„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Izabela Suligowska
Czesanie włosów 514[01].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Zuzanna Sumirska
mgr Mariola Góźdź
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr inż. Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z3.02
„Czesanie włosów”, zawartego w programie nauczania dla zawodu fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Preparaty stylizujące
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Czesanie włosów na mokro
16
5.2.1. Ćwiczenia
16
5.3. Czesanie włosów na sucho
21
5.3.1. Ćwiczenia
21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Czesanie włosów”, który będzie
pomocny w przyswajaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu technik
czesania włosów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta z opisami preparatyki
najczęściej stosowanych środków stylizujacych. Zamieszczony materiał nauczania zawiera
najważniejsze informacje dotyczące wymienionych zagadnień i wskazuje tematykę, z jaką
uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich informacji we wskazanej
literaturze. Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje dotyczące technik czesania
włosów. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń powinien być dostosowany
do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności uczniów oraz uwzględniać
wyposażenie pracowni fryzjerskiej. Wykonanie zaproponowanych przykładowych ćwiczeń
pomoże uczniowi ukształtować niezbędne umiejętności, wymagane programem kształcenia.
Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się do zaproponowanych zabiegów. Jeśli ma taką
możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie
musiał wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów
i sprzętu fryzjerskiego. Informacje w dziedzinie fryzjerstwa szybko się dezaktualizują,
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,
−
zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych,
−
sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,
−
literaturę uzupełniającą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[01].Z3
Piel
ęgnacja i czesanie włosów
514[01].Z3.01
Wykonywanie fryzjerskich zabiegów
piel
ęgnacyjnych
514[01].Z3.02
Czesanie w
łosów
514[01].Z3.03
Formowanie fryzur
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
charakteryzować budowę i fizjologię włosa,
−
identyfikować rodzaje owłosienia,
−
określać fazy wzrostu włosa,
−
rozróżniać właściwości włosów,
−
określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów,
−
identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy i włosów,
−
charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego,
−
charakteryzować preparaty pielęgnacyjne,
−
dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów i skóry głowy klienta,
−
określać metody pielęgnacji włosów,
−
rozróżniać sposoby mycia włosów,
−
dezynfekować narzędzia i przybory fryzjerskie,
−
organizować stanowisko pracy,
−
przeprowadzać wywiad z klientem,
−
przeprowadzać badanie organoleptyczne stanu włosów i skóry głowy,
−
wykonywać mycie włosów na mokro,
−
wykonywać masaż owłosionej skóry głowy,
−
wykonywać zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb włosów,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
przestrzegać zasad higieny oraz przepisów bhp i ppoż. podczas świadczenia usług.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
scharakteryzować preparaty do czesania na mokro i na sucho,
–
określić skład środków do czesania na mokro,
–
wyjaśnić działanie preparatów stylingujących na włosy,
–
scharakteryzować preparaty do czesania na sucho,
–
określić skład i funkcje środków do czesania włosów na sucho,
–
sporządzić środki do stylingu w oparciu o receptury preparatów,
–
sklasyfikować metody i techniki czesania włosów na mokro,
–
rozróżnić rodzaje ondulacji wodnej,
–
wyjaśnić techniki wyciskania fal na mokro,
–
scharakteryzować techniki loczkowania włosów,
–
scharakteryzować techniki nawijania włosów na nawijacze siatkowe,
–
scharakteryzować ondulację fenową,
–
rozróżnić rodzaje ondulacji wodnej,
–
dobrać techniki wykonywania ondulacji wodnej do określonej fryzury,
–
sporządzić plan wykonania różnych rodzajów ondulacji wodnej,
–
scharakteryzować techniki czesania na sucho,
–
wyjaśnić przebieg wyciskania fal i loczkowania włosów lokówką,
–
wyjaśnić zasady prostowania włosów prostownicami elektrycznymi,
–
