PLAN - KONSPEKT
do zajęć z przepisów ruchu
drogowego (przykład)
Opracował:
dr inż. Karol
Ochwat
Copyright © Piła 2006
Piła, dn. 10.05.2006
PLAN – KONSPEKT
TEMAT: Przecinanie się kierunków ruchu
pojazdów
pierwszeństwo przejazdu
CEL: Zapoznanie słuchaczy z rodzajami przecinania
się
kierunków
ruchu
pojazdów
i
zasadami
obowiązującymi kierujących na skrzyżowaniach.
W wyniku zrealizowania tematu szkolony potrafi:
- omówić definicję skrzyżowania,
- omówić zasady pierwszeństwa przejazdu na
skrzyżo-
waniach równorzędnych, skrzyżowaniach z ruchem
okręż-
nym oraz z sygnalizacją świetlną,
- rozwiązywać podstawowe zadania testowe z zakresu
pierwszeństwa przejazdu.
CZAS I MIEJSCE:
3 godz. lekcyjne, sala wykładowa.
FORMA ZAJĘĆ:
Wykład z wykorzystaniem środków
audialnowizualnych
PROFIL SZKOLENIA:
Kurs na prawo jazdy kategorii „B”.
ZAGADNIENIA:
1.Definicja i rodzaje skrzyżowań.
2.Skrzyżowania równorzędne i oznakowane.
3.Skrzyżowanie z ruchem kierowanym
(sygnalizacja
świetlna, osoba uprawniona do kierowania
ruchem).
4.Skrzyżowanie o ruchu okrężnym.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:
Grafoskop - foliogramy, plansze ze znakami
drogowymi, tablica magnetyczna z
symbolami znaków drogowych i pojazdami,
projektor multimedialny – film, prezentacja.
LITERATURA DLA SŁUCHACZY:
1. H. Próchniewicz. Podręcznik kierowcy kat. B.
Warszawa 2005.
2. A. Kurczyński, J. Nowak. Podręcznik kierowcy
kategorii B. Wyd. KRAM, Warszawa 2004.
3. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. nr 58/2003
poz. 515) ze zmianami Dz.U. nr 92/2004
poz.884).
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia
27.10.2005 r. Dziennik Ustaw Nr 217-14533
Poz. 1834 w sprawie szkolenia,
egzaminowania
i uzyskiwania uprawnień przez kierujących
pojaz-
dami, instruktorów i egzaminatorów.
Zagadnienia i treści
Wskazówki
metodyczne
1. CZĘŚĆ WSTĘPNA - 10 min
Rozpoczęcie zajęć.
1. Sprawdzenie obecności i odnotowanie w
dzienniku wykładowcy.
2. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości
z
poprzedniego tematu zajęć –
„Wyprzedzanie”.
•
Jakie czynności powinien wykonać
kierowca przed wykonaniem manewru
wyprzedzania?
Odp.:
- sprawdzić czy ma odpowiednią widoczność
i miejsce do wykonania manewru.
- czy kierujący za nim nie rozpoczął
wyprzedzania?
- czy kierujący przed nim nie sygnalizuje
zamiaru wyprzedzania lub zmiany pasa
ruchu?
Sprawdzam
obecność
Zadaję pytania
kontrolne.
Uzupełniam
odpowiedzi
szkolonych
osobiście lub z
udziałem
innych
słuchaczy.
Zagadnienia i treści
Wskazówki
metodyczne
Temat zajęć:
Przecinanie się kierunków ruchu
pojazdów pierwszeństwo przejazdu
Cel zajęć:
Zapoznanie szkolonych z rodzajami
przecinania się kierunków ruchu
pojazdów i zasadami obowiązującymi
kierujących
na skrzyżowaniach
Temat
zapisuję na
tablicy (lub
wyświetlam
na
foliogramie)
Omawiam
Zagadnienia i treści
Wskazówki
metodyczne
2. CZĘŚĆ GŁÓWNA - 110 min.
1.
Definicja i rodzaje skrzyżowań – 30 min.
