_________________________________________________________________________________________
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grażyna Uhman
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 731[05].O1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Andrzej Strzykowski
mgr inż. Henryk Stańczyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Grażyna Uhman
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej Posługiwanie
się dokumentacją techniczną731[05].O1.02 zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu zegarmistrz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
6
3.
Cele kształcenia
7
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
8
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Rodzaje zegarów, mechanizmów zegarowych - ich
budowa, konserwacja i magazynowanie.
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2.
Podstawy rysunku technicznego
16
5.2.1. Ćwiczenia
16
5.3.
Tolerancje i pasowania, chropowatość powierzchni i ich
oznaczanie w dokumentacji
18
5.3.1 Ćwiczenia
18
5.4.
Zasady
wykonywania
dokumentacji
technicznej
z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego
19
5.4.1 Ćwiczenia
19
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7.
Literatura
31
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie zegarmistrz. Poradnik zawiera opis
wymagań, jakie uczeń powinien spełnić, by przystąpić do bieżącej jednostki modułowej,
cele, jakie osiągnie po zrealizowaniu tej jednostki, dwa przykładowe scenariusze zajęć oraz
wykaz ćwiczeń do poszczególnych tematów. Na końcu poradnika zawarto dwa narzędzia
pomiaru dydaktycznego oraz literaturę.
Uczeń realizuje naukę zawodu w systemie modułowym, w którym materiał nauczania,
zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, jest podzielony na moduły, które dzielą się
na jednostki modułowe. Do jednej z nich jest opracowany Poradnik dla ucznia i Poradnik dla
nauczyciela. Poradnik dla ucznia zawiera niezbędne materiały, ćwiczenia wraz
ze wskazówkami, potrzebnymi do zaliczenia danej jednostki modułowej.
Moduł 731[05].O1 Techniczne podstawy zegarmistrza jest jednym z kluczowych dla
zawodu i składa się z 6 jednostek:
Każdy temat zawiera ćwiczenia oraz wskazany jest materiał nauczania, niezbędny do ich
wykonania. Czasami materiał nauczania musi zostać uzupełniony przez nauczyciela,
zwłaszcza, gdy potrzebne są do tego specjalistyczne materiały źródłowe, czy przykłady
rysunków. Materiał nauczania dodatkowy znajduje się w podręczniku oraz w
dokumentacjach technicznych urządzeń, narzędzi i zegarów, a także w PN. Brakujący
materiał nauczyciel powinien odpowiednio przygotować dla uczniów w postaci kserokopii
lub eksponatów czy literatury.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń, uczeń powinien sprawdzić, czy jest do tego
odpowiednio przygotowany. W tym celu powinien odpowiedzieć na zestaw pytań
zamieszczony po materiale nauczania. Pytania i polecenia mają zwrócić uwagę uczniowi na
to, co jest w materiale nauczania najważniejsze. Uczeń powinien odpowiedzieć na nie
własnymi słowami. Dobrze, jeśli udzieli odpowiedzi w zeszycie przedmiotowym..
Uczeń powinien opanować wszystkie umiejętności. Ćwiczenia należy ocenić w systemie
dwustopniowym – uczeń umie albo nie umie wykonać ćwiczenia. Opanowanie umiejętności
może cechować się różną biegłością.
Na końcu opracowania każdego z tematów jest zamieszczony sprawdzian postępów,
który pozwoli uczniowi określić swoje własne osiągnięcia w zakresie poznawanej wiedzy.
Jeśli uzyska pozytywne wyniki, to będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to
wiadomości i umiejętności powinien powtórzyć i poprawić korzystając z pomocy
nauczyciela.
Metody pracy z uczniem
Główną metodą pracy w tej jednostce modułowej są samodzielne ćwiczenia uczniów.
Zaproponowano zarówno ćwiczenia do pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Są i takie,
które – w zależności od możliwości uczniów – mogą być wykonywane indywidualnie lub
grupowo. Daje to możliwość indywidualizacji pracy z uczniem.
Program jednostki przewiduje uzyskanie umiejętności wykonywania dokumentacji
technicznej z pomocą programu komputerowego. Ze względu na to, że placówki kształcenia
zawodowego mogą mieć różne programy, nie narzucono w poradniku, który program
powinien być wykorzystany. Wymaga to jednak opracowania lub pozyskania programu
kształcenia w tym zakresie odpowiedniego do zainstalowanego programu. Celem jednego
z ćwiczeń jest przejście takiego kursu wraz z wykonaniem ćwiczeń w jego ramach
zaprojektowanych.
Tematyka jednostki modułowej Posługiwanie się dokumentacją techniczną wymaga
także bazowania na podręczniku, w którym uczeń znajdzie więcej przykładów i rysunków niż
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
zawiera z konieczności poradnik dla ucznia. Również praca nad materiałem nauczania
w przypadku rysunku technicznego wymagać będzie pomocy ze strony nauczyciela.
Jednostka modułowa Posługiwanie się dokumentacją techniczną składa się z sześciu
ćwiczeń.
7. Do tematu - Rodzaje zegarów, mechanizmów zegarowych - ich budowa, konserwacja
i magazynowanie uczeń wykona jedno ćwiczenie.
8. Do tematu - Podstawy rysunku technicznego - wykona dwa ćwiczenia.
3. Do tematu- Tolerancje i pasowania, chropowatość powierzchni i ich oznaczanie
w dokumentacji - wykona jedno ćwiczenie.
4. Do tematu - Zasady wykonywania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem
oprogramowania komputerowego - wykona dwa ćwiczenia.