scharakteryzować przeciwwskazania do wykonania prasowania włosów,
–
przygotować stanowisko pracy do wykonywania zabiegów z zakresu wodnej ondulacji
zgodnie z wymaganiami ergonomii,
–
dobrać preparaty stylizujące do potrzeb włosów i rodzaju uczesania,
–
przygotować klienta do wykonywania wodnej ondulacji,
–
wykonać wyciskanie fal palcami i grzebieniem,
–
wykonać loczki płaskie i loczki spiralne,
–
wykonać nawijanie włosów na nawijacze siatkowe techniką klasyczną i cegiełkową,
–
wykonać modelowanie włosów długich i krótkich,
–
dobrać techniki wykonania ondulacji żelazkowej do określonej fryzury,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
w czasie wykonywania usługi,
–
obsługiwać aparaty do suszenia włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Pielęgnacja i czesanie włosów 514[01].Z3
Jednostka modułowa:
Czesanie włosów 514[01].Z3.02
Temat: Wykonywanie zabiegu modelowania włosów
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności ondulacji fenowej
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować przebieg technologiczny modelowania włosów,
−
określić wyposażenie stanowiska pracy do wykonania zabiegu,
−
przeprowadzić diagnozę stanu włosów,
−
przygotować plan pracy w zakresie wykonywania ondulacji fenowej,
−
przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
−
wykonać modelowanie włosów zgodnie z życzeniem klienta.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w 2- osobowych grupach.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Czas: 180 min.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów
−
szpikulec,
−
szczotki okrągłe lub szkieletowe o różnych średnicach,
−
klamry,
−
środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, lakier,
−
suszarka ręczna,
−
ręcznik frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna do czesania włosów.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie modelowania włosów na żywym modelu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Na czym polega czesanie włosów techniką ondulacji fenowej?
2. Jaki sprzęt fryzjerski jest potrzebny do wykonania usługi?
3. Jak przygotować stanowisko pracy i klienta do modelowania włosów?
PLANOWANIE
1. Ustal etapy modelowania włosów.
2. Zaplanuj czynności obejmujące przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.
3. Zaplanuj czynności obejmujące modelowanie włosów.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Przeprowadź diagnozę stanu włosów klienta
2. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami przygotowanie stanowiska pracy
i klienta do zabiegu
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami modelowanie włosów uwzględniając
życzenie klienta
4. Zwróć uwagę na kontakt werbalny z klientem oraz zadbaj o jego komfort i samopoczucie
5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie została przeprowadzona diagnoza stanu włosów?
2. Czy prawidłowo zostało przygotowane stanowisko pracy i włosy klienta do zabiegu?
3. Czy były przestrzegane przepisy bhp i ppoż. podczas wykonywania usługi?
4. Czy prawidłowo zostało wykonane modelowanie włosów?
5. Czy został zachowany kontakt z pacjentką podczas wykonywania zabiegu?
6. Czy uporządkowano stanowisko pracy po wykonaniu usługi?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich
wiadomości na temat: Techniki czesania włosów na sucho. Opisy przykładowych technik
przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Pielęgnacja i czesanie włosów 514[01].Z3
Jednostka modułowa:
Czesanie włosów 514[01].Z3.01
Temat: Wykonywanie lakieru do włosów
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania lakieru do włosów w formie alkoholowego
roztworu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać skład lakieru,
−
określić działanie lakieru na włosy,
−
wyjaśnić sposób sporządzania roztworu rzeczywistego,
−
przygotować lakier na podstawie receptury preparatu i opisu sposobu jego wykonania.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 120min.
Środki dydaktyczne:
−
zlewka o pojemności 150 cm
3
,
−
zlewka o pojemności 50 cm
3
,
−
odczynniki chemiczne: poliwinylopirolidon, etyloceluloza, lanolina, izobutanol lub
propanom, gotowa kompozycja zapachowa,
−
pojemnik szklany lub z tworzywa sztucznego na gotowy preparat,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
Każdy uczeń wykonuje lakier do włosów,
−
Uczeń po otrzymaniu instrukcji wykonania ćwiczenia zapoznaje się z jej treścią
(w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela).
