„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Mirosław Kroma
Wykonywanie wybranych części mechanizmów
zegarowych 731[05].O1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Śmigielski Grzegorz
mgr inż. Bartosik Krzysztof
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Kroma Mirosław
Konsultacja:
mgr inż. Zych Andrzej
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[05].O1.05.
Wykonywanie wybranych części mechanizmów zegarowych zawartego w programie
nauczania dla zawodu zegarmistrz.
Wydawca:
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Wykonywanie części mechanizmu zegarowego
z zastosowaniem obróbki wiórowej
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Wykonywanie części mechanizmu zegarowego
z zastosowaniem obróbki ściernej
19
5.2.1. Ćwiczenia
19
5.3. Wykonywanie części mechanizmu zegarowego
z zastosowaniem obróbki cieplnej
22
5.3.1. Ćwiczenia
22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
35
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie wybranych części
mechanizmów zegarowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie zegarmistrz 731[05].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 3 tematów, są to: Wykonywanie
części mechanizmu zegarowego z zastosowaniem obróbki wiórowej, Wykonywanie części
mechanizmu zegarowego z zastosowaniem obróbki ściernej, Wykonywanie części
mechanizmu zegarowego z zastosowaniem obróbki cieplnej.
Temat „Wykonywanie części mechanizmu zegarowego z zastosowaniem obróbki
wiórowej”, pomoże uczniowi zapoznać się z podstawowymi technikami mechanicznej
obróbki wiórowej materiałów, ponadto pomoże mu ukształtować umiejętności konieczne do
stosowania właściwych metod i technik mechanicznej obróbki wiórowej różnych materiałów.
Temat „Wykonywanie części mechanizmu zegarowego z zastosowaniem obróbki
ściernej”, pomoże uczniowi zapoznać się z podstawowymi technikami obróbki ściernej
materiałów, ponadto pomoże mu ukształtować umiejętności konieczne do stosowania
właściwych technik obróbki ściernej różnych materiałów.
Temat „Wykonywanie części mechanizmu zegarowego z zastosowaniem obróbki
cieplnej” pomoże uczniowi zapoznać się z podstawowymi technikami obróbki cieplnej
materiałów, ponadto pomoże mu ukształtować umiejętności konieczne do stosowania
właściwych technik obróbki cieplnej różnych materiałów.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.
W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktację zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
W teście praktycznym zamieszczono:
− zadanie praktyczne z kryteriami,
− kartę odpowiedzi,
− kartę oceny i wymagania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych w module 731[05].Z1
MODUŁ 731[05].O1
Techniczne podstawy zawodu zegarmistrza
731(05].O1. 01
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska
731(05].O1. 02
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
731[05].O1.03
Rozpoznawanie podstawowych materiałów
stosowanych w zegarmistrzostwie
731[05].O1.04
Wykonywanie wybranych prac z zakresu obróbki
ściernej i wiórowej
731[05].O1.05
Wykonywanie wybranych części mechanizmów
zegarowych
731[05].O1.06
Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich
731(05].O1. 07
Magazynowanie i transportowanie mechanizmów
zegarowych
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
analizować zjawiska fizyczne,
−
poszukiwać informacji w różnych źródłach,
−
analizować pozyskane informacje,
−
dokumentować informacje,
−
przeprowadzać proste rozumowania logiczne,
−
przeprowadzać proste działania matematyczne,
−
interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, tabel, wykresów,
−
odczytać dokumentację techniczną,
−
wykonywać proste operacje obróbki wiórowej i ściernej,
−
wykonywać pomiary warsztatowe,
−
dobrać sposoby ochrony metali przed korozją,
−
prezentować skutki własnych działań,
−
obsługiwać komputer osobisty (PC) w stopniu podstawowym,
– stosować BHP, ppoż. i ochrony środowiska podczas wytwarzania prostych części
mechanizmów zegarowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
– scharakteryzować techniki wytwarzania części mechanizmów zegarowych,
– dobrać narzędzia, sprzęt i urządzenia do określonej pracy,
– określić ilość materiału potrzebnego do wykonania określonej części mechanizmu
zegarowego,
– zastosować narzędzia sprzęt i urządzenia, zgodnie z przeznaczeniem,
– wykonać cześć mechanizmu zegarowego stosując obróbkę wiórową,
– wykonać cześć mechanizmu zegarowego stosując obróbkę ścierną,
– wykonać cześć mechanizmu zegarowego stosując złożoną technologię obróbki,
z uwzględnieniem obróbki cieplnej,
– dokonać kontroli wybranych części mechanizmu zegarowego,
– zastosować BHP, ppoż. i ochrony środowiska podczas wytwarzania prostych części
mechanizmów zegarowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Temat: Dobieranie parametrów obróbki do wykonania wskazanej części
mechanizmu zegarowego
Wymagania wstępne:
Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć:
– rozpoznawać podstawowe techniki obróbcze,
– stosować podstawowe narzędzia i pomoce kontrolno - pomiarowe,
– analizować dokumentację techniczną,
– wykonywać odręczne szkice figur, brył i prostych elementów,
– wykonywać techniką obróbki ręcznej proste elementy mechanizmu zegarowego,
– postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń.
