„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Bożena Stępień
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie
321[04].Z5.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji
–
Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Elżbieta Worobik
mgr inż. Jarosław Stępień
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 321[04].Z5.03,
„Prowadzenie marketingu w agrobiznesie”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Decyzje i systemy marketingowe w agrobiznesie
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Decyzje marketingowe w przedsiębiorstwie
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Zarządzanie marketingowe
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Rynki hurtowe i marketing międzynarodowy
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
ć
wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluacja osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania, np. tekstu przewodniego,
ć
wiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
321[04].Z5.02
Zarządzanie
jednostką
gospodarczą
321[04].Z5
Ekonomika
i zarządzanie
w agrobiznesie
321[04].Z5.03
Prowadzenie
marketingu
w agrobiznesie
321[04].Z5.01
Funkcjonowanie
rolnictwa
w systemie
agrobiznesu
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
analizować informacje zawarte różnych źródłach informacji,
−
określić miejsce rolnictwa i pszczelarstwa w agrobiznesie,
−
określić zasady zarządzania gospodarstwem rolniczym w tym pasiecznym,
−
obliczyć koszty i dochody produkcji rolniczej w tym pasiecznej,
−
sporządzić kalkulację opłacalności produkcji wybranego produktu,
−
ocenić kondycję ekonomiczną gospodarstwa rolnego i pasiecznego,
−
użytkować komputer,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować działalność marketingową,
−
określić podstawowe funkcje marketingu,
−
scharakteryzować kategorie ekonomiczne związane z marketingiem,
−
określić cechy informacji i badań marketingowych,
−
zastosować instrumenty strategii marketingowej,
−
posłużyć się pojęciami z zakresu logistyki,
−
rozróżnić elementy tworzące otoczenie przedsiębiorstwa oraz określić zależność między
nimi,
−
określić pojęcie i znaczenie segmentacji na rynku,
−
rozróżnić dostawców środków produkcji w agrobiznesie,
−
wyjaśnić mechanizm kształtowania się cen produktów rolniczych i żywnościowych,
−
scharakteryzować kanały dystrybucji produktów rolniczych i pasiecznych,
−
określić rolę oraz miejsce hurtu i detalu w różnych sektorach agrobiznesu,
−
określić możliwości posługiwania się reklamą, promocją sprzedaży oraz sprzedażą
osobistą,
−
scharakteryzować zarządzanie marketingowe i jego znaczenie w decyzjach
marketingowych przedsiębiorstwa,
−
określić mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia gospodarstwa rolniczego, w tym
pasiecznego,
−
opracować plan marketingowy gospodarstwa pasiecznego,
−
scharakteryzować marketing międzynarodowy i globalny,
−
określić ograniczenia i możliwości eksportu i importu surowców i artykułów
ż
ywnościowych,
−
określić cel i zalety rynków hurtowych oraz giełd towarowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
..................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Ekonomika i zarządzanie w agrobiznesie 321[04].Z5
Jednostka modułowa:
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie 321[04].Z5.03
Temat: Tworzymy reklamy.
Cel ogólny: Poznanie procesu tworzenia reklamy oraz wdrożenie do oceny skuteczności
reklamy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
omówić kolejne etapy procesu tworzenia reklamy,
−
zaprojektować poszczególne elementy procesu tworzenia reklamy,
−
opracować prostą reklamę zgodną z ustalonymi zasadami (kryteriami),
−
dokonać oceny skuteczności reklamy według ustalonych kryteriów
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektu,
−
praca w grupach,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
Zajęcia odbywają się w formie warsztatu, uczniowie pracują w grupach i projektują
reklamę. Każde kolejne zadanie jest uzależnione od wyniku poprzedniego.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogram,
−
arkusze papieru,
−
flamastry, masa mocująca,
−
koperty z ćwiczeniami dla grup.
Przebieg zajęć:
1. Grupy losują firmę, dla której będą przygotowywać reklamę. Od tej pory każdy następny
etap pracy będzie uzależniony od wylosowanego rodzaju działalności.
2. Nauczyciel prezentuje foliogram „Tworzenie reklamy”.
3. Uczniowie dokonują wyboru celów, wykorzystując karty z celami marketingowymi,
medialnymi i reklamowymi.
4. Uczniowie wybierają adresatów projektowanej reklamy, dokonują segmentacji rynku,
wyznaczają kryteria wyboru, a następnie na ich podstawie określają adresatów, czyli
grupy docelowe. Nauczyciel rozdaje kartki „Segmentacja rynku”.
