Opracowała: Anna Czeczko
………………………….., dn. ……………………. r.
SCENARIUSZ KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
M
M
M
M
istrz O
O
O
O
rtografii –konkurs ortograficzny uczniów klas I – III
Publicznego Gimnazjum im. Stefana Kard. Wyszyńskiego
w Leśnej Podlaskiej
1.
CELE:
a)
Wyłonienie MISTRZA ORTOGRAFII z grona uczniów klas I - III
gimnazjum.
b)
Sprawdzenie znajomości zasad pisowni ortograficznej i interpunkcji
oraz umiejętności ich wykorzystania w praktyce.
c)
Uwrażliwienie na poprawność zapisywanych tekstów.
d)
Budzenie szacunku do mowy ojczystej.
e)
Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł utrwalania
zasad pisowni ortograficznej.
f)
Wdrażanie do oceny i samooceny.
g)
Wyrabianie systematyczności i wytrwałości w nauce oraz koncentracji
uwagi.
2.
ZASADY:
•
Uczestnicy konkursu powinni znać wszystkie zasady pisowni
ortograficznej i interpunkcji.
Metody:
•
problemowa, praktyczna – praca indywidualna
Forma
:
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
•
tekst złożony z 50 słów (etap I)
•
test ortograficzny (etap II)
•
tekst- dyktando (etap III)
Opracowała: Anna Czeczko
Przebieg:
1.
Faza wstępna:
Wywieszenie regulaminu konkursu wraz z terminarzem poszczególnych
etapów na tablicy ogłoszeń Samorządu Uczniowskiego (załącznik 1).
2.
Faza właściwa:
Poszczególne etapy odbywają się zgodnie z podanym terminarzem.
a) Etap I – uczniowie wszystkich klas zapisują 50 słów podyktowanych przez
organizatora konkursu (załącznik 2). Etap ten wyłoni 20 uczniów z
najlepszym wynikiem, którzy przejdą do kolejnego etapu.
b) Etap II – Uczestnicy piszą test jednokrotnego wyboru, który wyłoni
finałową dziesiątkę.
c) Etap III – W finale konkursu uczniowie zmierzają się z dyktandem
ortograficznym.
Najlepszy spośród nich otrzymuje tytuł Mistrza Ortografii.
3.
Faza podsumowująca:
a) Wręczenie nagród.
b) Ankieta ewaluacyjna przeprowadzona wśród uczniów, którzy
zakwalifikowali się do II etapu.
Opracowała: Anna Czeczko
MISTRZ ORTOGRAFII
Etap I
Pisanie ze słuchu pojedynczych wyrazów:
•
ż
ywica
•
rejwach
•
zasuwa
•
zasmażka
•
wierzch
•
wieczór
•
trzepaczka
•
strzeżony
•
kłusownik
•
jutrzenka
•
hipnoza
•
kożuch
•
cherubin
•
grzechotka
•
halucynacja
•
chałwa
•
dysharmonia
•
bakłażan
•
brzuchomówca
•
ażur
•
bagażówka
•
anarchia
•
menażka
•
aktówka
•
agitatorzy
•
grabieżca
•
gżegżółka
•
spiżarnia
•
garmażeria
•
schowek
•
flejtuch
•
różdżka
•
hartować
•
krużganek
•
rozbójnik
•
lichwiarz
•
ż
eton
•
łój
•
alkohol
•
nużący
•
próchnica
•
oderżnąć
•
pilotaż
•
pokłuje
•
oręż
•
ciemiężyć
•
czyhać
•
dzióbek
•
drożdżówka
•
arbitraż
•
dziupla
Opracowała: Anna Czeczko
REGULAMIN KONKURSU:
1.
Do pierwszego etapu przystępują wszyscy uczniowie klas I –III Publicznego
Gimnazjum w Leśnej Podlaskiej.
2.
Etap pierwszy polega na poprawnym zapisie ortograficznym pięćdziesięciu
słów. Ortogramy będą dotyczyły zasad pisowni z „ó”, „u”, „rz”, „ż”, „ch”,
„h”.
3.
W tej części stosuje się następującą punktację:
a)
za poprawnie zapisany wyraz przyznaje się 1 punkt,
b)
jeśli wystąpi co najmniej 1 błąd w wyrazie nie przyznaje się punktu,
c)
pominięcie słowa jest traktowane jako błąd.
4.
Do etapu drugiego przejdzie dwudziestu uczniów z najlepszym wynikiem
w szkole.
5.
W drugim etapie uczestnicy otrzymają test jednokrotnego wyboru. Ich
zadaniem będzie wybór poprawnej formy zapisu wyrazów.
6.
W tej części stosuje się następującą punktację:
a)
za właściwy wybór uczeń otrzymuje jeden punkt,
b)
za błędny wybór lub jego brak nie przyznaje się punktu.
7.
Do etapu trzeciego przejdzie dziesięciu najlepszych uczniów.
8.
Etap trzeci wyłoni Mistrza Ortografii i dwóch laureatów. Będzie on polegał
na poprawnym zapisie dyktanda. Oceniana będzie poprawność ortograficzna
i interpunkcyjna.
9.
O zajętym przez uczestnika miejscu decyduje liczba popełnionych błędów,
a właściwie ich brak.
TERMINARZ:
1. Etap I odbędzie się …………………….. r.
2. Ogłoszenie wyników ..………………… r.
3. Etap II odbędzie się ……………………. r.
4. Ogłoszenie wyników …………………… r.
5. Etap III odbędzie się …………………… r.
6. Ogłoszenie wyników …………………… r.
7. Uroczyste wręczenie nagród ………..…. r.