracują w grupach 2

4 – osobowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zadanie dla ucznia

Zwymiaruj rysunek.

Rysunek do ćwiczenia 1


Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1.

Określenie tematu zajęć.

2.

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.

3.

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.

4.

Podział grupy uczniów na zespoły.


Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.


Faza I: Informacje

Pytania prowadzące:

1.

Jakie są elementy wymiaru rysunkowego?

2.

Jakie są zasady rozmieszczania wymiarów?

3.

Jakie znaki ograniczają linie wymiarowe?

4.

Jak należy rysować pomocnicze linie wymiarowe?

5.

W jaki sposób należy pisać liczby wymiarowe?

6.

Jakie są zasady wymiarowania?


Faza II. Planowanie
1.

Jak rozmieścić linie wymiarowe i pomocnicze linie wymiarowe?

2.

Jakie zastosować znaki ograniczające linie wymiarowe?

3.

Jak zapisać liczby wymiarowe?

4.

Jakie znaki wymiarowe należy zastosować?

5.

Jakie zasady wymiarowania należy zastosować?


Faza III. Ustalenie
1.

Uczniowie pracując w zespołach planują rozmieszczenie linii wymiarowych
i pomocniczych linii wymiarowych.

2.

Uczniowie zastanawiają się nad znakami ograniczającymi linie wymiarowe.

3.

Uczniowie zastanawiają się nad sposobem zapisu liczb wymiarowych i znaków
wymiarowych.

4.

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność sposobu wymiarowania.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Faza IV. Wykonanie
1.

Uczniowie rysują pomocnicze linie wymiarowe i linie wymiarowe na rysunku.

2.

Uczniowie rysują znaki ograniczające linie wymiarowe.

3.

Uczniowie zapisują liczby wymiarowe w odpowiednich miejscach.

4.

Uczniowie zapisują znak

φ

przy wymiarowaniu średnicy otworu.

5.

Uczniowie zapisują znak x przy wymiarowaniu grubości przedmiotu przedstawionego
w jednym rzucie.


Faza V. Sprawdzanie
1.

Uczniowie przygotowują się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów
wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.

2.

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych ćwiczeń. Nauczyciel
sprawdza poprawność wymiarowania rysunku.


Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

Faza końcowa

Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów.


Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Wymiarowania powierzchni pochylonych

i stożków. Na podstawie zgromadzonych informacji sporządź notatkę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[01]

Moduł:

Techniczne podstawy zawodu 812[01].O1

Jednostka modułowa:

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 812[01].O1.02

Temat: Wykonywanie szkiców części maszynowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności szkicowania.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować

stanowisko

do

wykonywania

rysunków

zgodnie

z

zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,

zaplanować etapy szkicowania,

dobrać rodzaje linii rysunkowych,

dobrać materiały i przybory do szkicowania,

wykonać szkic,

zaprezentować wyniki pracy.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy.


Metody nauczania–uczenia się
:

dyskusja dydaktyczna,

pokaz,

ć

wiczenia.


Czas
: 1 godzina dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4 i A3,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Formy organizacji pracy uczniów
:

praca indywidualna.


Uczestnicy
: uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn i urządzeń
metalurgicznych.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Naszkicuj na arkuszu rysunkowym w podziałce 2:1 przedstawiony na rysunku element.

Zachowaj poprawność kształtu i wymiarów oraz oznacz grubość materiału, która wynosi
5 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Rysunek do ćwiczenia 2

Instrukcja do wykonania zadania:

1)

odszukaj w materiałach dydaktycznych informacje na temat linii rysunkowych, podziałek
rysunkowych, formatów arkuszy rysunkowych i etapów szkicowania,

2)

przygotuj stanowisko pracy,

3)

dokonaj analizy szkicowanego przedmiotu,

4)

zaplanuj etapy szkicowania,

5)

dobierz odpowiednie rodzaje linii rysunkowych,

6)

dobierz wymiary arkusza rysunkowego,

7)

dobierz odpowiedni ołówek,

8)

wykonaj szkic,

9)

zaprezentuj wyniki pracy.


Zakończenie zajęć: prezentacja wyników przeprowadzonego ćwiczenia.

Praca domowa:

Wyszukaj w literaturze technicznej lub w zasobach sieci internetowej informacje na

temat „Rzutowania aksonometrycznego”.

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1.

