Literka.pl - Zajęcia dzienne dla klasy II - MIESZKAŃCY ŁĄKI
Zajęcia dzienne dla klasy II - MIESZKAŃCY ŁĄKI
Data dodania: 2006-05-03 20:00:00
Zajęcia "Mieszkańcy łąki" poprzedzone są co najmniej dwoma dniami aktywności dzieci
w środowisku przyrodniczym (np.1.Wycieczka na łąkę. 2. Rośliny łąki).W wyniku pracy w
czasie tych dwóch dni, uczniowie zdobywają informacje o łące na podstawie
bezpośredniej obserwacji, tworza zielenik roślin łąkowych i wykonują w grupach plansze,
na których umieszczają sylwetki roślin łąkowych. Dzień trzeci poświęcony jest głównie
zwierzętom łakowym i stanowi integralną kontynuację pracy w poprzednich dniach.
Scenariusz zajęć dziennych opracowała
Anna Jaroszek
(Szkoła Podstawowa
w Okszowie)
Temat: Mieszkańcy łąki.
Ośrodek tematyczny: Łąka.
Szkoła podstawowa, klasa II, cztery jednostki lekcyjne.
Umiejętności:
¨ Twórcze rozwiązywanie problemów.
¨ Zgodne i konstruktywne współdziałanie w grupie.
¨ Umiejętność korzystania z dóbr przyrody bez jej degradacji i bezmyślnego niszczenia.
Cele: Uczeń potrafi:
¨ Opisać różnorodność świata roślin i zwierząt w ekosystemie łąka;
¨ Uzasadnić, dlaczego nie należy wypalać łąk i straszyć zwierząt;
¨ Dostrzegać piękno w barwach owadów i innych zwierząt łąkowych;
¨ Uważnie wysłuchać utworu muzycznego i poetyckiego i określić jego nastrój;
¨ Dostrzegać niezwykłość poetyckiego obrazu;
¨ Przestrzegać zasad bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami.
Metody:
Rozmowa dydaktyczna
Mapa pojęciowa
Eksponująca: drama, ekspozycja nagrania
Rozwiązywanie problemów: burza mózgów
Praca z tekstem
Praktycznego działania
Zabawowe, integracyjne
Formy: praca indywidualna, praca w grupach, praca z całą klasą.
Pomoce:kaseta z nagraniem piosenki„Każdy kwiat to mały świat”, kaseta znagraniem
wierszy M. Buczkówny, słowniki, atlasy, książki o treściachprzyrodniczych, ilustracje
zwierząt łąkowych, sylwetki zwierząt,nagranie„Odgłosy łąki”, tekst M.
Kownackiej„Czajki”, rekwizyty doscenek, brystole, mazaki, kredki, farby, załączniki
Wstępne informacje:
Zajęciadzienne poprzedzone są co najmniej dwoma dniami aktywności dzieci
(np.1.Wycieczka na łąkę. 2. Rośliny łąki.). W wyniku pracy w czasie tychdni uczniowie
zdobywają informacje o łące na podstawie bezpośredniejobserwacji, tworzą zielnik roślin
łąkowych i wykonują w grupachplansze, na których umieszczają sylwetki roślin
łąkowych. Dzień trzecipoświęcony jest głównie zwierzętom łąkowym.
Czynności nauczyciela
i uczniów
MetodyFormy
Materiały
Wskazówki
Uwagi
¨ Zabawa integrująca
„Obrazki z kwiatami”
-Wybierz kwiat, który do ciebie pasuje. Uzasadnij swój wybór.
Sformułowanie tematu zajęć
Zabawa integrująca
Praca z całą klasą
Obrazki z kwiatami.
Usadzenie dzieci w kręgu
10 min
¨ Wysłuchanie nagrania wierszy M. Buczkówny„Rano na łące”,„Stokrotka”,
Dzwonki”,„Koniczyna
Metoda eksponująca
Praca z całą klasą
Kaseta z nagraniem wierszy Załącznik
nr 1
Uczniowie siedzą w kręgu
5 min
¨ Rozmowa z dziećmi w oparciu o treść wierszy.
1. O jakich kwiatach jest mowa w wierszach?
Jak są opisane ?
2. Jak wygląda ranek na łące wg poetki ?
3. Który z wierszy najbardziej ci się podoba i dlaczego?
(i inne pytania)
Rozmowa dydaktyczna
Praca z całą klasą
Uczniowieodpowiadają na pytania w oparciu o treść wierszy. Można dołączyć donich
adekwatne ilustracje i teksty wierszy dla uczniów.
