Projektowanie architektoniczne nauczyciel


MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Alicja Kulczycka
Projektowanie architektoniczne
311[04].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr Zofia Parfiniewicz
mgr inż. Halina Darecka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Katarzyna Maćkowska
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
mgr inż. Mirosław Żurek
Korekta:
mgr inż. Mirosław Żurek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[04].Z1.03
Projektowanie architektoniczne zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
technik budownictwa.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia 9
5.1. Podstawowe pojęcia związane z projektowaniem architektonicznym 9
5.1.1. Ćwiczenia 9
5.1.2. Sprawdzian postępów 10
5.2. Etapy tworzenia architektury 10
5.2.1. Ćwiczenia 10
5.2.2. Sprawdzian postępów 11
5.3. Budownictwo mieszkaniowe 11
5.3.1. Ćwiczenia 11
5.3.2. Sprawdzian postępów 13
5.4. Wyposażenie i aranżacja wnętrz mieszkalnych 13
5.4.1. Ćwiczenia 13
5.4.2. Sprawdzian postępów 14
5.5. Budynki usługowe, przemysłowe i inwentarskie 15
5.5.1. Ćwiczenia 15
5.5.2. Sprawdzian postępów 16
5.6. Zagospodarowanie terenu pod zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną 16
5.6.1. Ćwiczenia 16
5.6.2. Sprawdzian postępów 17
5.7. Problemy współczesnej urbanistyki 17
5.7.1. Ćwiczenia 17
5.7.2. Sprawdzian postępów 19
5.8. Mała architektura 19
5.8.1. Ćwiczenia 19
5.8.2. Sprawdzian postępów 20
5.9. Inwentaryzacja obiektów budowlanych 20
5.9.1. Ćwiczenia 20
5.9.2. Sprawdzian postępów 21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 22
7. Literatura 31
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik budownictwa.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z budownictwa,
- rozpoznawać materiały budowlane,
- rozpoznawać elementy budowli,
- rozpoznawać technologie wykonywania robót budowlanych,
- rozróżniać style architektoniczne,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- wykonywać szkice i rysunki techniczne,
- sporządzać rysunki przy użyciu programów komputerowych,
- wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- wziąć udział w dyskusji i prezentacji,
- zastosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych,
- posługiwać się techniką komputerową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- rozpoznać poszczególne elementy architektoniczne budynku,
- naszkicować elementy charakterystyczne dla poszczególnych stylów architektonicznych,
- skorzystać z katalogów domów jednorodzinnych i budownictwa wielorodzinnego,
- zastosować normy, normatywy i warunki techniczne obowiązujące przy projektowaniu,
- zaprojektować rozwiązania architektoniczne budynku mieszkalnego,
- zaprojektować wyposażenie i aranżację wnętrz mieszkalnych,
- zaprojektować rozwiązania architektoniczne budynku użyteczności publicznej,
- zaprojektować rozwiązania architektoniczne budynku usługowego, przemysłowego
i inwentarskiego,
- zaprojektować zagospodarowanie działki pod zabudowę jednorodzinną,
- zaprojektować zagospodarowanie terenu pod zabudowę wielorodzinną,
- zaprojektować osiedle mieszkaniowe uwzględniając problemy współczesnej urbanistyki,
- zaprojektować elementy małej architektury,
- określić zakres robót inwentaryzacyjnych,
- wykonać szkice i pomiary inwentaryzacyjne,
- zastosować programy komputerowe wspomagające projektowanie architektoniczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz 1
Temat: Projektowanie budynków mieszkalnych jednorodzinnych
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- ustalić schemat funkcjonalny domu mieszkalnego jednorodzinnego w różnych układach
zabudowy,
- określić zasady ustalania wymiarów i sytuowania pomieszczeń w budynku,
- wykonać rysunki rzutów różnych typów budynków mieszkalnych jednorodzinnych
posługując się przykładowymi rysunkami,
- posłużyć się katalogami typowych projektów budynków jednorodzinnych,
- posłużyć się różnymi zródłami, w tym Internetem, w celu uzyskania informacji na temat
domów jednorodzinnych,
- współpracować w grupie.
Metody nauczania-uczenia się:
- miniwykład,
- ćwiczenia,
- dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca w małych zespołach.
Środki dydaktyczne:
- zestaw katalogów projektów domów jednorodzinnych,
- zestaw plansz poglądowych przedstawiających różne rozwiązania schematów
funkcjonalnych domów jednorodzinnych,
- przykładowe dokumentacje budowlane,
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków
technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz.
690, z 2004 r.
Czas:
90 minut.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Uświadomienie celów zajęć.
3. Miniwykład  Schematy funkcjonalne domów jednorodzinnych w różnej zabudowie
Nauczyciel powinien:
- przedstawić poszczególne rodzaje zabudowy domów jednorodzinnych,
- scharakteryzować zasady tworzenia schematu funkcjonalnego w domu jednorodzinnym,