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych w module 731[05].Z1
MODUŁ 731[05].O1
Techniczne podstawy zawodu zegarmistrza
731(05].O1. 01
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska
731(05].O1. 02
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
731[05].O1.03
Rozpoznawanie podstawowych materiałów
stosowanych w zegarmistrzostwie
731[05].O1.04
Wykonywanie wybranych prac z zakresu obróbki
ściernej i wiórowej
731[05].O1.05
Wykonywanie wybranych części mechanizmów
zegarowych
731[05].O1.06
Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich
731(05].O1. 07
Magazynowanie i transportowanie mechanizmów
zegarowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji ćwiczeń zawartych w jednostce modułowej Posługiwanie się
dokumentacją techniczną uczeń powinien być odpowiednio przygotowany w wyniku
realizacji poprzednich jednostek modułowych. A zatem uczeń powinien umieć:
–
interpretować podstawowe akty prawne, prawa i obowiązki pracownika oraz
pracodawcy, związane z bezpieczeństwem i higieną pracy,
–
odczytywać i stosować zakładowy regulamin bezpieczeństwa pracy, ochrony
przeciwpożarowej,
–
rozpoznawać i przewidzieć zagrożenia dla człowieka i środowiska,
–
dobierać zabezpieczenia i osłony ruchomych części maszyn i urządzeń mechanicznych,
–
zabezpieczać dostęp do szkodliwych środków chemicznych,
–
dobierać i stosować właściwy ubiór i sprzęt ochronny, środki ochrony osobistej na
poszczególnych stanowiskach pracy,
–
powiadamiać odpowiednie służby bhp o zauważonych zagrożeniach dla zdrowia i życia
pracowników,
–
udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
–
stosować, w przypadku zagrożenia pożarowego, podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze,
zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
Po zrealizowaniu tej jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
zdefiniować i określić znaczenie terminów zawodowych, dotyczących mechanizmów
zegarowych, ich rodzajów, budowy oraz konserwacji i magazynowania,
–
wyjaśnić oraz zastosować pojęcia, nazwy i określenia, dotyczące eksploatacji
mechanizmów zegarowych,
–
rozróżnić i nazwać specjalistyczne narzędzia, przyrządy i urządzenia,
–
rozróżnić i scharakteryzować pojęcia związane z mechanizmami zegarowymi,
–
wyjaśnić określenia i sformułowania specjalistyczne, stosowane w literaturze
zawodowej, normach, instrukcjach, opisach technologicznych, dotyczące badań
kontrolnych procesów naprawczych,
–
zinterpretować dokumentację techniczną,
–
wykonać odwzorowanie graficzne części mechanizmu zegarowego,
–
wykonać podstawowe obliczenia konstrukcyjne i kinematyczne,
–
skorzystać z norm technicznych,
–
wykonać dokumentację techniczną z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca.........................................................................................
Modułowy program nauczania: 731[05] Zegarmistrz
Moduł: 731[05]. O1 Techniczne podstawy zegarmistrza
Jednostka modułowa: 731[05]01.02 Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Temat: Podstawy rysunku technicznego – wymiarowanie
Cele ogólny: umiejętność wymiarowania.
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
– odczytać wymiary z dokumentacji technicznej,
– wykonać wymiarowanie elementów mechanizmu zegarowego,
– skorzystać z PN dotyczącej rysunku technicznego.
Metody nauczania:
– samokształcenie z wykorzystaniem literatury zawodowej, podręczników, norm,
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,
– ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne:
– praca indywidualna i zespołowa.
Środki dydaktyczne:
– foliogramy lub prezentacje multimedialne,
– rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny,
– poradnik dla ucznia,
– podręcznik do rysunku technicznego,
– przygotowane przez nauczyciela materiały,
– PN i inna dokumentacja techniczna.
Czas:
4 godziny.
Przebieg zajęć:
Część zajęć
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Środki
dydaktyczne
Część
organizacyjna
– wykonuje
czynności
organizacyjne
– przygotowuje się
do zajęć
Część wstępna
– podaje temat, cele zajęć,
– wyjaśnia organizację
lekcji,
– wprowadza do tematu
i poleca powtórzenie
treści przerobionych
jednostek
metodycznych,
– zapisuje temat
w zeszycie
przedmiotowym,
– powtarza
najważniejsze
treści
zrealizowanych
zajęć,
– foliogram
z celami zajęć,
rzutnik pisma
lub rzutnik
multimedialny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Część główna
1. Praca nad
materiałem
nauczania
– poleca zapoznanie się
z treścią materiału
nauczania dotyczącą
wymiarowania,
– wyjaśnia i demonstruje
przykłady wspierające
studiowanie materiału
nauczania,
– poleca wykonanie
drobnych ćwiczeń
ułatwiających
opanowanie materiału
nauczania,
– słucha poleceń,
– pyta w razie
wątpliwości,
– analizuje materiał
nauczania, słucha
wyjaśnień i
analizuje
przykłady,
– wykonują
ćwiczenia podane
przez nauczyciela,
– poradnik dla
ucznia,
– podręcznik do
rysunku
technicznego,
– przykłady
rysunków,
– foliogramy lub
prezentacje
multimedialne,
– rzutnik pisma
lub rzutnik
multimedialny.
2. Praca nad
pytaniami
kontrolnymi –
po zrealizowaniu
materiału
nauczania
dotyczącego
wymiarowania
– poleca wykonanie
pisemnej odpowiedzi
w zeszytach na pytania
sprawdzające znajdujące
się w poradniku dla
ucznia dotyczące
wymiarowania,
– nadzoruje pracę,
wyjaśnia wątpliwości,
– sprawdza efekty
i podsumowuje pracę
uczniów,
– realizuje zadanie
indywidualnie,
– wypowiada się na
temat efektów
swojej pracy,
– poradnik dla
ucznia,
– zeszyt
przedmiotowy
ucznia.
3. Praca nad
ćwiczeniem 1
– poleca wykonanie
ćwiczenia 1 z poradnika
dla ucznia,
– nadzoruje pracę,
wyjaśnia wątpliwości,
– prowadzi dyskusję
i podsumowuje,
– przygotowuje się
do realizacji
ćwiczenia,
– realizuje zadanie,
– prezentuje wyniki
i dyskutuje nad
nimi,
– poradnik dla
ucznia,
– podręcznik do
rysunku
technicznego,
– PN,
– przygotowane
materiały.
Część
podsumowująca
– poleca wykonanie
sprawdzianu postępów,
– podsumowuje zajęcia,
– podaje zadanie
domowe: wykonanie
uzupełnień rysunków,
– podaje temat oraz zakres
zajęć następnych,
– realizuje
sprawdzian
postępów,
– odnosi się do
efektów pracy na
zajęciach,
– zadaje pytania
odnośnie zadania
domowego,
– zapisuje temat
zajęć następnych,
– poradnik dla
ucznia,
– zeszyt
przedmiotowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca.........................................................................................
Modułowy program nauczania: 731[05] Zegarmistrz
Moduł: 731[05].O1 Techniczne podstawy zegarmistrza
Jednostka modułowa: 731[05]O1.02 Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Temat: Tolerancje i pasowania, chropowatość powierzchni i ich oznaczanie
w dokumentacji
Cel ogólny: odczytywanie i nanoszenie oznaczeń dotyczących tolerancji, pasowań
i chropowatości powierzchni.