−
Uczeń przygotowuje stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia z zachowaniem
przepisów bhp i ppoż.
−
Przez cały czas trwania ćwiczenia (90 min) uczeń przestrzega zasad pracy
z odczynnikami chemicznymi oraz stosuje się do regulaminu pracowni chemicznej
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i w razie potrzeby pomaga w przygotowaniu
preparatu.
4. Po wykonaniu ćwiczenia uczeń dokonuje oceny organoleptycznej przygotowanego
preparatu
5. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie prezentują swoje preparaty na forum klasy w kolejności wykonywania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny lakierów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze przepis na wykonanie brylantyny do włosów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Preparaty stylizujące
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Składnik
Przykładowe
substancje
Działanie na włosy/ funkcja w preparacie
Substancje
filmotwórcze
Glikol polietylenowy
Zapobiegają elektryzowaniu włosów
i ułatwiają rozczesywanie. Nie wprowadza się ich
do preparatów stylingujacych przeznaczonych do
czesania włosów cienkich
i delikatnych – mogą je obciążać
Substancje nośne
Zależnie od formy
preparatu środki
spieniające, zwilżające
lub żelotwórcze
Gliceryna, sorbitol,
śluzy
Zagęszczacze
Nadają odpowiednią konsystencję preparatom
Prepolenty
Izobutan, propan
Barwniki, substancje
nabłyszczające
Stosowane w celu uzyskania specjalnych efektów
kolorystycznych
Pochodzenia
naturalnego –
tokoferole lub
syntetyczne -
butylohydroksyanizol
Zabezpieczają włosy przed szkodliwym działaniem
promieni słonecznych i wolnych rodników
Konserwanty
Parabeny i ich
pochodne, kwas
benzoesowy i jego sole,
alkohole
Substancje
zapachowe
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem składu i funkcji składników środków do czesania na mokro
i utrwalających (materiał nauczania 4.1.1),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dopasuj zakazy doboru środków stylinzujacych do poszczególnych rodzajów włosów.
Zakazy doboru preparatu
•
stosować preparaty silnie
stylingujące w formie
pianek, żeli, wosków
•
aplikować preparat
równomiernie na całej
powierzchni włosów
•
wybierać preparaty
usztywniające włosy
i dające długotrwały efekt
stylizacji
Zakazy doboru preparatu
•
stosować delikatne
preparaty stylingujące w
formie lotionów, lekkich
emulsji
•
aplikować preparat w
niewielkiej ilości, aby
nadmiar środka nie
obciążał włosów
•
wybierać preparaty
zwiększające objętości
i puszystość włosów oraz
dających efekt
maksymalnego odbicia
włosów przy nasadzie
Włosy kręcone
Włosy suche i zniszczone
Włosy grube i ciężkie
Włosy cienkie i delikatne
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami doboru preparatów stylinzujących do rodzaju włosów (materiał
nauczania 4.1.1),
2) dokładnie zapoznać się z kartkami zawierającymi opisy zasad doboru preparatów,
3) wyciąć kartki,
4) przykleić kartki na arkuszu papieru A4 we właściwym układzie,
5) porównać przygotowany przez Siebie układ zasad doboru środków stylingujących
dla poszczególnych rodzajów włosów z układami opracowanymi przez koleżanki/
kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz zawierający kartki z opisami zasad doboru preparatów stylizujących oraz rodzajów
włosów,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
nożyczki i klej,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Sporządź brylantynę stałą.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia
Składniki:
−
Wazelina
90,00
−
Parafina stała
10,00
−
Zapach
q.s.