5. Uczniowie wybierają metodę pomocną przy określeniu wysokości wydatków na reklamę.
Grupy otrzymują karty z charakterystyką poszczególnych metod oraz przykładowe ceny
reklam w różnych mediach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
6. Nauczyciel rozdaje kartki z cechami dobrego hasła reklamowego, uczniowie dobierają
treści przekazu reklamowego.
7. Uczniowie dokonują wyboru mediów, pomocą w tym etapie są karty z charakterystyką
reklamy prasowej, telewizyjnej, radiowej zewnętrznej oraz reklamy w mediach
wspomagających.
8. Po wybraniu mediów uczniowie przygotowują własną reklamę. W zależności od
wybranych mediów: opracowują i rysują projekt reklamy prasowej, zewnętrznej lub
internetowej, przygotowując tekst reklamy radiowej.
9. Nauczyciel rozdaje im arkusze ocen reklamy i omawia sposób oceniania.
10. Uczniowie odgrywają przygotowane spoty reklamowe.
11. Uczniowie oceniają przedstawione kampanie reklamowe w skali od 0 do 2, gdzie:
0 – nieakceptowane, 1 – poprawne, 2 – bardzo dobre.
Tabela 1. Arkusz oceny reklamy [opracowanie własne]
Nazwa firmy
Kryteria
..................
....................
.......................
.....................
Wybór celów
Wybór adresatów
Budżet
Dobór
przekazywanej
treści
Dobór mediów
Suma punktów
Proszę ocenić przedstawione kampanie reklamowe w skali od 0 do 2, gdzie:
0 – nieakceptowane,
1 – poprawne,
2 – bardzo dobre.
Zakończenie zajęć
Po prezentacjach nauczyciel zbiera wypełnione arkusze oceny i sumuje punkty
poszczególnych zespołów na swoim arkuszu. Wygrywa grupa, która otrzyma największą
liczbę punktów.
Praca domowa
Zaprojektować reklamę dla własnego gospodarstwa pasiecznego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
uczeń potrafi zaprojektować prostą reklamę zgodna z zasadami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
..................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Ekonomika i zarządzanie w agrobiznesie 321[04].Z5
Jednostka modułowa:
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie 321[04].Z5.03
Temat: Przeprowadzenie analizy SWOT przedsiębiorstwa rolnego.
Cel ogólny: Sporządzanie analizy otoczenia i wewnętrznych warunków działania,
przewidywanie zmian, jakie zajdą w przyszłości, i określeniu, które z tych zmian
stwarzają szanse, a które są źródłem zagrożeń dla działalności przedsiębiorstwa.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia gospodarstwa rolnego,
w tym pasiecznego,
−
analizować zachowania firm na rynku rolno-spożywczym,
−
prognozować zachodzące zmiany na rynku rolno spożywczym,
−
przewidywać działania firm konkurencyjnych.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia
−
tekst przewodni.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach z tekstem przewodnim i poradnikiem dla ucznia.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
tekst przewodni (załącznik nr 1),
−
foliogram z przykładową analizą SWOT,
−
poradnik dla ucznia,
−
arkusze papieru,
−
flamastry, masa mocująca.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wyjaśnia sposób planowania marketingowego w oparciu o tak zwaną analizę
SWOT. Prezentuje foliogram z analizą SWOT Majątku Rogalin, uczniowie sporządzają
krótką notatkę na ten temat.
2. Uczniowie zapoznają się w grupach z tekstem przewodnim, przeprowadzają analizę
SWOT firmy M, dzielą arkusze papieru na cztery części, zaznaczają mocne i słabe strony,
szanse i zagrożenia.
3. Uczniowie prezentują wyniki pracy w grupach, przyklejając arkusze papieru na tablicy,
jeden uczeń z grupy prezentuje rozwiązanie oraz uzasadnienie.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel sprawdza poprawność przeprowadzonej analizy, dokonując oceny pracy grup,
przedstawia poprawne rozwiązanie.