Cele:
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
– dobrać technikę obróbczą do wykonania części mechanizmu zegarowego,
– dobrać parametry technologiczne niezbędne do wykonania części mechanizmu,
zegarowego, określoną techniką obróbczą.
Metody nauczania – uczenia się:
−
metoda projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska obróbcze (tokarka, frezarka, szlifierka) lub dostęp do stanowisk,
−
stanowisko hartownicze,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego),
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),
−
literatura (poradnik tokarza, frezera i szlifierza),
−
poradnik metrologa.
Czas trwania:
2 x po 4 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy
Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie.
1. wyjaśnienie celów zajęć,
2. przeprowadzenie miniwykładu na temat metody projektów,
3. przeprowadzenie miniwykładu tematycznego,
4. przeprowadzenie instruktażu BHP.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Należy przypomnieć uczniom etapy projektu i scharakteryzować każdy z nich.
5. Wydanie tematu projektu:
Temat projektu powinien znajdować się na kartce papieru i zawierać:
− temat projektu,
− przewidywany termin wykonania projektu,
− organizację pracy przy projekcie,
− wymagana dotyczące zawartość projektu,
− kryteria ocen za projekt i wymagania na oceny szkolne.
Przykładowy temat projektu:
Określić technikę wykonania .... (wskazać i nazwać element mechanizmu zegarowego).
Element wykonany jest z .... , ilość wykonywanych sztuk .... . Wykonać szkic wyrobu.
Dobrać, parametry technologiczne niezbędne do wykonania części. Dobór uzasadnić.
Przewidywany termin wykonania projektu: .................................
Przewidywany termin prezentacji projektu: ..................................
Przykładowa organizacja pracy przy projekcie:
− projekt opracowują zespoły 2 osobowe,
− podstawowe zadania należy wykonać podczas zajęć,
− część pracy należy wykonać w formie pracy domowej.
Projekt powinien zawierać:
− plan pracy zespoły z terminami realizacji i odpowiedzialnymi za poszczególne zadania,
− konspekt projektu,
− sprawozdanie zawierające:
stronę tytułową z nazwą szkoły, tematem, składem zespołu, datą wykonania,
konspekt projektu,
plan pracy zespołu,
organizację stanowiska pracy do wybranej techniki obróbczej.
szkic – szkice elementu - wyrobu,
dobrane parametry obróbki i ich uzasadnienie,
wnioski i uwagi.
Kryteria oceny:
Ocena za projekt będzie oceną punktową: Punkty można otrzymać za:
− plan pracy zespołu – 1 punkty,
− konspekt projektu – 1 punkty,
ponadto za:
− dobranie techniki wytwarzania – 1 punkt za prawidłową operację technologiczną,
− wykonanie szkicu kontrolowanego elementu – wyrobu – 2 punkty,
− zorganizowanie stanowiska obróbczego (lub opis stanowiska)- 5 punktów,
− dobranie technologicznych parametrów obróbki - 2 punkt za każdy parametr,
− sformułowanie wniosku i jego uzasadnienie - 5 punktów,
− prezentacje projektu 2 punktów,
− za systematyczność pracy podczas zajęć – 5 punktów,
− za jakość i estetykę sprawozdania – 2 punkty,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Wymagania:
50 – 60 % punktów – dopuszczający,
61 – 70 % punktów – dostateczny,
71 – 84 % punktów – dobry,
85 – 95 % punktów – bardzo dobry,
95 – 100 % punktów – celujący.
