background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Izabela Suligowska 
 
 
 
 
 
 
 

Czesanie włosów 514[01].Z3.02 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 

mgr inż. Zuzanna Sumirska 
mgr Mariola Góźdź 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Marek Rudziński 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z3.02 
„Czesanie włosów”, zawartego w programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Preparaty stylizujące 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Czesanie włosów na mokro 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Czesanie włosów na sucho 

21 

5.3.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

25 

7.  Literatura 

35 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Czesanie  włosów”,  który  będzie 

pomocny  w  przyswajaniu  nowej  wiedzy  i  kształtowaniu  umiejętności  z  zakresu  technik 
czesania  włosów  dostosowanych  do  indywidualnych  potrzeb  klienta  z  opisami  preparatyki 
najczęściej  stosowanych  środków  stylizujacych.  Zamieszczony  materiał  nauczania  zawiera 
najważniejsze  informacje  dotyczące  wymienionych  zagadnień  i  wskazuje  tematykę,  z jaką 
uczeń  powinien  się  zapoznać  poprzez  wyszukanie  odpowiednich  informacji  we  wskazanej 
literaturze.  Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje  dotyczące  technik  czesania 
włosów.  Poziom  trudności  wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być  dostosowany  
do  możliwości  i  wcześniej  ukształtowanych  umiejętności  uczniów  oraz  uwzględniać 
wyposażenie  pracowni  fryzjerskiej.  Wykonanie  zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń 
pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne  umiejętności,  wymagane  programem  kształcenia. 
Ważne  jest,  aby  uczeń  nie  przyzwyczajał  się  do  zaproponowanych  zabiegów.  Jeśli  ma  taką 
możliwość  powinien  uczestniczyć  w  targach  i  sympozjach,  dających  możliwość  poznania 
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie 
musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  
i  sprzętu  fryzjerskiego.  Informacje  w dziedzinie  fryzjerstwa  szybko  się  dezaktualizują, 
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  
do  podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych, 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 

Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

514[01].Z3 

Piel

ęgnacja i czesanie włosów 

514[01].Z3.01 

Wykonywanie fryzjerskich zabiegów 

piel

ęgnacyjnych 

514[01].Z3.02 

Czesanie w

łosów

 

514[01].Z3.03 

Formowanie fryzur 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować budowę i fizjologię włosa, 

 

identyfikować rodzaje owłosienia, 

 

określać fazy wzrostu włosa, 

 

rozróżniać właściwości włosów, 

 

określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów,  

 

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy i włosów, 

 

charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego, 

 

charakteryzować preparaty pielęgnacyjne, 

 

dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów i skóry głowy klienta, 

 

określać metody pielęgnacji włosów, 

 

rozróżniać sposoby mycia włosów, 

 

dezynfekować narzędzia i przybory fryzjerskie, 

 

organizować stanowisko pracy, 

 

przeprowadzać wywiad z klientem, 

 

przeprowadzać badanie organoleptyczne stanu włosów i skóry głowy, 

 

wykonywać mycie włosów na mokro, 

 

wykonywać masaż owłosionej skóry głowy, 

 

wykonywać zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb włosów, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

przestrzegać zasad higieny oraz przepisów bhp i ppoż. podczas świadczenia usług. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować preparaty do czesania na mokro i na sucho, 

– 

określić skład środków do czesania na mokro, 

– 

wyjaśnić działanie preparatów stylingujących na włosy, 

– 

scharakteryzować preparaty do czesania na sucho, 

– 

określić skład i funkcje środków do czesania włosów na sucho, 

– 

sporządzić środki do stylingu w oparciu o receptury preparatów, 

– 

sklasyfikować metody i techniki czesania włosów na mokro, 

– 

rozróżnić rodzaje ondulacji wodnej, 

– 

wyjaśnić techniki wyciskania fal na mokro, 

– 

scharakteryzować techniki loczkowania włosów, 

– 

scharakteryzować techniki nawijania włosów na nawijacze siatkowe, 

– 

scharakteryzować ondulację fenową, 

– 

rozróżnić rodzaje ondulacji wodnej, 

– 

dobrać techniki wykonywania ondulacji wodnej do określonej fryzury, 

– 

sporządzić plan wykonania różnych rodzajów ondulacji wodnej, 

– 

scharakteryzować techniki czesania na sucho, 

– 

wyjaśnić przebieg wyciskania fal i loczkowania włosów lokówką, 

– 

wyjaśnić zasady prostowania włosów prostownicami elektrycznymi, 

– 

scharakteryzować przeciwwskazania do wykonania prasowania włosów, 

– 

przygotować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  zabiegów  z  zakresu  wodnej  ondulacji 
zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