Uczniowie zapisują poprawne rozwiązanie do zeszytów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Praca domowa
Sporządzić analizę SWOT własnego gospodarstwa pasiecznego z uwzględnieniem warunków
ekonomiczno przyrodniczych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
uczeń potrafi sporządzić analizę SWOT gospodarstwa rolnego, w tym pasiecznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Decyzje i systemy marketingowe w agrobiznesie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj i porównaj definicje marketingu zawarte w dostępnych źródłach informacji
(szkolny słownik ekonomiczny, Internet, książki i podręczniki do marketingu).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem możliwości posługiwania się Internetem,
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić potrzebne książki i podręczniki,
2) sprawdzić dostępność do Internetu,
3) wyszukać definicje w książkach, wypisać je na kartce papieru formatu A4,
4) wyszukać definicje w Internecie, wydrukować,
5) przeanalizować odczytane definicje,
6) wychwycić różnice w analizowanych definicjach,
7) zapisać wnioski,
8) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
książki i podręczniki dostępne w bibliotece szkolnej,
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką,
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
poradnik dla ucznia,
−
magnesy do tablicy lub masa mocującą.
Ćwiczenie 2
Na podstawie własnych doświadczeń podaj i omów przykłady przedsiębiorstw, które są
nastawione na zaspokojenie określonych potrzeb klientów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić hierarchię
potrzeb według piramidy Abrahama Maslowa
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać znane przedsiębiorstwa,
2) wymienić potrzeby, które zaspokajają,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
3) ułożyć przedsiębiorstwa w ustalonej hierarchii potrzeb, które zaspokajają (od
najistotniejszej do najmniej istotnej),
4) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka wstępna,
–
dyskusja.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
panorama firm dla danego województwa,
−
poradnik dla ucznia,
−
papier formatu A4, flamastry.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Decyzje marketingowe w przedsiębiorstwie
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż 10 produktów występujących na rynku, których opakowanie Twoim zdaniem
ułatwia użytkowanie. Jakie podstawowe informacje powinno zawierać oznakowanie każdego
produktu? Zapoznaj się z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Gospodarki śywnościowej
z 15 lipca 1994 r (z późniejszymi zmianami), w sprawie znakowania środków spożywczych,
używek i substancji dodatkowych dozwolonych, przeznaczonych do obrotu. Oceń czy
oznakowanie 10 oferowanych do sprzedaży produktów w sklepie położonym w pobliżu
Twojej szkoły spełnia wymogi tego rozporządzenia.
Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem możliwości posługiwania się Internetem,
przygotować rozporządzenie MRiGś z 15 lipca 1994 r.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) wymienić 10 produktów, których opakowanie ułatwia użytkowanie,
2) uzasadnić wybór tych produktów,
3) zapoznać się z rozporządzeniem MRiGś,
4) wypisać podstawowe informacje, które powinny znaleźć się na opakowaniu produktów
spożywczych,
5) porównać z informacjami na istniejących opakowaniach,
6) wypisać brakujące informacje, ocenić ich przydatność, znaczenie dla konsumenta,
7) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
praca z tekstem (rozporządzenie).
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rozporządzenie MRiGś,
−
przykładowe opakowania produktów spożywczych powszechnego zakupu (15 szt.),
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry.
Ćwiczenie 2
Sprzedawca miodu określił swoim klientom następujące warunki skonta:
−
okres skonta 20 dni,
−
kwota skonta 10%,
−
termin zapłaty dla nabywców, którzy nie chcą skorzystać ze skonta 60 dni.
Jaka kwotę powinien uiścić nabywca 500 kg miodu w cenie 18 zł za kilogram, jeżeli:
a) dokona zapłaty gotówką w momencie odbioru towaru,
b) dokona zapłaty po upływie 10 dni od momentu otrzymania miodu,
c) dokona zapłaty po upływie 25 dni od dnia dostawy,
d) dokona zapłaty po upływie 60 dni od dnia dostawy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać definicję skonta,
2) obliczyć kwotę do zapłaty,
3) obliczyć kwotę skonta,
4) przedstawić i zinterpretować wynik.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia
.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
arkusze papieru do obliczeń.