Skrzyżowanie dróg jest miejscem gdzie
następuje przecinanie się kierunków jazdy
jak również miejscem, gdzie często
występuje zmiana dotychczasowego kierunku
jazdy.
Rodzaje skrzyżowań:
•
Skrzyżowania równorzędne,
•
Skrzyżowania oznakowane,
•
Skrzyżowania z ruchem kierowanym
(sygnalizacja świetlna, osoba
uprawniona),
•
Skrzyżowania z ruchem okrężnym.
Podaję definicję
skrzyżowania
i wyświetlam
foliogram
nr 1 i
omawiam.
Wyświetlam
foliogram nr 2
i omawiam
- pokaz rodz.
skrzyżowań na
tablicach
magnetycznych
z udziałem
szkolonych.
Zagadnienia i treści
Wskazówki
metodyczne
2.
Skrzyżowania równorzędne i oznakowane
- 30 min
.
a) skrzyżowania równorzędne
- Na skrzyżowaniu dróg równorzędnych
kierujący pojazdem zobowiązany jest
ustąpić pierwszeństwa pojazdom
nadjeżdżającym z prawej strony
- W razie zbliżenia się pojazdów z
przeciwnych kierunków, kierujący pojazdem,
który skręca w lewo obowiąązany jest
ustąpić pierwszeństwa jadącym prosto i
skręcającym w prawo.
- Pojazdowi szynowemu przysługuje
pierwszeństwo również poza
skrzyżowaniem, na przykład, gdy przejeżdża
z jednej strony jezdni na środek, lub na
drugą stronę jezdni.
Wyświetlam
foliogram
nr. 3
Przykład „A”
- pokaz z
omówieniem -
tablica
magnetyczna
Zagadnienia i treści
Wskazówki
metodyczne
4. Skrzyżowania z ruchem okrężnym – 20 min.
Skrzyżowanie dróg o ruchu okrężnym tak
zwane „rodno” jest szczególnym rodzajem
skrzyżowania, na którym pojazdy poruszają się
wokół centralnej wysepki w kierunku przeciwnym
do ruchu wskazówek zegara oznacza się je
znakiem „ruch okrężny”.
Zasady pierwszeństwa na rondach wyznaczają
znaki. Tam, gdzie oznaczone są tylko znakiem nakazu
„ruch okrężny”, pierwszeństwo mają pojazdy
wjeżdżające na rondo, czyli te, które mają prawą stronę
wolną.
Jeśli przed rondem stoi znak ostrzegawczy „ustąp
pierwszeństwa” i jednocześnie znak nakazu „ruch
okrężny”, wówczas pojazdy będące na rondzie mają
pierwszeństwo przejazdu przed tymi, które zamierzają
na nie wjechać.
Na rondach z działającą sygnalizacja świetlną tylko
tramwaje mają pierwszeństwo. Inne pojazdy poruszają
się według zasad jak na zwykłym skrzyżowaniu z
sygnalizacją świetlną.
Wyświetlam
foliogram
nr. 12
Wyświetlam
foliogram
nr. 13 i
omawiam
0mawiam
pokazany
przykład
Zagadnienia i treści
Wskazówki
metodyczne
3. CZĘŚĆ KOŃCOWA – 10 min.
1. Czy macie państwo pytania dotyczące
dzisiejszych
zajęć ?
2. Pytania kontrolne z zakresu zrealizowanego
tematu:
a) Wymień rodzaje skrzyżowań.
b) Omów zasady pierwszeństwa obowiązujące na
skrzyżowaniu równorzędnym.
3. Tematem następnych zajęć będzie:
Jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości
powietrza.
4. Zadanie do samokształcenia
zapoznać się z treścią rozdziału … i umieć odpowiedzieć
na pytanie …….
5. Podpisanie karty przeprowadzonych zajęć.
Odpowiadam
na pytania
słuchaczy
Zadaję pytania
i uzupełniam
odpowiedzi
Podaję temat
następnych
zajęć
i temat do
samodzielnego
przygotowania