UWAGA
Dobierając części mechanizmu zegarowego należy kierować się założeniem konieczności
wykonania:
− wykonaniu szkicu kontrolowanego elementu – wyroby w 2 lub 3 rzutach,
− zaplanowania wykorzystania różnych technik obróbki.
6. Opracowanie planu pracy i konspektu.
7. Opracowanie dokumentacji projektu przez poszczególne grupy.
Uczniowie powinni zaproponować i uzasadnić wybór techniki wykonania,
zorganizowania stanowiska pracy i doboru parametrów obróbczych, propozycję szkicu
elementu – wyrobu. Nauczyciel ocenia zaangażowanie poszczególnych uczniów. Następnie
uczniowie powinni zaproponować formę zestawienia rozwiązania zadania ( chociaż w formie
brudnopisu) podczas zajęć w pracowni. Na koniec należy polecić opracowanie sprawozdania
i przygotowanie do prezentacji.
8. Opracowanie prezentacji.
Ten etap uczniowie mogą wykonać w ramach pracy domowej.
9. Prezentacja
Do prezentacji należy opracować kartę oceny prezentacji. Prezentacje oceniają zarówno
nauczyciel jak i wybrani członkowie pozostałych grup.
10. Ocena projektów.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Temat: Dobór parametrów obróbki
Wymagania wstępne:
Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć:
– rozpoznawać podstawowe techniki obróbcze,
– stosować podstawowe narzędzia i pomoce kontrolno - pomiarowe,
– analizować dokumentację techniczną,
– wykonać odręczne szkice figur, brył i prostych elementów,
– wykonać techniką obróbki ręcznej proste elementy mechanizmu zegarowego,
– postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń.
Cele:
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
– dobrać technikę obróbczą do wykonania części mechanizmu zegarowego,
– dobrać parametry technologiczne niezbędne do wykonania części mechanizmu
zegarowego, określoną techniką obróbczą.
Metody nauczania – uczenia się:
−
metoda ćwiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna uczniów.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażone stanowiska obróbcze (tokarka, frezarka, szlifierka) lub dostęp do stanowisk,
−
stanowisko hartownicze,
−
poradnik dla ucznia,
−
detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego),
−
materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),
−
literatura techniczna,
−
poradnik metrologa.
Czas trwania:
2 x po 4 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy
Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie,
1. wyjaśnienie celów zajęć.
2. przeprowadzenie miniwykładu tematycznego,
3. przeprowadzenie instruktażu BHP.
Należy przydzielić uczniom stanowiska i polecić im staranne przeczytanie niezbędnych
fragmentów poradnika. Następnie należy przeprowadzić pogadankę dotyczącą obróbki i jej
parametrów oraz pomiarów warsztatowych (przypomnienie). Można wykorzystać pytania
kontrolne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
4. Polecenie wykonania ćwiczenia 2 z punktu 4.1.3. poradnika.
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.
5. Polecenie wykonania ćwiczenia 3 z punktu 4.1.3. poradnika.
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.
6. Polecenie wykonania ćwiczenia 4 z punktu 4.1.3. poradnika.
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.
7. Zaprezentowanie wykonanych ćwiczeń przez wybraną osobę. Dyskusja po prezentacji.
8. Podsumowanie zajęć
−
Podsumowanie zajęć. Sprawdzenie osiągnięcia celów zajęć poprzez losowe sprawdzenie
poszczególnych ćwiczeń.
7.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Wykonywanie części mechanizmu zegarowego
z zastosowaniem obróbki wiórowej
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń
Podstawową formą ćwiczeń powinna być tzw. „próba pracy”. Przed przystąpieniem do
wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny obejmujący informacje
dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na stanowisku pracy
(ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi wykorzystywanych
maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją BHP.
Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie Przed przystąpieniem do
wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia,
w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.
Podczas wykonywania ćwiczeń, zaleca się elementy wykonywać z materiałów łatwo
obrabialnych typu. PA lub mosiądz.
