13 Poszukiwanie pracy i podejmowanie zatrudnienia

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Barbara Kozłowska




Poszukiwanie pracy i podejmowanie zatrudnienia
419[01].Z3.02

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr Grażyna Wysocka

mgr Ewa Urbańska-Sobczak

Opracowanie redakcyjne:

mgr Barbara Kozłowska

Konsultacja:

mgr Edyta Kozieł

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 419[01].Z3.02,

,,Poszukiwanie pracy i podejmowanie zatrudnienia", zawartego w programie nauczania dla
zawodu technik prac biurowych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Poszukiwanie pracy

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Dokumentacja związana z poszukiwaniem pracy

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Podejmowanie działalności gospodarczej

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

36

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Poszukiwanie prac i podejmowanie

zatrudnienia”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie technik prac biurowych.
W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:

aktywizujących metod nauczania,

ć

wiczeń przedmiotowych,

metody projektów.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym zadania
wyboru wielokrotnego.
W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4




Moduł 419[01].Z3

Podstawy aktywności zawodowej

419[01].Z3.01

Planowanie kariery zawodowej

419[01].Z3.02

Poszukiwanie pracy

i podejmowanie

zatrudnienia

Schemat układu jednostek modułowych

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżniać podstawowe pojęcia z dziedziny prawa,

rozróżniać podstawowe pojęcia ekonomiczne,

wyjaśnić zasady funkcjonowania rynku pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji,

interpretować dane statystyczne,

stosować technologię komputerową i informacyjną,

współpracować w grupie,

rozwiązywać problemy w sposób twórczy.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dokonać analizy lokalnego rynku pracy w zakresie możliwości zatrudnienia,

dokonać oceny posiadanych kwalifikacji oraz predyspozycji do wykonywania prac
biurowych,

opracować pisma i dokumenty towarzyszące procesowi aktywnego poszukiwania pracy
(oferta pracy, list intencyjny, list motywacyjny, życiorys zawodowy),

przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej,

zidentyfikować instytucje wspomagające w procesie aktywnego poszukiwania pracy na
rynku lokalnym oraz przeciwdziałające bezrobociu,

scharakteryzować podstawowe prawa i obowiązki bezrobotnego absolwenta,

scharakteryzować istotę przedsiębiorczości wirtualnej (przedsiębiorcy wirtualnego),

wyszczególnić zasoby rzeczowe i finansowe niezbędne do uruchomienia działalności
gospodarczej,

zaplanować pozyskanie funduszy obcych,

zidentyfikować fundusze i instytucje wspomagające działalności mikroprzedsiębiorców
w środowisku lokalnym, w Polsce i w Unii Europejskiej,

opracować biznesplan na potrzeby planowanej działalności gospodarczej,

wypełnić dokumenty towarzyszące procedurze otwierania działalności gospodarczej,

zaplanować tok postępowania w procesie uruchamiania zaplanowanej działalności
gospodarczej.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ............................................................................................................

Modułowy program nauczania:

Technik prac biurowych 419[01]

Moduł:

Podstawy aktywności zawodowej 419[01].Z3

Jednostka modułowa:

Poszukiwanie pracy podejmowanie zatrudnienia
419[01].Z3.02

Temat: Wypełnianie dokumentów towarzyszących procedurze otwierania działalności

gospodarczej (REGON).
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności sporządzania wniosku o wpis do Krajowego

Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarczych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wypełnić formularz RG 1.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

metoda tekstu przewodniego.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.

Czas trwania: 45 minut.

Środki dydaktyczne:

tekst przewodni,

formularze GUS,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Uczestnicy: uczniowie w zawodzie technik prac biurowych.

Przebieg zajęć:

1) Czynności wstępne.

2) Uświadomienie celów zajęć.

3) Przebieg zajęć:

a)

nauczyciel omawia pojęcie i znaczenie numeru REGON, a następnie zapoznaje
uczniów z formularzami wniosków RG 1, RG 2, RG – RD.

b)

nauczyciel rozdaje tekst ćwiczenia uczniom (zał.1) oraz instrukcję (zał. 2) i wyjaśnia
zasady wykonania ćwiczenia,

c)

uczniowie pracują indywidualnie – rozwiązują zadanie metodą tekstu przewodniego:

I faza – pytania prowadzące (jeżeli uczeń nie umie sam odpowiedzieć prosi o pomoc
nauczyciela) – zał. 2A,

II faza – uczeń zapoznaje się z dokumentacją wskazaną przez nauczyciela i układa
plan działania – zał. 2B,

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

III faza – uczniowie uzgadniają z nauczycielem wykonanie zadania w I i II fazie,

IV faza – uczniowie przystępują do fazy wykonania, wypełniają formularz,

V faza – sprawdzenie etapów pracy przez ucznia, kolegę i nauczyciela – zał. 2C,

VI faza – uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia, a nauczyciel oceny
końcowej – zał.2D.