Zakazy doboru preparatu
•
stosować preparaty
•
w formie mleczek, kremów,
fluidów
•
aplikować preparat na
długości i końcach włosów
•
wybierać preparaty
o działaniu wygładzającym,
kondycjonującym,
uelastyczniającym
i nabłyszczającym włosy
Zakazy doboru preparatu
•
stosować preparaty
w formie mleczek, kremów,
fluidów
•
aplikować preparat na
długości i końcach włosów
•
wybierać preparaty
o działaniu wygładzającym
i nabłyszczającym włosy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Wykonanie:
W moździerzu ceramicznym umieść wazelinę, następnie dodaj pozostałe składniki
preparatu. Całość ucieraj do uzyskania jednolitej masy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
[ źródło
poz. 1, str. …]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze składem brylantyny i sposobem jej przygotowania (instrukcja
do wykonania ćwiczenia),
2) przygotować stanowisko pracy,
3) odmierzyć wskazane w recepturze ilości składników,
4) połączyć składniki zgodnie ze sposobem wykonania preparatu,
5) przełożyć preparat do przygotowanego pojemnika.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Środki dydaktyczne:
−
moździerz ceramiczny o pojemności 150 cm
3
,
−
waga laboratoryjna,
−
odczynniki chemiczne: wazelina, parafina stała bezpostaciowa, gotowa kompozycja zapachowa,
−
pojemnik szklany lub z tworzywa sztucznego na gotowy preparat,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia.
Ćwiczenie 4
Przygotuj lakier do włosów.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia
Składniki:
−
Poliwinylopirolidon
2,50
−
Etyloceluloza
8.30
−
Lanolina
1,00
−
Alkohol
Do 100
−
Zapach
q.s.
Wykonanie:
Do zlewki o pojemności 150 cm
3
wlej alkohol i dodaj lanolinę. Po rozpuszczeniu lanoliny
dodaj pozostałe składniki lakieru. Wymieszaj do uzyskania klarownego roztworu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
[źródło
poz. 1, str. …]
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze składem lakieru i sposobem jego przygotowania (instrukcja
do wykonania ćwiczenia),
2) przygotować stanowisko pracy,
3) odmierzyć wskazane w recepturze ilości składników,
4) połączyć składniki zgodnie ze sposobem wykonania preparatu,
5) przełożyć preparat do przygotowanego pojemnika.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Środki dydaktyczne:
−
zlewka o pojemności 150 cm
3
,
−
zlewka o pojemności 50 cm
3
,
−
odczynniki chemiczne: poliwinylopirolidon, etyloceluloza, lanolina, izobutanol lub
propanom, gotowa kompozycja zapachowa,
−
pojemnik szklany lub z tworzywa sztucznego na gotowy preparat,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2. Czesanie włosów na mokro
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij poniższe zdania.
1. Wodna ondulacja to ……………………… przekształcenie struktury włosów.
2. Zmiana kształtu włosów podczas wykonywania wodnej ondulacji
zachodzi
pod wpływem czynników: ……………………………… i ………………………………..
3. Loczkowanie włosów polega na ………………………………………………………..
loków klipsami.
4. Do plisowania włosów stosuje się środki stylingujące ……………………………………..
5. Siła skrętu włosów podczas nawijania włosów na wałki siatkowe zależy
od …………………………………. i ………………………………………………………
6. Ondulacja fenowa polega na ………………………………………………………………..
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem technik wykonywania wodnej ondulacji (materiał nauczania 4.2.1),
2) uzupełnić zdania,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wybierz technikę umożliwiającą uzyskanie fryzury przedstawionej na poniższym zdjęciu
i opracuj plan pracy obejmujący wykonanie zabiegu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu technik wykonywania
wodnej ondulacji. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel
zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem technik wykonywania wodnej ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.2.1),
2) wybrać technikę wykonywania wodnej ondulacji, która umożliwi uzyskanie fryzury
przedstawionej na zdjęciu,
3) przygotować plan pracy obejmujący operacje przygotowawcze, wykonanie czesania
włosów wybraną techniką oraz operacje końcowe,
4) porównać swój plan pracy z planami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów
z klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
zdjęcie fryzury.
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj plisowanie włosów na przedniej części porostu zgodnie z załączonym wzorem.