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
– odczytywać i interpretować na rysunku technicznym tolerancje wymiarów,
– odczytywać i interpretować na rysunku technicznym tolerancje kształtu,
– odczytywać i interpretować na rysunku technicznym pasowania,
– odczytywać i interpretować na rysunku technicznym falistość i chropowatość,
– nanosić na rysunku odpowiednie oznaczenia tolerancji,
– nanosić na rysunku odpowiednie oznaczenia pasowania,
– nanosić na rysunku odpowiednie oznaczenia chropowatości i falistości,
– korzystać z PN i literatury związanej z tematem tolerancji, pasowań.
Metody nauczania:
– samokształcenie z wykorzystaniem literatury zawodowej, podręczników, norm,
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,
– ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne: praca indywidualna i zespołowa.
Czas:
4 godziny
Środki dydaktyczne:
– foliogramy lub prezentacje multimedialne,
– rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny,
– poradnik dla ucznia,
– podręcznik do rysunku technicznego,
– przygotowane przez nauczyciela materiały,
– przybory kreślarskie,
– PN i inna dokumentacja techniczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Przebieg zajęć:
Część zajęć
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Środki
dydaktyczne
Część
organizacyjna
– wykonuje czynności
organizacyjne,
– przygotowuje się
do zajęć.
Część wstępna
– podaje temat, cele zajęć,
– wyjaśnia organizację
lekcji,
– wprowadza do tematu,
– zapisuje temat
w zeszycie
przedmiotowym,
– foliogram
z celami zajęć,
– rzutnik pisma
lub rzutnik
multimedialny
z osprzętem.
Część główna
1. Praca nad
materiałem
nauczania
– poleca zapoznanie się
z treścią materiału
nauczania
i sporządzenie pisemnej
odpowiedzi w zeszytach
na pytania sprawdzające
znajdujące się
w poradniku dla ucznia,
– nadzoruje pracę,
wyjaśnia wątpliwości,
– sprawdza efekty
i podsumowuje pracę
uczniów,
– słucha poleceń,
– pyta w razie
wątpliwości,
– indywidualnie
realizuje
zadanie,
– wypowiada się
na temat efektów
swojej pracy,
– poradnik dla
ucznia,
– zeszyt
przedmiotowy.
2. Praca nad
ćwiczeniem 1
– poleca wykonanie
ćwiczenia 1 z poradnika
dla ucznia,
– rozdaje materiały,
dokumentację, PN,
– wyjaśnia wątpliwości,
nadzoruje pracę,
– sprawdza wyniki,
i podsumowuje pracę
uczniów,
– przygotowuje się
do realizacji
ćwiczenia,
– realizuje
zadanie,
– prezentuje
wyniki,
– poradnik dla
ucznia,
– podręcznik do
rysunku
technicznego,
– przygotowane
materiały,
– PN i inna
dokumentacja
techniczna.
Część
podsumowująca
– poleca wykonanie
sprawdzianu postępów,
– podsumowuje zajęcia,
– podaje zadanie
domowe: dokonanie
odczytów z rysunku,
– podaje temat oraz zakres
zajęć następnych.
– realizuje
sprawdzian
postępów,
– odnosi się do
efektów pracy na
zajęciach,
– zadaje pytania
odnośnie zadania
domowego,
– zapisuje temat
zajęć
następnych,
– poradnik dla
ucznia,
– zeszyt
przedmiotowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje zegarów, mechanizmów zegarowych - ich budowa,
konserwacja i magazynowanie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Znajdź w podręczniku wyjaśnienie nieznanych Ci określeń i nazw, jakie napotkasz
w artykule o zegarach po tytułem Tourbillon [1] autorstwa pana Mirosława Zięby zawarty
w Młodym Techniku z czerwca 1999. Ponadto opisz funkcję wymienionego w artykule
mechanizmu w pracy zegara. Wyjaśnij, dlaczego minimalne niewyważenie balansu
powodowało znaczne odchyłki chodu? Określ współczesne znaczenie tourbillonu. Jak dziś
technika zegarmistrzowska radzi sobie z problemem odchyłek chodu?
Tourbillon
Jak wiadomo wysiłki zegarmistrzów zawsze koncentrowały się na zwiększaniu
dokładności czasomierzy. Z praktycznego punktu widzenia zagadnienie to jest szczególnie
ważne dla nawigacji morskiej, gdzie precyzyjny pomiar czasu decyduje o dokładności
ustalenia długości geograficznej. Oczywiste więc, że to zegarmistrze będącej potęgą morską
Anglii osiągnęli na tym polu największe sukcesy. Już konstruowane w XVII wieku przez
Johna Harrisona chronometry okrętowe były w stanie zapewnić dokładności porównywalne
z dzisiejszymi prostymi zegarkami kwarcowymi. Rozwiązań konstrukcyjnych dużych,
przechowywanych pieczołowicie w jednej pozycji chronometrów okrętowych nie można
było jednak w prosty sposób przenieść do coraz powszechniejszych zegarków noszonych.
W zegarku kieszonkowym minimalne niewyważenie balansu powodowało znaczne
odchyłki chodu. Trudności z regulacją w pozycjach (...) były tak wielkie, że w XIX wieku
pojawiły się obiegowe urządzenia wychwytu "tourbillon" - dowcipna próba obejścia tego
kłopotu. Założenie było proste: skoro chód zegarka zależy od pozycji (a ta nie może być
stała, jak w przypadku chronometru okrętowego), byłoby najlepiej gdyby ta pozycja
samoczynnie zmieniała się! Nie ma jednak potrzeby, żeby cały zegarek ciągle zmieniał
położenie, wystarczy że tylko zespół balansowy będzie obracał się względem reszty
mechanizmu - na taki pomysł wpadł 200 lat temu Breguet, który zasłynął z wielu innych
(bardziej jednak pożytecznych) wynalazków. Najważniejszy dla chodu zespół zegarka -
balans z wychwytem - umieścił on w lekkim koszu, który zabierając poprzez skomplikowaną
przekładnię nieco napędu wykonywał pełen obrót w ciągu minuty. Dla każdego obdarzonego
intuicją inżyniera pozorność tego rozwiązania jest oczywista, lecz tourbillon był stosowany w
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
niektórych najdroższych zegarkach kieszonkowych - przyznajmy że raczej jako dowód
kunsztu firmy, niż dla praktycznego efektu.
Jakiekolwiek uzasadnienie dla stosowania tego kosztownego rozwiązania zanikło
z wprowadzeniem na początku XX wieku balansów jednometalowych współpracujących
z koncentrycznie rozwijającym się włosem bregetowskim (tak jest, to też wynalazek
wspomnianego wyżej szwajcarskiego zegarmistrza). W tak zbudowanym, starannie
wyregulowanym balansie położenie środka ciężkości zawsze znajdowało się na osi.
