posadzkarz 713[05] z2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Bartłomiej Marcinkiewicz


Przygotowywanie zapraw, klejów i zaczynów gipsowych
713[05].Z2.02






Poradnik dla nauczyciela
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. W. Kapusta
mgr inż. Radosław Krzyżanowski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Bartłomiej Marcinkiewicz



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[05].Z2.02

Przygotowywanie zapraw, klejów i zaczynów gipsowych, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu posadzkarz.




























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Spoiwa cementowe, wapienne i gipsowe

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Kruszywa do zapraw

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Dodatki uszlachetniające do zapraw

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Suche mieszanki

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Zasady doboru składników zapraw

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Kleje, zaprawy klejowe

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7. Dodatki, domieszki i wypełniacze do zapraw

23

5.7.1. Ćwiczenia

23

5.8. Rodzaje i sposoby przygotowywania i dozowania składników zapraw

26

5.8.1. Ćwiczenia

26

5.9. Dokumentacja techniczna

28

5.9.1. Ćwiczenia

28

5.10. Polskie Normy

30

5.10.1. Ćwiczenia

30

5.11. Recepty laboratoryjne i robocze

32

5.11.1. Ćwiczenia

32

5.12. Przepisy bhp i ochrony ppoż.

34

5.12.1. Ćwiczenia

34

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

36

7. Literatura

50









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie posadzkarz 713[05].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym zadania
wielokrotnego wyboru.
W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Przygotowywanie zapraw, klejów i zaczynów gipsowych” stanowi
jeden z elementów modułu 713[05].Z2 i jest zaznaczona na poniższym schemacie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4




























Schemat układu jednostek modułowych



713[05].Z2

Technologie wykonywania

okładzin

713[05].Z2.01

Dobieranie materiałów i sprzętu

713[05].Z2.02

Przygotowywanie zapraw,

klejów i zaczynów gipsowych

713[05].Z2.04

Wykonywanie okładzin

z tworzyw sztucznych

713[05].Z2.05

Wykonywanie okładzin

z drewna i materiałów

drewnopochodnych

713[05].Z2.03

Wykonywanie okładzin

z materiałów mineralnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

przygotowywać narzędzia i sprzęt do pracy,

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

rozpoznać i nazwać materiały potrzebne do sporządzania zapraw klejów i zaczynów
gipsowych,

określić właściwości spoiw budowlanych,

ocenić przydatność piasku i spoiw,

dozować składniki zapraw,

przygotować zaprawy i zaczyny sposobem ręcznym,

przygotować zaprawy i zaczyny sposobem mechanicznym,

przygotować zaprawę klejową,

określić konsystencję zapraw,

przeliczyć składniki zapraw z dozowania wagowego na objętościowe i odwrotnie,

sporządzić zaprawy z gotowych, suchych mieszanek,

stosować dodatki i domieszki,

prognozować warunki stosowania dodatków i domieszek,

sporządzić zaczyn gipsowy,

skorzystać z instrukcji przygotowywania mieszanki lub zaprawy,

sporządzić mieszankę kleju z cementem oraz wypełniaczem,

sporządzić gruntowniki,

sporządzić masy do wypełnienia spoin,

przygotować masy szpachlowe,

sporządzić 5% roztwór kwasu solnego,

dobrać pigmenty do zapraw,

zorganizować stanowisko pracy,

oszczędzić stosowane materiały,

sporządzić zapotrzebowanie na materiały,

sporządzić rozliczenie materiałów,

dostarczyć materiały na stanowisko pracy,

przechować materiały,

przestrzegać przepisów BHP.

















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Posadzkarz 713[05]
Moduł: Technologia wykonywania okładzin 713[05].Z2.
Jednostka modułowa: Przygotowywanie zapraw, klejów i zaczynów gipsowych 713[05].Z2.02

Temat: Rozpoznawanie spoiw budowlanych.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania poszczególnych rodzajów

spoiw budowlanych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozpoznać cement pośród innych spoiw,

rozpoznać gips pośród innych spoiw,

rozpoznać wapno pośród innych spoiw,

nazwać poszczególne rodzaje spoiw,

określić najważniejsze właściwości spoiw,

zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 120 min.

Środki dydaktyczne:

próbki spoiw,

opakowania po spoiwach (worki papierowe),


Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Prezentacja próbek spoiw.
4) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5) Realizacja tematu:

Każdy uczeń otrzymuje próbki spoiw.

Uczeń zapoznaje się z wiadomościami o spoiwach budowlanych.

Na kartce papieru lub w zeszycie przedmiotowym uczeń zapisuje nazwy
poszczególnych rodzajów spoiw.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym określaniu rodzaju
spoiw, zadając pytania naprowadzające.