[3, s. 152]
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wyciskania fal palcami
i grzebieniem. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel
zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem wykonywania plisowania włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1),
2) umyć włosy,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać wyciskanie fal palcami i grzebieniem na przedniej części prostu,
5) wysuszyć włosy,
6) utrwalić fryzurę lakierem,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
główka ćwiczeniowa,
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień do wyciskania fal,
−
klamry do wyciskania fal,
−
środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, lakier do włosów,
−
suszarka hełmowa lub promiennik podczerwieni,
−
ręcznik frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna do czesania włosów,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj nawijanie włosów na wałki siatkowe techniką klasyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu nawijania włosów na
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
wałki siatkowe metodą klasyczną. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu
ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem wykonywania nawijania włosów na wałki techniką klasyczną
(materiał nauczania pkt. 4.2.1),
2) umyć włosy,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać nawijanie włosów na wałki siatkowe techniką klasyczną,
5) wysuszyć włosy,
6) utrwalić fryzurę lakierem,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
główka ćwiczeniowa,
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
szpikulec,
−
wałki siatkowe,
−
szpilki do mocowania wałków,
−
siatka,
−
środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, lakier do włosów,
−
suszarka hełmowa,
−
ręcznik frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna do czesania włosów,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Wykonaj modelowanie włosów zgodnie z życzeniem klientki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania ondulacji
fenowej. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca
zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem wykonywania modelowania włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1),
2) umyć włosy,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać ondulację fenową,
5) utrwalić fryzurę lakierem,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
szpikulec,
−
szczotki okrągłe lub szkieletowe o różnych średnicach,
−
klamry,
−
środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, lakier,
−
suszarka ręczna,
−
ręcznik frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna do czesania włosów,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.3. Czesanie włosów na sucho
5.3.1. Ćwiczenia
Wybierz technikę umożliwiającą uzyskanie fryzury przedstawionej na poniższym zdjęciu
i opracuj plan pracy obejmujący wykonanie zabiegu.
[3, s. 157]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu plisowania włosów
żelazkiem fryzjerskim. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem technik wykonywania ondulacji żelazkowej (materiał nauczania pkt.
4.3.1),
2) wybrać technikę wykonywania zabiegu, która umożliwi uzyskanie fryzury przedstawionej
na zdjęciu,
3) przygotować plan pracy obejmujący operacje przygotowawcze, wykonanie czesania
włosów wybraną techniką oraz operacje końcowe,
4) porównać swój plan pracy z planami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów z klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż, ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
zdjęcie fryzury,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj prasowanie włosów zgodnie z życzeniem klientki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu prasowania włosów
żelazkiem fryzjerskim. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem wykonywania prostowania włosów (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) umyć włosy,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać zabieg,
5) ułożyć fryzurę,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
szpikulec,
−
klamry,
−
środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek ochronny, wosk,
−
suszarka ręczna, żelazko fryzjerskie z płaskimi nasadkami,
−
ręcznik frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna do czesania włosów,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Ćwiczenie 3
Wykonaj loczkowanie włosów na sucho zgodnie z życzeniem klientki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu loczkowania włosów
lokówką elektryczną. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem wykonywania loczkowania włosów lokówką (materiał nauczania
pkt. 4.3.1),