5 min
¨ Wyszukiwanie w dostępnych źródłach
Informacji o zwierzętach łąkowych.
I. Owady.
II. Ptaki.
III. Ssaki.
IV. Inne
.
Metoda pracy we współpracy
(strategia)
Grupowa
Słowniki, atlasy, książki przyrodnicze
Ilustracje, przewodniki
Podział klasy na 4 grupy wg
znaczków: biedronki, motyle, żabki, bociany.
Wybór lidera i strażnika czasu. Po zebraniu wiadomości– przekazanie ich całej grupie.
20 min
¨ Prezentacja pracy grup w dowolnej formie (zagadki, rebusy, szkice, opowiadanie itp.)
Zapisanie na tablicy lub planszy nazw zwierząt łąkowych.
Metody słowne
Metoda eksponująca
Grupowa
Słowniki, ilustracje, notatki grupy, rysunki
W celu usprawnienia prezentacji można przygotować kartoniki z nazwami zwierząt
Załącznik nr 2
20 min
¨ Ekspozycja nagrania„Odgłosy łąki”
Rozwijanie wyobraźni-
czytanie opowieści„Na łące” na tle nagrania odgłosów łąki.
Metoda eksponująca
Cała klasa
Kaseta z nagraniem odgłosów łąki, tekst opowieści.
Załącznik
nr 3
Dzieci słuchają odgłosów z łąki i opowieści nauczyciela
5 min
¨ Wykonanie
elementów- sylwetek zwierząt i umieszczenie ich na planszach (uzupełnienie plansz z
poprzedniego dnia).
Ekspresja plastyczna
Grupowa
Plansze, sylwetki zwierząt, kredki, farby
Uczniowie wykonują sylwetki zwierząt wykorzystując
zgromadzone informacje, naklejają je na plansze i domalowują własne elementy
40 min
¨ Ekspozycja prac– zabawa„Żywa kamera”
Zabawa
Praca z całą klasą
Plansze
Załącznik nr 4
(opis zabawy)
10 min
¨ Uzupełnianie zdań z lukami jako przygotowanie do dramy
Metoda ćwiczeniowa, problemowa
Praca indywidu-alna
Kartki ze zdaniami z lukami Załącznik
nr 5
Praca ma na celu przygoto-
wanie dzieci do bezproble-
mowego wejścia w role
5 min
¨ Drama: Rozmowa roślin i zwierząt łąkowych, np.: motyla z rumianem, biedronki z
mszycą
Metody aktywizujące — drama
Grupowa- grupy dzielą się na pary
Rekwizyty
np. skrzydła motyla płaszczyk dla biedronki
kwiatowe płatki itp.
Uczniowie losują zestawy par lub samodzielnie je tworzą.
20 min
¨ Zaśpiewanie piosenki„Każdy kwiat to mały świat”
Zabawa- ekspresja muzyczna
Praca z całą klasą
Kaseta z nagraniem piosenki Załącznik
nr 6
Uczniowie wykonują znaną sobie piosenkę z podkładem muzycznym
5 min
¨ Czytanie opowiadania M. Kownackiej„Czajki”
Praca z tekstem
Praca indywidu-
alna
Tekst opowiadania Załącznik
nr 7
Ciche czytanie przez uczniów
5 min
¨ Stworzenie sytuacji problemowej w oparciu o tekst„Czajki” -„Jakie niebezpieczeństwa
grożą zwierzętom łąkowym ?”
Burza mózgów
Grupowa
Duże arkusze papieru, mazaki
Po krótkim podsumowa-
niu opowiadania uczniowie wysuwają inne hipotezy
10 min
¨ Prezentacja pracy grup. Weryfikacja pomysłów. Sformułowanie wniosków.
Metoda problemowa
Praca z całą klasą
Arkusze papieru, pisaki
Wspólne zapisanie wniosków- przestróg
10 min
¨ Zabawa„Ślimak winniczek”
Zabawa
Praca z całą klasą
Opis zabawy-załącznik
nr 8
Zabawa utrwalająca nazwy zwierząt
10 min
¨ Formułowanie pojęcia„łąka”
Mapa pojęciowa
Grupowa i z całą klasą
Arkusze papieru, kartki Załącznik
nr 9
Uczniowie pracują w grupach, po czym dokonują syntezy na forum klasy
10 min
¨ Podsumowanie zajęć– krzyżówka
Metoda ćwiczeniowa, problemowa
Praca indywidu-alna
Kartki z krzyżówką
Załącznik
nr 10
Dla uczniów słabszych mogą być łatwiejsze wersje
5 min
¨ Ewaluacja zajęć- tarcza
Ewaluacyjna
Praca z całą grupą
Plansza z tarczą,„motylki”
Załącznik nr 11
5 min
Literatura:
1.Cichy D.: Gry dydaktyczne w nauczaniu biologii. Warszawa 1990, WSiP.