6) Po wykonaniu pracy uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7) Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

8) Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
9) Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania.
10) Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: spoiwa budowlane. Na podstawie

zgromadzonych informacji dokonaj podziału spoiw na hydrauliczne i powietrzne.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Posadzkarz 713[05]
Moduł: Technologie wykonywania okładzin 713[05].Z2.
Jednostka modułowa: Przygotowywanie zapraw, klejów i zaczynów gipsowych 713[05].Z2.02

Temat: Wykonanie zapraw z suchych mieszanek


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania zapraw z gotowych, suchych mieszanek.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać materiały i narzędzia do wykonania zaprawy,

przygotować narzędzia i sprzęt do wykonania zaprawy,

zorganizować stanowisko do wykonywania zaprawy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

wykonać zaprawę mieszając sposobem ręcznym,

zlikwidować i uporządkować stanowisko pracy,

zaprezentować wykonaną pracę.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie

Czas: 180 min.

Środki dydaktyczne:

suche mieszanki zapraw,

naczynia miarowe,

naczynia na zaprawę,

łopata, kielnia,

woda.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie zadanej ilości zaprawy z gotowej suchej mieszanki.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów

z zadaniem i kryteriami oceniania.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Rodzaje suchych mieszanek zapraw.
2. Zastosowania suchych mieszanek zapraw.
3. Metody dozowania składników.
4. Wykonanie zaprawy.

PLANOWANIE
1. Określ ilość zaprawy do wykonania.
2. Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania zaprawy.
3. Zaplanuj materiał i narzędzia niezbędne do wykonania zadania.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty zawarte w fazie planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Zorganizuj stanowisko pracy.
2. Odmierz i dozuj składniki zaprawy.
3. Wymieszaj składniki zaprawy korygując na bieżąco konsystencję.
4. Zwróć uwagę na ład i porządek panujące na stanowisku pracy.
5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały odmierzone składniki?
2. Czy prawidłowo została wykonana zaprawa?
3. Czy została zachowana konsystencja mieszanki?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: suche mieszanki zapraw. Na podstawie

zgromadzonych informacji wyszukaj czym charakteryzują się zaprawy cienkowarstwowe
i napisz w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Spoiwa cementowe, wapienne i gipsowe.

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyporządkuj poszczególnym symbolom cementów ich nazwy handlowe.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zapisanymi nazwami cementów oraz ich symbolami,
2) przyporządkować nazwom poszczególne symbole,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

arkusze z wypisanymi nazwami cementów oraz symbolami CEM I do CEM V,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj poszczególne próbki spoiw budowlanych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z próbkami spoiw budowlanych,
2) zapisać barwę i postać poszczególnych próbek na przygotowanych kartkach papieru,
3) przyporządkować poszczególnym próbkom właściwe nazwy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

arkusze papieru,

ołówek lub długopis,

próbki cementu portlandzkiego, wapna palonego i gaszonego oraz gipsu szpachlowego,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Określ przeznaczenie (rodzaj podłoży, gdzie dany gips może być stosowany)

poszczególnych rodzajów gipsu szpachlowego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z symbolami określającymi gdzie dany gips szpachlowy może być stosowany,
2) wypisać do jakich podłoży stosujemy gips oznaczony danym symbolem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz z symbolami gipsów szpachlowych,

ołówek lub długopis.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Kruszywa do zapraw

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Ustal, która z podanych próbek piasku nadaje się do zapraw.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć dokładnie zgromadzone próbki piasku,
2) opisać każdą z próbek pod względem zaobserwowanych zanieczyszczeń,
3) wybrać próbkę spełniającą wymagania,
4) zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

próbki piasku z wyraźnymi zanieczyszczeniami np.: ziemi, śmieci, trawy itp.,

próbka piasku bez zanieczyszczeń,

kartka, długopis,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj sprawdzenia przy pomocy sita normowego, którą odmianę piasku zgromadzono

w miejscu składowania.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) pobrać próbkę piasku z miejsca składowania,
2) przesiać piasek przez sito o wielkości oczka 1mm,
3) dokonać kwalifikacji odmiany piasku w wyniku przesiewu,
4) zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

piasek budowlany odmiany I,

sito o wymiarach oczka 1 mm,

łopatka lub kielnia,

kartka, długopis.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Dodatki uszlachetniające do zapraw

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Oblicz, ile pyłu kamiennego można dodać do zaprawy, aby polepszyć jej wytrzymałość,

jeżeli do jej sporządzenia użyto 400 kg cementu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami dozowania dodatków do zapraw,
2) wyliczyć ilość dodatku,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Przygotuj 10 dm