Wynalezienie w 1931 roku elektronicznej sprawdzarki tzw. chronokomparatora oraz dalsze
postępy inżynierii materiałowej umożliwiły uzyskiwanie dobrych wyników regulacji
pozycyjnej nawet w przypadku zastosowania zwykłego włosa płaskiego. Lecz oto wraz
z powracającą ostatnio modą na skomplikowane zegarki mechaniczne w ofertach najlepszych
marek szwajcarskich od kilku lat znowu występują w coraz większej liczbie kosztowne
modele wyposażone w fascynujący swą złożoną kinematyką tourbillon. Doszło do tego, że
produkująca dla innych wytwórców same mechanizmy Lemania (m.in. dla Bregueta
i Vacherona) oferuje szablonowy, charakteryzujący się bardzo wysoką jakością kaliber 387
wyposażony w to urządzenie.
Jednak najbardziej cenione przez koneserów tourbillony powstają w całości
w manufakturze Girard-Perregaux. Szczycąca się ponad 200-letnią historią marka zawsze
należała do ścisłej czołówki - na przełomie XIX i XX wieku zdobyła wiele nagród na
różnych wystawach i konkursach precyzji. W 1966 roku jako pierwsza rozpoczęła produkcję
zegarków o częstotliwości balansu 10 Hz, czyli dwukrotnie podwyższonej w stosunku do
zwykłych modeli. Pokonanie trudności technicznych związanych ze smarowaniem,
bezwładnością elementów wychwytu i większym zapotrzebowaniem energetycznym
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
"szybkiego" balansu zaowocowało oczekiwaną poprawą dokładności. Był to jednak kres
możliwości zegarka tradycyjnego. 3 lata później firma zaprezentowała pierwszy mechanizm
kwarcowy o częstotliwości 32.768 Hz, zaakceptowanej następnie jako standard przez
wszystkich innych wytwórców.
W latach 80-tych G-P ustąpił jednak pola pod naporem japońskiej elektroniki
i skoncentrował się na luksusowych zegarkach mechanicznych, których w zeszłym roku
wyprodukował zaledwie 16.000 egzemplarzy. W ostatnim czasie wytwórnia zasłynęła bardzo
klasycznymi chronografami ze znakiem skaczącego konia, który trafił na tarcze tych
prestiżowych czasomierzy za zgodą "Ferrari". Bez wątpienia obie marki są godne siebie
i zajmują równie wysokie pozycje w swoich dziedzinach. Warto to podkreślić, gdyż inne
czasomierze opatrywane nazwami znanych samochodów, kosmetyków a nawet butów są
gadżetami dla pozbawionych smaku snobów.
Mimo, że G-P w niektórych modelach umieszcza własnej produkcji skomplikowany
mechanizm kwarcowy, to dla koneserów najbardziej wartościowe i najpiękniejsze są
oczywiście egzemplarze mechaniczne, szczególnie zaprezentowany w 1991 roku "Three
Bridges". Jego unikalną konstrukcję wzorowano na zdobywających przed wiekiem laury za
urodę
i
precyzję
mechanizmach
kieszonkowych.
Między
trzema
symetrycznie
rozmieszczonymi, wyraźnie wyodrębnionymi mostkami umieszczono osobno obiegowy
zespół balansu i wychwytu, przekładnię, bęben sprężyny.
Tak tourbillon jak i "Three Bridges" przeniesione zostały po stu latach, aby cieszyć oko
znawców, z muzealnych zegarków kieszonkowych do współczesnych, najdroższych okazów
naręcznych. Oczywiście, że poza względami estetycznymi taka konstrukcja nie ma żadnego
technicznego uzasadnienia. Lecz jeśli ktoś jeszcze wątpi, czy mechanizm może być dziełem
sztuki, to ma szansę zweryfikować swoje poglądy patrząc poprzez przezroczysty dekiel do
czystego w formie wnętrza Girard-Perregaux.
Mirosław Zięba
Wskazówki do realizacji
Celem ćwiczenia jest wzbudzenie zainteresowania zawodem, zwłaszcza, że jednostka
modułowa 731[05].O1.02 Posługiwanie się dokumentacją techniczną jest jedną z pierwszych
w pierwszym module programu. Artykuł prasowy ma także zwrócić uwagę uczniów na
konieczność studiowania literatury fachowej i pozwolić doskonalić umiejętność czytania ze
zrozumieniem. Ponadto ćwiczenie to ma umożliwić samodzielne studiowanie terminologii
fachowej, do czego służyć ma także inna literatura, jak PN, branżowy poradnik lub leksykon
techniczny.
Ćwiczenie może być realizowane indywidualnie lub w grupach. W przypadku wariantu
pracy grupowej produktem powinien być plakat. Pomimo to odpowiednie notatki powinny
być w zeszycie przedmiotowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) znaleźć w poradniku i podręczniku wyjaśnienie nieznanych mu określeń i nazw, jakie
napotka w artykule o zegarach po tytułem Tourbillon [1] autorstwa pana Mirosława
Zięby zawarty w Młodym Techniku z czerwca 1999 i zanotować w zeszycie
przedmiotowym,
2) opisać w zeszycie przedmiotowym funkcję wymienionego w artykule mechanizmu
w pracy zegara,
3) wyjaśnić, dlaczego minimalne niewyważenie balansu powodowało znaczne odchyłki
chodu i zapisać to w zeszycie,
4) określić współczesne znaczenie tourbillonu,
5) odpowiedzieć pisemnie w zeszycie na pytanie: jak dziś technika zegarmistrzowska radzi
sobie z problemem odchyłek chodu?
6) zaprezentować i ocenić wyniki swojej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
samokształcenie z wykorzystaniem literatury zawodowej, podręczników, norm,
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji
Środki dydaktyczne:
–
podręcznik napraw zegarów,
–
poradnik techniczny lub leksykon techniczny,
–
zeszyt,
–
długopis,
–
arkusze papieru A0,
–
flamastry.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2. Podstawy rysunku technicznego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij ołówkiem rysunki techniczne elementów mechanizmów zegarowych
przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku technicznego.