4) Wpisanie ocen do dziennika.

5) Podsumowanie i zakończenie zajęć przez nauczyciela.


Zał. 1
Ćwiczenie: Wypełnij wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów
Gospodarki Narodowej RG-1.
Informacje o jednostce wypełniającej wniosek: Podmiot gospodarczy jest osobą fizyczną
prowadzącą usługową działalności gospodarczą. Jest to jednostka nowozorganizowana.
Istnieje pod nazwą „Biuro pisania podań i wypełniania formularzy urzędowych” Jan Nowak.
Mieści się przy ul. Mokrej 3, 26-600 Radom, województwo mazowieckie, telefon oraz faks:
(048) 366- 76-56. Nazwa skrócona „Biuro podań i pism urzędowych”. Firma wpisana jest do
ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta Radomia pod numerem 576218 i datą
27.01.2007 r. Data rozpoczęcia działalności firmy 01.04.2007 r.
Dane identyfikacyjne właściciela: Jan Marian Nowak, urodzony 21.02.1966 r. w Kielcach,
PESEL 66022100726, zam. 26-600 Radom, ul. Cicha 8/2, telefon (048) 223-56-06.

Zał. 2.
Zał. 2A
PYTANIA KONTROLNE:
Kto nadaje numer REGON? Na wniosek kogo nadawany jest REGON? Kto i kiedy wypełnia
formularz RG 1? Gdzie można otrzymać formularz RG 1? Kiedy do RG 1 należy dołączyć
formularz RG RD? Czy można dokonywać poprawek na RG 1? W jaki sposób należy
wypełnić formularz RG 1?

Zał. 2B
PLANOWANIE
Formularz potrzebny do fazy planowania.
Dokumentacja: nauczyciel przygotowuje formularze RG 1, RG 2, RG RD (uczniowie
spośród zgromadzonych formularzy wybierają odpowiedni).
Instrukcja planowania: Przygotuj niezbędne materiały. Ustal niezbędne dane. Określ
rodzaje i kolejność czynności.

Zał. 2C SPRAWDZENIE
Dokonaj oceny poszczególnych etapów swojej pracy:
etap

opis

ocena: Twoja Kolegi Nauczyciela



Zał. 2D MOJE UWAGI I OCENA
Co sprawiło mi trudności?
Co wykonałem bez problemu?
Oceniam swoją pracę na ................
Ocena nauczyciela ........................

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ............................................................................................................
Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł:

Podstawy aktywności zawodowej 419[01].Z3

Jednostka modułowa:

Poszukiwanie pracy podejmowanie zatrudnienia
419[01].Z3.02

Temat: Opracowanie listu motywacyjnego.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności sporządzania dobrego listu motywacyjnego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

napisać list motywacyjny.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

metoda ćwiczeń przedmiotowych.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.

Czas trwania: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

wzory listów motywacyjnych,

ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników biurowych

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Uczestnicy: uczniowie w zawodzie technik prac biurowych.

Przebieg zajęć:

1)

Czynności wstępne.

2)

Uświadomienie celów zajęć.

3)

Przebieg zajęć:

a) nauczyciel omawia części składowe listu motywacyjnego w odniesieniu do konkretnych

przykładów (wzory listów motywacyjnych), zwraca uwagę na plan treści listu
motywacyjnego oraz podaje cechy dobrego listu motywacyjnego.

b) nauczyciel rozdaje uczniom ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników biurowych

wycięte z prasy i zadaje ćwiczenie do wykonania tj. napisanie listu motywacyjnego do
otrzymanej oferty pracy,

c) uczniowie pracują indywidualnie – piszą list motywacyjny.

4)

Uczniowie odczytują swoje listy motywacyjne, a następnie na forum klasy inni
uczniowie dokonują oceny wskazując mocne i słabe strony prezentowanych listów.

5)

Podsumowanie i zakończenie zajęć przez nauczyciela.


background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Poszukiwanie pracy

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę informacjami pochodzącymi z ofert pracy. Wyszukaj w regionalnej

prasie lub Internecie 5 ogłoszeń z lokalnego rynku pracy, w których pracodawcy poszukują
pracowników biurowych.

Lp.

Nazwa i adres pracodawcy

Wymagania wobec pracowników

Dodatkowe

informacje







Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zgromadzić prasę

lokalną z ofertami zatrudnienia pracowników biurowych, omówić zakres i sposób wykonania
ć

wiczenia oraz wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji. Zajęcia należy

przeprowadzić w sali komputerowej. Ćwiczenie uczniowie mogą wykonywać zarówno
indywidualnie, jak i w parach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

przeanalizować oferty pracy,

3)

uzupełnić tabelę,

4)

porównać swoją tabelę z innymi.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczeń przedmiotowych.