3

zaprawy cementowej z dodatkiem barwnika w ilości 3%, jeżeli zaprawa

przygotowana jest w taki sposób, że na trzy część piasku przypada jedna część cementu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować narzędzia i materiały,
2) ustalić i zapisać na kartce skład zaprawy (ilość dodatku),
3) dozować składniki zgodnie z zasadami,
4) sporządzić zaprawę,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Środki dydaktyczne:

naczynie miarowe,

naczynie do sporządzania zaprawy,

narzędzia do mieszania (betoniarka lub mieszadło),

składniki zaprawy (cement, woda, pasek),

barwnik do zaprawy,

kartka papieru, przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Suche mieszanki

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj zaprawę murarską wykorzystując połowę zawartości worka zaprawy suchej,

mieszając sposobem ręcznym.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami BHP,
2) przygotować narzędzia i materiały,
3) dozować składniki zgodnie z zasadami,
4) sporządzić zaprawę,
5) zlikwidować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

naczynie miarowe,

naczynie do sporządzania zaprawy,

narzędzia do mieszania (łopata lub kielnia),

sucha zaprawa murarska,

woda,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Przygotuj 3 kg zaprawy z suchej mieszanki, mieszając sposobem mechanicznym.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami BHP,
2) przygotować narzędzia i materiały,
3) dozować składniki zgodnie z zasadami,
4) sporządzić zaprawę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5) zlikwidować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.



Środki dydaktyczne:

naczynie miarowe,

naczynie do sporządzania zaprawy,

narzędzia do mieszania (betoniarka lub mieszadło),

sucha zaprawa,

woda,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Zasady doboru składników zapraw.

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyporządkuj nazwę zaprawy do składników, z których jest wykonana.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami doboru składników zapraw,
2) zapoznać się z nazwami zapraw zapisanymi na kartkach,
3) zapoznać się z zapisanymi na kartkach składnikami zapraw,
4) przyporządkować nazwę zaprawy do rodzaju składników,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kartki z nazwami zapraw,

kartki z nazwami składników zapraw,

kartka i długopis,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Określ rodzaj zaprawy w odniesieniu do jej przeznaczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami doboru składników zapraw,
2) dobrać rodzaj zaprawy w zależności od jej przeznaczenia,
3) zanotować spostrzeżenia na kartce papieru,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

zestawienie rodzajów zapraw i lista przeznaczenia docelowego zapraw (np. wylewka
podłogowa w pomieszczeniach suchych, wyprawa tynkowa zewnętrzna itp.),

kartka i długopis.

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Kleje, zaprawy klejowe.

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź 3 kg kleju POW–112 z dodatkiem cementu hutniczego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznaj się z instrukcją sporządzenia kleju,
2) zorganizuj stanowisko pracy,
3) przelicz poszczególne ilości składników,
4) dobierz właściwy rodzaj cementu,
5) odmierz poszczególne składniki,
6) wymieszaj składniki do uzyskania jednolitej masy,
7) zaprezentuj wyniki wykonanej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcja sporządzania mieszaniny kleju z cementem,

kartka, długopis,

kalkulator,

waga,

naczynie do mieszania kleju,

kielnia lub łopatka.

Ćwiczenie 2

Sporządź 5 kg kleju lateksowego ekstra z dodatkiem cementu w stosunku wagowym 1:1.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznaj się z instrukcją sporządzenia kleju,
2) przelicz poszczególne ilości składników,
3) odmierz poszczególne składniki,
4) wymieszaj składniki do uzyskania jednolitej masy,
5) zaprezentuj wyniki wykonanej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcja sporządzania mieszaniny kleju z cementem,

kartka, długopis,

kalkulator,

waga,

naczynie do mieszania kleju,

kielnia lub łopatka.


Ćwiczenie 3

Ustal, ile potrzeba poszczególnych składników do wykonania mieszanki 440 kg kleju

z cementem w stosunku wagowym 1:3.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ustalić udział w mieszance poszczególnych składników,
2) obliczyć ilość poszczególnych składników,
3) sprawdzić poprawność,
4) zaprezentować wyniki obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

kartka, długopis, kalkulator.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.7. Dodatki, domieszki i wypełniacze do zapraw.