2. Jakowicka M.: Wzbogacenie doświadczeń uczniów klas początkowych w kontaktach ze
środowiskiem. Warszawa 1983, WSiP.
3. Kownacka M.: Razem ze słonkiem. Część 1-6. Warszawa 1991, WSiP.
4. Taraszkiewicz M.: Jak uczyć lepiej? Warszawa 2000, CODN.
Załącznik nr 1
Mieczysława Buczkówna„Rano na łące”
„Słońce”
Na łące wszyscy pracują od samego rana.
Pszczoła we wnętrzu rumianka
odkurza żółty dywanik
ze złotego pyłu.
Mrówki– ścieżkę oczyściły,
aż świeci każde ziarenko piasku.
Motyl– skrzydełkami
otrzepuje kropelki rosy
z koniczyny.
Osy polerują listki jaskrów,
aż oczy bolą od blasku.
"Stokrotka"
Różowa, krótka spódniczka,
stoi jak baletniczka
na jednej nóżce,
na głowie
żółty wianuszek.
„Dzwonki”
Fioletowe dzwoneczki,
porusza nimi wiatr,
co przyleciał z sąsiedniej łąki.
Wcale się nie bronią...
opada z nich rosa,
ale nie dzwonią...
„Koniczyna”
Ile tu pięknych koniczyn!
Pachną miodem.
Ta ma trzy listki...
i ta tylko trzy...
może ta będzie miała cztery...
Trzeba policzyć–
też trzy– szkoda...
Załącznik nr 2
Jeż,mysz, żaba, ropucha, osa, czajka, bocian, konik polny, pszczoła,ślimak, ważka, motyl,
jaskółka, świerszcz, biedronka, kret, trzmiel,czapla, świtezianka.
Załącznik nr 3
Opowieść„Na łące”
Wyobraźsobie, że siedzisz ukryty na łące nad strumieniem, otoczony
wysokimtatarakiem… Niedaleko znajduje się most, wiszący nad strumieniem,którego
koniec znika za zakrętem...
Jest tutaj tak wspaniale cicho i spokojnie– i dlatego ty także jesteś bardzo spokojny...
Siedziszna miękkiej trawie… Zamykasz oczy na chwilę i czujesz swój ciężar natrawie, na
ziemi… Słońce świeci tak przyjaźnie z wysokości nieba.Czujesz jego ciepło na swojej
skórze. Ciepło to jest także w tobie.Przepływa ono przez całe twoje ciało… Czujesz swój
oddech, oddychaszbardzo spokojnie i równomiernie..
Od czasu do czasu słyszyszśpiewającego gdzieś opodal ptaka… Stare trzciny tataraku
uderzają osiebie, kiedy wiatr nimi porusza, kiedy kołyszą się lekko nawietrze… A wciąż
gdzieś na niebie lata skowronek, niewidoczny śpiewagdzieś blisko słońca swoją radosną
piosenkę...
Załącznik nr 4
Zabawa„Żywa kamera”
Uczniowiew parach. Jedno dziecko w parze gra rolę kamerzysty, a drugie
kamery.Kamerzysta staje za kamerą, a swe ręce kładzie z tyłu na jej ramionach.Kamera
zamyka oczy. Kamerzysta powoli prowadzi ją po pomieszczeniudelikatnym naciskiem na
plecy. Na hasło„klik”, kamera otwiera oczy irejestruje obraz (tu: planszę). Po ponownym
haśle„klik” odwraca się dodzieci. Następnie opowiada, co zarejestrowała i odpowiada na
pytania.Wygrywa para z najdokładniejszą„kamerą”.
Załącznik nr 5
Wstaw wyrazy w luki:
Kwiat wytwarza nektar i przywabia… zapachem i kolorem.
Pszczoła zbiera pyłek i… kwiatowy, zapyla kwiaty.
Motyl zbiera nektar z… jednocześnie je zapylając.
Biedronka zjada..................Żaba zjada .................