- omówić kryteria sytuowania poszczególnych pomieszczeń w budynku,
- wskazać zasady posługiwania się katalogami projektów budynków jednorodzinnych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. Ćwiczenia  Praca uczniów w grupach
 uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe,
 zespół otrzymuje do wykonania zadanie stworzenia układu funkcjonalnego w budynku
mieszkalnym w określonym rodzaju zabudowy,
 każdy zespół otrzymuje przykładową dokumentację budowlaną,
 uczniowie pracują w zespołach:
" analizują katalogi oraz przykładową dokumentację,
" odszukują w warunkach technicznych informacje dotyczące poszczególnych
pomieszczeń w mieszkaniu,
" wykonują szkice i opisy wybranych układów funkcjonalnych.
5. Dyskusja  Analiza wyników pracy w grupach
 przedstawiciel każdego zespołu prezentuje wyniki pracy, uzasadniając dokonane wybory,
 uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami pracy zespołów, porównując je
wzajemnie i wprowadzając korekty,
6. Podsumowanie zajęć  Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności.
Scenariusz 2  ćwiczenie realizowane metodą projektów
Wprowadzenie
Metoda projektów polega na samodzielnej realizacji przez uczniów określonego zadania.
Uczniowie mogą pracować samodzielnie lub w zespole, wykonując zadanie w określonym
czasie.
Nauczyciel przedstawia uczniom:
- temat ogólny projektu,
- zakres pracy,
- sposób realizacji,
- sposób prezentacji,
- kryteria oceny zadania,
- zestaw materiałów pomocniczych.
Uczniowie:
 otrzymują temat zadania,
 otrzymują materiały pomocnicze,
 zadają pytania wyjaśniające wątpliwości i przystępują do wykonania zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
ARKUSZ PRACY UCZNIA
Klasa: & & & & & & & & .. Data:& & & & & & & & &
Imię i nazwisko ucznia & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Temat: Zaprojektować aranżację i wyposażenie pomieszczeń w mieszkaniu składającym
się z dwóch sypialni, pokoju dziennego, kuchni, łazienki, wc, garderoby i komunikacji.
Czas:
90 minut
Wymagania wstępne:
- znajomość zasad aranżacji wnętrz w mieszkaniach,
- umiejętność poszukiwania informacji w różnych zródłach,
- umiejętność wykonania szkiców.
Cele:
- umiejętność zastosowania różnego rodzaju aranżacji i wyposażenia w zależności
od rodzaju pomieszczenia w mieszkaniu, spełniających wymagania zawarte w przepisach,
- umiejętność korzystania z literatury, katalogów, norm,
- umiejętność wykonania rysunków zagospodarowania wnętrz mieszkalnych.
Zakres zadania:
1) przeanalizować otrzymany od nauczyciela rzut mieszkania (1 pkt),
2) odszukać w literaturze informacje dotyczące zasad aranżacji pomieszczeń w mieszkaniach
(2 pkt),
3) zaplanować zagospodarowanie poszczególnych pomieszczeń (3 pkt),
4) wykonać (w odpowiedniej skali) rysunek rzutu mieszkania z zagospodarowaniem
poszczególnych pomieszczeń (4 pkt).
Sprawozdanie:
Uczeń przedstawia projekt zagospodarowania mieszkania wraz z opisem i uzasadnieniem
wyboru poszczególnych rozwiązań.
Kryteria oceny oraz schemat punktowania:
Maksymalna ilość punktów za każdą część zadania podana jest w nawiasie. Aącznie uczeń
może otrzymać 10 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
- dopuszczający  4 punkty, - dobry  7 8 punktów,
- dostateczny  5 6 punktów, - bardzo  dobry 9 10 punktów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe pojęcia związane z projektowaniem
architektonicznym
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W miejscu zamieszkania odszukaj budynki użyteczności publicznej. Sporządz szkice
wybranych trzech budynków ze szczególnym uwzględnieniem elementów
architektonicznych. Opisz funkcje wybranych budynków
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rodzaje budynków użyteczności publicznej,
2) odszukać w okolicy przykłady poszczególnych rodzajów budynków użyteczności
publicznej,
3) sporządzić szkice i fotografie wybranych budynków,
4) wykonać opisy wybranych obiektów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- przybory rysunkowe,
- aparat fotograficzny.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zestawienie pomieszczeń występujących w budynku, w którym mieszkasz.
Dokonaj ich podziału pod względem sposobu wykorzystania poszczególnych pomieszczeń.
Dokonaj klasyfikacji zgodnie z poznanymi terminami budowlanymi.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować terminologię związaną z obiektami budowlanymi,
2) przeanalizować rodzaje pomieszczeń w budynkach mieszkalnych,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
3) odszukać w budynku przykłady poszczególnych rodzajów pomieszczeń,
4) wykonać tabelę i opisać w niej poszczególne pomieszczenia zgodnie z poznanymi
definicjami.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
- literatura.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) zdefiniować pojęcia związane z budowlą,