– 

dobrać preparaty stylizujące do potrzeb włosów i rodzaju uczesania, 

– 

przygotować klienta do wykonywania wodnej ondulacji, 

– 

wykonać wyciskanie fal palcami i grzebieniem, 

– 

wykonać loczki płaskie i loczki spiralne, 

– 

wykonać nawijanie włosów na nawijacze siatkowe techniką klasyczną i cegiełkową, 

– 

wykonać modelowanie włosów długich i krótkich, 

– 

dobrać techniki wykonania ondulacji żelazkowej do określonej fryzury, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  
w czasie wykonywania usługi, 

– 

obsługiwać aparaty do suszenia włosów. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Pielęgnacja i czesanie włosów 514[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Czesanie włosów 514[01].Z3.02 

Temat:  Wykonywanie zabiegu modelowania włosów 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności ondulacji fenowej 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować przebieg technologiczny modelowania włosów, 

  określić wyposażenie stanowiska pracy do wykonania zabiegu, 

  przeprowadzić diagnozę stanu włosów, 

  przygotować plan pracy w zakresie wykonywania ondulacji fenowej, 

  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 

  wykonać modelowanie włosów zgodnie z życzeniem klienta. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  w 2- osobowych grupach. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas:
  180 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

  grzebień do rozczesywania włosów 

  szpikulec, 

  szczotki okrągłe lub szkieletowe o różnych średnicach, 

  klamry, 

 

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, lakier, 

  suszarka ręczna, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

  peleryna do czesania włosów. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest wykonanie modelowania włosów na żywym modelu. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Na czym polega czesanie włosów techniką ondulacji fenowej? 
2.  Jaki sprzęt fryzjerski jest potrzebny do wykonania usługi? 
3.  Jak przygotować stanowisko pracy i klienta do modelowania włosów? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal etapy modelowania włosów. 
2.  Zaplanuj czynności obejmujące przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu. 
3.  Zaplanuj czynności obejmujące modelowanie włosów. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przeprowadź diagnozę stanu włosów klienta 
2.  Wykonaj  zgodnie  z  zaplanowanymi  czynnościami  przygotowanie  stanowiska  pracy 

i klienta do zabiegu  

3.  Wykonaj  zgodnie  z  zaplanowanymi  czynnościami  modelowanie  włosów  uwzględniając 

życzenie klienta  

4.  Zwróć uwagę na kontakt werbalny z klientem oraz zadbaj o jego komfort i samopoczucie 
5.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie została przeprowadzona diagnoza stanu włosów? 
2.  Czy prawidłowo zostało przygotowane stanowisko pracy i włosy klienta do zabiegu? 
3.  Czy były przestrzegane przepisy bhp i ppoż. podczas wykonywania usługi? 
4.  Czy prawidłowo zostało wykonane modelowanie włosów?  
5.  Czy został zachowany kontakt z pacjentką podczas wykonywania zabiegu? 
6.  Czy uporządkowano stanowisko pracy po wykonaniu usługi? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z  nauczycielem  wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 

wiadomości  na  temat:  Techniki  czesania  włosów  na  sucho.  Opisy  przykładowych  technik 
przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Pielęgnacja i czesanie włosów 514[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Czesanie włosów 514[01].Z3.01 

Temat: Wykonywanie lakieru do włosów 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania lakieru do włosów w formie alkoholowego 

roztworu. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wskazać skład lakieru, 

  określić działanie lakieru na włosy, 

  wyjaśnić sposób sporządzania roztworu rzeczywistego, 

  przygotować lakier na podstawie receptury preparatu i opisu sposobu jego wykonania. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:  120min. 
 
Środki dydaktyczne: 

  zlewka o pojemności 150 cm

3

  zlewka o pojemności 50 cm

3

  odczynniki chemiczne: poliwinylopirolidon, etyloceluloza, lanolina, izobutanol lub 

propanom, gotowa kompozycja zapachowa, 

  pojemnik szklany lub z tworzywa sztucznego na gotowy preparat, 

  instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  Każdy uczeń wykonuje lakier do włosów, 

  Uczeń  po  otrzymaniu  instrukcji  wykonania  ćwiczenia  zapoznaje  się  z  jej  treścią  

(w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela). 