Ś

rodki dydaktyczne:

ogłoszenia prasowe,

komputer z dostępem do Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Ćwiczenie 2

Napisz ogłoszenie, które można byłoby umieścić w prasie lokalnej o poszukiwaniu przez

Ciebie pracy w komórkach administracyjno – biurowych. W ogłoszeniu przedstaw informacje
o posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach, cechach osobowości, doświadczeniu itp.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia i wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji np.
przykładowe ogłoszenia. Ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

napisać ogłoszenie do prasy,

3)

przeczytać ogłoszenie na forum klasy,

4)

zidentyfikować mocne i słabe strony proponowanych ofert.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia,

prezentacja.


Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wybierz spośród przedstawionych niżej cech osobowości oraz umiejętności po 5

najbardziej potrzebnych przy podejmowaniu pracy administracyjno-biurowej.

Cechy osobowości: systematyczność, kreatywność, innowacyjność, samodzielność, zdolności
analityczne, chęć uczenia się, dyspozycyjność, motywacja, entuzjazm, prężność i zaradność,
uczciwość, solidarność, otwartość na doświadczenia, umiejętność pracy w grupie, zdolności
przywódcze, stabilność emocjonalna, odporność na stres, umiarkowany poziom ugodowości,
dynamiczność, optymizm, komunikatywność.

Umiejętności: obsługa sprzętu biurowego, obsługa nowoczesnego sprzętu biurowego,
prowadzenie sekretariatu, kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, udzielanie pierwszej
pomocy, prawo jazdy, biegła znajomość języków obcych, sporządzanie sprawozdań, szybkie
pisanie na klawiaturze, prowadzenie korespondencji, znajomość prawa pracy, sporządzanie
systemu obiegu dokumentów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i sposób wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie uczniowie mogą wykonywać zarówno
indywidualnie, jak i w parach.



background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie ćwiczenie,

2)

wypisać 5 najważniejszych cech osobowości pracownika biurowego i 5 najbardziej
przydatnych umiejętności,

3)

porównać swoje odpowiedzi z innymi.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia,

dyskusja.

Ś

rodki dydaktyczne:

ć

wiczenie (tekst z wymienionymi umiejętnościami i cechami osobowości),

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Dokumentacja związana z poszukiwaniem pracy

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeczytaj uważnie poniższe stwierdzenia, prawdziwe oznacz literą P, a fałszywe literą F.

śyciorys zawodowy powinien zawierać

P/F

1) historię całego życia,

2) osiągnięcia zawodowe,


3) dodatkowe informacje, które nie mają związków z pracą,


4) informacje osobiste np. wzrost, waga


5) dobre cechy charakteru


6) informacje o pracy jako wolontariusz,


7) posiadane umiejętności,


8) zdobyte doświadczenia


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i sposób wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie uczniowie mogą wykonywać zarówno
indywidualnie, jak i w parach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie podane stwierdzenia,

2)

stwierdzenie prawdziwe oznaczyć litera P, a fałszywe literą F.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Opracuj list motywacyjny i życiorys zawodowy na stanowisko pracownika biurowego do

oferty pracy zamieszczonej poniżej.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14




















Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji na temat
rodzajów CV i zasad pisania listów motywacyjnych. Ćwiczenie uczniowie wykonują
indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

opracować z wykorzystaniem programu MS Word, list motywacyjny i życiorys
zawodowy,

3)

zaprezentować pracę na forum klasy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia,

prezentacja.


Ś

rodki dydaktyczne:

oferta pracy,

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wpisz do tabeli czynności, które powinny wystąpić w poszczególnych etapach

przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej.




Pracownika biurowego zatrudni firma zagraniczna działająca

w branży medycznej.

Oczekiwania:

biegła znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie,
umiejętność obsługi komputera w zakresie Microsoft Office,
wykształcenie minimum średnie, umiejętność obsługi urządzeń
biurowych,

umiejętność

pracy

w

zespole,

zaangażowanie

w realizację powierzonych zadań.

Opis stanowiska:

- głównym zadaniem osoby zatrudnionej na tym stanowisku będzie
utrzymanie sprawnego i profesjonalnego funkcjonowania biura.

Pracodawca oferuje:

Bardzo dobre warunki pracy, możliwość rozwoju, szklenia, bogaty
pakiet socjalny, atrakcyjne wynagrodzenie

List motywacyjny wraz z c.v. prosimy przesyłać:

ul. Moniuszki 33, 43-300 Bielsko – Biała, oferta nr 444555666

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Lp.

Etapy przygotowań

Czynności

1.

Kompletowanie dokumentów


2.

Zbieranie informacji o firmie


3.

Przygotowanie pytań spodziewanych
od pracodawcy


4.

Opracowanie pytań, które można zadać
pracodawcy


5.

Zaprojektowanie własnego wyglądu

6.

