Podstawy projektowania,
programowania i planowania
pracy dydaktyczno
wychowawczej
Operacjonalizacja celów i zadań
w lekcji wychowania fizycznego.
Definicje
• Projekt – plan nie przyjęty (jeszcze) do realizacji
• Plan – szczegółowy opis zamierzonych działań
• Program – 1. Założenia, cele i zapowiadana
działalność w jakieś dziedzinie lub jakiejś
organizacji. 2. Chronologiczny plan czynności,
zamierzeń
• Operacjonalizacja – zamiana celów ogólnych na
operacyjne
Dobry plan powinien być:
• Celowy
• Wykonalny
• Wewnętrznie zgodny
• Maksymalnie
operatywny
• Plastyczny
• Terminowy
• Dostatecznie
szczegółowy
• Alternatywny
• Kompletny
• Optymalnie
długodystansowy
• Komunikatywny
Plany nauczyciela
1. Autorski program do realizacji w danej
placówce oświatowej
2. Plan pracy zespołu przedmiotowego
3. Szczegółowy plan pracy dydaktyczno
wychowawczej dla klasy na rok szkolny
(rozkład materiału)
4. Osnowa cyklu lekcyjnego
5. Konspekt lekcji
Typy zachowania ludzkiego
• Poznawcze czyli „myślące” formy
zachowania
• Zachowania emocjonalne – postawy,
przekonania, wartości
• Zachowania psychomotoryczne – ruchy
ciała
Jak formułujemy temat lekcji?
• „Zadanie główne, czyli temat
lekcji powinno zawierać
komunikat o tym, jakie
zachowanie wykonawcze
będzie wskaźnikiem
świadczącym o nauczaniu”
(
Guła-Kubiszewska,
Lewandowski 2003, s. 100)
• W zadaniu głównym powinny
znaleźć się następujące
określenia informujące o
realizowanym na lekcji
ogniwie procesu nauczania
uczenia się (określające
• Nauka
• Doskonalenie
• Kontrola
• Zapoznanie
• Przygotowanie
• Wprowadzenie
• Sprawdzian
• Uczymy się
• Doskonalimy
Typ lekcji
•„taka jej odmiana, która uwzględnia stosunek
do
ogniw
procesu
nauczania
i stopnia ich realizacji.” (Maszczak);
•„te odmiany lekcji, które wynikają
z realizacji funkcji dydaktycznych w toku
procesu nauczania i uczenia się oraz
z organizacji prac na lekcji, zastosowanych
metod
czy
środków
dydaktycznych”
(Półturzycki)
Typy lekcji
(wg Maszczaka)
• Podające - wprowadzające nowe treści
kształcenia i wychowania.
• Doskonalące - utrwalające wiadomości i
umiejętności.
• Kontrolne - sprawdzające i oceniające
przygotowanie i postępy uczniów w zakresie
umiejętności i wiadomości.
• Mieszane - łączące różne ogniwa procesu
nauczania i uczenia się
Zadanie główne lekcji – „Temat”
• Zdrowie higiena bezpieczeństwo:
– „Uczymy się technik relaksacyjnych”
• Samoocena i samokontrola:
– „Poznajemy testy służące do kontroli
sprawności fizycznej”
• Techniki i taktyki sportowej:
– „Nauka chwytów i podań piłki – koszykówka”
Zadanie główne lekcji – „Temat”
• Pomoc asekuracja i ochrona:
– „Doskonalenie umiejętności asekuracji i
samoasekuracji przy staniu na rękach”
• Organizacja i prowadzenie zajęć:
– „Przygotowujemy się do samodzielnego prowadzenia
rozgrzewki”
• Rozwijanie zdolności koordynacyjnych i
kondycyjnych:
– „Uczymy jak można wykorzystać piłki lekarskie do
rozwijania siły mięśni obręczy barkowej”
Przykłady źle sformułowanych
tematów:
• „Zabawy i gry ruchowe”
• „Gra w dwa ognie”
• „Piłka nożna – podania i prowadzenie piłki”
• „Nauka i kontrola przewrotu w przód”
Realizując zadanie główne
należy zwrócić uwagę na
następujące zadania
szczegółowe:
• W zakresie kształtowania postaw
• W zakresie sprawności motorycznej
• W zakresie umiejętności
• W zakresie wiadomości
Zadania lekcji
• Należy oddziaływać na
wszystkie sfery osobowości
ucznia:
– emocjonalną
– poznawczą
– psychomotoryczną
• Należy realizować
równomiernie wszystkie
zadania lekcji:
– zadanie
usamodzielniające-
wychowawcze
– zadania z zakresu
• wiadomości
• umiej
ętnośc
i
• psychomotoryczności
Operacjonalizacja
(Niemierko 1991)
• Sprecyzowanie
• Uszczegółowienie
• Konkretyzacja
• upodmiotowienie
Cele szczegółowe powinny także
zawierać:
(Arends 1995 za Mager)
• Opis zachowania ucznia
• Sytuację sprawdzenia
• Kryteria osiągnięć
Cechy szczegółowych celów dydaktycznych
(zadań szczegółowych)
wg Galloway 1988
• Są formułowane z punktu widzenia ucznia
Przykłady zadań
• Przekazanie uczniom zasad formułowania
zadań szczegółowych
• Uczeń pozna zasady formułowania zadań
szczegółowych
Cechy szczegółowych celów dydaktycznych
(zadań szczegółowych)
wg Galloway 1988
• Są formułowane z punktu widzenia ucznia
• Opisują, co uczeń potrafi zrobić po
zakończeniu procesu nauczania
Przykłady zadań
• Uczeń wymieni poznane zasady
formułowania zadań szczegółowych lekcji.