Normalizacja w rysunku technicznym

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj grupyfikacji Polskich Norm i Norm ISO.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
posługiwania się normami. Uczniowie pracują w grupach. Po wykonaniu ćwiczenia liderzy
grup prezentują prace.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat normalizacji,

2)

odczytać oznaczenia Polskich Norm i norm ISO,

3)

zapisać spostrzeżenia w zeszycie,

4)

opisać przeznaczenie wybranych norm,

5)

dokonać grupyfikacji norm,

6)

zwróć uwagę na estetykę i dokładność pracy,

7)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

przykładowe Polskie Normy oraz ISO,

przykładowe normy branżowe,

foliogramy,

rzutnik pisma,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Naszkicuj na arkuszu rysunkowym w podziałce 2:1 przedstawiony na rysunku element.

Zachowaj poprawność kształtu i wymiarów oraz oznacz grubość materiału, która wynosi
5 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Rysunek do ćwiczenia 2

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonanego szkicu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat linii rysunkowych,
podziałek rysunkowych, formatów arkuszy rysunkowych i etapów szkicowania,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,

4)

zaplanować etapy szkicowania,

5)

dobrać odpowiednie rodzaje linii rysunkowych,

6)

dobrać wymiary arkusza rysunkowego,

7)

dobrać odpowiedni ołówek,

8)

wykonać szkic,

9)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

papier formatu A4 i A3,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 3

Naszkicuj w zeszycie przedstawiony na rysunku detal z uwzględnieniem poprawności

kształtu i wymiarów.

Rysunek do ćwiczenia 3 [4, s. 90]


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonanego szkicu.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,

3)

zaplanować etapy szkicowania,

4)

dobrać odpowiednie rodzaje linii rysunkowych,

5)

dobrać odpowiedni ołówek,

6)

wykonać szkic,

7)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

papier formatu A4,

−−−−

elementy do rysowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2.

Odwzorowywanie zewnętrznych i wewnętrznych zarysów
przedmiotu

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Naszkicuj bryłę w rzucie prostokątnym na podstawie rzutu aksonometrycznego.

Ć

wiczenie wykonaj na arkuszu A4.

Rysunek do ćwiczenia 1 [8]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują samodzielnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,

3)

zaplanować rozmieszczenie rzutów,

4)

wykonać szkic,

5)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

materiały do szkicowania,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Naszkicuj element w aksonometrii ukośnej na podstawie rzutu prostokątnego. Ćwiczenie

wykonaj na arkuszu A4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Rysunek do ćwiczenia 2


Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę na estetykę i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują

samodzielnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

dokonać analizy rysunku,

3)

zaplanować rozmieszczenie rzutów na arkuszu,

4)

wykonać szkic,

5)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

materiały do szkicowania,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 3

Na podstawie rysunku (zarysy wewnętrzne przedmiotu narysowane są linią kreskową)

naszkicuj przedmiot w odpowiednim widoku i przekroju.

Rysunek do ćwiczenia 3 [8]


Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy,

2)

dokonać analizy rysunku,

3)

naszkicować rysunek w zeszycie przedmiotowym,

4)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

rysunki części maszyn,

−−−−

modele części maszyn,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3.

Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zwymiaruj rysunek.

Rysunek do ćwiczenia 1

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy
zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wymiarowania,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

dokonać analizy rysunku,

4)

zaplanować rozmieszczenie wymiarów rysunkowych,

5)

zwymiarować rysunek,

6)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

−−−−

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

rysunki części maszyn,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Zwymiaruj rysunek.

Rysunek do ćwiczenia 2

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wymiarowania,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

dokonać analizy rysunku,

4)

zwymiarować rysunek,

5)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

rysunki części maszyn,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4.

Uproszczenia rysunkowe

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj szkic elementu, w którym występuje gwint zewnętrzny nacięty na całej

długości. Element zwymiaruj.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy
zwrócić uwagę na prawidłowy dobór rodzajów linii rysunkowych oraz na zastosowane
uproszczenie rysunkowe.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rysowania i oznaczania
gwintu,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

wykonać szkic,

4)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

materiały rysunkowe,

−−−−

nagwintowane elementy,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Narysuj w postaci uproszczonej i umownej łożysko toczne.

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na poprawność oznaczania łożysk.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rysowania i oznaczania
łożysk tocznych,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

narysować w postaci uproszczonej i umownej łożysko toczne,

4)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5.

Oznaczanie

wymiarów

tolerowanych,

pasowań oraz

geometrycznej struktury powierzchni przedmiotu

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj przedstawione na rysunkach oznaczenia.