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj, przedstawioną na zamieszczonym poniżej szkicu (rys. do ćwiczenia 1) tuleję,
dobierz narzędzia kontrolno pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał PA 6 (lub podobny).
b)
c)
TABELA 1
Wymiar
Odchyłka
+
0,021
Ø 24 H7
+ 0,000
a)
Rys. do ćwiczenia 1:
a) rysunek elementu, b) widok w powiększeniu, c) tabela odchyłek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę obróbczą,
3) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
4) metodą obróbki skrawaniem usunąć nadmiar materiału,
5) regularnie kontrolować jakość wykonywanych czynności,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko obróbcze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− narzędzia pomiarowe,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
Ćwiczenie 2
Wykonaj, przedstawiony na zamieszczonym poniżej szkicu (rys. do ćwiczenia 2) zębnik,
dobierz narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał PA 6 (lub podobny).
b)
c)
TABELA 2
Wymiar
Odchyłka
+
0,016
Ø 6 n6
+ 0,008
a)
Rys. do ćwiczenia 2:
a) rysunek elementu, b) widok w powiększeniu, c) tabela odchyłek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę obróbczą,
3) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
4) metodą obróbki skrawaniem usunąć nadmiar materiału,
5) regularnie kontrolować jakość wykonywanych czynności,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko obróbcze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− narzędzia pomiarowe,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
Ćwiczenie 3
Wykonaj, panewkę łożyska ślizgowego LPZ (rys. do ćwiczenia 3), dobierz narzędzia -
pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne
wyposażenie. Materiał MO 60 (lub podobny).
b)
c)
TABELA 3
Wymiar
Odchyłki
+
0,006
Ø 0.5 H6
+ 0,000
+
0,000
Ø 1.6 k6
- 0,006
a)
Rys. do ćwiczenia 3:
a) rysunek elementu, b) widok w powiększeniu, c) tabela odchyłek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę obróbczą,
3) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
4) metodą obróbki skrawaniem usunąć nadmiar materiału,
5) regularnie kontrolować jakość wykonywanych czynności,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko obróbcze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− narzędzia pomiarowe,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
Ćwiczenie 4
Wykonaj, panewkę łożyska kiełkowego wg DIN 43803 (rys. do ćwiczenia 4), dobierz
narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny posiada
niezbędne wyposażenie. Materiał MO 60 (lub podobny).
b)
c)
TABELA 3
Wymiar
Odchyłki
+
0,05
Ø 2
- 0,05
+
0,1
Ø 1.5
- 0,1
+
0,05
R 0,2
- 0,05
a)
Rys. do ćwiczenia 4:
a) rysunek elementu, b) widok w powiększeniu, c) tabela odchyłek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę obróbczą,
3) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
4) metodą obróbki skrawaniem usunąć nadmiar materiału,
5) regularnie kontrolować jakość wykonywanych czynności,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko obróbcze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− narzędzia pomiarowe,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
Ćwiczenie 5
Wykonaj, przedstawioną na zamieszczonym poniżej szkicu (rys. do ćwiczenia 5) osłonę,
dobierz narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie.
a)
b)
Rys. do ćwiczenia 5:
a) rysunek, b) element w powiększeniu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę obróbczą,
3) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
4) metodą obróbki skrawaniem usunąć nadmiar materiału,
5) regularnie kontrolować jakość wykonywanych czynności,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko obróbcze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− narzędzia pomiarowe,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
Ćwiczenie 6
Wykonaj, przedstawione na zamieszczonym poniżej szkicu (rys. do ćwiczenia 6) koło
zębate, dobierz narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli elementu. Zalecana metoda
obróbki – metoda obwiedniowa. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne
wyposażenie. Materiał PA 6 (lub podobny).
b)
c)
TABELA 4
Liczba zębów 40
Moduł
1 mm
Kąt zarysu
20º
Średnica
podziałowa
40 mm
a)
Rys. do ćwiczenia 6:
a) rysunek elementu, b) widok w powiększeniu, c) tabela danych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę obróbczą,
3) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
4) metodą obróbki skrawaniem wykonać koło zębate,
5) regularnie kontrolować jakość wykonywanych czynności,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko obróbcze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− narzędzia pomiarowe,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
UWAGA
Podane powyżej ćwiczenia stanowią przykłady ćwiczeń możliwych do realizacji,
prowadzący proces kształcenia ma zgodę Autora na ich modyfikację i uzupełnienie o dalsze,
szczególnie podczas pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
W przypadku gdy wykonanie ćwiczenia techniką obróbki wiórowej jest niemożliwe
(z powodu dokładności wymiarowej lub dokładności powierzchni), zalecane jest dokończenie
ćwiczenia, metodą obróbki ściernej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.2. Wykonywanie części mechanizmu zegarowego
z zastosowaniem obróbki ściernej
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń
Podstawową formą ćwiczeń powinna być tzw. „próba pracy”. Przed przystąpieniem do
wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny obejmujący informacje
dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na stanowisku pracy
(ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi wykorzystywanych
maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją BHP.
Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie Przed przystąpieniem do
wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia,
w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj, przedstawiony na zamieszczonym poniżej szkicu (rys. do ćwiczenia 1) zębnik,
dobierz narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał MO 60 (lub podobny).
b)
c)
TABELA 5
Średnica Ø Odchyłki
25 mm
+0 ; -0,02
24 mm
+0,05 ; - 0,
23 mm
+ 0 ; -0,05
22
mm h6
21
mm h7
a)
Rys. do ćwiczenia 1:
a) rysunek elementu, b) widok w powiększeniu, c) tabela odchyłek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) wybrać właściwą technikę obróbczą,
3) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
4) metodą obróbki ściernej usunąć nadmiar materiału,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5) regularnie kontrolować jakość wykonywanych czynności,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko obróbcze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− narzędzia pomiarowe,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
Ćwiczenie 2
Wykonaj, przedstawioną na zamieszczonym poniżej szkicu (rys. do ćwiczenia 2) kostkę,
dobierz narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał MO 60 (lub podobny).
b)
c)
TABELA 5
Wysokość Odchyłki
25 mm
+0 ; -0,02
24 mm
+0,05 ; - 0,
23 mm
+ 0 ; -0,05
a)
22 mm
h6
21 mm
h7
rys. do ćwiczenia 2:
a) rysunek elementy, b) widok w powiększeniu, c) tabela odchyłek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
2) wybrać właściwą technikę obróbczą,
3) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
4) metodą obróbki ściernej usunąć nadmiar materiału,
5) regularnie kontrolować jakość wykonywanych czynności,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko obróbcze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− narzędzia pomiarowe,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
UWAGA
Podane powyżej ćwiczenia stanowią przykłady ćwiczeń możliwych do realizacji,
prowadzący proces kształcenia ma zgodę Autora na ich modyfikację i uzupełnienie o dalsze,
szczególnie podczas pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Zalecane jest dokończenie ćwiczeń z obszaru obróbki wiórowej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.3. Wykonywanie części mechanizmu zegarowego
z zastosowaniem obróbki cieplnej
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń
Podstawową formą ćwiczeń powinna być tzw. „próba pracy”. Przed przystąpieniem do
wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny obejmujący informacje
dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na stanowisku pracy
(ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi wykorzystywanych
maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją BHP.
Konieczne jest również praktyczne zapoznanie ucznia z obsługą twardościomierza
Rockwella. Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie.
Przed przystąpieniem do wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek
ocenić ubranie robocze ucznia, w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić
ucznia do wykonania zadania.
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj, ulepszania cieplnego przedstawionego na szkicu (rys. do ćwiczenia 1) wałka,
dobierz narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli twardości, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał stal 45. Twardość po obróbce 25 – 30 HRC.
Rys. do ćwiczenia 1.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki cieplnej,
3) wykonać obróbkę cieplną,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi twardościomierza,
5) zmierzyć twardość elementu po obróbce cieplnej,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko hartownicze,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− twardościomierz Rockwella, wraz z instrukcją pomiaru twardości,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
Ćwiczenie 2
Dokonaj, hartowania elementu przedstawionego na szkicu (rys. do ćwiczenia 2) docisku,
dobierz narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli twardości, załóż, że zakład produkcyjny
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał stal 55. Twardość po obróbce 35 – 40 HRC.
Rys. do ćwiczenia 2.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki cieplnej,
3) wykonać obróbkę cieplną,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi twardościomierza,
5) zmierzyć twardość elementu po obróbce cieplnej,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko hartownicze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− twardościomierz Rockwella, wraz z instrukcją pomiaru twardości,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Ćwiczenie 3
Dokonaj, wyżarzania rekrystalizującego przedstawionego na szkicu (rys. do ćwiczenia 3)
zaczepu, dobierz narzędzia kontrolno - pomiarowe do kontroli twardości, załóż, że zakład
produkcyjny posiada niezbędne wyposażenie. Materiał MO 60.