• Uczeń będzie potrafił pisemnie
sformułować zadania szczegółowe
dotyczące dowolnych zagadnień
związanych z wychowaniem fizycznym
Cechy szczegółowych celów dydaktycznych
(zadań szczegółowych)
wg Galloway 1988
• Są formułowane z punktu widzenia ucznia
• Opisują, co uczeń potrafi zrobić po
zakończeniu procesu nauczania
• Wymieniają warunki ograniczające, które
muszą być spełnione
Przykłady zadań
• Uczeń potrafi wykonać rzut do kosza z
miejsca trafia 8 razy na 10 prób rzucając z
odległości 2 m.
• Uczeń wykona przewrót w przód z
przysiadu podpartego do przysiadu
podpartego, wstając bez podpierania się,
w czasie krótszym niż 2,6 s.
Cechy szczegółowych celów dydaktycznych
(zadań szczegółowych)
wg Galloway 1988
• Są formułowane z punktu widzenia ucznia
• Opisują, co uczeń potrafi zrobić po
zakończeniu procesu nauczania
• Wymieniają warunki ograniczające, które
muszą być spełnione
• Reprezentują różne zachowania ucznia
Przykłady zadań
• Uczeń wymieni poznane zasady
formułowania zadań szczegółowych lekcji.
• Uczeń będzie akceptował i stosował
zaproponowany sposób operacjonalizacji
celów dydaktycznych
Zalety i wady celów
operacyjnych
Zalety
• Są praktycznie
jednoznaczne
• Wskazują sposób
zademonstrowania, iż
cel został osiągnięty
• Odnoszą się wprost do
ucznia
•
Mobilizują ucznia i
nauczyciela
Wady
• Względne ubóstwo
znaczenia
• Rozłączenie poznania i
motywacji
• Poszatkowanie
przedmiotu
• Pracochłonność
Zalety i wady celów ogólnych
Zalety
• Bogactwo znaczeń
• Akcentowanie
wartości społecznych
• Perswazyjność
• Zwięzłość
Wady
• Wieloznaczność i
nieokreśloność
• Założenia idealizujące
• Deklaratywność
• Niejasny adresat
Nadrzędnym celem działań edukacyjnych szkoły jest
wszechstronny rozwój ucznia
Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych
TEMAT: Uczymy się asekuracji i samoasekuracji przy staniu na rękach
Uczeń uczestniczy w czynnościach
zabezpieczających podejmowanych
przez nauczyciela w czasie lekcji
- pomaga nauczycielowi przy asekurowaniu
ćwiczących w czasie
stania na rękach.