Ćwiczenie 3
Podaj po 3 przykłady wytwórców środków produkcji dla rolnictwa i pszczelarstwa
w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, które stosują: dystrybucje intensywną, dystrybucję
wyłączną, dystrybucję selektywną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, wcześniej zapoznając uczniów z rodzajami dystrybucji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać wytwórców środków produkcji dla rolnictwa i pszczelarstwa znajdujących się
w pobliżu jego miejsca zamieszkania,
2) wypisać produkty lub usługi jakie oferują owe przedsiębiorstwa,
3) wymienić rodzaje strategii dystrybucji, które stosują wymienione przedsiębiorstwa,
4) pogrupować przedsiębiorstwa według rodzajów strategii dystrybucji,
5) dokonać analizy sporządzonych zestawień,
6) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka dydaktyczna,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
papier formatu A4, flamastry.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 4
Utwórz reklamę dla losowo wybranej grupy absolwentów szkoły średniej uwzględniając
wszystkie etapy procesu tworzenia reklamy: a) wybór celów reklamy, b) identyfikacja
odbiorców, dokonanie segmentacji rynku, określenie grupy docelowej, c) ustalenie budżetu,
d) dobór treści przekazu reklamowego, e) wybór mediów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić uczniów na
grupy, grupy losują firmę, dla której będą przygotowywać reklamę, przechodząc przez
wszystkie etapy tworzenia reklamy. Nauczyciel prezentuje foliogram „Tworzenie reklamy”
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z poszczególnymi etapami procesu tworzenia reklamy,
2) zaprojektować poszczególne elementy procesu tworzenia reklamy,
3) opracować prostą reklamę zgodną z ustalonymi zasadami (kryteriami),
4) dokonać prezentacji swojej reklamy,
5) dokonać oceny skuteczności reklamy według ustalonych kryteriów,
6) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda projektów.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
zestawy zagadnień, karty; z celami reklamy; segmentacją rynku; budżetem;
z charakterystyką reklamy w określonych mediach,
−
arkusz oceny reklamy,
−
arkusze z przykładowymi cenami reklam w różnych mediach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Zarządzanie marketingowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zapoznaj się z tekstem przewodnim (załącznik nr 1), a następnie:
−
dokonaj analizy SWOT firmy „M”,
−
zinterpretuj działania marketingowe dostaw surowca do firmy. Wskaż rozwiązania na
przyszłość,
−
oceń dystrybucję produktów firmy,
−
zaproponuj działania promocyjne produktów firmy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przedstawić
przykładową analizę SWOT i omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie tekst przewodni ćwiczenia,
2) podzielić kartkę papieru na cztery części, zaznaczyć mocne i słabe strony, szanse
i zagrożenia,
3) wpisać w odpowiednie miejsca mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia firmy M,
4) ocenić sytuację firmy na rynku,
5) zapisać wyniki,
6) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka z objaśnieniem,
–
metoda projektów.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
tekst przewodni (załącznik nr 1),
−
papier formatu A4,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Sporządź prosty plan marketingowy dla własnego gospodarstwa pasiecznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować
przykładowy plan marketingowy oraz omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić opis warunków ekonomiczno przyrodniczych gospodarstwa,
2) przeprowadzić analizę SWOT dla własnego gospodarstwa pasiecznego,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
3) opisać bieżącą sytuację firmy z analizą rynków docelowych,
4) wyznaczyć cele działalności marketingowej,
5) sprecyzować problemy i możliwości działania firmy,
6) określić strategie marketingowe,
7) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka z objaśnieniem,
–
metoda projektów.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
tekst przewodni (załącznik nr 1),
−
papier formatu A4,
−
poradnik dla ucznia.
Załącznik nr 1
Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego „M” mają pięćdziesięcioletnią tradycję.
Zatrudniają wielu pracowników, dla których godzina zakończenia pracy jest czasem
rozpoczęcia pracy w gospodarstwach rolnych, przy uprawach warzyw i owoców, na większą
skalę, których odbiorcą jest zakład, w którym pracują. Tworzy to atmosferę swoistej więzi,
którą odczuwa się w firmie. Do niedawna był to zakład państwowy z zarobkami poniżej
ś
redniej krajowej, chociaż wydaje się, że wynagrodzenie nie jest w tym wypadku
najistotniejszym czynnikiem motywującym. Istotne są pochodne zatrudnienia: mieszkanie
z małym czynszem, emerytura itp. Doskonale wyczuwa tę atmosferę dyrektor firmy. Pomimo
trudnej sytuacji po 1990 r., firma „M” przetrwała, osiągnęła pewne sukcesy: nie było
zwolnień, protestów związkowych. Podstawowe produkty „M” to: koncentrat pomidorowy,
soki warzywno-owocowe, dżemy, napoje niegazowane na bazie owoców i warzyw, wina
sprzedawane wyłącznie na rynku krajowym oraz miody i miody pitne przedniej jakości.
Poważny udział w sprzedaży zakładu ma sok jabłkowy, sprzedawany innym firmom do
produkcji różnych napojów. Firma gwarantuje wysoką jakość swoich produktów i reaguje na
zapotrzebowanie rynku, czego przykładem może być cieszący się uznaniem konsumentów
dżem dla diabetyków.