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Podaj, ile maksymalnie można dodać do zaprawy pyłu krzemionkowego, jeżeli cementu

zużyto 450 kg.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami dozowania pyłu krzemionkowego,
2) wyliczyć ilość pyłu krzemionkowego,
3) przedstawić wyniki obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Podaj, ile chlorku wapnia można dodać do zaprawy, jeżeli do jej przygotowania zużyto

230 kg cementu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami dozowania chlorku wapnia,
2) wyliczyć ilość chlorku wapnia,
3) przedstawić wyniki obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Podaj ile cementu zużyto do wykonania zaprawy, jeżeli dodano do niej 5kg chlorku

wapnia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami dozowania chlorku wapnia,
2) wyliczyć ilość cementu,
3) przedstawić wyniki obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Przygotowywana jest zaprawa cementowa z 300 kg cementu, która będzie stosowana

w warunkach obniżonej temperatury (-3

o

C). Jaką domieszkę zastosujesz do tej zaprawy? Ile

dodasz tej domieszki?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z warunkami dozowania domieszek,
2) ustalić rodzaj domieszki,
3) obliczyć ilość domieszki,
4) przedstawić wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Przygotowywana jest zaprawa cementowa, od której będzie wymagana zwiększona

szczelność. Jaka domieszkę zastosujesz do tej zaprawy?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z warunkami dozowania domieszek,
2) ustalić rodzaj domieszki,
3) przedstawić wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.8. Rodzaje i sposoby przygotowywania i dozowania składników

zapraw.

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Odważ na wadze poszczególne składniki zaprawy cementowo wapiennej w ilości: cement

–3 kg, wapno hydratyzowane – 0,5 kg, piasek – 26 kg.

Sposób wykonania ćwiczenia

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować cement, wapno i i piasek,
3) zapoznać się z instrukcją obsługi wagi,
4) odważyć poszczególne ilości składników,
5) zlikwidować stanowisko pracy,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

waga techniczna wraz z kompletem odważników i instrukcją obsługi,

naczynie,

szczotka i szufelka,

łopatka lub kielnia,

wapno, piasek, cement.


Ćwiczenie 2

Odmierz objętościowo składniki zaprawy gipsowo wapiennej o proporcjach 1:0,5:4.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp,
2) dobrać narzędzia do wykonania zadania,
3) zaplanować kolejność czynności technologicznych,
4) wykonać ćwiczenie,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

naczynie miarowe,

naczynie na zaprawę,

składniki zapraw (gips, wapno hydratyzowane, piasek),

szufelka, zmiotka.


Ćwiczenie 3

Sprawdź, jaką objętość (w cm

3

) zajmuje 25 kg cementu w stanie luźnonasypowym.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp,
2) dobrać narzędzia do wykonania zadania,
3) zaplanować kolejność czynności technologicznych,
4) wykonać pomiar objętości,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

naczynie miarowe,

cement w workach,

szufelka, zmiotka,

łopatka lub kielnia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

5.9. Dokumentacja techniczna

5.9.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Posługując się instrukcją sporządzania mieszanki z gotowej, suchej zaprawy do

przyklejania płytek ściennych, ceramicznych, określ proporcje mieszania zaprawy z wodą i czas
korekcji zaprawy.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją sporządzania zaprawy,
2) odszukać żądane dane techniczne w przygotowanej na stanowisku instrukcji,
3) wypisać dane,
4) zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

instrukcja przygotowania zaprawy (przedruk lub wycięta kontretykieta z worka na
zaprawę).


Ćwiczenie 2

Posługując się projektem budowlanym, przygotuj zestawienie wszystkich rodzajów

zapraw, jakie będą używane podczas wznoszenia i wykonywania robót wykończeniowych w
danym obiekcie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przestudiować projekt budowlany (rysunki i opis techniczny),
2) ustalić wszystkie prace z użyciem zapraw,
3) zaproponować rodzaje zapraw do powyższych prac,
4) zaprezentować wyniki pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

projekt budowlany (domu jednorodzinnego, budynku użyteczności publicznej itd.),

kartka, długopis.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

5.10. Polskie Normy

5.10.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

W Katalogu Polskich Norm odszukaj wszystkie, które dotyczą zapraw budowlanych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) Zapoznać się z Katalogiem Polskich Norm,
2) odszukać w spisie norm właściwe normy,
3) przedstawić wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

Katalog Polskich Norm.


Ćwiczenie 2

Ze zgromadzonych na stanowisku pracy próbek zapraw wybierz te, które opisane są

w PN-EN 13888:2004 Zaprawy do spoinowania płytek – definicje i wymagania techniczne.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rodzajami zapraw,
2) wyselekcjonować zaprawy odpowiadające charakterystyce: zaprawy do spoinowania

płytek – definicje i wymagania techniczne,

3) sprawdzić, czy wybrane mieszanki znajdują się w normie,
4) przedstawić wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Środki dydaktyczne:

kartka, długopis,

zestaw mieszanek,

Polska Norma PN-EN 13888:2004 Zaprawy do spoinowania płytek – definicje
i wymagania techniczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

5.11. Recepty laboratoryjne i robocze

5.11.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Korzystając z receptury laboratoryjnej sporządzania zaprawy cementowej, ustal ilość

poszczególnych składników potrzebnych do sporządzenia zarobu o objętości 0,35 litra.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z recepturą laboratoryjną sporządzania zaprawy cementowej,
2) przeliczyć poszczególne ilości składników i zanotować wyniki na kartce papieru,
3) przedstawić uzyskane wyniki.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcja sporządzania zaprawy cementowej,

recepta laboratoryjna sporządzania zaprawy cementowej,

kartka, długopis,

kalkulator.