2) zdefiniować pojęcia związane z budynkiem,

3) zdefiniować pojęcia związane z budową,

4) zdefiniować pojęcie  architektura ,

5) określić zadania elementów architektonicznych,

6) rozróżnić elementy architektoniczne.

5.2. Etapy tworzenia architektury
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj schemat funkcjonalny swojej szkoły z opisaniem i powiązaniem poszczególnych
pomieszczeń.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady kształtowania funkcji w budynkach,
2) przeanalizować układy funkcjonalne szkoły,
3) dokonać oględzin szkoły wykonując szkice,
4) narysować schemat funkcjonalny szkoły,
5) wykonać tabelę i opisać w niej poszczególne pomieszczenia szkoły zgodnie ze schematem
funkcjonalnym.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 tekst przewodni.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- szkicownik,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w Internecie oraz w wydawnictwach specjalistycznych przykłady budynków
z elewacjami wertykalnymi i horyzontalnymi i narysuj przykład tych elewacji.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady kształtowania elewacji budynków,
2) przeanalizować katalogi i wydawnictwa specjalistyczne,
3) odszukać w Internecie przykłady różnych rodzajów elewacji,
4) wykonać szkice i opisy wybranych obiektów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi i wydawnictwa specjalistyczne,
- Internet,
- przybory rysunkowe.
5.2.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) określić dane wyjściowe do projektowania architektury,

2) określić co to jest  schemat funkcjonalny ,

3) wskazać czynniki wpływające na kształtowanie bryły budynku,

4) określić elementy i zasady kształtowania elewacji,

5) wykonać schemat funkcjonalny nieskomplikowanego obiektu.

5.3. Budownictwo mieszkaniowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj przedstawione na rysunku rodzaje budynków wielorodzinnych. Wskaż wady
i zalety każdego z przedstawionych rozwiązań.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rodzaje budynków wielorodzinnych,
2) rozpoznać przedstawione rodzaje budynków,
3) opisać rodzaje, wady i zalety przedstawionych rozwiązań.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
- literatura.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj przedstawione na rysunku rodzaje zabudowy budynków jednorodzinnych.
Wskaż wady i zalety każdego z przedstawionych rozwiązań.
a) b) c)
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rodzaje zabudowy budynków jednorodzinnych,
2) rozpoznać przedstawione rodzaje zabudowy,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
3) opisać rodzaje, wady i zalety przedstawionych rozwiązań.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura.
5.3.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) rozróżnić rodzaje budynków mieszkalnych,