Opracowanie

schematu

zachowań

podczas rozmowy kwalifikacyjnej


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji na temat
rozmowy kwalifikacyjnej w tym Internet. Zajęcia należy poprowadzić w pracowni
komputerowej. Ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie ćwiczenie,

2)

uzupełnić tabelę,

3)

zaprezentować pracę na forum klasy.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.










background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16


5.3. Zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę. Przeanalizuj różne rodzaje umów związanych ze sposobem zatrudniania

pracowników i wpisz brakujące informacje.

Umowa o pracę

Umowa
o dzieło

Umowa

zlecenia

Lp.

Informacje

o umowach

Na okres

próbny

Na czas

określony

Na czas

nieokreślony

1.

Osoba zatrudniona
zobowiązuje

się

do wykonywania:

2.

Miejsce
wykonywani
pracy:

3.

Umowa
regulowana jest
przez przepisy
kodeksu:

4.

Składki
na ubezpieczenie
społeczne:

5.

Składki
na ubezpieczenie
zdrowotne:

6.

Podatek
dochodowy:

7.

Prawo do urlopu

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia i wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji np. kodeks
pracy. Ćwiczenie uczniowie mogą wykonywać zarówno indywidualnie, jak i w parach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

uzupełnić tabelę,

3)

zaprezentować pracę na forum klasy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17


Ś

rodki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij podane zdania, wybierając z zamieszczonego poniżej słownika tylko wyrazy

potrzebne i prawdziwe do wpisania w miejsce kropek.

Program EURES został utworzony na mocy decyzji ……………………….z 22 października
1993 roku realizując tym samym Rozporządzenie Rady nr 1612/68 z 15 października 1968
roku o swobodzie poruszania się pracowników we Wspólnocie.

Celem programu EURES jest umożliwienie pracy obywatelom krajów należących do tzw.
……………………………………………………....

EURES – to łatwy sposób na znalezienie informacji o …………………..i możliwościach
nauki w Europie. To zbiór informacji na temat przepisów przejściowych dotyczących
swobodnego ……………………………. z, do i pomiędzy nowymi Państwami
Członkowskimi.

Słownik wyrazów do uzupełnienia:
Unii Europejskiej, Rady Polityki Pieniężnej, UNESCO, Rady Nadzorczej,
Europejskiego Obszaru Ekonomicznego, Europejskiego Obszaru Ekologicznego,
ofertach pracy, ofertach płacy, możliwościach wypoczynku, możliwościach awansu,
przepływu pracowników, przepływu kapitału, przepływu towarów i usług.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie ćwiczenie,

2)

uzupełnić brakujące miejsca właściwymi słowami,

3)

zaprezentować pracę na forum klasy.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczeń przedmiotowych.


Ś

rodki dydaktyczne:

tekst ćwiczenia do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.




Ćwiczenie 3

Uzupełnij planszę. Wpisz znane Ci 4 sposoby ochrony bezrobotnego absolwenta oraz

podaj własne propozycje rozwiązania problemu bezrobocia wśród absolwentów.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie uczniowie mogą wykonywać zarówno
indywidualnie, jak i w zespołach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie ćwiczenie,

2)

uzupełnić planszę,

3)

zaprezentować pracę na forum klasy.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

rysunek do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.






Jak jest?

Jak być powinno?

Bezrobotny

absolwent

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19


5.4. Podejmowanie działalności gospodarczej

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeczytaj uważnie poniższe stwierdzenia, prawdziwe oznacz literą P, a fałszywe literą F.

W biznesplanie

P/F

Opis wybranej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej
powinien znajdować się w charakterystyce przedsiębiorstwa.

Informacja, kto będzie nabywcą produktu powinna znajdować się
w opisie produktu.

Informacja o liczbie i przyzwyczajeniach klientów powinna znajdować
się w planie organizacyjnym.

Przedstawienie zamierzeń w zakresie polityki cenowej i dystrybucyjnej
powinno znajdować się w planie marketingowym.

Informacje o obsadzie kluczowych stanowisk powinny znajdować się
w planie organizacyjnym.

Informacje o przewidywanych przychodach i kosztach należy umieścić
w analizie finansowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia i wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji na temat
biznesplanu. Ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie podane stwierdzenia,

2)

stwierdzenie prawdziwe oznaczyć litera P, a fałszywe literą F.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij podane zdania, wybierając z zamieszczonego poniżej słownika tylko wyrazy

potrzebne i prawdziwe do wpisania w miejsce kropek.

1. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga ……………………………………… na
systematyczne inwestycje.
2. Leasing jest rodzajem ………………………………………… i umożliwia nabycie jakiejś
rzeczy, gdy np.: nie można otrzymać kredytu.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

3. Umowa leasingu powinna być zawarta na ………………….. pod rygorem ……………….
4. Przedsiębiorcy, w razie braku własnych środków finansowych mogą zwrócić się do banku,
aby otrzymać ………………
5. Bank udziela kredytu osobom posiadającym …………………………………………..
6. ……………. jest długoterminową umową zawieraną między biorcą a dawcą, który udziela
pozwolenia na wykorzystywanie jego znaku reklamowego, nazwy, znaku towarowego.
7. Właściciele najmniejszych firm mogą skorzystać z Funduszu ………………

Słownik wyrazów do uzupełnienia: Funduszu Pracy, kredyt, pożyczka, zakupu ratalnego,
piśmie, środków pieniężnych, nieważności, zdolność kredytową, franchising, Funduszu
Mikro, ustnie, cierpliwości, leasing, środki własne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

uzupełnić brakujące miejsca właściwymi słowami,

3)

zaprezentować pracę na forum klasy.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

tekst ćwiczenia do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę, wpisz w jakim celu należy wypełnić podany dokument i w jakiej

instytucji należy go złożyć. Następnie odszukaj na stronach internetowych druków
wymienionych dokumentów i wypełnij je (dane dobierz wg własnego uznania).

Lp.

Rodzaj dokumentu

Cel złożenia dokumentu

Instytucja, w której należy

złożyć dokument

1.

RG 1

2.

NIP 1

3.

VAT R

4.

ZFA

5.

ZUA



background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia i wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji w Internecie.
Zajęcia należy prowadzić w sali komputerowej. Ćwiczenie uczniowie wykonują
indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

uzupełnić brakujące miejsca w tabeli,

3)

odszukać dokumenty w Internecie i wydrukować je,

4)

wypełnić dokumenty założycielskie

5)

zaprezentować pracę na forum klasy.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczeń przedmiotowych.

Ś

rodki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

komputer z dostępem do Internetu,

drukarka,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Uzupełnij tabelę, wpisz wady i zalety prowadzenia własnej firmy w odniesieniu do

właściciela, jego rodziny i społeczności lokalnej.

właściciel

rodzina

społeczność lokalna

zalety

wady

zalety

wady

zalety

wady

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia i wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji. Ćwiczenie
uczniowie mogą wykonywać zarówno indywidualnie, jak i w zespołach, np.3 zespoły, z
których każdy wykonuje plakat obrazujący jeden zakres.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

uzupełnić brakujące miejsca w tabeli,

3)

zaprezentować pracę na forum klasy.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Opracuj biznesplan dla wybranej działalności gospodarczej, którą chciałbyś rozpocząć po

ukończeniu nauki i zdobyciu kwalifikacji technika prac biurowych.

I. Streszczenie biznesplanu
(opisz po udzieleniu poniższych odpowiedzi)


II. Opis zakładanej firmy
Nazwa i adres firmy, rodzaj prowadzonej
działalności.
Opis pomysłu, uzasadnienie spodziewanego
sukcesu i wielkość spodziewanego zysku.

III. Charakterystyka firmy
Forma prawna prowadzonej działalności
gospodarczej.
CV właściciela.

IV. Analiza rynku (szanse i zagrożenia)
Charakterystyka klientów firmy.
Minimalna ilość zakupów miesięcznych (lub
rocznych).
Motywy zakupu produktów twojej firmy.

V. Plan marketingowy.
Reklama,

cena,

metody

sprzedaży,

lokalizacja firmy.
Charakterystyka produktu:
asortyment, produkcja, zapasy, opakowanie.

VI. Zarządzanie firmą.
Struktura organizacyjna, metody doboru
pracowników,

system

motywacyjny,

szkolenia pracowników.

VII. Plan finansowy.
Wysokość niezbędnego kapitału i źródła jego
pochodzenia.
Wysokość planowanych dochodów.

VIII. Załączniki finansowe.
Bilans, Rachunek zysków i strat, inne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres oraz

sposób wykonania ćwiczenia i wskazać dostępne dla uczniów źródła informacji

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

o biznesplanie np. Internet. Zajęcia należy prowadzić w pracowni komputerowej. Ćwiczenie
uczniowie mogą wykonywać zarówno indywidualnie, jak i w zespołach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

uzupełnić brakujące miejsca w tabeli,

3)

zaprezentować pracę na forum klasy.


Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


























background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Poszukiwanie pracy
i podejmowanie zatrudnienia”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny

(mierzenie osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać instytucje zajmujące się
pośrednictwem pracy.

B

P

d

2

Wskazać do czego służy analiza SWOT.

A

P

a

3

Rozróżniać rodzaje C.V.

B

P

a

4

Rozpoznać odpowiedni format papieru do
napisania listu motywacyjnego.

B

P

b

5

Identyfikować pojęcie Europass.

A

P

b

6

Wskazać zasady obowiązujące podczas
rozmowy kwalifikacyjnej.

A

P

a

7

Określić, o czym nie może mówić
kandydata do pracy podczas rozmowy
kwalifikacyjnej.

C

P

d

8

Określić obowiązki pracownika
wynikające z umowy o pracę.

C

P

b

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9

Wymienić istniejące rodzaje umów o
pracę.