Rysunek do ćwiczenia 1 [3, s. 72]


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy
zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat tolerancji kształtu, położenia
i tolerancji złożonych,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

odczytać oznaczenia z PN,

4)

scharakteryzować oznaczenia,

5)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

PN – tolerancje kształtu i położenia,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Ćwiczenie 2

Odczytaj oznaczenia chropowatości powierzchni i tolerancji przedmiotu przedstawionego

na rysunku.

Rysunek do ćwiczenia 2 [2, s. 224]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat tolerancji kształtu,
położenia, tolerancji złożonych oraz chropowatości powierzchni,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

odczytać chropowatość powierzchni,

4)

odczytać tolerancje powierzchni,

5)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

PN – chropowatość powierzchni,

−−−−

PN – tolerancje kształtu i położenia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.6.

Rysunki produkcyjne

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie otrzymanej instrukcji smarowania (maszyny, urządzenia lub mechanizmu)

określ, jakie zastosowano gatunki oleju (smaru).


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokładnie przeanalizować otrzymaną instrukcję smarowania,

2)

wynotować zastosowane gatunki oleju (smaru),

3)

wypisać na kartce uzyskane dane,

4)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrukcja smarowania,

papier formatu A4, flamastry,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na podstawie otrzymanej Dokumentacji Techniczno-Ruchowej dobierz potrzebne

materiały eksploatacyjne.


Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania
informacji w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać dokładnej analizy otrzymanej dokumentacji,

2)

wypisać potrzebne materiały eksploatacyjne,

3)

dokonać oznaczenia tych materiałów,

4)

zaprezentować wyniki pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

komplet DTR,

papier formatu A4, flamastry,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Odczytaj schemat zasadniczy.

Rysunek do ćwiczenia 3 [2, s. 332]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat odczytywania rysunków
schematycznych,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

odszukać w poradniku lub PN oznaczenia przedstawione na rysunku,

4)

wypisać w zeszycie części składowe,

5)

przeanalizować zasadę działania,

6)

wyjaśnić które części są ruchome, w których miejscach części są pasowane,

7)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

mały poradnik mechanika,

PN z zakresu schematów zasadniczych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Ćwiczenie 4

Odczytaj rysunek.

Rysunek do ćwiczenia 4 [6, s. 213]


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat odczytywania rysunków,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

odczytać informacje zamieszczone w tabliczce podstawowej,

4)

odnaleźć części na rysunku i zestawić ich obrazy z informacjami zawartymi w wykazie
części,

5)

przeanalizować zasadę działania,

6)

wyjaśnić które części są ruchome, w których miejscach części są pasowane ze sobą,

7)

zwrócić uwagę na szczegóły konstrukcyjne,

8)

odszukać w poradniku lub PN oznaczenia przedstawione na rysunku,

9)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

przykładowe rysunki,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Posługiwanie

się

dokumentacją techniczną”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 9, 12, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a 6. a, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. a,
12. b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić rodzaje rysunków

A

P

a

2

Określić

wymiary

formatu

arkusza

rysunkowego

B

P

c

3

Rozróżnić rodzaje ołówków

A

P

b

4

Określić zastosowanie linii rysunkowych

B

P

b

5

Przeliczyć wymiary w danej podziałce

C

PP

a

6

Rozpoznać oznaczanie połączeń spawanych

A

P

a

7

Rozpoznać rzut bryły

A

P

d

8

Rozpoznać rysowanie kół zębatych

A

P

a

9

Przeanalizować wymiarowanie rysunku

C

PP

c

10 Rozpoznać oznaczanie połączeń klejonych

A

P

a

11 Określić prawidłowo zakreskowany przekrój

B

P

a

12 Przeanalizować widok i przekrój

C

PP

b

13 Rozpoznać oznaczanie tolerancji kształtu

A

P

c

14 Rozpoznać oznaczenie wymiarów tolerowanych

A

P

a

15 Rozróżnić oznaczenie norm

A

P

c

16 Odczytać narysowane połączenie gwintowe

A

P

c

17 Dobrać rzut aksonometryczny

C

PP

b

18

Rozpoznać

oznaczenie

chropowatości

powierzchni

A

P

d

19 Rozpoznać pasowanie ciasne

A

P

a

20 Odczytać schematy

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj dla każdego ucznia instrukcję, zestaw zadań testowych i kartę odpowiedzi.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

5 minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Element przeznaczony do wykonania jest pokazany w sposób szczegółowy na rysunku
a)

wykonawczym.

b)

zestawieniowym.

c)

montażowym.

d)

ilustracyjnym.


2.

Arkusz rysunkowy o wymiarach 420x297 mm to format
a)

A5.

b)

A4.

c)

A3.

d)

A2.


3.