  Uczeń  przygotowuje  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  z  zachowaniem 

przepisów bhp i ppoż. 

  Przez  cały  czas  trwania  ćwiczenia  (90  min)  uczeń  przestrzega  zasad  pracy  

z odczynnikami chemicznymi oraz stosuje się do regulaminu pracowni chemicznej 

  Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomaga  w  przygotowaniu 

preparatu. 

4.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  uczeń  dokonuje  oceny  organoleptycznej  przygotowanego 

preparatu 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie prezentują swoje preparaty na forum klasy w kolejności wykonywania. 
7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny lakierów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze przepis na wykonanie brylantyny do włosów.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Preparaty stylizujące 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Składnik 

Przykładowe 

substancje 

Działanie na włosy/ funkcja w preparacie 

Substancje 
filmotwórcze 

 

 
 
 

 

Glikol polietylenowy 

 
 
 

 

 

Zapobiegają elektryzowaniu włosów  
i ułatwiają rozczesywanie. Nie wprowadza się ich 
do preparatów stylingujacych przeznaczonych do 
czesania włosów cienkich  
i delikatnych – mogą je obciążać 

Substancje nośne 

Zależnie od formy 
preparatu środki 
spieniające, zwilżające 
lub żelotwórcze 

 

 

Gliceryna, sorbitol, 
śluzy 

 
 
 

Zagęszczacze  

 
 
 

Nadają odpowiednią konsystencję preparatom 

Prepolenty  

Izobutan, propan 

 
 
 

Barwniki, substancje 
nabłyszczające 

 
 
 
 

Stosowane w celu uzyskania specjalnych efektów 
kolorystycznych 

 
 

Pochodzenia 
naturalnego – 
tokoferole lub 
syntetyczne - 
butylohydroksyanizol 

Zabezpieczają włosy przed szkodliwym działaniem 
promieni słonecznych i wolnych rodników 

Konserwanty  

Parabeny i ich 
pochodne, kwas 
benzoesowy i jego sole, 
alkohole 

 
 

Substancje 
zapachowe 

 
 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  składu  i  funkcji  składników  środków  do  czesania  na  mokro 

i utrwalających (materiał nauczania 4.1.1), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dopasuj zakazy doboru środków stylinzujacych do poszczególnych rodzajów włosów. 

 

 

 
 

 

Zakazy doboru preparatu 

  stosować preparaty silnie 

stylingujące w formie 
pianek, żeli, wosków 

  aplikować preparat 

równomiernie na całej 
powierzchni włosów 

  wybierać preparaty 

usztywniające włosy  
i dające długotrwały efekt 
stylizacji 

Zakazy doboru preparatu 

  stosować delikatne 

preparaty stylingujące w 
formie lotionów, lekkich 
emulsji 

  aplikować preparat w 

niewielkiej ilości, aby 
nadmiar środka nie 
obciążał włosów 

  wybierać preparaty 

zwiększające objętości  

      i puszystość włosów oraz      

dających efekt 
maksymalnego odbicia 
włosów przy nasadzie 

 

Włosy kręcone 

 

Włosy suche i zniszczone 

 

Włosy grube i ciężkie 

 

Włosy cienkie i delikatne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  doboru  preparatów stylinzujących  do rodzaju włosów  (materiał 

nauczania 4.1.1), 

2)  dokładnie zapoznać się z kartkami zawierającymi opisy zasad doboru preparatów, 
3)  wyciąć kartki, 
4)  przykleić kartki na arkuszu papieru A4 we właściwym układzie, 
5)  porównać  przygotowany  przez  Siebie  układ  zasad  doboru  środków  stylingujących  

dla  poszczególnych  rodzajów  włosów  z  układami  opracowanymi  przez  koleżanki/ 
kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusz zawierający kartki z opisami zasad doboru preparatów stylizujących oraz rodzajów 

włosów, 

  arkusz papieru formatu A4, 

  nożyczki i klej, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź brylantynę stałą. 

 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia 

 
Składniki: 

− 

Wazelina  

90,00 

− 

Parafina stała 

10,00 

− 

Zapach  

q.s. 