Rys. do zadania 3.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) dobrać na podstawie literatury parametry obróbki,
3) wykonać obróbkę cieplną,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi twardościomierza,
5) zmierzyć twardość elementu po obróbce cieplnej,
6) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
7) dokonać samooceny,
8) zaprezentować wykonanie zadania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,
− pogadanka.
Środki dydaktyczne:
− wyposażone stanowisko hartownicze,
− poradnik ucznia,
− poradnik mechanika,
− instrukcja obsługi twardościomierza Brinella,
− twardościomierz Brinella,
− dokumentacja techniczna,
− detale ćwiczeniowe.
UWAGA
Podane powyżej ćwiczenia stanowią przykłady ćwiczeń możliwych do realizacji,
prowadzący proces kształcenia ma zgodę Autora na ich modyfikację i uzupełnienie o dalsze,
szczególnie podczas pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Szczególną
uwagę należy zwrócić na wyżarzanie rekrystalizujące stosowane w wieli przypadkach po
obróbce plastyczne na zimno, szczególne elementów wykonanych z metali kolorowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wykonywanie półwyrobów
metalowych za pomocą przecinania i wycinania”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 4, 8, 14, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. a, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. c, 11. b,
12. a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
1. Scharakteryzować techniki wytwarzania mechanicznych części
zegarowych
A P
2. Dobrać narzędzia, sprzęt i urządzenia do określonej pracy
B
P
3. Przestrzegać BHP podczas wytwarzania prostych części
mechanizmów zegarowych
B P
4. Scharakteryzować techniki wytwarzania mechanicznych części
zegarowych
B PP
5. Wykonać część mechanizmu zegarowego stosując obróbkę
wiórową
A P
6. Scharakteryzować techniki wytwarzania mechanicznych części
zegarowych
A P
7. Scharakteryzować techniki wytwarzania mechanicznych części
zegarowych
A P
8. Wykonać część mechanizmu zegarowego stosując obróbkę
wiórową
B PP
9. Wykonać część mechanizmu zegarowego stosując złożoną
technologię obróbki, z uwzględnieniem obróbki cieplnej
A P
10. Scharakteryzować techniki wytwarzania mechanicznych części
zegarowych
A P
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
11. Scharakteryzować techniki wytwarzania mechanicznych części
zegarowych
A P
12. Scharakteryzować techniki wytwarzania mechanicznych części
zegarowych
B P
13. Wykonać część mechanizmu zegarowego stosując złożoną
technologię obróbki, z uwzględnieniem obróbki cieplnej
B P
14. Wykonać część mechanizmu zegarowego stosując obróbkę
wiórową
B PP
15. Dokonać kontroli wykonanych części mechanizmu zegarowego
A
P
16. Wykonać część mechanizmu zegarowego stosując obróbkę
ścierną
B P
17. Wykonać część mechanizmu zegarowego stosując obróbkę
wiórową
A P
18. Scharakteryzować techniki wytwarzania mechanicznych części
zegarowych
B PP
19. Określić ilość materiału potrzebnego do wykonania określonej
części mechanizmy zegarowego
C P
20. Przestrzegać BHP podczas wytwarzania prostych części
mechanizmów zegarowych
B P
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Toczenie, to obróbka podczas której:
a) narzędzie wykonuje ruch obrotowy a przedmiot obrabiany przesuwa się,
b) przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy a narzędzie przesuwa się,
c) przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy i przesuwa się,
d) narzędzie wykonuje ruch obrotowy i przesuwa się.
2. Do dokładnej obróbki otworów należy użyć:
a) pilnika,
b) wiertła,
c) rozwiertaka,
d) freza.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
3. Podczas polerowania powierzchni na tokarce, płótno ścierne należy:
a) trzymać mocna jedną ręka,
b) trzymać ostrożnie oburącz,
c) zamocować w specjalnym przyrządzie,
d) owinąć wokół polerowanego detalu.
4. Hartowanie ma na celu uzyskanie twardej struktury zawierającej :
a) martenzyt,
b) ferryt,
c) perlit,
d) grafit.
5. Podczas toczenia, użycie cieczy obróbczej ma na celu:
a) zmniejszenie oporów skrawania,
b) obniżenie temperatury przedmiotu podczas obróbki,
c) wypłukiwanie wiórów i naddatków obróbczych z obszaru obróbki,
d) ochronę narzędzia przed nadmiernym tępieniem się podczas pracy.