Bazą surowcową dla zakładów „M” są okoliczne wsie – dostawcą jest co drugie
gospodarstwo rolne lub pasieczne. W sezonie funkcjonuje około 40 punktów skupu, które
prowadzą pracownicy oddelegowani. Dział zaopatrzenia surowcowego prowadzi kontraktację
wielu gatunków owoców i warzyw i gwarantuje odbiór surowca pomimo różnej koniunktury
w poszczególnych latach. Taka polityka zaopatrzenia pozwala dyktować ceny skupu
w regionie. Ceny te są stosunkowo mało atrakcyjne, ale gwarantują producentowi zbyt. Do
niedawna marketing w firmie nie miał należnego miejsca, główną funkcją była funkcja
sprzedażowa. Marketing wkraczał do firmy w sposób improwizowany, wykorzystując
dotychczasowych pracowników firmy. Trzy osoby pracujące w komórce marketingu
doskonale pojmują zadania stojące przed marketingiem w nowoczesnej firmie. Obecne
usytuowanie marketingu w strukturze organizacyjnej wyklucza wpływ na wydział
zaopatrzenia, transportu, kadr, finansów, produkcji. Niezbędna komunikacja pomiędzy tymi
działami odbywa się na płaszczyźnie półprywatnej, polega też na częstych naradach pod
przewodnictwem dyrektora.
Pomimo tych trudności w zarządzaniu marketingiem kierownik działu zbytu i osoby
z działu marketingu zorganizowały sieć dystrybutorów w skali kraju opierając się na własnych
pracownikach. Odbyło się kilka podstawowych szkoleń z marketingu dla osób wytypowanych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
do pracy w dystrybucji. Po kilku miesiącach pracy w terenie nie ma żadnych kłopotów ze
zbytem produktów, bywają nawet sytuacje odwrotne, pomimo że akwizytorzy nie mają
wielkich możliwości „przebicia” ofert konkurencji.
Napoje gazowane „M” są wypierane przez regionalnych producentów napojów i wód
mineralnych. W produktach niegazowanych butelkowych 0,33 l – soki oraz napoje na bazie
owoców i warzyw – główny konkurent to „T”, który przewyższa „M” warunkami handlowymi
i dystrybucją. W zakresie soków owocowo-warzywnych jest łatwiej z powodu
rozbudowanego asortymentu; soki na bazie marchwi, porzeczki i jabłka są w fazie nasycania
cyklu życia produktu, a na bazie moreli, banana i jabłka we wzroście. Sytuacja z dżemami jest
bardzo trudna, gdyż na półkach sklepowych spotyka się towary nawet 30 dostawców.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Rynki hurtowe i marketing międzynarodowy
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie zgromadzonych źródeł informacji dokonaj analizy eksportu i importu
następujących produktów spożywczych: sera, szynki oraz miodu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić uczniów na
grupy, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić dostępność do Internetu,
2) wyszukać danych w roczniku statystycznym i innych dostępnych źródłach, wypisać je na
kartce papieru formatu A4,
3) usystematyzować zebrane dane,
4) przeanalizować dane,
5) wyciągnąć wnioski,
6) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rocznik statystyczny,
−
biuletyn informacyjny MRiRW,
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
flamastry,
−
poradnik dla ucznia,
−
magnesy do tablicy lub masa mocująca.
Ćwiczenie 2
Wykonaj projekt promocji polskiej szynki wieprzowej na rynkach zagranicznych.
W projekcie połóż zwłaszcza nacisk na „tańsze” formy promocji takie jak: public relations,
publicity, promocja sprzedaży, opakowanie. Wybierz odpowiednie kanały dystrybucji na
rynku międzynarodowym.
Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić uczniów na
grupy, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) wykorzystać zgromadzone dane dotyczące wielkości eksportu szynki,
2) zebrać informacje o odbiorcach,
3) przypomnieć wiadomości dotyczące narzędzi promocji,
4) dobrać narzędzia do projektu promocji,
5) wykonać projekt.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rocznik statystyczny,
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
flamastry,
−
poradnik dla ucznia,
−
magnesy do tablicy lub masa mocującą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Prowadzenie marketingu
w agrobiznesie”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 5, 6, 8, 11,17, 18, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. d, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. d, 11. d,
12. b, 13. b, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić dobra komplementarne
B
P
b
2
Rozróżnić dobra substytucyjne
B
P
a
3
Wyjaśnić pojęcie marketingu
B
P
d
4
Wymienić instrumenty marketingu mix
A
P
c
5
Analizować fazy cyklu życia produktu
C
PP
a
6
Scharakteryzować strategie cenowe
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
7
Rozróżnić rodzaje rabatów
B
P
a
8
Scharakteryzować metody ustalania cen
C
PP
c
9
Wyjaśnić proces dystrybucji
B
P
a
10 Ocenić znaczenie kanałów dystrybucji
B
P
d
11 Scharakteryzować pojecie logistyki
C
PP
d
12
Wybrać kanały dystrybucji dla
poszczególnych produktów
B
P
b
13 Wymienić rodzaje reklam
B
P
b
14 Zdefiniować public relations
B
P
b
15
Zastosować rodzaje reklam
w gospodarstwie pasiecznym
B
P
d
16 Zdefiniować merchandising
B
P
c
17 Przeprowadzić analizę SWOT
C
PP
c
18 Scharakteryzować plan strategiczny
C
PP
b
19 Stworzyć plan marketingowy
D
PP
d
20 Analizować marketing globalny
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
5. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.
6. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
7. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
5. Test zawiera 20 zadań, do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 50 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Spośród wymienionych par produktów wybierz te, które są komplementarne
a) zeszyt i papier.
b) dyskietka i komputer.
c) bułka i chleb.
d) benzyna i olej napędowy.
2. Spośród wymienionych par produktów wybierz te, które są substytucyjne
a) masło i margaryna.
b) samochód i benzyna.
c) książka i zeszyt.
d) czapka i rękawiczki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
3. Marketing to
a) filozofia działania firmy.
b) analizowanie.
c) planowanie.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.
4. Do instrumentów marketingu mix nie należy
a) promocja.
b) cena.
c) gwarancja.
d) dystrybucja.
5. Największa sprzedaż produktu występuje w fazie
a) wzrostu.
b) spadku.
c) wprowadzenia.
d) dojrzałości.
6. Najkorzystniejszą strategią cen dla klienta jest
a) strategia „zbierania śmietanki”.
b) strategia przeładowania.
c) strategia wysokiej wartości.
d) strategia średniej wartości.
7. Forma premiująca odbiorców opłacających szybko to
a) skonto.
b) rabat przestrzenny.
c) rabat funkcjonalny.
d) rabat ilościowy.
8. Metoda popytowa ustalania cen polega na tym, że
a) decyzje
dotyczące
ceny
są
podejmowane po analizie cen produktów
konkurencyjnych.
b) cena powstaje przez dodanie kosztów jakie firma poniosła w związku
z wytworzeniem danego produktu.
c) ustalanie cen polega na tym, że podstawą wyznaczenia ceny jest istniejący lub
przewidywany popyt.
d) firma ustala cenę na swój produkt, na poziomie wyższym od ceny przewodniej.
9. Dystrybucja obejmuje wszelkie czynności związane z
a) pokonywaniem przestrzennych, czasowych i ilościowych różnic występujących
pomiędzy producentem a konsumentem.
b) zaspokajaniem gustów i preferencji konsumentów.
c) koniecznością magazynowania produktów.
d) przemieszczaniem produktów przy wykorzystaniu różnych możliwości sortowania
i pakowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
10. Zaletą kanału bezpośredniego w sprzedaży miodu jest
a) szybki przepływ informacji.
b) bezpośredni kontakt klienta z producentem.
c) możliwość negocjowania ceny.
d) wszystkie wyżej wymienione.
11. Logistyka zajmuje się
a) pakowaniem i magazynowaniem produktów.
b) kształtowaniem strategii cenowej w firmie.
c) prowadzeniem negocjacji w kanałach dystrybucji.
d) fizycznym przepływem towarów miedzy przedsiębiorstwami i wewnątrz nich.
12. Który z poniższych kanałów dystrybucji zastosowałbyś przy detalicznej sprzedaży jabłek
przez producenta
a) producent – konsument.
b) producent – detalista – konsument.
c) producent – hurtownik – detalista – konsumentów.
d) producent – importer – hurtownik – detalista – konsument.
13. Promując środki ochrony roślin zastosowałbyś reklamę
a) satysfakcjonującą.
b) informacyjną.
c) emocjonalną.
d) tworzącą nawyk.
14. Public relations to
a) rozmowa handlowa.
b) kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy.
c) oferowanie nabywcom dodatkowych korzyści.
d) forma kontaktowania się przedsiębiorstwa z rynkiem.
15. Najlepszą formą promocji w małym gospodarstwie pasiecznym jest
a) reklama.
b) sponsoring.
c) marketing bezpośredni.
d) sprzedaż bezpośrednia.