Zakazy doboru preparatu 

  stosować preparaty  

  w formie mleczek, kremów, 

fluidów 

  aplikować preparat na 

długości i końcach włosów 

  wybierać preparaty 

o działaniu wygładzającym, 
kondycjonującym, 
uelastyczniającym 
i nabłyszczającym włosy 

Zakazy doboru preparatu 

  stosować preparaty 

w formie mleczek, kremów, 
fluidów 

  aplikować preparat na 

długości i końcach włosów 

  wybierać preparaty 

o działaniu wygładzającym 
 i nabłyszczającym włosy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

Wykonanie: 
W  moździerzu  ceramicznym  umieść  wazelinę,  następnie  dodaj  pozostałe  składniki 

preparatu. Całość ucieraj do uzyskania jednolitej masy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy  nadzorować pracę uczniów  i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 

[ źródło 

poz. 1, str. …] 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  składem  brylantyny  i  sposobem  jej  przygotowania  (instrukcja  

do wykonania ćwiczenia), 

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  odmierzyć wskazane w recepturze ilości składników, 
4)  połączyć składniki zgodnie ze sposobem wykonania preparatu, 
5)  przełożyć preparat do przygotowanego pojemnika. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  moździerz ceramiczny o pojemności 150 cm

3

  waga laboratoryjna, 

  odczynniki chemiczne: wazelina, parafina stała bezpostaciowa, gotowa kompozycja zapachowa, 

  pojemnik szklany lub z tworzywa sztucznego na gotowy preparat, 

  instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 

Ćwiczenie 4 

Przygotuj lakier do włosów. 

 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia 

 
Składniki: 

− 

Poliwinylopirolidon  

2,50 

− 

Etyloceluloza  

8.30 

− 

Lanolina  

1,00 

− 

Alkohol  

Do 100 

− 

Zapach  

q.s. 

 

Wykonanie: 
Do zlewki o pojemności 150 cm

3

 wlej alkohol i dodaj lanolinę. Po rozpuszczeniu lanoliny 

dodaj pozostałe składniki lakieru. Wymieszaj do uzyskania klarownego roztworu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy  nadzorować pracę uczniów  i  w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 

[źródło 

poz. 1, str. …] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  składem  lakieru  i  sposobem  jego  przygotowania  (instrukcja  

do wykonania ćwiczenia), 

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  odmierzyć  wskazane w recepturze ilości składników, 
4)  połączyć składniki zgodnie ze sposobem wykonania preparatu, 
5)  przełożyć preparat do przygotowanego pojemnika. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zlewka o pojemności 150 cm

3

  zlewka o pojemności 50 cm

3

  odczynniki  chemiczne:  poliwinylopirolidon,  etyloceluloza,  lanolina,  izobutanol  lub 

propanom, gotowa kompozycja zapachowa, 

  pojemnik szklany lub z tworzywa sztucznego na gotowy preparat, 

  instrukcja wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

5.2.   Czesanie włosów na mokro 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij poniższe zdania. 

 
1.  Wodna ondulacja to ……………………… przekształcenie struktury włosów. 
2.  Zmiana  kształtu  włosów  podczas  wykonywania  wodnej  ondulacji 

zachodzi  

pod wpływem czynników: ……………………………… i ……………………………….. 

3.  Loczkowanie  włosów  polega  na  ……………………………………………………….. 

loków klipsami. 

4.  Do plisowania włosów stosuje się środki stylingujące …………………………………….. 
5.  Siła  skrętu  włosów  podczas  nawijania  włosów  na  wałki  siatkowe  zależy  

od …………………………………. i ……………………………………………………… 

6.  Ondulacja fenowa polega na ……………………………………………………………….. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem technik wykonywania wodnej ondulacji (materiał nauczania 4.2.1), 
2)  uzupełnić zdania, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wybierz technikę umożliwiającą uzyskanie  fryzury przedstawionej  na poniższym  zdjęciu  

i opracuj plan pracy obejmujący wykonanie zabiegu. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.  

Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu technik wykonywania 

wodnej  ondulacji.  Podczas  wykonywania ćwiczenia  nauczyciel powinien  nadzorować pracę 
uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel 
zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem technik wykonywania wodnej ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  wybrać  technikę  wykonywania  wodnej  ondulacji,  która  umożliwi  uzyskanie  fryzury 

przedstawionej na zdjęciu, 

3)  przygotować  plan  pracy  obejmujący  operacje  przygotowawcze,  wykonanie  czesania 

włosów wybraną techniką oraz operacje końcowe, 

4)  porównać  swój  plan  pracy  z  planami  opracowanymi  przez  koleżanki/  kolegów  

z klasy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusz papieru formatu A4, 

  zdjęcie fryzury. 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj plisowanie włosów na przedniej części porostu zgodnie z załączonym wzorem. 