2) rozróżnić rodzaje budynków wielorodzinnych ze względu na układ

komunikacji wewnętrznej,
3) rozróżnić rodzaje budynków jednorodzinnych ze względu na zabudowę na

działce.
5.4. Wyposażenie i aranżacja wnętrz mieszkalnych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na przedstawionym rysunku rzutu parteru budynku jednorodzinnego narysuj
zagospodarowanie pomieszczeń: kuchnia, jadalnia, pokój dzienny.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować sposób zagospodarowania poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu,
2) narysować w odpowiedniej skali rzut parteru,
3) zagospodarować wskazane pomieszczenia urządzeniami i meblami,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi aranżacji wnętrz,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Na przedstawionym rysunku rzutu piętra domu jednorodzinnego narysuj
zagospodarowanie pomieszczeń: pokój rodziców, pokój dzieci, łazienka.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować sposób zagospodarowania poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu,
2) narysować w odpowiedniej skali rzut piętra,
3) zagospodarować wskazane pomieszczenia urządzeniami i meblami.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi aranżacji wnętrz,
- przybory rysunkowe.
5.4.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) określić jakie pomieszczenia powinny znajdować się w mieszkaniu i jaką

spełniają funkcję,
2) określić jakie instalacje powinny znajdować się w mieszkaniu,

3) określić jakie wyposażenie powinno znajdować się w kuchniach,

łazienkach i wc,
4) określić w jaki sposób powinny być usytuowane pomieszczenia

w mieszkaniu w stosunku do stron świata,
5) określić w jaki sposób można zagospodarować poszczególne

pomieszczenia w mieszkaniu,
6) wykonać zagospodarowanie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu.

 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.5. Budynki usługowe, przemysłowe i inwentarskie
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj schemat funkcjonalny stołówki w swojej szkole, opisz poszczególne
pomieszczenia oraz ich funkcje. Rysunek wykonaj przy użyciu dostępnego w szkole
programu komputerowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady zagospodarowania stołówek szkolnych,
2) dokonać oględzin pomieszczeń przeznaczonych na jadalnię w szkole,
3) wykonać szkic tych pomieszczeń,
4) zaprojektować układ funkcjonalny pomieszczenia stołówki szkolnej,
5) wykonać rysunek.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- przybory rysunkowe,
- komputer z oprogramowaniem do sporządzania rysunków i drukarka.
Ćwiczenie 2
Zaprojektuj przykładowe zagospodarowanie biblioteki korzystając z:
- danych dotyczących programu użytkowego,
- literatury przedstawiającej szczegółowo zasady projektowania biblioteki.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje dotyczące projektowania bibliotek,
2) przeanalizować program użytkowy,
3) sporządzić schemat funkcjonalny biblioteki,
4) narysować na podstawie schematu funkcjonalnego rzut biblioteki.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 metoda projektów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Środki dydaktyczne:
- literatura, a w szczególności podręcznik: Dokumentacja budowlana 4. Projektowanie
architektoniczne. W. Parczewski. Wyd. WSiP, Warszawa 1995,
- przybory rysunkowe.
5.5.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) rozróżnić rodzaje budynków usługowych,

2) określić rodzaje pomieszczeń jakie występują w budynku szkolnym,

3) rozróżnić budynki przemysłowe,

4) określić zasady sytuowania budynków przemysłowych w stosunku do

osiedli mieszkaniowych,
5) określić w jaki sposób należy chronić środowisko naturalne w obrębie

zakładów przemysłowych,
6) rozróżnić budynki inwentarskie,

7) zaprojektować zagospodarowanie w budynkach różnego typu.

5.6. Zagospodarowanie terenu pod zabudowę jednorodzinną
i wielorodzinną
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj projekt zagospodarowania działki pod zabudowę jednorodzinną:
- budynek wolnostojący o wymiarach 10 m x 12 m,
- wielkość działki przyjmij zgodnie z przepisami,
- na rysunku zastosuj oznaczenia normowe elementów zagospodarowania,
- na działce należy przewidzieć szambo i studnię.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady sytuowania budynków na działce,
2) wykonać rysunek zagospodarowania działki zgodnie z warunkami technicznymi oraz
stosując normowe oznaczenia graficzne  skala 1: 200.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
- warunki techniczne, normy,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Narysuj trzy rodzaje zabudowy osiedla mieszkaniowego. Na podstawie literatury
scharakteryzuj wybrane rodzaje zabudowy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rodzaje zabudowy budynków wielorodzinnych,
2) wybrać trzy rodzaje zabudowy wielorodzinnej,
3) na podstawie literatury scharakteryzować wybrane rodzaje zabudowy,
4) sporządzić rysunki.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- przybory rysunkowe.
5.6.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) wskazać przepisy regulujące usytuowanie budynków,