16. Merchandising zajmuje się
a) analizą gustów konsumentów.
b) projektowaniem wystaw i targów.
c) sposobem prezentacji towarów w sklepach.
d) przepływem towarów.
17. Analiza SWOT to analiza
a) badań marketingowych.
b) gustów i preferencji konsumentów.
c) mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń.
d) skuteczności promocji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
18. Plan strategiczny opracowuje się na
a) 1–2 lata.
b) 3–5 lata.
c) 6–8 lat.
d) powyżej 10 lat.
19. Plan marketingowy gospodarstwa rolnego powinien obejmować
a) analizę głównych czynników zewnętrznych mających wpływ na działalność.
b) ogólne cele i strategię marketingową.
c) koszty realizacji planu marketingowego.
d) wszystkie wyżej wymienione.
20. Marketing globalny nie obejmuje
a) kursu walut.
b) stawek podatkowych.
c) planu marketingowego.
d) kosztów siły roboczej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie.
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Prowadzenie marketingu
w agrobiznesie”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 5, 6, 10,15, 17, 18, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. a, 7. c, 8. a, 9. c, 10. a, 11. b,
12. c, 13. a, 14. c, 15. d, 16. d, 17. a, 18. b, 19. d, 20. c,
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Sklasyfikować potrzeby
B
P
b
2
Dobrać metody badań do określonej
dziedziny gospodarki
B
P
c
3
Określić specyfikę płodów rolnych
B
P
b
4
Wymienić funkcje opakowania
B
P
d
5
Scharakteryzować strategie cenowe
C
PP
a
6
Scharakteryzować strategie dystrybucji
C
PP
a
7
Wymienić zalety kanałów
bezpośrednich dystrybucji
B
P
c
8
Dobrać kanały dystrybucji dla miodu
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
9
Wyjaśnić funkcje promocji
B
P
c
10 Analizować fazy cyklu życia produktu
C
PP
a
11 Wymienić etapy tworzenia reklamy
B
P
12
Zastosować metody tworzenia budżetu
reklamy
B
P
c
13 Zdefiniować pojęcie publicity
B
P
a
14 Zdefiniować pojęcie sponsoringu
B
P
c
15
Podkreślić korzyści wynikające
z posiadania silnej marki
C
PP
d
16 Rozróżnić elementy zarządzania
B
P
d
17 Scharakteryzować plan operacyjny
C
PP
a
18
Analizować marketing
międzynarodowy
C
PP
b
19
Analizować korzyści i mankamenty
eksportu
C
PP
d
20
Ocenić skuteczność badań
marketingowych
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
5. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.
6. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
7. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
5. Test zawiera 20 zadań, do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 50 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pięć grup potrzeb według A Maslow to potrzeby
a) fizjologiczne, bezpieczeństwa, pracowania, samokształcenia, zabawy.
b) fizjologiczne, bezpieczeństwa, afiliacji, uznania, samorealizacji.
c) bezpieczeństwa, samokształcenia, uznania, pragnienia, samorealizacji.
d) fizjologiczne, samorealizacji, kształcenia, pracowania, odpoczywania.
2. Jedną z metod badań w rolnictwie, w tym w pszczelarstwie może być
a) losowanie.
b) wywiad.
c) obserwacja.
d) testy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
3. Specyficzne cechy wpływające na marketing płodów rolnych to
a) łatwość pozyskiwania.
b) krotka trwałość.
c) długi okres przechowywania.
d) mała wartość.
4. Opakowanie produktu spełnia następującą funkcję
a) zabezpiecza przed uszkodzeniem.
b) reklamuje towar.
c) informuje o zawartości.
d) wszystkie wyżej wymienione odpowiedzi są poprawne.
5. Narzędzia wykorzystywane w kształtowaniu strategii cenowych to
a) rabat funkcjonalny.
b) promocje.
c) sprzedaż „po kosztach”.
d) dodatkowe korzyści dla klientów.
6. Strategia dystrybucji selektywnej polega na
a) oferowaniu produktu w ograniczonej liczbie miejsc.
b) grupowaniu produktów.
c) dotarciu do ograniczonej liczby klientów.
d) segmentacji rynku.
7. Do zalet bezpośrednich kanałów dystrybucji zalicza się
a) dotarcie do dużej liczby klientów.
b) możliwość szerokiej promocji firmy.
c) możliwość ustalania niskich (konkurencyjnych) cen.
d) mała konkurencyjność firmy.