6. Zamieszczony poniżej szkic przedstawia :
a) frezowanie przeciwbieżne,
b) frezowanie współbieżne,
c) frezowanie koła zębatego,
d) frezowanie rowka śrubowego.
7. Zamieszczone obok ostrze skrawające stosowane jest w obróbce:
a) plastycznej
b) wiórowej,
c) ściernej,
d) cieplnej.
8. Maksymalna długość wystającej z imaka części noża tokarskiego nie może przekraczać:
a) L = 1,0 H (1,0 wysokości noża),
b) L = 1,5 H (1,5 wysokości noża),
c) L = 2,0 H (2,0 wysokości noża),
d) L = 2,5 H (2,5 wysokości noża).
9. Stal jest to stop żelaza z węglem o maksymalnej zawartości węgla równej około:
a) 6,67 %,
b) 0,8 %,
c) 2,0 %,
d) 4,3 %.
10. Elektrokorund, to materiał narzędziowy stosowany podczas:
a) toczenia,
b) wiercenia,
c) szlifowania,
d) frezowania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
11. Przedmiot, podczas frezowania kół zębatych metodą kształtową, mocowany jest:
a) w imadle ślusarskim,
b) w podzielnicy,
c) łapami do stołu frezarki,
d) w imadle maszynowym.
12. Frezowanie, to obróbka podczas której :
a) narzędzie wykonuje ruch obrotowy a przedmiot obrabiany przesuwa się,
b) przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy a narzędzie przesuwa się,
c) przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy i przesuwa się,
d) narzędzie wykonuje ruch posuwisto zwrotny a przedmiot obrabiany przesuwa się,
13. Ośrodkiem o największej szybkości chłodzenia jest:
a) olej,
b) woda,
c) powietrze,
d) stopiona sól.
14. Pomocniczy kąt przystawienia, oznaczony jest na rysunku literą :
a) A ,
b) B ,
c) C ,
d) nie ma takiego kąta.
15. Mikrometr imożliwia dokonanie pomiaru z dokładnością:
a) 0,01 mm,
b) 0,02 mm,
c) 0,03 mm,
d) 0,04 mm.
16. Wyrównoważanie dotyczy wyłącznie:
a) noży tokarskich,
b) frezów tarczowych,
c) rozwiertaków,
d) ściernic.
17. Imak narzędziowy, służy do mocowania:
a) noży tokarskich,
b) frezów tarczowych,
c) rozwiertaków,
d) ściernic.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
18. Hartowanie, to obróbka dotycząca wyłączcie:
a) mosiądzu,
b) stali,
c) brązu,
d) aluminium.
19. Niezbędna do wykonania zamieszczonego obok elementu, długość pręta wynosi:
a) a + b + ΠR/2,
b) a + b + ΠR,
c) a + b + 1,5 ΠR,
d) a + b + 2ΠR.
20. Na wiertarce, rękawic można używać:
a) podczas obróbki gorących przedmiotów,
b) podczas obróbki ostrych przedmiotów,
c) w celu ochrony ręki przed skaleczeniem,
d) nigdy nie wolno używać rękawic podczas wiercenia.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie wybranych części mechanizmu zegarowego
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
Poprawna
odpowiedź
1
A B C D
B
2
A B C D
C
3
A B C D
C
4
A B C D
A
5
A B C D
B
6
A B C D
A
7
A B C D
C
8
A B C D
B
9
A B C D
C
10
A B C D
C
11
A B C D
B
12
A B C D
A
13
A B C D
B
14
A B C D
C
15
A B C D
A
16
A B C D
D
17
A B C D
A
18
A B C D
B
19
A B C D
A
20
A B C D
D
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Test praktyczny typu próba pracy do jednostki modułowej „Wykonywanie
wybranych części mechanizmów zegarowych”
Treść zadania:
Wykonaj oś mechanizmu zegarowego przedstawioną na rysunku. Materiał wyjściowy
o wymiarach 15 x 6. Materiał - mosiądz M60.
b) TABELA odchyłek
wymiar
odchyłki
Ø 5n6
+0.016
+0,008
a)
Rys. Do testu praktycznego
a) rysunek elementu, b) tabela odchyłek.