Wskazówki do realizacji
Zadaniem nauczyciela jest przygotowanie rysunków części lub mechanizmów
z wyraźnymi brakami (w rysunku). Braki te uczeń powinien uzupełnić. Rysunki nie powinny
być skomplikowane, ale zróżnicowane pod względem elementów rysunku, zwłaszcza do
uzupełnienia. Z rysunku powinno wynikać, jakich uzupełnień należy dokonać. Jeśli
uzupełnienia nie byłyby jednoznaczne, należy rysunek wyposażyć w polecenia informujące,
jakich uzupełnień wymaga.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uzupełnić ołówkiem rysunki techniczne elementów mechanizmów zegarowych
przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku
technicznego,
2) zaprezentować i ocenić efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
–
przybory kreślarskie,
–
znormalizowane arkusze A4 z przygotowanymi rysunkami do uzupełnienia,
–
podręcznik do rysunku technicznego,
–
PN dotyczące rysunku technicznego.
Ćwiczenie 2
Wykonaj ołówkiem rysunki techniczne elementów mechanizmu zegarowego
przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku technicznego.
Poproś o ocenę nauczyciela. Znajdź i popraw błędy.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel przygotowuje modele brył, modele lub same części mechanizmu zegarowego
lub zegara. Uczeń kolejno będzie odwzorowywał te modele i części. Należy zaczynać od
łatwych, wówczas najlepiej sprawdzą się modele brył geometrycznych. Dopiero później
można dać do odwzorowania rzeczywiste lub modele części mechanizmu zegarowego lub
zegara. Liczbę rysunków należy dostosować do czasu i celów zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać ołówkiem rysunki techniczne elementów mechanizmu zegarowego
przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku
technicznego,
2) poprosić o ocenę nauczyciela po zakończeniu pracy,
3) znaleźć i poprawić błędy i ocenić swoją poprawioną pracę w konsultacji z nauczycielem.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
–
przybory kreślarskie,
–
znormalizowane arkusze A4,
–
podręcznik do rysunku technicznego,
–
modele brył geometrycznych,
–
modele części mechanizmu zegarowego,
–
rzeczywiste części mechanizmu zegarowego,
–
PN dotyczące rysunku technicznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Tolerancje i pasowania, chropowatość powierzchni i ich
oznaczanie w dokumentacji
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Odczytaj z rysunków technicznych następujące parametry wykonania części:
–
tolerancje wymiarów,
–
tolerancje kształtu,
–
rodzaj pasowania,
–
falistość i chropowatość.
Wypisz w zeszycie oznaczenia i ich interpretację wykorzystując odpowiednie PN i (lub)
podręcznik do rysunku technicznego. Zwróć uwagę, że na rysunku mogą nie wystąpić niektóre
oznaczenia. Następnie uzupełnij ołówkiem oznaczenia tolerancji, pasowania, falistości,
chropowatości powierzchni w rysunkach technicznych elementów mechanizmów zegarowych
przygotowanych przez nauczyciela stosownie do jego zaleceń z zastosowaniem reguł i wymagań
rysunku technicznego.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie to wymaga przygotowania uczniom rysunków, z których odczytywać będą
odpowiednie parametry wykonania. Nie każdy rysunek musi zawierać wszystkie parametry. Warto
zwrócić uwagę uczniom na rodzaj wykorzystywanej dokumentacji technicznej. Zadaniem nauczyciela
jest także przygotowanie rysunków części z wyraźnymi brakami (w rysunku) dotyczącymi tolerancji,
pasowania, falistości, chropowatości powierzchni. Braki te uczeń powinien uzupełnić. Rysunki nie
powinny być skomplikowane, ale zróżnicowane pod względem oznaczeń na rysunku do uzupełnienia.
Należy rysunki wyposażyć w polecenia informujące, jakie mają być parametry wykonania części.
Należy zatem przygotować rysunki zarówno do interpretacji, jak i do uzupełnienia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odczytać z rysunków technicznych następujące parametry wykonania części:
– tolerancje wymiarów,
– tolerancje kształtu,
– rodzaj pasowania,
– falistość i chropowatość,
2) wypisać w zeszycie oznaczenia i ich interpretację wykorzystując odpowiednie PN i (lub)
podręcznik do rysunku technicznego.
3) uzupełnić ołówkiem oznaczenia tolerancji, pasowania, falistości, chropowatości
powierzchni w rysunkach technicznych elementów mechanizmów zegarowych
przygotowanych przez nauczyciela stosownie do jego zaleceń z zastosowaniem reguł
i wymagań rysunku technicznego.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
–
zeszyt,
–
długopis,
–
przygotowane przez nauczyciela rysunki,
–
literatura dotycząca rysunku technicznego i właściwe PN.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4.
Zasady
wykonywania
dokumentacji
technicznej
z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zapoznaj się z programem kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji
technicznej dostępnym w pracowni. Zrealizuj kolejno wszystkie ćwiczenia, jakie program
obejmuje. Korzystaj z rad i doświadczenia nauczyciela. Zabiegaj, by na stanowisku
komputerowym pracowała tylko jedna osoba. Gdy to jest niemożliwe ustal z kolegą
(koleżanką) częstotliwość i sposób zamieniania się przy pracy. Jeśli takie ustalenia
nastręczają trudności, poproś o pomoc nauczyciela.
Wskazówki do realizacji:
Ze względu na to, że placówki kształcenia zawodowego mogą mieć różne programy, nie
narzucono w poradniku, który program powinien być wykorzystany. Wymaga to zatem
zrealizowania programu kursu w tym zakresie odpowiedniego do zainstalowanego programu.
Celem tego ćwiczenia jest przejście takiego kursu wraz z wykonaniem ćwiczeń w jego
ramach zaprojektowanych. Program powinien umożliwiać wykonywanie prostych obliczeń
konstrukcyjnych i kinematycznych (na przykład wytrzymałościowych, przekroju czy
przełożenia). Jest to miejsce do wprowadzenia tej części programu jednostki modułowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z programem kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji
technicznej dostępnym w pracowni,
2) zrealizować kolejno wszystkie ćwiczenia, jakie program obejmuje z wykorzystaniem rad
i doświadczenia nauczyciela.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
–
zeszyt,
–
długopis,
–
program kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji technicznej wraz
z zadaniami,
–
stanowisko komputerowe z zainstalowanym odpowiednim programem do sporządzania
dokumentacji technicznej z możliwością drukowania efektów zadań,
–
literatura i właściwe PN.
Ćwiczenie 2.