 

 

[3, s. 152]

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wyciskania  fal  palcami  
i  grzebieniem.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę 
uczniów  i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia  nauczyciel 
zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem wykonywania plisowania włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  umyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
4)  wykonać wyciskanie fal palcami i grzebieniem na przedniej części prostu, 
5)  wysuszyć włosy, 
6)  utrwalić fryzurę lakierem, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  główka ćwiczeniowa, 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  grzebień do wyciskania fal, 

  klamry do wyciskania fal, 

 

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, lakier do włosów, 

  suszarka hełmowa lub promiennik podczerwieni, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

  peleryna do czesania włosów, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj nawijanie włosów na wałki siatkowe techniką klasyczną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  nawijania  włosów  na 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

wałki  siatkowe  metodą  klasyczną.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu 
ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  opisem  wykonywania  nawijania  włosów  na  wałki  techniką  klasyczną 

(materiał nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  umyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
4)  wykonać nawijanie włosów na wałki siatkowe techniką klasyczną, 
5)  wysuszyć włosy, 
6)  utrwalić fryzurę lakierem, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  główka ćwiczeniowa, 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  szpikulec, 

  wałki siatkowe, 

  szpilki do mocowania wałków, 

  siatka, 

 

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, lakier do włosów, 

  suszarka hełmowa, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

  peleryna do czesania włosów, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj modelowanie włosów zgodnie z życzeniem klientki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  ondulacji 
fenowej.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  
i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca 
zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem wykonywania modelowania włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  umyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
4)  wykonać ondulację fenową, 
5)  utrwalić fryzurę lakierem, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  szpikulec, 

  szczotki okrągłe lub szkieletowe o różnych średnicach, 

  klamry, 

 

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, lakier, 

  suszarka ręczna, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

  peleryna do czesania włosów, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

5.3.  Czesanie włosów na sucho 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Wybierz technikę umożliwiającą uzyskanie  fryzury przedstawionej  na poniższym  zdjęciu  

i opracuj plan pracy obejmujący wykonanie zabiegu. 
 

[3, s. 157]

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  plisowania  włosów 
żelazkiem  fryzjerskim.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować 
pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem technik wykonywania ondulacji żelazkowej (materiał nauczania pkt. 

4.3.1), 

2)  wybrać technikę wykonywania zabiegu, która umożliwi uzyskanie fryzury przedstawionej 

na zdjęciu, 

3)  przygotować  plan  pracy  obejmujący  operacje  przygotowawcze,  wykonanie  czesania 

włosów wybraną techniką oraz operacje końcowe, 

4)  porównać swój plan pracy z planami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów z klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

Środki dydaktyczne: 

  arkusz papieru formatu A4, 

  zdjęcie fryzury, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj prasowanie włosów zgodnie z życzeniem klientki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  prasowania  włosów 
żelazkiem  fryzjerskim.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować 
pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem wykonywania prostowania włosów (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  umyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
4)  wykonać zabieg, 
5)  ułożyć fryzurę, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  szpikulec, 

  klamry, 

 

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek ochronny, wosk, 

  suszarka ręczna, żelazko fryzjerskie z płaskimi nasadkami, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

  peleryna do czesania włosów, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj loczkowanie włosów na sucho zgodnie z życzeniem klientki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  loczkowania  włosów 
lokówką  elektryczną.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować 
pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  opisem  wykonywania  loczkowania  włosów  lokówką  (materiał  nauczania 

pkt. 4.3.1), 

2)  umyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
4)  wykonać loczkowanie żelazkiem fryzjerskim, 
5)  ułożyć fryzurę , 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  szpikulec, 

  klamry, 

 

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, wosk, 

  suszarka ręczna, lokówka elektryczna, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

  peleryna do czesania włosów, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj papilotowanie włosów zgodnie z życzeniem klientki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu papilotowania włosów na 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

sucho.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  
i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca 
zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem wykonywania papilotowania włosów (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  umyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
4)  wykonać zabieg, 
5)  ułożyć fryzurę, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  szpikulec, 

  klamry, 

 

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, wosk, 

  suszarka ręczna, żelazko fryzjerskie z płaskimi nasadkami, 

  folia aluminiowa, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

  peleryna do czesania włosów, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Czesanie włosów” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. a, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a, 
12. 
a, 13. c, 14. d, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. a, 20. a. 
 
Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyliczyć grupy środków stylizujących 

Określić składniki podstawowe stosowane  
w poszczególnych grupach środków 
stylizujących 

Rozróżnić działanie substancji 
kondycjonujących stosowanych w środkach 
stylizujących 

Określić cechy składników stosowanych  
w preparatach do ondulacji żelazkowej 

Wskazać działanie na włosy środków do 
czesania na sucho 

Zaproponować preparat stylizujący do czesania 
włosów cienkich i delikatnych 

Wyjaśnić pojecie wodna ondulacja 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

Wymienić techniki wykonywania wodnej 
ondulacji 

Określić sposób plisowania włosów 

10 

Wskazać etapy nawijania włosów na wałki 
siatkowe 

11 

Oszacować temperaturę powierzchni grzejnych 
w żelazku fryzjerskim 

12 

Określić sposób nawijania włosów przy 
loczkowaniu spiralnym 

13 

Określić zasady doboru średnicy lokówki do 
planowanego uczesania 

14 

Zaproponować średnicę wałków do czesania 
długich i półdługich włosów normalnych 

15  Rozróżnić sposoby oddzielania separacji 

16 

Określić funkcje składników w preparacie 
stylizującym 

PP 

17 

Zaproponować składnik gazowy (prepolent) 
wprowadzany do preparatów utrwalających  

PP 

18 

Określić zasadę łączenia loków przy 
wykonywaniu loczkowania 

PP 

19 

Rozróżnić techniki nawijania włosów na wałki 
siatkowe 

PP 

20 

Zaproponować przebieg technologiczny 
ondulacji żelazkowej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test 

zawiera 

20 

zadań 

dotyczących 

wykonywania 

fryzjerskich 

zabiegów 

pielęgnacyjnych.  Pytania:  1–20  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna 
odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Preparaty do czesania włosów dzieli się na 

a)  środki do wodnej ondulacji, środki do ondulacji żelazkowej oraz środki utrwalające. 
b)  woski i tłuszcze. 
c)  środki myjące. 
d)  inne. 

 
2.  Środki utrwalające i ułatwiające czesanie są produkowane na bazie 

a)  węglowodorów. 
b)  wosków. 
c)  tłuszczów. 
d)  filmotwórczych polimerów. 

 
3.  Kondycjonery wprowadzane do środków stylizujących mają działanie na włosy 

a)  zapobiegają łamaniu się włosów. 
b)  zwiększają objętość. 
c)  zapobiegają elektryzowaniu włosów i ułatwiają rozczesywanie. 
d)  zapobiegają przetłuszczaniu się włosów. 

 
4.  Preparaty  do  ondulacji  żelazkowej  powinny  być  produkowane  na  bazie  substancji 

odpornych na działanie 

a)  wysokich temperatur. 
b)  niskich temperatur. 
c)  substancji o odczynie kwaśnym. 
d)  substancji o odczynie zasadowym. 

 
5.  Preparaty do ondulacji żelazkowej 

a)  zmniejszają wytrzymałość włosów. 
b)  zwiększają  elastyczność  włosów,  wydłużają  efekt  stylizacji  i  chronią  włosy  przed 

miejscowym przegrzaniem kreatyny. 

c)  zwiększają objętość. 
d)  powodują przetłuszczanie włosów. 

 
6.  Do czesania włosów cienkich i delikatnych stosuje się preparaty 

a)  usztywniające włosy. 
b)  wygładzające włosy. 
c)  zwiększające objętość i puszystość włosów. 
d)  dające efekt mokrych włosów. 

 
7.  Wodna ondulacja polega na 

a)  nietrwałym odkształceniu włosów. 
b)  trwałym odkształceniu włosów. 
c)  farbowaniu włosów. 
d)  uczesaniu włosów. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

8.  Do technik wodnej ondulacji zalicza się 

a)  plisowanie,  loczkowanie,  nawijanie  włosów  na  wałki  siatkowe,  ondulację  fenową, 

techniki mieszane. 

b)  mycie włosów. 
c)  strzyżenie włosów.  
d)  farbowanie włosów. 

 

9.  Plisowanie włosów polega na  

a)  suszeniu włosów w strumieniu ciepłego powietrza. 
b)  wyciskaniu włosów w fale za pomocą palców i grzebienia. 
c)  nawijaniu włosów na palec i mocowaniu loków klipsami. 
d)  wyczesywaniu włosów szczotką w strumieniu ciepłego powietrza. 