Kret poszukuje ................żerując pod ziemią. Bocian żywi się ślimakami, owadami i
...........................
(nektar, owady, kwiatów, szkodników, owady, mszyce, żabami)
Załącznik nr 6
Piosenka„Każdy kwiat to mały świat” Słowa: Anna Markowa
1. Nie zrywaj kwiatów, bo kwiaty żyją, słońca szukają i wodę piją.
Pragną na łące mieszkać spokojnie, pragną dla ciebie pachnieć upojnie.
Ref. Każdy kwiat to mały świat, mała radość żywa.
Każdy kwiat to mały świat, a więc go nie zrywaj.
2. Jeśli gałązek drzewom nie złamiesz, to każdy pączek listkiem się stanie,
będzie zielony i potem złoty, kiedy nadejdą jesienne słoty.
3. Zostaw w spokoju ptasie pisklęta, barwne motyle, dzikie zwierzęta.
Spróbuj ratować wszystko, co żywe, co razem z tobą chce być szczęśliwe.
Załącznik nr 7
M. Kownacka„Czajki”
Idą dzieci na spacer dróżką. Na prawo podmokła łąka, a tam w dole rzeczka płynie. Nad
głowami krążą im czajki i krzyczą...
— Zaczekajcie– posłuchamy, co one krzyczą...- powiedziała pani. Przystanęli… Słuchają…
One tak wołają:
— Nie chodź! Nie chodź !
— Masz rację, Piotrusiu. One nie chcą, żebyśmy tu szli !
— A czemu, proszę pani ?
— Na tej łące na pewno zakładają gniazda...
— A przecież tu nie ma żadnego krzaczka ani drzewa, ani nic !
— No właśnie… czajki zakładają gniazda na ziemi...
— No to można na nie nadepnąć ?
— A oczywiście– nawet łatwiej na nie nadepnąć niż je wypatrzyć...
— A dlaczego, proszę pani ?
— Bo jajka są ciemne w plamki– i jak leżą na ziemi ułożone na krzyż, wcale ich nie
widać...
— Proszę pani, te czajki fikają koziołki w powietrzu! O! O !
— To ci dopiero popis!– śmieją się dzieci.
— Pewno, tego żaden ptak nie potrafi...
Czajki krzyczały. Krzyczały nad nami, a teraz przycichły… Czy wiecie, co to znaczy ?
— No co, proszę pani ?
— Że tu właśnie są gdzieś ich gniazda...
— To chodźmy… poszukamy !
— A właśnie, że trzeba odejść, żeby nie płoszyć !- powiedział twardo Piotr.
(fragment z książki M. Kownackiej„Razem ze słonkiem”)
Załącznik nr 8
Zabawa„Ślimak winniczek”
Uczestnicyzostają podzieleni na tyle grup, ile sylab zawiera słowo, które trzebaodgadnąć.
Np. wyraz„winniczek”. Zgadująca osoba wychodzi za drzwi.Pozostali wybierają w tym
czasie cicho jedno słowo i przydzielająkażdej grupie jedną sylabę. Po powrocie
zgadującego pierwsza grupa mówirytmicznie:„śli, śli, śli”, druga grupa:„mak, mak, mak”,
trzecia:„win, win, win”, czwarta„ni, ni, ni”, a ostatnia :”czek, czek, czek”.Wszystkie grupy
mówią jednocześnie w mniej więcej tym samym rytmie.
Wygrywa ten, któremu uda się poprawnie odgadnąć skandowane słowo.
Załącznik nr 9
Wybierz prawidłowe określenia:
Łąka to:
Miejsce wypasu zwierząt
Dom roślin i zwierząt
Teren, który należy wypalać
Źródło paszy dla zwierząt
Miejsce rekreacji
Załącznik nr 10
Rozwiąż krzyżówkę
Poziomo:
1.Zjada mszyce
2.Drąży korytarze pod ziemią
3.Lubi ją bocian
4.Owad nadwodny
5.Kolorowy owad
(biedronka, kret, żaba, ważka, motyl)
Załącznik nr 11
Oceń dzisiejsze zajęcia przyklejając motylki do tarczy strzeleckiej
(hasła na tarczy)
CIEKAWE POUCZAJĄCE NUDNE NIECIEKAWE
Literka.pl - Zajęcia dzienne dla klasy II - MIESZKAŃCY ŁĄKI Literka.pl - Zajęcia dzienne
dla klasy II - MIESZKAŃCY ŁĄKI