8. Który z poniższych kanałów dystrybucji zastosowałbyś przy sprzedaży miodu przez
pszczelarza prosto z pasieki
a) producent – konsument.
b) producent – detalista – konsument.
c) producent – hurtownik – detalista – konsumentów.
d) producent – importer – hurtownik – detalista – konsument.
9. Funkcja pobudzająca promocji to
a) informowanie klientów o wprowadzeniu produktu na rynek.
b) tworzenie zestawu pozacenowych instrumentów rywalizacji na rynku.
c) wywołania określonych zachowań rynkowych nabywcy skłaniających go do zakupu.
d) skłonienie do penetracji rynku.
10. W której fazie cyklu życia produktu zastosowałbyś najintensywniejszą reklamę
a) wprowadzenia.
b) wzrostu.
c) dojrzałości.
d) spadku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
11. Pierwszym etapem tworzenia reklamy jest
a) ustalenie budżetu.
b) wybór celów.
c) wybór treści.
d) wybór adresatów.
12. Metoda ustalania budżetu w reklamie „Wszystko, na co stać firmę” polega na
a) poznaniu budżetu konkurencji.
b) określaniu celu, rodzaju komunikatów, mediów i zasad ich wykorzystywania.
c) stosowaniu tej metody przez firmy w trudnej sytuacji finansowej.
d) określeniu stałego poziom wydatków na reklamę jako ustalony procent od sprzedaży.
13. Publicity jest to
a) każda informacja na temat firmy lub jej oferty, ukazująca się w mediach
nieodpłatnie.
b) tworzenie, utrzymywanie lub odzyskiwanie dobrego imienia.
c) działanie mające na celu wytworzenie sprzyjającej atmosfery wokół produktu.
d) przekazywanie informacji o produkcie poprzez jego reklamowanie.
14. Sponsoring polega na
a) stosowaniu okresowych obniżek cen.
b) nagradzaniu stałych klientów.
c) subsydiowanie osób, instytucji w zamian za promowanie firmy, marki.
d) przepychanie produktu przez kanał dystrybucji.
15. Korzyści wynikające z posiadania silnej marki to
a) umożliwienie osiągnięcia wyższego udziału w rynku.
b) obniżenia elastyczności cenowej popytu.
c) ułatwianie wprowadzania nowych produktów na rynek.
d) wszystkie wymienione odpowiedzi są poprawne.
16. Zarządzanie obejmuje następujące elementy
a) kalkulację kosztów.
b) prowadzenie działań konkurencyjnych.
c) analizę rynku.
d) planowanie, organizowanie i kierowanie.
17. Plan operacyjny opracowuje się na
a) 1–2 lata.
b) 3–5 lata.
c) 6–8 lat.
d) powyżej 10 lat.
18. Przyczyny dla których firmy angażują się w marketing międzynarodowy to
a) nadwyżka finansowa w firmie.
b) możliwość uzyskania większych zysków na rynkach, na których istnieje luka
asortymentowa.
c) nadwyżka produkcyjna w firmie.
d) zbyt duża konkurencja na rynku krajowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
19. Główne mankamenty firm eksportowych
a) możliwość utraty kontroli nad rynkiem.
b) prowadzenie sprzedaży również produktów konkurencyjnych.
c) brak informacji z pierwszej ręki o rynku zagranicznym.
d) wszystkie wyżej wymienione odpowiedzi są poprawne.
20. Firma wprowadzając produkt na rynek powinna prowadzić badania marketingowe
a) w momencie wprowadzania produktu na rynek.
b) po jego wprowadzeniu a przed wycofaniem z rynku.
c) przed wprowadzenie produktu na rynek.
d) po wycofaniu produktu z rynku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie.
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Cholewicka-Goździk K.: Marketing produktów rolno-żywnościowych. Fundacja
Programów Pomocy dla Rolnictwa, Warszawa 1997
2. Kotler Ph.: Marketing, analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola. Gebethner & Ska,
Warszawa 1994
3. Musiałkiewicz J.: Marketing. Ekonomik, Warszawa 2003
4. Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002
5. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999
6. Przybyłowski K. i in.: Marketing”. Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 1998
7. Szymoniuk B.: Promocja i reklama. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki
Lubelskiej, Lublin 1998
8. Wilde J.: Pszczelarstwo, to może być biznes. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1999
9. Wiśniewski A.: Marketing. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000
Czasopisma
Marketing przy kawie
Pasieka
Pszczelarstwo
Pszczelarz Polski