Ćwiczenie 2

Przygotuj 10 litrów zaprawy cementowo - wapiennej wg załączonej receptury roboczej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z recepturą roboczą sporządzania zaprawy,
2) przeliczyć poszczególne ilości składników i zanotować wyniki na kartce,
3) odmierzyć ilości składników,
4) sporządzić zaprawę,
5) przedstawić uzyskane wyniki.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Środki dydaktyczne:

receptura robocza sporządzania zaprawy cementowo-wapiennej,

kartka, długopis,

kalkulator,

naczynie miarowe,

waga,

naczynie do sporządzania zapraw,

urządzenia do mieszania zapraw,

kielnia,

składniki zaprawy cementowo - wapiennej (cement, ciasto wapienne lub wapno
hydratyzowane, piasek, woda).


Ćwiczenie 3

Przygotuj 3 litry zaprawy gipsowo – wapiennej z dodatkiem opóźniacza wg załączonej

receptury laboratoryjnej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z recepturą laboratoryjną sporządzania zaprawy,
2) przeliczyć poszczególne ilości składników i zanotować wyniki na kartce,
3) odmierzyć ilości składników,
4) sporządzić zaprawę,
5) przedstawić uzyskane wyniki.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

receptura laboratoryjna sporządzania zaprawy gipsowo - wapiennej,

kartka, długopis,

kalkulator,

naczynie miarowe,

waga,

naczynie do sporządzania zapraw,

urządzenia do mieszania zapraw,

kielnia,

składniki

zaprawy

cementowo-wapiennej

(gips,

ciasto

wapienne lub wapno

hydratyzowane, piasek, woda, opóźniacz).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

4.12. Przepisy bhp i ochrony ppoż.

4.12.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Obejrzyj film instruktażowy pokazujący różne sposoby przenoszenia ciężkich materiałów

przez pracowników i określ na podstawie plansz poglądowych, opisów czynności i zasad bhp,
które czynności są wykonywane nieprawidłowo.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z planszami poglądowymi, przepisami i opisami czynności,
2) obejrzeć film instruktażowy pt.: „Transport ręczny na placu budowy”,
3) dokonać oceny zgodności poszczególnych sposobów przenoszenia i wielkości ciężaru,
4) omówić wyniki obserwacji.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

normy udźwigu dla pracowników,

film instruktażowy pt.: „Transport ręczny na placu budowy”.


Ćwiczenie 2

Spośród wskazanych materiałów dobierz te, które wymagają składowania w szczególnie

zabezpieczonych pomieszczeniach.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z listą materiałów budowlanych,
2) ustalić, które materiały wymagają specjalnie przygotowanych pomieszczeń,
3) przedstawić wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Środki dydaktyczne:

lista materiałów budowlanych,

warunki składowania materiałów niebezpiecznych,

kartka, długopis.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowywanie zapraw,
klejów i zaczynów gipsowych”.

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18÷23 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1b, 2c, 3d, 4a, 5a, 6d, 7d, 8d, 9d, 10d, 11d, 12b, 13c, 14b,
15b, 16a, 17c, 18b, 19d, 20c, 21b, 22c, 23a.

Plan testu

Nr
zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić, co oznacza symbol CEM I.

B

P

b

2.

Wybrać

symbol

literowy

oznaczający

gips

szpachlowy do powierzchni betonowych.

B

P

c

3.

Wskazać, jak nazywamy piasek wydobywany z dna
rzek.

C

P

d

4.

Uściślić z ziaren o jakiej wielkości składa się piasek
odmiany II.

C

P

a

5.

Nazwać materiał, który dodaje się do suchej
mieszanki.

B

P

a

6.

Dobrać najlepsze sposoby mieszania zaprawy z
suchej mieszanki.

B

P

d

7. Wymienić składniki zaprawy cementowej.

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

8. Określić, od czego zależy skład zapraw.

C

P

d

9. Nazwać symbol przedstawiony na rysunku.

B

P

d

10. Rozwinąć znaczenie zapisu: PN–EN.

B

P

d

11.

Omówić, jaki skutek wywoła dodanie do zaprawy
chlorku wapnia.

C

P

d

12. Wyliczyć dopuszczalną ilość domieszki do zaprawy.

C

P

b

13. Rozwinąć znaczenie zapisu „gw 1:2:4”.

B

P

c

14.