A

P

a

10

Ustalić, w jakim przypadku od zawartej
umowy zlecenie opłacane są składki
ubezpieczenia społecznego.

C

P

c

11

Wskazać, w jakim przypadku można
dochodzić swoich praw przed sądem
pracy.

B

P

d

12

Identyfikować obowiązki bezrobotnego
absolwenta.

B

P

b

13 Określić, co znajduje się w sieci EURES.

C

P

a

14

Ustalić jakie spółki są rejestrowane
w KRS.

C

PP

c

15

Określić status absolwenta podczas
odbywania stażu zawodowego.

C

PP

a

16

Ustalić, pod przepisy którego kodeksu
podlega umowa agencyjna.

C

PP

b

17 Identyfikować strony umowy o dzieło.

B

PP

a

18

Określić ile czasu pracodawca poświęca
na czytanie życiorysów zawodowych.

A

PP

c

19

Wskazać wielkość składki emerytalnej
płaconej za zatrudnionego pracownika.

A

PP

d

20

Rozpoznać dokument, który musi
wypełnić osoba prawna, aby otrzymać
NIP.

C

PP

b


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

3.

Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.

6.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

4.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną odpowiedź
prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędna odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

6.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

7.

Na rozwiązanie testu pisemnego masz 35 minut.
Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Instytucje, które nie zajmują się pośrednictwem pracy to

a) urzędy pracy i giełdy pracy.

b) agencje pracy tymczasowej.

c) sklepy z pracą.

d) biura ogłoszeń.


2. Analiza SWOT umożliwia określenie

a) mocnych i słabych stron oraz możliwości i zagrożeń.

b) tylko mocnych i słabych stron.

c) tylko możliwości i zagrożeń.

d) tylko słabych stron i zagrożeń.


3. Można wyróżnić następujące układy C.V.

a) chronologiczny, funkcjonalny, mieszany.

b) chronologiczny, funkcjonalny, niefunkcjonalny.

c) chronologiczny i niechronologiczny.

d) funkcjonalny i niefunkcjonalny.


4. List motywacyjny umieszczamy na blankiecie

a) A 3.

b) A 4.

c) A 5.

d) dowolnym.


5. Europass to

a) Europejskie Służby Zatrudnienia.

b) dokumenty służące do prezentowani swoich umiejętności i kwalifikacji.

c) europejskie prawo jazdy.

d) dokumenty potwierdzające praktyki zawodowe w Europie.


6. Na rozmowę kwalifikacyjną należy

a) przyjść punktualnie.

b) spóźnić się około 15 minut.

c) przyjść godzinę wcześniej.

d) żadna odpowiedź nie jest prawidłowa.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy

a) dowcipkować.

b) źle mówić o swoim poprzednim szefie.

c) podkreślać swoją trudną sytuację życiową.

d) odpowiadać na zadawane pytania.


8. Umowa o pracę zobowiązuje pracownika do

a) wykonania pracy w miejscu i czasie dowolnie wybranym przez pracownika.

b) wykonania pracy w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę.

c) wykonania pracy w dowolnym miejscu.

d) wykonania pracy w dowolnym czasie.


9. Umowa o pracę może być umową

a) na czas próbny, na czas określony, na czas nieokreślony.

b) tylko na czas określony i nieokreślony.

c) tylko na czas nieokreślony.

d) żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa.


10. Umowa zlecenia zapewnia ubezpieczenie społeczne, gdy jest

a) trzecią umową, na podstawie, której zatrudniony jest zleceniobiorca.

b) druga umową, na podstawie, której zatrudniony jest zleceniobiorca.

c) jedyną pracą, którą wykonuje zleceniobiorca.

d) w żadnym z wymienionych przypadków ubezpieczenia społecznego nie opłaca się.


11. Swoich praw przed sądem pracy może dochodzić osoba zatrudniona na podstawie

a) umowy – zlecenia.

b) umowy o dzieło.

c) umowy agencyjnej.

d) umowy o pracę.


12. Aktywne poszukiwanie pracy to

a) prawo bezrobotnego absolwenta.

b) obowiązek bezrobotnego absolwenta.

c) dobra wola bezrobotnego absolwenta.

d) konieczność bezrobotnego absolwenta.


13. W sieci EURES znajdują się

a) oferty pracy zagranicznych pracodawców i C.V. osób poszukujących pracy.

b) tylko ofert pracy zagranicznych pracodawców.

c) tylko C.V. osób poszukujących pracy.

d) oferty biur pracy i biur podróży.

14. W KRS należy zarejestrować

a) indywidualną działalność gospodarczą.

b) spółkę cywilną.

c) spółkę jawną.

d) żadną z wymienionych.



background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

15. W trakcie odbywania stażu zawodowego absolwent posiada status

a) osoby bezrobotnej.

b) pracownika.

c) ucznia.

d) stażysty.


16. Umowa agencyjna regulowana jest przez

a) Kodeks Pracy.

b) Kodeks Cywilny.

c) Kodeks Spółek Handlowych.

d) nie jest uregulowana w żadnym kodeksie.