2) umyć włosy,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać loczkowanie żelazkiem fryzjerskim,
5) ułożyć fryzurę ,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
szpikulec,
−
klamry,
−
środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, wosk,
−
suszarka ręczna, lokówka elektryczna,
−
ręcznik frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna do czesania włosów,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj papilotowanie włosów zgodnie z życzeniem klientki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu papilotowania włosów na
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
sucho. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca
zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem wykonywania papilotowania włosów (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) umyć włosy,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać zabieg,
5) ułożyć fryzurę,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
szpikulec,
−
klamry,
−
środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek stylizujący, wosk,
−
suszarka ręczna, żelazko fryzjerskie z płaskimi nasadkami,
−
folia aluminiowa,
−
ręcznik frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna do czesania włosów,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Czesanie włosów”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. a, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a,
12. a, 13. c, 14. d, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wyliczyć grupy środków stylizujących
A
P
a
2
Określić składniki podstawowe stosowane
w poszczególnych grupach środków
stylizujących
C
P
d
3
Rozróżnić działanie substancji
kondycjonujących stosowanych w środkach
stylizujących
B
P
c
4
Określić cechy składników stosowanych
w preparatach do ondulacji żelazkowej
C
P
a
5
Wskazać działanie na włosy środków do
czesania na sucho
C
P
b
6
Zaproponować preparat stylizujący do czesania
włosów cienkich i delikatnych
D
P
c
7
Wyjaśnić pojecie wodna ondulacja
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8
Wymienić techniki wykonywania wodnej
ondulacji
A
P
a
9
Określić sposób plisowania włosów
C
P
b
10
Wskazać etapy nawijania włosów na wałki
siatkowe
C
P
b
11
Oszacować temperaturę powierzchni grzejnych
w żelazku fryzjerskim
D
P
a
12
Określić sposób nawijania włosów przy
loczkowaniu spiralnym
C
P
a
13
Określić zasady doboru średnicy lokówki do
planowanego uczesania
C
P
c
14
Zaproponować średnicę wałków do czesania
długich i półdługich włosów normalnych
D
P
d
15 Rozróżnić sposoby oddzielania separacji
B
P
a
16
Określić funkcje składników w preparacie
stylizującym
C
PP
d
17
Zaproponować składnik gazowy (prepolent)
wprowadzany do preparatów utrwalających
D
PP
c
18
Określić zasadę łączenia loków przy
wykonywaniu loczkowania
C
PP
a
19
Rozróżnić techniki nawijania włosów na wałki
siatkowe
B
PP
a
20
Zaproponować przebieg technologiczny
ondulacji żelazkowej
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test
zawiera
20
zadań
dotyczących
wykonywania
fryzjerskich
zabiegów
pielęgnacyjnych. Pytania: 1–20 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Preparaty do czesania włosów dzieli się na
a) środki do wodnej ondulacji, środki do ondulacji żelazkowej oraz środki utrwalające.
b) woski i tłuszcze.
c) środki myjące.
d) inne.
2. Środki utrwalające i ułatwiające czesanie są produkowane na bazie
a) węglowodorów.
b) wosków.
c) tłuszczów.
d) filmotwórczych polimerów.
3. Kondycjonery wprowadzane do środków stylizujących mają działanie na włosy
a) zapobiegają łamaniu się włosów.
b) zwiększają objętość.
c) zapobiegają elektryzowaniu włosów i ułatwiają rozczesywanie.
d) zapobiegają przetłuszczaniu się włosów.
4. Preparaty do ondulacji żelazkowej powinny być produkowane na bazie substancji
odpornych na działanie
a) wysokich temperatur.
b) niskich temperatur.
c) substancji o odczynie kwaśnym.
d) substancji o odczynie zasadowym.
5. Preparaty do ondulacji żelazkowej
a) zmniejszają wytrzymałość włosów.
b) zwiększają elastyczność włosów, wydłużają efekt stylizacji i chronią włosy przed
miejscowym przegrzaniem kreatyny.
c) zwiększają objętość.
d) powodują przetłuszczanie włosów.
6. Do czesania włosów cienkich i delikatnych stosuje się preparaty
a) usztywniające włosy.
b) wygładzające włosy.
c) zwiększające objętość i puszystość włosów.
d) dające efekt mokrych włosów.
7. Wodna ondulacja polega na
a) nietrwałym odkształceniu włosów.
b) trwałym odkształceniu włosów.
c) farbowaniu włosów.
d) uczesaniu włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
8. Do technik wodnej ondulacji zalicza się
a) plisowanie, loczkowanie, nawijanie włosów na wałki siatkowe, ondulację fenową,
techniki mieszane.
b) mycie włosów.
c) strzyżenie włosów.
d) farbowanie włosów.