2) określić jakie części można wyodrębnić na planie zagospodarowania

działki pod budownictwo jednorodzinne,
3) określić zasady sytuowania budynków jednorodzinnych na działce,

4) określić w jaki sposób dzieli się teren osiedla mieszkaniowego,

5) scharakteryzować co wchodzi w skład terenu mieszkaniowego,

6) określić co wchodzi w skład terenu usług,

7) rozróżnić rodzaje zabudowy budownictwa wielorodzinnego,

8) wykonać projekt zagospodarowania działki pod zabudowę jednorodzinną.

5.7. Problemy współczesnej urbanistyki
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj trasę spacerową lub turystyczną w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania
i zwróć uwagę na występujące na trasie istniejące tereny zieleni (cmentarze, parki, łąki,
zagajniki) oraz zbiorniki wodne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Opisz jaką rolę pełnią dla mieszkańców tereny zieleni w pobliżu miejsca zamieszkania.
Sporządz plan trasy z naniesieniem istniejących i planowanych elementów otoczenia i małej
architektury.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje na temat zieleni w pobliżu miejsca zamieszkania,
2) przeanalizować plan okolicy,
3) dokonać oględzin okolicy, rozpoznać obiekty terenów zieleni i małej architektury,
4) opisać istniejące w okolicy obiekty zieleni i malej architektury,
5) sporządzić rysunek planowanej trasy spacerowej z naniesionymi istniejącymi oraz
projektowanymi elementami,
6) opisać wpływ zieleni na życie człowieka.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- plan okolicy,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Przeanalizuj czynniki wpływające na degradację środowiska naturalnego, występujące
w otoczeniu Twojego miejsca zamieszkania. Opisz ich wpływ na środowisko i zaproponuj
działania, które można podjąć, aby poprawić sytuację.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje na temat czynników wpływających na degradację
środowiska,
2) przeanalizować plan okolicy,
3) dokonać oględzin okolicy, rozpoznać obiekty i czynniki zagrażające środowisku,
4) sporządzić rysunek: na planie okolicy nanieść miejsca, gdzie stwierdzono występowanie
zagrożeń i opisać je,
5) opisać proponowane działania umożliwiające poprawę sytuacji.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- plan okolicy,
- przybory rysunkowe.
5.7.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) wskazać największe problemy współczesnej urbanistyki,

2) scharakteryzować przyczyny negatywnego wpływu obiektów

budowlanych na środowisko,
3) wskazać sposoby zapobiegania negatywnemu wpływowi obiektów na

środowisko.
5.8. Mała architektura
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaprojektuj stół i ławki z drewna, które będą stanowić element zagospodarowania Twojej
działki. Wykonaj rysunki elementów oraz ich usytuowanie na działce.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować katalogi elementów małej architektury,
2) odszukać w okolicy przykłady siedzisk rekreacyjnych,
3) wykonać rysunki zaprojektowanych przez siebie elementów,
4) wykonać opisy wykonania elementów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi obiektów malej architektury,
- przybory rysunkowe.
Ćwiczenie 2
Odszukaj w swoim mieście obiekty małej architektury służące do zabaw dzieci. Wykonaj
dokumentację opisową, rysunkową i fotograficzną tych obiektów.
Wybierz takie, które Twoim zdaniem są najładniejsze, najbardziej funkcjonalne
i bezpieczne oraz wykonane z materiałów ekologicznych. Uzasadnij swój wybór.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje na temat obiektów małej architektury,
2) przeanalizować plan okolicy,
3) dokonać oględzin okolicy, rozpoznać zabawowe obiekty małej architektury,
4) opisać, naszkicować i sfotografować rozpoznane obiekty,
5) dokonać wyboru z uwzględnieniem podanych kryteriów,
6) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- plan okolicy,
- szkicownik,
- przybory rysunkowe,
- aparat fotograficzny.
5.8.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) określić jakie zadanie spełniają elementy małej architektury,

2) rozróżnić elementy małej architektury,

3) zaprojektować proste elementy małej architektury.