 
10. Przebieg technologiczny nawijania włosów na wałki siatkowe obejmuje 

a)  czas nawijania włosów na wałki. 
b)  mycie  włosów,  przygotowanie  stanowiska  pracy  i  klienta  do  zabiegu,  nawinięcie 

włosów  na  wałki  wybraną  techniką,  założenie  siatki  i  wysuszenie  włosów,  ułożenie  
i utrwalenie fryzury. 

c)  czas zdejmowania wałków. 
d)  czas przygotowania klienta. 

 
11. Temperatura powierzchni grzejnych żelazek fryzjerskich waha się w granicach 

a)  90–220 °C. 
b)  150–250 °C. 
c)  80–120 °C. 
d)  40–90 °C. 

 
12. Loczkowanie spiralne polega na nawijaniu włosów: 

a)  od nasady po końce. 
b)  od góry do dołu. 
c)  skośnie. 
d)  nie ma znaczenia. 

 
13. Dobór średnicy lokówki do czesania włosów na sucho zależy od 

a)  szerokości skrętu. 
b)  nie ma znaczenia. 
c)  długości włosów oraz planowanej siły skrętu. 
d)  grubości włosów. 

 
14.  Długie  i  półdługie  włosy  normalne,  gęste  i  sztywne  nawija  się  na  wałki  siatkowe  

o średnicy 

a)  10–14 mm. 
b)  25–35 mm. 
c)  24–26 mm. 
d)  15–24 mm. 

 
15. Przy czesaniu włosów separacje można wyznaczać 

a)  prosto i zygzakiem. 
b)  poziomo i pionowo. 
c)  nie ma znaczenia. 
d)  po skosie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

16. Polioctan winylu jest stosowany w środkach stylizujących jako substancja 

a)  kondycjonująca. 
b)  o właściwościach higroskopijnych. 
c)  zagęszczająca. 
d)  filomotwórcza. 

 
17. Prepolentem w lakierach do włosów może być 

a)  tlenochlorek bizmutu. 
b)  tokoferol. 
c)  izobutan. 
d)  kwas benzoesowy. 

 
18. Loki  na szczycie  i z tyłu głowy  nawija się ukośnie  łącząc pierwszy rząd z prawej strony 

głowy z  trzecim po lewej stronie głowy, następnie kolejno 

a)  drugi z czwartym. 
b)  pierwszy z drugim. 
c)  drugi z trzecim. 
d)  trzeci z czwartym. 

 
19. Do technik naijania włosów na wałki siatkowe zalicza się nawijanie 

a)  klasyczne, cegiełkowe, do fryzury, kierunkowe, kreatywne. 
b)  poziome i pionowe. 
c)  nowoczesne. 
d)  nie ma znaczenia. 

 
20. Technologiczny przebieg ondulacji żelazkowej( niezależnie od techniki) obejmuje etapy 

a)  przygotowania  stanowiska  pracy  i  klienta  do  zabiegu,  mycia  włosów,  ondulowanie 

włosów  z  zachowaniem  bezpiecznej  odległości  1-2  cm  powierzchni  grzejnych 
aparatu od skóry głowy, formułowania fryzury przy użyciu środków stylizujących. 

b)  przygotowania stanowiska pracy i klienta do zabiegu. 
c)  wykonania zabiegu ondulacji żelazkowej. 
d)  umycia włosów. 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………… 
 

Czesanie włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32 

Test 2 
 
ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Czesanie  włosów” przewiduje  się 

zastosowanie  zadania  typu  „próba  pracy”,  gdyż  pozwoli  ono  określić  poziom 
ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej  jednostce.  Zadanie  zostało  tak 
skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko do mycia włosów  
i  stanowisko  do  wykonania  usługi  z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  realizację 
zadania.  Należy  również  przygotować  stanowisko  ogólne,  na  którym  będą  zgromadzone 
narzędzia,  preparaty  fryzjerskie  oraz  bielizna  zabiegowa  i  odzież  ochronna,  spośród których 
uczeń  wybierze  środki  właściwe  do  wykonania  swojego  zadania.  Czas  przewidziany  na 
wykonanie zadania wynosi 120 minut. 
 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  przeprowadzić diagnozę stanu włosów i skóry głowy, 
3)  umyć włosy, 
4)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do nawijania włosów na wałki siatkowe, 
5)  określić życzenie klientki w zakresie formy fryzury, 
6)  dobrać średnicę wałków do planowanego uczesania, 
7)  nawinąć włosy na wałki siatkowe, 
8)  wysuszyć włosy, 
9)  uczesać włosy zgodnie z życzeniem klientki, 
10)  utrwalić gotową fryzurę lakierem. 
 