Wskazać, w jakim stanie powinny być składniki
dozowane do zapraw.

B

P

b

15. Omówić, co to jest czas otwarty zaprawy.

C

P

b

16.

Wyliczyć ilość materiału posługując sie normą
zużycia.

C

P

a

17.

Wskazać,

w

jakich

jednostkach

receptura

laboratoryjna podaje ilość składników zaprawy.

B

P

c

18.

Określić, na jakiej podstawie wykonywana jest
receptura robocza.

D

PP

b

19. Omówić, w jaki sposób kleje łączą materiały.

C

PP

d

20.

Omówić,

w

jaki

sposób

wiążą

kleje

rozpuszczalnikowe.

D

PP

c

21.

Wskazać zaprawę zaliczaną do zapraw budowlanych
zwykłych.

C

PP

b

22.

Obliczyć, ilość składników zapraw na podstawie
proporcji.

D

PP

c

23.

Sprecyzować, co przy projektowaniu składu zaprawy
cementowo – wapiennej oznacza stosunek c/w.

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyska 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań od 18 do
23).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Symbol CEM I oznacza cement

a) hutniczy.
b) portlandzki.
c) ekspansywny.
d) portlandzki z dodatkami.

2. Który z poniższych symboli literowych oznacza gips szpachlowy do powierzchni

betonowych?

a) F.
b) T.
c) B.
d) GTR.

3. Piasek wydobywany z dna rzek określany jest jako

a) wodny.
b) łamany.
c) płukany.
d) rzeczny.


4. Piasek odmiany II składa się z ziaren o wielkości

a) do 1mm.
b) ponad 3 mm.
c) do 2 mm.
d) ponad 2mm.

5. Aby uzyskać właściwie przyrządzoną zaprawę, do suchej mieszanki dodaje się

a) wody.
b) wapna.
c) cementu.
d) cementu i wody.


6. Zaprawę z suchej mieszanki przygotowuje się mieszając ją sposobem

a) tylko ręcznym.
b) tylko mechanicznym.
c) nie miesza się wcale.
d) ręcznym lub mechanicznym.


7. Zaprawa cementowa składa się z cementu oraz

a) gipsu i wapna.
b) wapna i wody.
c) wapna i piasku.
d) piasku i wody.

8. Od czego zależy skład zapraw?

a) Rodzaju spoiwa.
b) Rodzaju zaprawy.
c) Proporcji składników.
d) Rodzaju i przeznaczenia zaprawy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

9. Co oznacza symbol przedstawiony obok?

a) Znak Polskiej Normy.
b) Symbol zaprawy polimerowej.
c) Znak ostrzeżenie „pod napięciem”.
d) Znak zgodności wyrobu z Polską Normą.

10. Co oznacza zapis PN-EN?

a) Polska Norma - projekt.
b) Polska Norma - Norma Zakładowa.
c) Polska Norma - Europejskie Nazewnictwo.
d) Polska Norma zgodna z Normą Europejską.


11. Jaki skutek wywoła dodanie do zaprawy chlorku wapnia?

a) Upłynnienia zaprawy.
b) Uszczelnienia zaprawy.
c) Zmniejszenia ilość wody zarobowej.
d) Obniżenia temperatury zamarzania wody zarobowej.


12. Ile domieszki można dodać do zaprawy, jeżeli dodajemy ją w ilości 2% masy cementu,

a cementu w zaprawie jest 250 kg?

a) 2,5 kg.
b) 5 kg.
c) 7 kg.
d) 25 kg.

13. Zapis „gw 1:2:4” oznacza zaprawę gipsowo-wapienną o proporcjach:

a) 1cz. piasku, 2cz. gipsu, 4 cz. wapna.
b) 1cz. gipsu, 2cz. piasku, 4cz. wapna.
c) 1cz. gipsu, 2cz. wapna 4cz piasku.
d) 1cz. gipsu, 2cz. wapna 4cz wody.


14. Dozowane składniki zaprawy powinny być w stanie

a) zbitym.
b) luźnym.
c) suchym.
d) utrzęsionym.


15. Co to jest czas otwarty zaprawy?

a) Czas całkowitego wiązania zaprawy.
b) Okres przydatności do użytku od daty produkcji.
c) Dopuszczalny okres przechowywania otwartego worka z zaprawą.
d) Czas zachowania właściwości roboczych od chwili zmieszania z wodą.

16. Norma zużycia zaprawy do układania płytek ceramicznych wynosi 1.5kg/m

2

. Ile zaprawy

potrzeba do ułożenia 780 m

2

?

a) 1170 kg.
b) 1480 kg.
c) 2010 kg.
d) 2365 kg.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

17. Receptura laboratoryjna podaje ilość składników zaprawy w

a) jednym zarobie.
b) dowolnej ilości.
c) jednym metrze sześciennym.
d) ilości równej pojemności betoniarki.