Dla zadanych części i wymagań technologicznych sporządź dokumentację
wykorzystując program komputerowy. Przykłady części oraz opisy wymagań przygotuje dla
Ciebie nauczyciel. Po sporządzeniu rysunku w komputerze wydrukuj go, przestaw
nauczycielowi i oceń. Błędy, które popełnisz popraw.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Wskazówki do realizacji:
Zadaniem nauczyciela jest przygotowanie części i opisów wymagań technologicznych
stawianych danym częściom. Na tej podstawie uczeń ma wykonać odpowiedni rodzaj
dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu komputerowego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać prosty rysunek techniczny zadanej części zegara wykorzystując program
i stanowisko komputerowe,
2) wydrukować swój rysunek,
3) przedstawić rysunek nauczycielowi i ocenić,
4) wziąć pod uwagę sugestie nauczyciela i poprawić ewentualne błędy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
–
przygotowane przez nauczyciela części i opisy wymagań technologicznych ich
wykonania,
–
zeszyt,
–
środki pomiarowe,
–
stanowisko komputerowe z zainstalowanym odpowiednim programem do sporządzania
dokumentacji technicznej z możliwością drukowania efektów zadań,
–
literatura, inne źródła informacji i właściwe PN.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
TEST 1
Test Do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją techniczną”
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
15 zadań jest z poziomu podstawowego,
–
7 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Proponuje się następujące normy wymagań:
–
dopuszczający - za uzyskanie 10÷12 punktów,
–
dostateczny
- za uzyskanie 13÷15 punktów,
–
dobry
- za uzyskanie 16÷18 punktów,
–
bardzo dobry
- za uzyskanie 19÷22 punktów.
Plan testu z kluczem odpowiedzi
Nr
zadania
Osiągnięcia ucznia
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wymienić kompletną dokumentację
znajdującą
się
w
warsztacie
zegarmistrzowskim.
A
P
a)
2.
Rozpoznać rodzaj zegara.
A
P
c)
3.
Wymienić
wszystkie
segmenty
budowy zegara.
B
P
a)
4.
Wymienić zabiegi
konserwacyjne,
jakich potrzebuje zegar.
B
P
d)
5.
Wymienić zasady przechowywania
zegarów.
B
PP
a)
6.
Rozróżnić rodzaje rysunków.
B
P
a)
7.
Uzasadnić,
dlaczego
rysunki
wykonywane są w skali (podziałce).
C
PP
b)
8.
Rozpoznać
prawidłowe
zasady
rzutowania prostokątnego.
B
PP
a)
9.
Odróżnić przekrój od widoku.
C
PP
b)
10.
Rozpoznać
prawidłowe
zasady
wymiarowania.
B
P
a)
11.
Wyjaśnić konieczność tolerowania.
B
P
b)
12.
Odróżnić wymiary: nominalny, górny
graniczny i dolny graniczny.
A
P
d)
13.
Odróżnić odchyłki górną i dolną.
c)
14.
Wyrazić tolerancję wzorem.
B
P
a)
15.
Wyrazić odchyłkę górną wzorem.
B
P
c)
16.
Wyrazić odchyłkę dolną wzorem.
B
P
b)
17.
Odróżnić pasowanie luźne.
C
P
d)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
18.
Odróżnić pasowanie ciasne.
C
P
c)
19.
Odróżnić pasowanie mieszane.
B
PP
b)
20.
Znać układy pasowań.
C
PP
a)
21.
Wskazać parametry określające
dokładność wykonania powierzchni.
C
PP
c)
22.
Określić znaczenie warunków zakupu
oprogramowania.
C
P
a)
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1) Proszę ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co
najmniej jednotygodniowym.
2) Proszę przygotować odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi.
3) Należy zapewnić uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4) Przed rozpoczęciem testu proszę przeczytać grupie Instrukcję dla uczniów.
5) Proszę zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości należy
wyjaśnić.
6) Ocenianie oprócz podania wyniku testu powinno zawierać informację o tym, jakie
umiejętności ma uczeń opanowane, a z jakich tematów powinien powtórzyć materiał
i ćwiczenia. Należy wyjaśnić uczniowi, co umie, a co powinien uzupełnić i jak.
7) Nie należy przekraczać czasu przeznaczonego na test.
Instrukcja dla ucznia
1) Przeczytaj uważnie instrukcję.
2) Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3) Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4) Test zawiera 22 zadania. Do każdego z nich z nich podane są 4 możliwe odpowiedzi.
Tylko jedna jest poprawna.
5) Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej KARCIE ODPOWIEDZI, stawiając
w odpowiedniej rubryce znak „X”. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź.
6) Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mieć pewność, ze sprawdziłeś(aś) swoją
wiedzę.
7) Nie musisz zachowywać kolejności rozwiązywania zadań.
8) Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. W warsztacie zegarmistrzowskim powinny się znajdować:
a) dokumentacja techniczna i instrukcja obsługi większości popularnych zegarów, oferty
firm zaopatrujące zarówno w zegary, jak i części czy narzędzia zegarmistrzowskie,
fachowe czasopisma i artykuły, dokumentacja techniczna narzędzi i urządzeń
stosowanych w zegarmistrzostwie, branżowe zestawy Polskich Norm,
b) oferty firm zaopatrujące w zegary, fachowe czasopisma i artykuły, branżowe zestawy
Polskich Norm,
c) dokumentacja techniczna, instrukcja obsługi większości popularnych zegarów,
dokumentacja techniczna narzędzi i urządzeń stosowanych w zegarmistrzostwie,
branżowe zestawy Polskich Norm,
d) instrukcja obsługi większości popularnych zegarów.
2. Zegar ciekłokrystaliczny to zegar, który posiada:
a) ciekłokrystaliczny napęd,
b) tarczę i wskazówki,
c) ciekłokrystaliczny wyświetlacz,
d) mały projektor, który wyświetla czas na ścianie lub suficie.
3. Segmenty budowy zegara to:
a) źródło napędu, licznik cykli, wskaźniki i sygnalizatory,
b) źródło napędu, regulator chodu, licznik cykli,
c) źródło napędu, regulator chodu,
d) regulator chodu, licznik cykli.
4. Konserwacja zegara polega na:
a) wymianie całego zestawu oliw i smarów,
b) usuwaniu zanieczyszczeń,
c) pozostawieniu zanieczyszczeń oraz wymianie całego zestawu oliw i smarów,
d) usuwaniu zanieczyszczeń oraz wymianie całego zestawu oliw i smarów.
5. Zegary należy przechowywać:
a) w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w pomieszczeniach pozbawionych drgań,
o właściwej wilgotności powietrza, z wyłączonym mechanizmem zegarowym,
b) w pomieszczeniach o właściwej wilgotności powietrza, z włączonym mechanizmem
zegarowym,
c) w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w pomieszczeniach pozbawionych drgań,
o właściwej wilgotności powietrza, z włączonym mechanizmem zegarowym.
d) w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w pomieszczeniach pozbawionych drgań,
o właściwej wilgotności powietrza.