Rozwiązanie zadania powinno zawierać:
– zaplanowanie działania,
– zorganizowanie stanowiska,
– wykonanie zadania,
– zaprezentowanie rozwiązania,
Wymagania na oceny:
14 – 16 punktów
– dopuszczający
17 – 20 punktów
– dostateczny
21 – 24 punktów
– dobry
25 - 28 punktowa
– bardzo dobry
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Kryteria oceniania testu praktycznego
Poniżej zamieszczone są przykładowe kryteria oceniania testu praktycznego. Tworząc
zadanie typu „próba pracy”, należy przygotować kryteria oceniania, by w sposób
jednoznaczny określić poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia. Zamieszczone poniżej kryteria
mają charakter przykładowy.
Punkty
Obszar Lp.
Kryterium
oceniania
możliwe zdobyte
1. Sporządzenie planu działania (listy czynności) 1
2. Sporządzenie listy narzędzi obróbczych
1
Planowanie
działania
3. Sporządzenie listy narzędzia pomiarowych
1
4. Zgromadzenie pilnika płaskiego 1
5. Zgromadzenie noża tokarskiego do obróbki
zgrubnej
1
6. Zgromadzenie noża tokarskiego do obróbki
wykańczającej
1
7. Zgromadzenie mikrometru lub mikrometru
i suwmiarki
1
Organizowanie
stanowiska
8. Sprawdzianu do kontroli wymiaru tolerowanego
1
9. Przestrzeganie podczas pracy zasad BHP
1
10. Zastosowanie
narzędzi zgodnie z przeznaczeniem
1
11. Zamocowanie przedmiotu obrabianego podczas
obróbki mechanicznej
2
12. Uzyskanie zgodności średnicowych wymiarów
zewnętrznych z rysunkiem (punkt za wymiar)
4
13. Uzyskanie zgodności długościowych wymiarów
zewnętrznych z rysunkiem (punkt za wymiar)
5
14. Uzyskanie zgodności wymiarów tolerowanych
z rysunkiem
2
Wykonanie
zadania
15. Uzyskanie
dokładności powierzchni
1
16. Dokonanie
samooceny
1
17. Zaprezentowanie
wykonania
1
Prezentowanie
18. Użycie języka technicznego
2
Razem: 28
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA OCENY
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie wybranych części mechanizmu zegarowego
Obszar Lp.
Kryterium
oceniania
Punkty
zdobyte
1. Sporządzenie planu działania (listy czynności)
2. Sporządzenie listy narzędzi obróbczych
Planowanie
działania
3. Sporządzenie listy narzędzia pomiarowych
4. Zgromadzenie pilnika płaskiego
5. Zgromadzenie noża tokarskiego do obróbki
zgrubnej
6. Zgromadzenie noża tokarskiego do obróbki
wykańczającej
7. Zgromadzenie mikrometru lub mikrometru
i suwmiarki
Organizowanie
stanowiska
8. Sprawdzianu do kontroli wymiaru tolerowanego
9. Przestrzeganie podczas pracy zasad BHP
10. Zastosowanie
narzędzi zgodnie z przeznaczeniem
11. Zamocowanie przedmiotu obrabianego podczas
obróbki mechanicznej
12. Uzyskanie zgodności średnicowych wymiarów
zewnętrznych z rysunkiem (punkt za wymiar)
13. Uzyskanie zgodności długościowych wymiarów
zewnętrznych z rysunkiem (punkt za wymiar)
14. Uzyskanie zgodności wymiarów tolerowanych
z rysunkiem
Wykonanie
zadania
15. Uzyskanie
dokładności powierzchni
16. Dokonanie
samooceny
17. Zaprezentowanie
wykonania
Prezentowanie
18. Użycie języka technicznego
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
6. LITERATURA
1. Dobrzański T.: Rysunek techniczny. WNT, Warszawa 2004
2. Czajkowski J.: Elementy przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1986
3. Górecki A.: Technologia Ogólna – podstawy technologii mechanicznej. WsiP, Warszawa
1984
4. Maksymowicz A.: Rysunek Zawodowy. WSiP, Warszawa 1998
5. Podwapiński W. Al. : Technologia mechanizmów zegarowych. WSiP, Warszawa 1986
6. Rudnik S. Metaloznawstwo. PWN, Warszawa 1994
7. Tryliński W.: Poradnik konstruktora przyrządów precyzyjnych i drobnych. WNT,
Warszawa 1971
8. Topulos A.: Technologia Mechaniczna. WNT, Warszawa 1988
9. Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1999