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego. 

1.  Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 

Opis pracy: 

2.  Przeprowadzenie  diagnozy  stanu  włosów  i  skóry  głowy  –  przeczesać  włosy  w  różnych 

kierunkach i ocenić organoleptycznie stan włosów i skóry głowy. 
Wynik: włosy długie sięgające łopatek o zróżnicowanej długości, farbowane. 

3.  Umycie włosów – umiejętność sprawdzana w jednostce modułowej

 

514[03]

 

Z1.03. 

4.  Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu: 

  przygotowanie  stanowiska  pracy  –  zgromadzić  na  stanowisku:  grzebień  

do  rozczesywania  włosów,  szpikulec,  środek  stylingujący,  lakier  do  włosów,  wałki  
o  odpowiednio  dobranej  średnicy,  szpilki  do  mocowania  wałków  i  siatkę,  pelerynę  
do czesania włosów, 

  przygotowanie klientki do zabiegu – rozczesać włosy, nałożyć środek stylizujący. 

Wynik: środek stylizujący w formie pianki nadającej włosom puszystość. 

5.  Przeprowadzenie rozmowy z klientką w celu ustalenia formy fryzury. 

Wynik: klientce zależy na naturalnie układających się niezbyt skręconych lokach. 

6.  Dobranie techniki nawijania włosów oraz średnicy wałków. 

Wynik: średnica wałków – 30 mm. 

7.  Nawijanie włosów na wałki siatkowe: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33 

  wyznaczenie asymetrycznego przedziałka od czoła do szczytu głowy, 

  nawinięcie włosów od linii przedziałka do boku po prawej stronie głowy, 

  nawiniecie włosów od linii przedziałka do boku po lewej stronie głowy, 

  nawinięcie włosów od szczytu do karku.  

8.  Wysuszenie włosów: 

  założenie siatki zabezpieczającej włosy przed rozwianiem podczas suszenia, 

  ustawienie parametrów pracy suszarki hełmowej. 

Wynik: siła  nawiewu – zakres średni, temperatura powietrza – ok. 60°C, czas suszenia – 
15 minut – suszenie włosów. 

9.  Uczesanie włosów: po wystygnięciu włosów zdjąć wałki, ułożyć fryzurę palcami. 
10. Utrwalenie gotowej fryzury lakierem. 
 
Treść zadania 

 

Wykonaj  nawijanie  włosów  na  wałki  siatkowe  techniką  do  fryzury  wykorzystując 

dostępne preparaty  fryzjerskie. Zabieg powinien obejmować  następujące etapy: sporządzenie 
planu  pracy,  przygotowanie  stanowiska  pracy  i  klientki  do  zabiegu,  nawinięcie  włosów  
na  wałki  siatkowe  oraz  ułożenie  fryzury.  Na  stanowisku  pracy  przygotowano  wyposażenie 
umożliwiające  wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez  nauczyciela  miejscu  umieszczono 
sprzęt  fryzjerski,  preparaty,  bieliznę  zabiegową  oraz  odzież  ochronną,  spośród,  których 
wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do  wykonania  zadania.  Przewidywany  czas  wykonania 
zadania: maksymalnie 120 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,7 

 

2. 

Przygotowanie stanowiska pracy i klientki  
do zabiegu 

 

0,6 

 

3. 

Określenie życzenie klientki w zakresie formy 
fryzury 

 

0,5 

 

4. 

Dobranie średnicy wałków 

 

0,7 

 

5. 

Nawinięcie włosów na wałki siatkowe techniką 
do fryzury 

 

0,8 

 

6.  

Ustawienie parametrów pracy suszarki 
hełmowej 

 

0,5 

 

7. 

Wysuszenie włosów 

 

0,4 

 

8. 

Uczesanie fryzury zgodnie z życzeniem klientki   

0,8 

 

9. 

Utrwalenie fryzury lakierem 

 

0,4 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34 

Klucz oceniania 
 
20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów  
18 pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 

dokonywanych działań 

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy 
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej 

korekty naprawiono 

7 pkt. –  najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak całej 

czynności wymagało dokonania wielu poprawek, 

0 pkt. czynność wykonana błędnie. 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

60 

dostateczny 

90 

dobry 

130 

bardzo dobry 

150 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Marzec A. Chemia kosmetyków, wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005 
2.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U.” 

SUZI”, Warszawa 2005 

4.  Strona internetowa www. salonfryzur.pl