6. Rysunek przedstawiający część może być:
a) rysunkiem wykonawczym,
b) rysunkiem montażowym,
c) wykresem,
d) rysunkiem złożeniowym.
7. Rysunki wykonywane są w skali, ponieważ:
a) nie wolno wykonywać rysunku przedmiotu w jego rzeczywistym wymiarze,
b) nie zawsze można wykonać rysunek przedmiotu w jego rzeczywistym wymiarze,
c) trzeba wykonywać rysunki pomniejszone,
d) trzeba wykonywać rysunki powiększone.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8. Wśród zasad prawidłowego wykonywania rzutowania prostokątnego jest zasada, że:
a) liczba rzutów powinna być minimalna, ale niezbędna do jednoznacznego
przedstawienia przedmiotu i jego zwymiarowania,
b) liczba rzutów jest nieistotna,
c) liczba rzutów powinna być minimalna,
d) liczba rzutów powinna być maksymalna.
9. Rysunki przedstawiają przekrój i widok. Który rysunek przedstawia widok, a który
przekrój?
Rys. 1
[1].
do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Rys. 2
[1].
do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną
a) rysunek nr 1 przedstawia widok, a rysunek nr 2 przestawia przekrój,
b) rysunek nr 1 przedstawia przekrój, a rysunek nr 2 przestawia widok,
c) rysunek nr 1 przedstawia widok i rysunek nr 2 przestawia widok,
d) rysunek nr 1 przedstawia przekrój i rysunek nr 2 przestawia przekrój.
10. Wśród zasad prawidłowego wymiarowania jest zasada, że:
a) nie należy powtarzać tych samych wymiarów na różnych rzutach przedmiotu,
b) należy powtarzać te same wymiary na różnych rzutach przedmiotu,
c) nie nanosi się wymiarów na rysunkach,
d) wymiaruje się dowolnie.
11. Tolerowanie występuje ponieważ:
a) każdy proces technologiczny „wykona” część czy element urządzenia bezbłędnie,
b) każda maszyna, każdy proces technologiczny „wykona” część czy element urządzenia
z pewnym błędem,
c) błędy maszyn są nieistotne,
d) tylko ludzie są omylni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
12. Oznaczone na rysunku nr 3. wymiary to:
Rys. 3[1]. do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną
a) N – wymiar nominalny, A –, B – dolny wymiar graniczny,
b) N – górny wymiar graniczny, A – wymiar nominalny, B – dolny wymiar graniczny,
c) N – dolny wymiar graniczny, A – górny wymiar graniczny, B – wymiar nominalny,
d) N – wymiar nominalny, A – dolny wymiar graniczny, B – górny wymiar graniczny.
13. Oznaczone na rysunku nr 3. wymiary to:
a) ES, es – odchyłki dolne, EI, ei – odchyłki dolne,
b) ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki górne,
c) ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki dolne,
d) ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki dolne.
14. Tolerancję przedstawia się wzorem:
a) T=A-B, gdzie T – tolerancja, A – dolny wymiar graniczny, a B – górny wymiar
graniczny,
b) T=B-A, gdzie T – tolerancja, A – dolny wymiar graniczny, a B – górny wymiar
graniczny,
c) T=A-B, gdzie T – górny wymiar graniczny, A – tolerancja, a B – dolny wymiar
graniczny,
d) T=A-B, gdzie T – dolny wymiar graniczny, A – tolerancja, a B – górny wymiar
graniczny.
15. Odchyłkę górną przedstawia wzór:
a) ES = B-N, gdzie B- dolny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny
b) ES = A-N, gdzie A- dolny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny
c) ES = B-N, gdzie B – górny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny
d) ES = B-A, gdzie B – górny wymiar graniczny, a A – wymiar nominalny
16. Odchyłkę dolna przedstawia wzór:
a) EI=A-N, gdzie A – górny wymiar graniczny, N – górny wymiar graniczny,
b) EI=A-N, gdzie A – dolny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny
c) EI=A-N, gdzie A – dolny wymiar graniczny, a N – górny wymiar graniczny,
d) EI=B-N, gdzie B– górny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny,
17. Pasowanie luźne występuje, gdy:
a) występuje wcisk i luz,
b) występuje wcisk,
c) występuje luz albo wcisk,
d) zawsze zapewniony jest luz.
18. Pasowanie ciasne występuje, gdy
a) zawsze zapewniony jest luz,
b) występuje luz albo wcisk,
c) zawsze zapewniony jest wcisk,
d) występuje wcisk i luz.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
19. Pasowanie mieszane występuje, gdy
a) zawsze zapewniony jest wcisk,
b) może być luz, albo wcisk,
c) zawsze zapewniony jest luz,
d) występuje wcisk i luz.
20. Najbardziej istotnymi układami pasowań są:
a) pasowanie według stałego wałka i stałego otworu,
b) pasowanie według stałego wałka,
c) pasowanie według stałego otworu,
d) pasowanie według wałka.
21. Jakość powierzchni określa:
a) falistość,
b) nierówność,
c) falistość i chropowatość powierzchni,
d) tylko chropowatość powierzchni.
22. Najbardziej istotnymi warunkami przy zakupie oprogramowania do wspomagania
projektowania dokumentacji technicznej są:
a) zastosowanie i aktualność,
b) cena i atrakcyjność,
c) zastosowanie w pracowni szkolnej,
d) upodobania użytkownika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...........................................................................................................................
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Projekt dokumentacji technicznej zegarmistrza
Przebieg realizacji projektu
Instrukcja dla nauczyciela
1. Podstawą zaliczenia jednostki modułowej jest wykonany przez ucznia projekt
dokumentacji technicznej – Dokumentacja techniczna zegarmistrza, co stanowi rodzaj
próby pracy.
2. Nauczyciel oceni go i przedstawi uczniowi wyniki wraz z wyjaśnieniem, jakich
umiejętności nie opanował należycie, a które są przez niego opanowane i w jakim
stopniu. Ocenę pozytywną otrzyma, jeżeli projekt spełni podane wcześniej uczniowi
kryteria. Kryteria te zawarte są w Karcie projektu. Jeżeli projekt zostanie odrzucony,
uczeń powinien powtórzyć materiał i ćwiczenia z tych części jednostki modułowej, z
których ma wiedzę nie opanowaną i ponownie przystąpić do realizacji projektu.