siła mięśni obręczy
barkowej i grzbietu
- uczeń wykona w parach
taczki,
(3 serie po 3 powtórzenia
na odcinku 4 m
Uczeń potrafi ustawić się
z właściwej strony do
asekurowania stania na
rękach rozpoczynanego
z pozycji unik podparty
(po stronie nogi
"zamachowej" ćwiczącego)
Uczeń wie jak asekurowaćprzy staniu na rękach
- wskazuje
ewentualnebłędy popełniane przez
asekurującego stanie na rękach
Taksonomia szczegółowych
celów kształcenia
• Wiedza
• Zrozumienie
• Zastosowanie
• Analiza
• Synteza
• Ocena
Sfera poznawcza
(wg Bloom)
Taksonomia szczegółowych
celów kształcenia
• Recepcja
• Reagowanie
• Wartościowanie
• Organizowanie
• Charakteryzowanie
Sfera emocjonalna
(wg Krathwohl)
Taksonomia szczegółowych
celów kształcenia
• Czynności odruchowe
• Ruchy podstawowe
• Umiejętności percepcyjne
• Umiejętności fizyczne
• Ruchy wyćwiczone
• Komunikowanie się bezsłowne
Sfera psychomotoryczna
(wg Harrow)
Zadanie usamodzielniające
ucznia (kształtowanie postaw)
• Uczeń angażuje się w rozwijanie swojej
ekspresji ruchowej – proponuje swój układ
taneczny
• Uczeń akceptuje potrzebę samokontroli –
ocenie swój postęp w szybkości biegu na
60 m i porównuje swój wynik z rezultatami
kolegów
Zadanie z zakresu sprawności
motorycznej
Z d o ln o ści ko n d ycyjn e
Z d o ln o ści
ko o rd yn acyjn e
siła
wytrzymałość
rytmizacja
szybkość reakcji
równowaga
orientacja
różnicowanie
łączenie ruchów
przebudowa ruchów
szyb ko ść
Zadanie z zakresu
motoryczności
• „szybkość lokomocyjna – skip A, biegi przodem i
tyłem w formach swobodnych i z rywalizacją,
zabawy z pościgiem”
• „Siła obręczy barkowej – zabawy z
mocowaniem, ćwiczenia w podporach,
ćwiczenia z ławkami gimnastycznymi”
• „różnicowanie – rzuty piłką do kosza z różnych
odległości, rzuty do celu przedmiotami o różnej
wadze”
Zadanie z zakresu umiejętności
• Zdrowie higiena bezpieczeństwo
– „Uczeń będzie umiał udzielić pierwszej pomocy
przy złamaniu ręki”
• Samoocena i samokontrola
– „Uczeń dokona pomiaru tętna na swojej tętnicy
szyjnej w pozycji siedzącej”
• Pomoc asekuracja i ochrona
– „Uczeń będzie umiał asekurować kolegę podczas
skoku przez kozła”
Zadanie z zakresu umiejętności
• Organizacja i prowadzenie zajęć
– „Uczeń będzie umiał zorganizować i
przeprowadzić zabawę ...”
• Rozwijanie zdolności koordynacyjnych i
kondycyjnych
– „Uczeń zademonstruje cztery ćwiczenia z
partnerem rozwijające siłę mięśni brzucha”
• Techniki i taktyki sportowej
– „Uczeń będzie umiał wykonać kozłowanie w
miejscu ręką dominującą z postawy do siadu i do
postawy bez przerywania kozłowania”
Zadanie z zakresu wiadomości
• Zdrowie higiena bezpieczeństwo
– „Uczeń będzie wiedział, jak unieruchomić złamaną
kończynę górną – na rysunku zaznaczy stawy, które
należy unieruchomić po złamaniu”
• Samoocena i samokontrola
– „Uczeń będzie wiedział na których częściach ciała
można dokonać pomiaru tętna – zapytany wskazuje
miejsca pomiaru”
Zadanie z zakresu wiadomości
• Pomoc asekuracja i ochrona
– „Uczeń będzie wiedział jak ustawić się do
asekuracji przy skoku przez kozła – podaje
najczęstsze przykłady błędów przy asekuracji”
• Organizacja i prowadzenie zajęć
– „Uczeń będzie znał przepisy zabawy „...” –
opowiada przebieg zabawy i podaje zasady
uczestnictwa”
Zadanie z zakresu wiadomości
• Rozwijanie zdolności koordynacyjnych i
kondycyjnych
– „Uczeń będzie znał jedną z metod kształtowania siły
mięśniowej – przedstawia ogólne zasady stosowania
tej metody”
• Techniki i taktyki sportowej
– „Uczeń będzie wiedział jak kozłować piłkę w
bezpośrednim kontakcie z przeciwnikiem –
przedstawi argumenty wskazujące na konieczność
kozłowania piłki ręką dalszą od przeciwnika”
Na przykład
• Temat: Piłka siatkowa – doskonalenie
przyjęć i podań piłki oburącz górą i dołem.
• Zadanie usamodzielniające-
wychowawcze:
– Uczeń angażuje się w rolę sędziego –
wspólnie z nauczycielem sędziuje fragment
gry oceniając poprawność przyjęcia piłki po
zagrywce.