5.9. Inwentaryzacja obiektów budowlanych
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj inwentaryzację sali lekcyjnej w Twojej szkole. Sporządz rysunki: rzut sali oraz
przekroje podłużny i poprzeczny w skali 1: 50.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) utworzyć zespół pomiarowy (3 osoby),
2) wykonać szkic sali lekcyjnej,
3) wykonać pomiary inwentaryzacyjne,
4) narysować rzut i przekroje podłużny i poprzeczny sali lekcyjnej.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 tekst przewodni.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- przybory rysunkowe,
- szkicownik,
- taśma miernicza lub dalmierz.
Ćwiczenie 2
Wykonaj (w zespole) inwentaryzację budynku jednorodzinnego. Sporządz: opis
techniczny, część rysunkową w skali 1: 50 oraz dokumentację fotograficzną. Rysunki
wykonaj przy pomocy dostępnego w szkole programu komputerowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) utworzyć zespół pomiarowy (3 osoby),
2) wykonać szkice,
3) wykonać pomiary inwentaryzacyjne,
4) wykonać dokumentację fotograficzną,
5) sporządzić część rysunkową dokumentacji inwentaryzacyjnej,
6) sporządzić opis techniczny.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- przybory rysunkowe,
- szkicownik,
- taśma miernicza lub dalmierz,
- komputer z oprogramowaniem do sporządzania rysunków oraz drukarka.
5.9.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) zdefiniować pojęcie inwentaryzacji obiektu budowlanego,

2) rozróżnić rodzaje inwentaryzacji budowlanej,

3) określić z jakich części składa się dokumentacja inwentaryzacyjna,

4) określić w jakim celu wykonuje się inwentaryzację obiektów budowlanych,

5) wykonać inwentaryzację budowlaną niewielkiego obiektu.