17. Wykonawca jest jedną ze stron umowy

a) o dzieło.

b) zlecenia.

c) o pracę.

d) agencyjnej.


18. Czas czytania C.V. powinien wynosić

a) 15–20 sekund.

b) 20–30 sekund.

c) 30–45 sekund.

d) 45–55 sekund.


19. W Polsce aktualna składka na ubezpieczenie emerytalne płacona przez pracodawcę za

pracownika zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia wynosi

a) 2,45%.

b) 4,5%.

c) 6,5%.

d) 9,76%.


20. Numer identyfikacji podatkowej osoba prawna otrzyma po wypełnieniu dokumentu

a) NIP 1.

b) NIP 2.

c) NIP 3.

d) NIP 4.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Poszukiwanie pracy i podejmowanie zatrudnienia

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Poszukiwanie pracy
i podejmowanie zatrudnienia”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzenie osiągnięcia

ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Odróżniać list intencyjny od listu
motywacyjnego.

C

P

c

2

Wskazać elementy składowe Europass.

A

P

d

3

Identyfikować cechy dobrego listu
motywacyjnego.

B

P

a

4

Wskazać umowy związane
z zatrudnieniem pracownika.

A

P

d

5

Określić przywileje płynące z zawarcia
umowy o pracę.

C

P

a

6

Określić czas zachowania statusu
bezrobotnego absolwenta.

C

P

b

7

Rozpoznać prawa bezrobotnego
absolwenta.

B

P

b

8

Identyfikować pojęcie EURES.

B

P

c

9

Zdefiniować biznesplan.

A

P

d

10

Rozpoznać własne źródła finansowania
działalności gospodarczej.

B

P

a

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

11 Identyfikować franchising.

B

P

c

12

Wyjaśnić pojęcie REGON i podać
instytucję, która go nadaje.

C

P

b

13

Rozpoznać instytucje, które zajmują się
wspieraniem rozwojem
przedsiębiorczości.

B

P

a

14

Scharakteryzować umowę o pracę
nakładczą.

C

PP

c

15

Ustalić, kto wypełnia paszport językowy
w systemie Europass.

C

PP

b

16

Określić wymogi polskich pracodawców,
co do umiejętności poszukiwanych
pracowników.

C

PP

c

17

Scharakteryzować założyciela Funduszu
Mikro.

C

PP

a

18 Scharakteryzować kredyt kupiecki.

C

PP

b

19

Ustalić Fundusz wspierający rozwój
małych i średnich przedsiębiorstw.

C

PP

d

20

Ustalić obciążenia (potrącenia)
obligatoryjne od umowy zlecenia
wykonywanej u innego pracodawcy.

C

PP

c


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

3.

Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.

6.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną odpowiedź
prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędna odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

6.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

7.

Na rozwiązanie testu pisemnego masz 35 minut.

Powodzenia!

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. List intencyjny

a) jest tym samym co list motywacyjny.

b) jest odpowiedzią na ogłoszenie.

c) jest inicjatywą osoby poszukującej pracy.

d) nie istnieje.


2. W skład Europass wchodzą

a) CV, paszport językowy, suplement do kwalifikacji zawodowych.
b) CV, paszport językowy, mobilność i suplement do dyplomu.
c) CV, paszport językowy i suplement do dyplomu.
d) CV, paszport językowy, mobilność, suplement do dyplomu i kwalifikacji

zawodowych.


3. List motywacyjny powinien być

a) krótki i zawierać informacje istotne dla pracodawcy.

b) krótki i nie do końca prawdziwy.

c) długi i wzbudzać zaufanie.

d) dosyć długi, ale interesujący.


4. Wśród umów związanych z zatrudnieniem nie występuje

a) umowa o pracę.

b) umowa o działo.

c) umowa agencyjna.

d) umowa najmu.


5. Płatny urlop wypoczynkowy gwarantuje

a) umowa o pracę.

b) umowa o działo.

c) umowa zlecenie.

d) żadna z wymienionych umów.


6. Absolwent zachowuje status bezrobotnego przez okres

a) 24 miesięcy.

b) 12 miesięcy.

c) 6 miesięcy.

d) przez czas nieograniczony.


7. Z kursów zawodowych organizowanych przez urząd pracy bezrobotny absolwent

a) ma obowiązek korzystać.

b) ma prawo korzystać.

c) nie może korzystać.

d) może korzystać tylko odpłatnie.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

8. Skrót EURES oznacza

a) Europejską Służbę Bezrobotnym.

b) Europejską Straż Pracowników.

c) Europejskie Służby Zatrudnienia.

d) Europejskie Służby Pracodawców.


9. Biznesplan to plan

a) zysków i strat sporządzany na zakończenie działalności firmy.

b) przychodów i kosztów sporządzany na zakończenie działalności firmy.

c) działalności finansowej sporządzany przed rozpoczęciem działalności firmy.

d) działalności gospodarczej sporządzany przed rozpoczęciem działalności firmy.