Ołówki o średniej twardości oznaczamy
a)

2B.

b)

F.

c)

U.

d)

3H.


4.

Osie symetrii rysujemy linią
a)

ciągłą cienką.

b)

punktową cienką.

c)

kreskową cienką.

d)

dwupunktową cienką.


5.

Jeżeli prostokąt o wymiarach a = 20 mm i b = 10 mm przedstawimy na rysunku
w podziałce 2:1, to jego wymiary po narysowaniu będą
a)

a = 40 mm i b = 20 mm.

b)

a = 10 mm i b = 5 mm.

c)

a = 30 mm i b = 15 mm.

d)

bez zmian


6.

Spoinę pachwinową oznacza się symbolem

a)

,

b)

,

c)

,

d)

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7.

Prawidłowy rzut poziomy bryły jest przedstawione na rysunku ?

a)

b)

c)

d)


8.

Zamieszczony rysunek przedstawia
a)

koło zębate.

b)

piastę z dwoma otworami.

c)

koło z naciętym gwintem.

d)

tuleję z kołnierzem.


9.

Błędów dotyczących wymiarowania rysunku jest na
a)

jeden.

b)

dwa.

c)

trzy.

d)

cztery.


10.

Rysunek przedstawia dwa elementy połączone za pomocą
a)

kejenia.

b)

lutowania.

c)

spawania.

a)

zgrzewania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

11.

Prawidłowo zakreskowany jest przekrój na rysunku
a)

b)

c)

d)


12.

Na rysunku brakuje linii
a)

jednej.

b)

dwóch.

c)

trzech.

d)

czterech.


13.

Oznaczenie tolerancji kształtu przedstawia rysunek
a)

1.

b)

2.

c)

3.

d)

4.


14.

Zapis wymiaru tolerowanego

φ

10H7 jest tolerowaniem:

a)

liczbowym.

b)

liczbowo-symbolowym.

c)

symbolowym.

d)

mieszanym.


15.

Normę branżową oznaczamy
a)

PN.

b)

PN

EN.

c)

BN.

d)

PN

ISO.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

16.

Rysunek przedstawia połączenia elementów konstrukcyjnych za pomocą śruby i nakrętki
narysowanych
a)

w pierwszym stopniu uproszczenia.

b)

w drugim stopniu uproszczenia.

c)

w trzecim stopniu uproszczenia.

d)

w sposób umowny.






17.

Prawidłowo narysowaną bryłę w aksonometrii ukośnej przedstawia rysunek

a)

b)

c)

d)


18.

Przedstawiony symbol graficzny chropowatości powierzchni oznacza, że chropowatość
powierzchni
a)

powinna być uzyskana przez obróbkę skrawaniem.

b)

może być uzyskana dowolnym sposobem obróbki.

c)

jest wymagana na wszystkich powierzchniach.

d)

powinna być zachowana z poprzedniej obróbki.


19.

Pasowanie U8/h7 jest pasowaniem
a)

ciasnym.

b)

mieszanym.

c)

luźnym.

d)

według zasady stałego otworu.


20.

Na schemacie przedstawiono
a)

hamulec.

b)

mechanizm maltański.

c)

sprzęgło.

d)

przekładnię zębatą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Posługiwanie się dokumentacją techniczną


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Test 2

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Posługiwanie

się

dokumentacją techniczną”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 6, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 3, 5, 7, 9, 12, 17 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. a,
12. b, 13. d, 14. c, 15. c, 16. c, 17. b, 18. d, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać schematy hydrauliczne

A

P

a

2

Określić

wymiary

formatu

arkusza

rysunkowego

B

P

c

3

Dobrać rodzaj ołówka do określonego zadania

C

PP

b

4

Określić zastosowanie linii rysunkowych

B

P

b

5

Przeliczyć wymiary w danej podziałce

C

PP

a

6

Rozpoznać oznaczanie połączeń klejonych

A

P

a

7

Ustalić rzut aksonometryczny

C

PP

b

8

Rozpoznać połączenia rozłączne

B

P

a

9

Przeanalizować wymiarowanie rysunku

C

PP

c

10 Rozpoznać oznaczanie połączeń spawanych

A

P

a

11

Określić prawidłowo zakreskowany przekrój
wzdłużny tulei

B

P

a

12 Przeanalizować widok i przekrój

C

PP

b

13 Rozpoznać oznaczanie kierunkowości struktury

A

P

d

14

Określić

wartość

odchyłki

wymiaru

tolerowanego

B

P

c

15 Rozpoznać oznaczenie norm

A

P

c

16 Rozpoznać oznaczenie gwintu

A

P

c

17 Dobrać rzut prostokątny

C

PP

b

18

Rozpoznać

oznaczenie

chropowatości

powierzchni

A

P

d

19 Rozpoznać pasowanie luźne

A

P

c

20 Odczytać schematy kinematyczne

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj dla każdego ucznia instrukcję, zestaw zadań testowych i kartę odpowiedzi.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

5 minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Na schemacie przedstawiona jest
a)

pompa o stałej wydajności i dwóch kierunkach tłoczenia.

b)

pompa o zmiennej wydajności i jednym kierunku tłoczenia.

c)

sprężarka.

d)

pompa próżniowa.