Zadania z zakresu:
• Motoryczności:
– Orientacja przestrzenna – podania i przyjęcia
piłki oburącz górą i dołem ze zmianą
odległości i kierunków podania i przyjęcia piłki
oburącz górą i dołem po przewrocie w przód
Zadania z zakresu:
• Umiejętności
– Po przyjęciu piłki oburącz dołem uczeń potrafi
skierować piłkę do rozgrywającego
ustawionego na środku pola ataku (w kole o
średnicy 3m)
Zadania z zakresu:
• Wiadomości
– Uczeń wie która kończyna dolna powinna być
ustawiona z przodu przy odbiorze zagrywki
oburącz dołem w zależności od ustawienia na
boisku – sprawdzi, które ustawienie nóg jest
korzystniejsze w sytuacji gdy musi nagrać
piłkę na środek ataku (odbiór przy liniach
bocznych)
Terminy oznaczające ściśle
określone zachowanie
(wg Burns)
• Definiuje
• Dobiera
• Grupuje
• Liczy
• Łączy
• Nazywa
• Odtwarza
• Opowiada
• Pisze
• Podaje
• Pokazuje
• Porusza
• Przedstawia
• Rozpoznaje
• Sortuje
• Sprawdza
• Stwierdza
• Układa
• Utrwala
• Wskazuje
• Wybiera
• Wylicza
• Zestawia
Wiedza
Zrozumienie Procesy
• Formułuje
• Ocenia
• Odróżnia
• Projektuje
• Przeciwstawia
• Stosuje
• Wyjaśnia
• Analizuje
• Dopasowuje
• Dzieli
• Formułuje
• Grupuje
• Konstruuje
• Oblicza
• Oddziela
• Pisze
• Porównuje
• Porządkuje
Przerabia
Przeredagowuje
Przypomina
Rozważa
Składa
Streszcza
Szereguje
Wnioskuje
Zestawia
Postawy
• Akceptuje
• Angażuje się
• Broni
• Chwali
• Cieszy się
• Kwestionuje
• Obserwuje
• Odrzuca
• Poszukuje
• Proponuje
• Przyjmuje
• Sugeruje
• Toleruje
• Uczestniczy
• Uważa
• Wybiera
• Żąda
Ruchy bez przedmiotów
• Biegnie
• Chodzi
• Ciągnie
• Obraca się
• Naciska
• Pełza
• Pochyla się
• Podskakuje
• Popycha
• Potrząsa
• Przechyla się
• Siada
• Skacze
• Stuka
• Ściska
• Uderza
• Wspina się
• Wstaje
• Wygina się
Ruchy z przedmiotami
• Buduje
• Chwyta
• Konstruuje
• Maluje
• Miesza
• Piłuje
• Pisze
• Podrzuca
• Polewa
• Przybija
• Przypina
• Rysuje
• Skrobie
• Stempluje
• Toczy
• Trzyma
• Ucina
• Uderza
Wszystkie zaprezentowane
przykłady tematów i zadań
szczegółowych pochodzą z:
Guła-Kubiszewska H.,
Lewandowski M. (1998) Jak
formułować cele i zadania lekcji
wychowania fizycznego?
Wychowanie Fizyczne i
Zdrowotne, 3.
LITERATURA
•
Galloway C. (1988) Psychologia uczenia się i nauczania, PWN Warszawa
•
Guła-Kubiszewska H., Lewandowski M. (1998) Jak formułować cele i zadania lekcji
wychowania fizycznego? Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 3.
•
Guła-Kubiszewska H., Lewandowski M. [2003] Podstawy projektowania,
programowania i planowania pracy nauczyciela. Wychowanie fizyczne w gimnazjum.
WSiP Warszawa
•
Maszczak T. (red.) (1992) Metodyka wychowania fizycznego AWF Warszawa
•
Półturzycki J. Dydaktyka dla nauczycieli. Wydawnictwo Adam Marszałek
•
Pszczołowski T. (1982) Zasady sprawnego działania. Wstęp do prakseologii. Wiedza
Powszechna, Wydanie szóste rozszerzone.
•
Niemierko B. Cele kształcenia W: Kruszewski K. (red.) (1998) Sztuka nauczania.
Czynności nauczyciela. Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa, Wydanie V.
•
Strzyżewski S., (1986) Proces wychowania w kulturze fizycznej WsiP Warszawa