10. Do własnych źródeł finansowania działalności gospodarczej zaliczamy

a) środki pieniężne pożyczone od rodziny.

b) kredyt zaciągnięty przez właściciela.

c) pożyczka zaciągnięta przez wspólnika.

d) żadna z podanych odpowiedzi nie jest prawdziwa.


11. Umowa pozwalająca na korzystanie z nazwy, znaku towarowego i reklamy to

a) leasing.

b) factoring.

c) franchising.

d) Franko.


12. REGON jest to

a) numer identyfikacji statystycznej nadawany przez US.

b) numer identyfikacji statystycznej nadawany przez GUS.

c) numer identyfikacji podatkowej nadawany przez US.

d) numer identyfikacji podatkowej nadawany przez GUS.


13. Instytucja, które wspiera rozwój przedsiębiorczości to

a) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

b) Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

c) Polska Agencja Rozkwitu Przedsiębiorczości.

d) Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Przedsiębiorczości.


14. Umowa o pracę nakładczą

a) jest rodzajem umowy między umową o pracę a umową-zelecnie.

b) jest rodzajem umowy między umową o pracę a umową agencyjną.

c) jest rodzajem umowy między umową o pracę a umową o dzieło.

d) nie istnieje.


15. Dokument wchodzący w skład Europass, tj. paszport językowy

a) wydaje uczelnia wyższa.

b) wypełnia się samodzielnie.

c) wypełnia wyznaczona do tego instytucja.

d) wydaje szkoła języków obcych.

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

16. Do najważniejszych umiejętności pracownika poszukiwanego na polskim rynku pracy

pracodawcy zaliczają
a) zdolność szybkiego myślenia.
b) umiejętność szybkiego czytania i pisania.
c) biegłą znajomość języka obcego i obsługi komputera.
d) umiejętność obsługi komputera w stopniu dobrym.

17. Fundusz Mikro został utworzony przez

a) Polsko-Amerykańską Fundację Przedsiębiorczości.
b) Unię Europejską.
c) Polską Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
d) Parlament Europejski.

18. Kredyt kupiecki

a) to własne źródło finansowania.
b) to obce źródło finansowania.
c) to mieszane źródło finansowania.
d) nie istnieje.


19. Wsparciem dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw jest przede wszystkim

a) Europejski Fundusz Społeczny (EFS)

b) Europejski Fundusz Spójności (EFS).

c) Europejski Funduszu Regionalnego Rozwoju (EFRR).

d) Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).


20. W umowie zlecenie wykonywanej u innego pracodawcy nie nalicza się

a) składek ubezpieczenia zdrowotnego.

b) zaliczek na podatek dochodowy.

c) składek ubezpieczenia społecznego.

d) żadnych składek.





background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Poszukiwanie pracy i podejmowanie zatrudnienia

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

Projekt

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1.

Cisowski J., Ledwoch K., Rybarska A., Sokoła A., Sokoła D., Soswa K.: Sam prowadzę
własną firmę. Informer s.c., Tarnowskie Góry 2000

2.

Komosa A.: Szkolny słownik ekonomiczny. Ekonomik s.c., Warszawa 2002

3.

Metra T., Pacewicz A.: Podstawy przedsiębiorczości. Z ekonomią na ty. CEO Civitas,
Warszawa 2003

4.

Mikina A., Sepkowska Z., Sienna M.: Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach
gospodarki rynkowej. Cz.1. Wydawnictwo Rea, Warszawa 2003

5.

Musiałkiewicz J.: Podstawy przedsiębiorczości. Ekonomik, Warszawa 2005

6.

Neneman J., Pacholec J., Stężał A., Wawrzyniak J.: Moja przedsiębiorczość. Fundacja
Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Warszawa 2006.

7.

Pietraszewski M.: Szansa dla przedsiębiorczych. Wydawnictwo eMPi2, Poznań 2002

8.

Safin K.: Zarządzanie małą firmą. Wydawnictwo akademii Ekonomicznej, Wrocław
2003

9.

Sepkowska Z.: Przedsiębiorczość. Kreowanie ról na rynku pracy. WSiP SA, Warszawa
1999

10.

Uniszewski Z.: Jak rozmawiać szukając pracy. Prószyński i S-ka. Warszawa 1999

11.

Wasilewski A. (red.): Niezbędnik aktywnego na rynku pracy. Fundacja Rozwoju
Przedsiębiorczości, Suwałki 2005

12.

Czasopisma: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Businessman

13. Strony www:

a) www.europass.cedefop.eu.int.
b) www.europa.eu.int/eures
c) www.parp.gov.pl
d) www.parp.gov.pl/pozyczki
e) www.funduszmikro.com.pl
f) www.inicjatywamikro.pl
g) www.serwisy.gazeta.pl

strony wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