 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Projektowanie
architektoniczne
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 11, 13, 14, 15, 16, 18 są z poziomu podstawowego,
 zadania 7, 8, 9, 10, 12, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.d, 3.b, 4.d, 5.c, 6.a, 7.b, 8.a, 9.c, 10.c, 11.d, 12.a, 13.b,
14.c, 15.b, 16.c, 17.a, 18.c, 19.b, 20.d
Plan testu
Nr Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia Kategoria Poziom Poprawna
zad. ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Rozróżnić elementy architektoniczne A P b
2. Określić zasady kształtowania gzymsów B P d
Określić zasady tworzenia schematów
3. B P b
funkcjonalnych
Wskazać czynniki wpływające na bryłę
4. B P d
budynku
5. Określić co to jest elewacja A P c
Scharakteryzować ukształtowanie budynków
6. B P a
galeriowych
Określić warunki, jakie musi spełniać działka
7. B PP b
budowlana
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
8. Scharakteryzować budynki blizniacze B PP a
9. Określić minimalną wysokość pomieszczeń B PP c
Wskazać zasady sytuowania pomieszczeń
10. B PP c
w budynkach
11. Określić strefy funkcjonalne mieszkania B P d
Wskazać zasady sytuowania stref wejścia
12. B PP a
i garażu
Rozróżnić pomieszczenia sanitarno-
13. A P b
-higieniczne w zakładach przemysłowych
Wskazać zasady lokalizacji budynków
14. B P c
inwentarskich
15. Rozróżnić elementy małej architektury A P b
16. Wyjaśnić co to jest inwentaryzacja budynku B P c
17. Wskazać problemy urbanistyki B PP a
Określić zasady stosowania materiałów
18. A P c
w budownictwie przemysłowym
Scharakteryzować zalety budynków
19. B PP b
jednorodzinnych
Rozróżnić obiekty występujące w osiedlu
20. B PP d
mieszkaniowym
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi, tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Zestaw zadań testowych
Wybierz poprawną odpowiedz, zaznaczając odpowiednią literę.
1. Do elementów architektonicznych elewacji budynku zaliczamy:
a) dach,
b) attykę,
c) stropy,
d) kominy.
2. Gzymsy są to:
a) załamania ścian,
b) wgłębienia w tynku,
c) pionowe występy ścian,
d) poziome występy ścian.
3. Schemat funkcjonalny pomieszczeń wykonuje się w:
a) projekcie budowlanym,
b) wstępnej fazie projektowania,
c) przy ustalaniu układu konstrukcyjnego,
d) przy wykonywaniu planu zagospodarowania.
4. Który z wymienionych czynników nie bierze udziału w kształtowaniu bryły budynku:
a) forma,
b) funkcja,
c) konstrukcja,
d) kolorystyka.
5. Elewacja jest to:
a) ściana działowa,
b) ściana zasłaniająca dach,
c) zewnętrzna ściana budynku,
d) wewnętrzna ściana budynku.
6. Budynki galeriowe mają wejścia do mieszkań z:
a) galerii,
b) korytarza,
c) balkonów,
d) spocznika klatki schodowej.
7. Minimalna powierzchnia działki w zabudowie szeregowej wynosi:
a) 100  140 m2,
b) 150  200 m2,
c) 300  450 m2,
d) 500  650 m2.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
8. Budynki blizniacze charakteryzują się tym, że mają:
a) wspólną ścianę,
b) wspólne wejście,
c) ciekawą formę architektoniczną,
d) mały rzut w stosunku do wysokości.
9. Minimalna wysokość pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych wynosi:
a) 2.40 m,
b) 2.50 m,
c) 2.80 m,
d) 3.00 m.
10. Pokoje dzienne powinny być usytuowane w kierunku na:
e) północ,
f) wschód,
g) południe,
h) dowolnie.
11. Do części ogólnej w mieszkaniu należy:
a) łazienka,
b) sypialnia,
c) garderoba,
d) pokój dzienny.
12. Strefa wejścia, garażu, schodów w budynku jednorodzinnym powinny być usytuowane od
strony:
a) północy,
b) zachodu,
c) południa,
d) dowolnie.
13. Do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w zakładach przemysłowych nie zalicza się:
a) szatni,
b) bufetu,
c) palarni,
d) umywalni.
14. Na lokalizację budynków inwentarskich powinny być wybrane tereny, na których
występują grunty:
a) organiczne,
b) nieprzepuszczalne,
c) mało przydatne do uprawy,
d) odpowiednie na uprawy zielone.
15. Do elementów małej architektury nie są zaliczane:
a) fontanny,
b) przypory,
c) piaskownice,
d) murki oporowe.
16. Inwentaryzacja budynku to dokumentacja:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
a) projektowa,
b) kosztorysowa,
c) istniejącego stanu,
d) architektoniczno-budowlana.
17. Do problemów urbanistyki można zaliczyć:
a) intensywność zabudowy,
b) otwartą przestrzeń terenów,
c) likwidację budownictwa zabytkowego,
d) brak możliwości wykonania budynków indywidualnych.
18. Materiał, którego nie stosuje się do wykonywania elementów konstrukcyjnych
w budynkach przemysłowych to:
a) stal,
b) beton,
c) drewno,
d) kablobeton.
19. Która z wymienionych cech budynków jednorodzinnych nie jest ich zaletą?:
a) odizolowanie od sąsiadów,
b) mały koszt budowy,
c) swoboda kształtowania rzutu budynku,
d) możliwość powiązania budynku z krajobrazem.
20. Który z wymienionych obiektów występujący w osiedlu mieszkaniowym zalicza się do
terenu mieszkaniowego?:
a) apteka,
b) szkoła podstawowa,
c) zieleń wypoczynkowa,