2.

Jakie wymiary ma arkusz rysunkowy A4?
a)

420 x 594.

b)

297 x 420.

c)

210 x 297.

d)

148 x 210.


3.

Do szkicowania należy wybrać ołówek
a)

2H.

b)

F.

c)

6H.

d)

3H.


4.

Linią punktową cienką rysujemy
a)

zarysy przedmiotu.

b)

osie symetrii.

c)

linie wymiarowe.

d)

kreskowanie przekrojów.


5.

Jeżeli prostokąt o wymiarach a = 20 mm i b = 10 mm przedstawimy na rysunku
w podziałce 2:1, to jego wymiary po narysowaniu będą wynosić
a)

a = 40 mm i b = 20 mm.

b)

a = 10 mm i b = 5 mm.

c)

a = 30 mm i b = 15 mm.

d)

będą takie same.


6.

Rysunek przedstawia dwa elementy połączone za pomocą
a)

klejenia.

b)

lutowania.

c)

spawania.

d)

zgrzewania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7.

Prawidłowo narysowaną bryłę w aksonometrii ukośnej przedstawia rysunek

a)

b)

c)

d)


8.

Koło zębate 4 osadzone na wałku za pomocą elementu 1 tworzy połączenie
a)

kołkowe.

b)

wielowypustowi.

c)

wpustowe.

d)

klinowe.


9.

Ile błędów dotyczących wymiarowania jest na rysunku?
a)

jeden.

b)

dwa.

c)

trzy.

d)

nie ma błędów.


10.

Spoinę pachwinową oznacza się symbolem

a)

,

b)

,

c)

,

d)

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

11.

Prawidłowo zakreskowany przekrój jest na rysunku
a)

b)

c)

d)


12.

Na rysunku brakuje linii
a)

jednej.

b)

dwóch.

c)

trzech.

d)

czterech.


13.

Oznaczeń kierunkowości struktury powierzchni jest na rysunku
a)

1.

b)

2.

c)

3.

d)

4.


14.

Dla wymiaru

φ

10H7 odchyłka

a)

przyjmuje dowolne wartości.

b)

dolna i górna jest równa zero.

c)

dolna jest równa zero.

d)

górna jest równa zero.


15.

Polską Normę wprowadzająca normę europejską będącą wprowadzeniem normy
Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO oznaczamy
a)

PN.

b)

PN

EN.

c)

PN

EN ISO.

d)

PN

ISO.


16.

Gwint metryczny zwykły oznaczamy na rysunku
a)

Sr12.

b)

T12.

c)

M12.

d)

R12.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

17.

Prawidłowo narysowaną bryłę w aksonometrii ukośnej przedstawia rysunek

a)

b)

c)

d)


18.

Znak chropowatości powierzchni informujący o wymaganym usunięciu warstwy
materiału przedstawia rysunek
a)

.

b)

.

c)

.

d)

.


19.

Pasowanie H8/f8 jest pasowaniem
a)

według zasady stałego wałka.

b)

mieszanym.

c)

luźnym.

d)

ciasnym.


20.

Na schemacie przedstawiono
a)

hamulec.

b)

mechanizm maltański.

c)

sprzęgło.

d)

przekładnię zębatą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Posługiwanie się dokumentacją techniczną


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

7. LITERATURA


1.

Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2005

2.

Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2007

3.

Lewandowski T.: Zbiór zadań z rysunku technicznego dla mechaników. WSiP,
Warszawa 2002

4.

Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999

5.

Malinowski J., Jakubiec W.: Tolerancje i pasowania w budowie maszyn. WSiP,
Warszawa 1998

6.

Waszkiewiczowie E. i S.: Rysunek zawodowy. WSiP, Warszawa 1999

7.

http://www.cad.pl

8.

http://www.home.agh.edu.pl

9.

http://www.newtechsolutions.pl

10.

http://www.zkue.ime.pw.edu.pl


Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz

Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994