9. Plisowanie włosów polega na
a) suszeniu włosów w strumieniu ciepłego powietrza.
b) wyciskaniu włosów w fale za pomocą palców i grzebienia.
c) nawijaniu włosów na palec i mocowaniu loków klipsami.
d) wyczesywaniu włosów szczotką w strumieniu ciepłego powietrza.
10. Przebieg technologiczny nawijania włosów na wałki siatkowe obejmuje
a) czas nawijania włosów na wałki.
b) mycie włosów, przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu, nawinięcie
włosów na wałki wybraną techniką, założenie siatki i wysuszenie włosów, ułożenie
i utrwalenie fryzury.
c) czas zdejmowania wałków.
d) czas przygotowania klienta.
11. Temperatura powierzchni grzejnych żelazek fryzjerskich waha się w granicach
a) 90–220 °C.
b) 150–250 °C.
c) 80–120 °C.
d) 40–90 °C.
12. Loczkowanie spiralne polega na nawijaniu włosów:
a) od nasady po końce.
b) od góry do dołu.
c) skośnie.
d) nie ma znaczenia.
13. Dobór średnicy lokówki do czesania włosów na sucho zależy od
a) szerokości skrętu.
b) nie ma znaczenia.
c) długości włosów oraz planowanej siły skrętu.
d) grubości włosów.
14. Długie i półdługie włosy normalne, gęste i sztywne nawija się na wałki siatkowe
o średnicy
a) 10–14 mm.
b) 25–35 mm.
c) 24–26 mm.
d) 15–24 mm.
15. Przy czesaniu włosów separacje można wyznaczać
a) prosto i zygzakiem.
b) poziomo i pionowo.
c) nie ma znaczenia.
d) po skosie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
16. Polioctan winylu jest stosowany w środkach stylizujących jako substancja
a) kondycjonująca.
b) o właściwościach higroskopijnych.
c) zagęszczająca.
d) filomotwórcza.
17. Prepolentem w lakierach do włosów może być
a) tlenochlorek bizmutu.
b) tokoferol.
c) izobutan.
d) kwas benzoesowy.
18. Loki na szczycie i z tyłu głowy nawija się ukośnie łącząc pierwszy rząd z prawej strony
głowy z trzecim po lewej stronie głowy, następnie kolejno
a) drugi z czwartym.
b) pierwszy z drugim.
c) drugi z trzecim.
d) trzeci z czwartym.
19. Do technik naijania włosów na wałki siatkowe zalicza się nawijanie
a) klasyczne, cegiełkowe, do fryzury, kierunkowe, kreatywne.
b) poziome i pionowe.
c) nowoczesne.
d) nie ma znaczenia.
20. Technologiczny przebieg ondulacji żelazkowej( niezależnie od techniki) obejmuje etapy
a) przygotowania stanowiska pracy i klienta do zabiegu, mycia włosów, ondulowanie
włosów z zachowaniem bezpiecznej odległości 1-2 cm powierzchni grzejnych
aparatu od skóry głowy, formułowania fryzury przy użyciu środków stylizujących.
b) przygotowania stanowiska pracy i klienta do zabiegu.
c) wykonania zabiegu ondulacji żelazkowej.
d) umycia włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko …………………………………………………………………………………
Czesanie włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Test 2
ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Czesanie włosów” przewiduje się
zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom
ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało tak
skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko do mycia włosów
i stanowisko do wykonania usługi z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym realizację
zadania. Należy również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone
narzędzia, preparaty fryzjerskie oraz bielizna zabiegowa i odzież ochronna, spośród których
uczeń wybierze środki właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na
wykonanie zadania wynosi 120 minut.
Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:
1) sporządzić plan pracy,
2) przeprowadzić diagnozę stanu włosów i skóry głowy,
3) umyć włosy,
4) przygotować stanowisko pracy i klientkę do nawijania włosów na wałki siatkowe,
5) określić życzenie klientki w zakresie formy fryzury,
6) dobrać średnicę wałków do planowanego uczesania,
7) nawinąć włosy na wałki siatkowe,
8) wysuszyć włosy,
9) uczesać włosy zgodnie z życzeniem klientki,
10) utrwalić gotową fryzurę lakierem.
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
2. Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy – przeczesać włosy w różnych
kierunkach i ocenić organoleptycznie stan włosów i skóry głowy.
Wynik: włosy długie sięgające łopatek o zróżnicowanej długości, farbowane.
3. Umycie włosów – umiejętność sprawdzana w jednostce modułowej
514[03]
Z1.03.
4. Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu:
−
przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzić na stanowisku: grzebień
do rozczesywania włosów, szpikulec, środek stylingujący, lakier do włosów, wałki
o odpowiednio dobranej średnicy, szpilki do mocowania wałków i siatkę, pelerynę
do czesania włosów,
−
przygotowanie klientki do zabiegu – rozczesać włosy, nałożyć środek stylizujący.
Wynik: środek stylizujący w formie pianki nadającej włosom puszystość.
5. Przeprowadzenie rozmowy z klientką w celu ustalenia formy fryzury.
Wynik: klientce zależy na naturalnie układających się niezbyt skręconych lokach.
6. Dobranie techniki nawijania włosów oraz średnicy wałków.
Wynik: średnica wałków – 30 mm.
7. Nawijanie włosów na wałki siatkowe:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
−
wyznaczenie asymetrycznego przedziałka od czoła do szczytu głowy,
−
nawinięcie włosów od linii przedziałka do boku po prawej stronie głowy,
−
nawiniecie włosów od linii przedziałka do boku po lewej stronie głowy,
−
nawinięcie włosów od szczytu do karku.
8. Wysuszenie włosów:
−
założenie siatki zabezpieczającej włosy przed rozwianiem podczas suszenia,
−
ustawienie parametrów pracy suszarki hełmowej.
Wynik: siła nawiewu – zakres średni, temperatura powietrza – ok. 60°C, czas suszenia –
15 minut – suszenie włosów.
9. Uczesanie włosów: po wystygnięciu włosów zdjąć wałki, ułożyć fryzurę palcami.
10. Utrwalenie gotowej fryzury lakierem.
Treść zadania
Wykonaj nawijanie włosów na wałki siatkowe techniką do fryzury wykorzystując
dostępne preparaty fryzjerskie. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie
planu pracy, przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu, nawinięcie włosów
na wałki siatkowe oraz ułożenie fryzury. Na stanowisku pracy przygotowano wyposażenie
umożliwiające wykonanie zadania. We wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono
sprzęt fryzjerski, preparaty, bieliznę zabiegową oraz odzież ochronną, spośród, których
wybierzesz środki potrzebne Ci do wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania
zadania: maksymalnie 120 minut.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonana przez ucznia
Punkty
Waga*
Wynik
1.
Sporządzanie planu pracy
0,7
2.
Przygotowanie stanowiska pracy i klientki
do zabiegu
0,6
3.
Określenie życzenie klientki w zakresie formy
fryzury
0,5
4.
Dobranie średnicy wałków
0,7
5.
Nawinięcie włosów na wałki siatkowe techniką
do fryzury
0,8
6.
Ustawienie parametrów pracy suszarki
hełmowej
0,5
7.
Wysuszenie włosów
0,4
8.
Uczesanie fryzury zgodnie z życzeniem klientki
0,8
9.
Utrwalenie fryzury lakierem
0,4
* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Klucz oceniania
20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów
18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono
7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak całej
czynności wymagało dokonania wielu poprawek,
0 pkt. czynność wykonana błędnie.
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Minimalna liczba
uzyskanych punktów
dopuszczający
60
dostateczny
90
dobry
130
bardzo dobry
150
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Marzec A. Chemia kosmetyków, wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.”
SUZI”, Warszawa 2005
4. Strona internetowa www. salonfryzur.pl