d) powierzchnia zajęta na cele gospodarcze.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko................................................................................................
Projektowanie architektoniczne
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Zadanie praktyczne  próba pracy
Zaprojektować letni budynek parterowy rekreacji indywidualnej.
1) budynek będzie zrealizowany w technologii tradycyjnej,
2) ściany nośne z bloczków na zaprawie klejowej,
3) strop poddasza nieużytkowego drewniany, z ociepleniem,
4) dach drewniany ciesielski o nachyleniu 40o,
5) działka przeznaczona pod zabudowę o powierzchni 5 arów,
6) przewidziano pobór wody ze studni i odprowadzenie ścieków do szamba.
Program użytkowy:
Na parterze budynku przewidziano: pokój dzienny z aneksem kuchennym, 2 sypialnie,
łazienkę z wc. i przedsionek.
Zawartość opracowania:
1. Opis techniczny.
2. Część rysunkowa zawierająca: plan zagospodarowania działki w skali 1: 200, rzut parteru,
przekrój pionowy, elewacje w skali 1: 50.
Rysunki należy wykonać przy pomocy programu komputerowego.
Sposób wykonania zadania
Uczeń powinien:
1) ustalić schemat funkcjonalny budynku,
2) określić wymiary poszczególnych pomieszczeń i całego rzutu budynku,
3) dobrać rodzaje i wymiary elementów konstrukcyjnych: ściany, strop, dach,
4) narysować rysunki: rzut parteru, przekrój poprzeczny i elewacje w odpowiedniej skali,
5) obliczyć powierzchnie poszczególnych pomieszczeń, powierzchnię użytkową, powierzchnię
zabudowy i kubaturę,
6) sporządzić opis techniczny z określeniem sposobu wykończenia budynku,
7) sporządzić plan zagospodarowania działki z uwzględnieniem niezbędnych elementów.
Wyposażenie stanowiska pracy:
Środki dydaktyczne:
- literatura,
- katalogi domów jednorodzinnych,
- przybory rysunkowe,
- kalkulator,
- komputer z oprogramowaniem do sporządzania rysunków i drukarka.
Czas na wykonanie ćwiczenia
 3 x 45 min. = 135 min.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Kryteria oceny realizacji zadania obejmują
Maksymalna
Lp. Kryterium oceny liczba
punktów
1. Poprawność ustalenia schematu funkcjonalnego budynku 2
Poprawność dobrania wymiarów budynku i poszczególnych
2. 2
pomieszczeń
3. Poprawność dobrania elementów i materiałów 2
4. Poprawność wykonania opisu technicznego 2
Prawidłowość obliczenia powierzchni pomieszczeń, powierzchni
5. 2
użytkowych, powierzchni zabudowy, kubatury
Poprawność wykonania poszczególnych rysunków: rzut, przekrój,
6. 6
elewacje (2 pkt. za każdy rysunek)
7. Poprawność sporządzenia planu zagospodarowania działki 2
8. Poprawność wykorzystania programu komputerowego 2
Razem: 20
Schemat punktowania
Maksymalna ilość punktów za każde kryterium oceny podano w tabeli. Aącznie uczeń
może otrzymać 20 punktów.
Proponowane oceny:
18  20 pkt  bardzo dobry,
15  17 pkt  dobry,
12  14 pkt  dostateczny,
9  11 pkt  dopuszczający.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
7. LITERATURA
1. Bogusz W.: Projektowanie architektoniczne i budownictwo regionalne. WSiP, Warszawa
2005
2. Bogusz W.: Zarys historii architektury. Dokumentacja budowlana 2. WSiP, Warszawa
2005
3. Buchner M., Buchner A., Laube J.: Zarys projektowania i historii architektury. WSiP
Warszawa 1991
4. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997
5. Markiewicz P.: Vademecum projektanta. Prezentacja nowoczesnych technik budowlanych
 Archi-Plus Kraków 1996
6. Mirski J., Aącki K.: Budownictwo z technologią cz.2. WSiP, Warszawa 2005
7. Mirski Z.J.: Budownictwo z technologią 3. WSiP, Warszawa 2005
8. Parczewski W.: Dokumentacja budowlana 4. Projektowanie architektoniczne. WSiP,
Warszawa 1995
9. Praca zbiorowa. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003
10. Pylka-Gutowska E.: Ekologia z ochroną środowiska. Wydawnictwo Oświatowe,
Warszawa1999
11. Słowiński Z.: Technologia budownictwa cz. 3. WSiP, Warszawa 1997
12. Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2005
13. Tauszyński K.: Technologia budownictwa.cz.1. WSiP, Warszawa 2005
14. Tauszyński K.: Wstęp do projektowania architektonicznego. Dokumentacja budowlana 3.
WSiP, Warszawa 2005
15. Umiński T.: Ekologia. Środowisko. Przyroda. WSiP, Warszawa 1995
16. Wojciechowski L.: Materiały budowlane w budownictwie indywidualnym. Arkady,
Warszawa 1998
Czasopisma specjalistyczne: Atlas budowlany, Murator, Przyroda Polska, Aura, Forum
Budowlane, Materiały Budowlane.
Ustawy:
- Ustawa  Prawo Budowlane .
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków
technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz.
690, z 2004 r.
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r.  Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 01.62.627).
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r.  o odpadach (DZ. U. 01.62.628).
- Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. O planowaniu przestrzennym (Dz. U. 03.80.714).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31