18. Receptura robocza wykonywana jest na podstawie

a) Polskiej Normy.
b) receptury laboratoryjnej.
c) ilości potrzebnej zaprawy.
d) proporcji składników zaprawy.


19. Klej to materiał, który łączy elementy poprzez

a) wysychanie.
b) twardnienie.
c) wiązanie spoiwa.
d) siły przyczepności.


20. Kleje rozpuszczalnikowe wiążą poprzez

a) dodanie przyspieszacza.
b) dodanie rozpuszczalnika.
c) odparowanie rozpuszczalnika.
d) zaktywizowanie katalizatorem.


21. Którą z poniższych zapraw zaliczymy do zapraw budowlanych zwykłych?

a) Klejową.
b) Cementową.
c) Polimerową.
d) Cienkowarstwową.


22. Ile kilogramów piasku jest w 350 litrach suchej zaprawy cementowo-wapiennej

o proporcjach objętościowych 1:0,5:2, jeżeli gęstość piasku w stanie luźnym wynosi
2650 kg/m

3

?

a) 250 kg.
b) 480 kg.
c) 530 kg.
d) 720 kg.


23. Przy projektowaniu składu zaprawy cementowo - wapiennej stosunek c/w oznacza

stosunek

a) ilości cementu do ilości wody.
b) ilości cementu do ilości wapna.
c) czasu otwartego zaprawy do czasu wiązania wapna.
d) czasu otwartego zaprawy do czasu wiązania cementu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Przygotowywanie zapraw, klejów i zaczynów gipsowych


Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowywanie zapraw,
klejów i zaczynów gipsowych”.

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18÷23 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1a, 2b, 3a, 4c, 5c, 6b, 7a, 8b, 9c, 10a, 11d, 12b, 13c, 14d,
15c, 16d, 17d, 18b, 19b, 20d, 21b, 22d, 23a.

Plan testu

Nr
zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Zdefiniować, jak uzyskuje się wapno gaszone.

B

P

a

2.

Omówić, do czego stosujemy gips szpachlowy.

B

P

b

3.

Nazwać rodzaje piasku w zależności od źródła
pozyskania.

B

P

a

4.

Ustalić, w jakiej ilości dodajemy do zapraw mączkę
kamienną.

C

P

c

5.

Wskazać dokument regulujący zasady dozowania wody
do suchych zapraw.

B

P

c

6.

Wymienić główne składniki zapraw.

B

P

b

7.

Określić rodzaj spoiw używanych do sporządzania
zapraw szybkosprawnych.

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

8.

Wybrać rodzaj kleju do przyklejania płytek PVC.

B

P

b

9.

Wskazać rodzaj dodatku poprawiającego urabialność
zaprawy cementowej.

C

P

c

10. Wyjaśnić znaczenie terminu hydrofobizacja.

B

P

a

11. Odczytać zapis dotyczący rodzaju i składu zaprawy.

B

P

d

12. Ustalić jakiego rodzaju dozowania dotyczy zapis 1:2:6.

B

P

b

13.

Wskazać rodzaj dokumentacji technicznej zawierającej
rysunki-przekroje

C

P

c

14. Ustalić znaczenie symbolu PN-ISO.

B

P

d

15. Odczytać rok wydania normy PN/B-90-87093.

B

P

c

16.

Przeliczyć ilość składnika z receptury laboratoryjnej na
roboczą.

C

P

d

17. Zdefiniować pojęcie receptury laboratoryjnej.

B

P

d

18.

Określić

zasady

magazynowania

materiałów

łatwopalnych.

C

PP

b

19. Nazwać dodatek aktualizujący Katalog Polskich Norm.

D

PP

b

20. Zdefiniować nazwę piasku w zależności od uziarnienia.

C

PP

d

21

Nazwać wolne przestrzenie powstające w strukturze
stwardniałej zaprawy.

C

PP

b

22 Uzasadnić skutki dodawania piasku do suchych zapraw.

D

PP

d

23

Przypisać kleje poliuretanowe do odpowiedniej grupy
klejów.

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

45

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyska 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, natomiast

w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności,
gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań od 18 do 23).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

46

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Ciasto wapienne otrzymujemy poprzez gaszenie wodą wapna

a) palonego.
b) hydraulicznego.
c) suchogaszonego.
d) hydratyzowanego.

2. Gips szpachlowy stosujemy do szpachlowania

a) elewacji.
b) ścian wewnętrznych.
c) podkładów betonowych.
d) podkładów pod posadzki.