3. Podstawą projektu jest karta projektu. Kartę projektu sporządza nauczyciel. Możliwe jest
jednak, by w części tematu uczeń proponował modyfikacje. Należy przy tym pamiętać,
by modyfikacje te nie uniemożliwiały sprawdzenie umiejętności zawartych w karcie.
4. Wymagania podstawowe i samodzielna praca kwalifikuje się do wystawienia oceny
dostatecznej. Spełnienie wymagań ponadpodstawowych umożliwi wystawienie oceny
dobrej
i bardzo
dobrej.
Jeśli
uczeń
sporządził
dokumentację
świadczącą
o umiejętnościach wykraczających poza program i jest ona sporządzona poprawnie,
można uczniowi postawić ocenę celującą.
5. Projekt mogą wykonywać uczniowie zarówno indywidualnie, jak i w parach. Każda para
powinna mieć inny temat. Parom projektowym należy zaproponować mechanizm
bardziej złożony, ale nie trudniejszy.
6.
Przygotowanie uczniów do wykonania projekt
u
– ustalenie terminu wykonania projektu – projekt można wykonać w czasie jednej
jednostki metodycznej od 4 ÷ 6 godzin,
– określenie celów wykonania projektu,
– wyjaśnienie uczniom specyfiki projektu jako sprawdzianu wiadomości i umiejętności.
7. Przygotowanie
stanowisk
dydaktycznych:
sprawdzenie
poprawności
działania
oprogramowania i sprzętu komputerowego
8. Przygotowanie materiałów:
– przygotowanie Karty projektu,
– przygotowanie Karty oceny.
9. Realizacja projektu
– obserwacja uczniów w trakcie pracy,
– prezentacja projektów,
–
ocena projektów i sprawozdania i prezentacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie kartę projektu i wykonaj wszystkie polecenia.
2. Elementy niezrozumiałe wyjaśnij z nauczycielem
KARTA PROJEKTU
1. Temat:
Dokumentacja techniczna zegarmistrza
2. Data rozpoczęcia projektu:
.........................................................
3. Data zakończenia projektu i prezentacji: .............................................
4. Badane umiejętności:
–
planować pracę,
–
organizować stanowisko pracy,
–
czytać dokumentację techniczną,
–
rozróżniać rodzaje dokumentacji technicznej,
–
sporządzać dokumentację techniczną w oparciu o program komputerowy.
5. Zakres projektu – w ramach projektu należy:
–
wybrać z przedstawionych propozycji te rodzaje mechanizmów, do których
sporządzona będzie dokumentacja techniczna,
–
opracować plan i harmonogram pracy nad projektem,
–
wykonać specyfikację zawartości dokumentacji,
–
sporządzić rysunki z wykorzystaniem programu komputerowego,
–
opracować krótkie sprawozdanie,
–
przygotować i przeprowadzić prezentację.
6. Typ projektu - indywidualny lub w dwuosobowych zespołach.
7. Wskazówki pomocne uczniom (materiały dla ucznia).
Do wykonania tego ćwiczenia będziesz potrzebować:
–
wybrane części i mechanizmy razem z opisem wymogów technologicznych,
–
stanowisko komputerowe z drukarką, z zainstalowanym programem do sporządzania
dokumentacji technicznej,
–
zeszyt z opisem metody projektów,
–
zeszyt przedmiotowy,
–
przybory kreślarskie,
–
odpowiednie PN.
8. Kryteria i sposób oceny projektu.
Kompletność projektu, czyli:
–
dokumentacja techniczna,
–
plan i harmonogram pracy nad projektem,
–
specyfikacja zawartości dokumentacji,
–
rysunki sporządzone z wykorzystaniem programu komputerowego,
–
krótkie sprawozdanie,
–
prezentacja.
9. Wymagania:
–
wymagania podstawowe – kompletny projekt i wykonanie poprawnie dokumentacji
jednego mechanizmu, poprawna prezentacja ( zrozumiała dla słuchaczy, na temat),
praca samodzielna,
–
wymagania ponadpodstawowe - kompletny projekt i wykonanie poprawnie
dokumentacji co najmniej dwóch mechanizmów, interesująca prezentacja (
zrozumiała dla słuchaczy, na temat, właściwe środki audiowizualne), praca
samodzielna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
10. Normy wymagań na oceny:
ocena
liczba punktów
Bardzo dobry
- 21 ÷ 24 punktów
Dobry
- 17 ÷ 20 punktów
Dostateczny
- 14 ÷ 16 punktów
Dopuszczający
- 11 ÷13 punktów
Karta oceny
LP
Umiejętność
podlegająca
sprawdzaniu
Kryteria
Punkty
1.
Rozróżnianie rodzajów
dokumentacji
technicznej,
– Poprawny tytuł dokumentacji
0÷1
2.
Planowanie czynności
– sporządzenie planu działania,
– wykaz niezbędnych środków do wykonania
dokumentacji,
0 ÷4
3.
Organizowanie
stanowiska pracy:
– zgromadzenie i rozmieszczenie na
stanowisku pracy materiałów zgodnie z
zasadami ergonomii,
– sprawdzenie stanu technicznego sprzętu,
0 ÷2
4.
Sporządzenie
dokumentacji
technicznej w oparciu
o program komputerowy
– specyfikacja zawartości dokumentacji,
– poprawne merytorycznie rysunki
sporządzone z wykorzystaniem programu
komputerowego,
0 ÷8
5)
Krótkie sprawozdanie,
– Kompletność,
– trafność wniosków,
0÷1
6)
Prezentacja
– zrozumiała dla słuchaczy,
– na temat,
0÷4
7)
Samodzielność
– pomoc nauczyciela,
– udział pracy samodzielnej w projekcie.
0÷4
Razem
24
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. LITERATURA
1. Burcan J. Podstawy rysunku technicznego. WNT, Warszawa 2006
2. Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989
3. Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000
4. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
5. Jakubiec W., Malinowski J.: Metrologia wielkości geometrycznych. ISBN, Warszawa
1999
6. Kowalewski S., Dąbrowski A., Dąbrowski M.: Zagrożenia mechaniczne. Centralny
Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997
7. Kurdziel R.: Podstawy elektrotechniki dla szkoły zasadniczej. WSiP, Warszawa 1997
8. Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, 1995
9. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych.
WSiP, Warszawa 1999
10. Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999
11. Malinowski J.: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1991
12. Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej, WNT, Warszawa 1983
13. Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995
14. Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996
15. Młody Technik, czerwiec 1999, miesięcznik
16. Młody Technik, sierpień 2002, miesięcznik
17. http://pl.wikipedia.org