3. W zależności od źródła pochodzenia mówimy o piasku

a) kopalnym lub rzecznym.
b) źródlanym lub kopalnym.
c) rzecznym i odkrywkowym.
d) odkrywkowym i źródlanym.


4. Mączkę kamienną dodajemy do zapraw w ilości

a) 0,2÷0,5%.
b) 2÷3%.
c) 7÷10%.
d) 15÷25%.

5. Do suchych zapraw dodajemy wodę w ilości określonej

a) normą.
b) recepturą.
c) instrukcją producenta.
d) warunkiem konsystencji.


6. Główne składniki zapraw to

a) spoiwa i domieszki.
b) spoiwa i kruszywa.
c) plastyfikatory i spoiwa.
d) wypełniacze i domieszki.


7. Zaprawy szybkowiążące sporządza się ze spoiw

a) gipsowych.
b) wapiennych.
c) cementowych.
d) cementowo – gipsowych.

8. Do przyklejania płytek z PVC stosujemy głównie kleje

a) roślinne.
b) dyspersyjne.
c) epoksydowe.
d) poliuretanowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

47

9. W celu poprawienia urabialności zaprawy cementowej można do niej dodać

a) do 1% chlorku wapnia.
b) do10% spoiwa gipsowego.
c) do 15% ciasta wapiennego.
d) do 10% pyłu krzemionkowego.

10. Domieszka hydrofobizująca ma na celu

a) uszczelnienie zaprawy.
b) uplastycznienie zaprawy.
c) napowietrzenie zaprawy.
d) podniesienie wytrzymałości zaprawy.


11. Co oznacza zapis: zaprawa gw 1:2:5?

a) Zaprawa cementowo – wapienna: 1część cementu : 2cz. wapna : 5cz. piasku.
b) Zaprawa cementowa: 1cz. piasku : 2 cz. ciasta wapiennego : 5cz. piasku.
c) Zaprawa gipsowo – wapienna: 1część gipsu : 2cz. wapna : 5cz. piasku.
d) Zaprawa gipsowo – wapienna: 1część wapna : 2cz. gipsu : 5cz. piasku.


12. Zapis 1:2:6 dotyczy sposobu dozowania składników

a) wagowego.
b) objętościowego.
c) objętościowo – wagowego.
d) wagowo – objętościowego.

13. Rysunki nazywane przekrojami znajdują sie w

a) normach.
b) kosztorysie.
c) projekcie budowlanym.
d) instrukcji producenta zaprawy.


14. Symbol PN-ISO oznacza normę

a) polską.
b) branżową.
c) europejską.
d) międzynarodową.


15. Norma o symbolu PN/B-90-87093 pochodzi z roku

a) 1970.
b) 1987.
c) 1990.
d) 1993.

16. Na przygotowanie 1 m

3

zaprawy potrzeba 350 kg cementu, ile cementu potrzeba do

wykonania 7 m

3

zaprawy?

a) 50 kg.
b) 350 kg.
c) 1250 kg.
d) 2450 kg.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

48

17. Recepturę podającą ilość składników w 1m

3

zaprawy nazywamy

a) roboczą.
b) zarobową.
c) jednostkową.
d) laboratoryjną.

18. Pomieszczenie z materiałami łatwopalnymi powinno być

a) szczelne.
b) wentylowane.
c) doszczelnione.
d) okresowo wietrzone.

19. Katalog Polskich Norm uzupełniany jest dodatkiem o nazwie

a) zmiany.
b) aktualizacja.
c) nowelizacja.
d) uzupełnienie.

20. W zależności od uziarnienia mówimy o

a) klasie piasku.
b) marce piasku.
c) kategorii piasku.
d) odmianie piasku.


21. Jak nazywają się wolne przestrzenie pomiędzy kruszywem a spoiwem w stwardniałej

zaprawie?

a) Raki.
b) Pory.
c) Wżery.
d) Otwory.

22. Dodawanie piasku do suchej zaprawy

a) poprawi jej urabialność.
b) pogorszy jej szczelność.
c) poprawi jej właściwości.
d) pogorszy jej właściwości.

23. Kleje poliuretanowe zaliczamy do grupy klejów wiążących

a) chemicznie.
b) przez odparowanie wody.
c) przez utwardzenie fizyczne.
d) przez odparowanie rozpuszczalnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

49

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Przygotowywanie zapraw, klejów i zaczynów gipsowych


Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

50

7. LITERATURA

1. Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa. WSiP, Warszawa 1997
2. Panas J.: Nowy poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 2005
3. Piliszek E.: Vademecum budowlane. ARKADY, Warszawa 2001
4. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999
5. Wolski Z.: Technologia. Roboty posadzkowe i okładzinowe. WSiP, Warszawa 1998
6. Czasopisma: „Materiały budowlane”, „Murator”

