11 PLAN KONSPEKT zaj prakt

background image

PLAN -

PLAN -

KONSPEKT

KONSPEKT

TEMAT 1:

TEMAT 1:

Jazda wstępna

Jazda wstępna

samochodem

samochodem

osobowym

osobowym

Copyright © Piła 2006

Kurs Instruktorów NJ – OSK „Gryf”

Opracował:
dr inż. Karol Ochwat

background image

TEMAT 1:

TEMAT 1:

Jazda wstępna

Jazda wstępna

samo-

samo-

chodem osobowym

chodem osobowym

CEL ZAJĘĆ:

CEL ZAJĘĆ:

Kształtowanie umiejętności

Kształtowanie umiejętności

panowania nad pojazdem

panowania nad pojazdem

Doskonalenie umiejętności

Doskonalenie umiejętności

przygotowania samochodu do jazdy

przygotowania samochodu do jazdy

Kształtowanie właściwych postaw

Kształtowanie właściwych postaw

wobec innych uczestników ruchu

wobec innych uczestników ruchu

drogowego.

drogowego.

background image

CZAS , MIEJSCE I FORMA ZAJĘĆ:

CZAS , MIEJSCE I FORMA ZAJĘĆ:

2 godz., plac manewrowy, zajęcia

2 godz., plac manewrowy, zajęcia

praktyczne

praktyczne

PROFIL SZKOLENIA:

PROFIL SZKOLENIA:

Prawo jazdy kategorii „B”.

Prawo jazdy kategorii „B”.

background image

ZAGADNIENIA:

ZAGADNIENIA:

Przygotowanie do jazdy, oraz ruszanie z

Przygotowanie do jazdy, oraz ruszanie z

miejsca.

miejsca.

Jazda pasem ruchu do przodu i tyłu

Jazda pasem ruchu do przodu i tyłu

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

Plac manewrowy i jego wyposażenie,

Plac manewrowy i jego wyposażenie,

samochód osobowy

samochód osobowy

background image

LITERATURA DLA SŁUCHACZY:

LITERATURA DLA SŁUCHACZY:

1. H. Pruchniewicz. Praktyczna nauka

1. H. Pruchniewicz. Praktyczna nauka

jazdy.

jazdy.

Wyd. Grupa IMANE, Warszawa 2004.

Wyd. Grupa IMANE, Warszawa 2004.

2. A. Kurczyński, J. Nowak.

2. A. Kurczyński, J. Nowak.

Podręcznik

Podręcznik

kierowcy kategorii B

kierowcy kategorii B

. Wyd. KRAM,

. Wyd. KRAM,

Warszawa 2005 i inne.

Warszawa 2005 i inne.

background image

3.

3.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo
o ruchu drogowym

- tekst ujednolicony stan

- tekst ujednolicony stan

prawny - 2005r.

prawny - 2005r.

4. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRA-

4. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRA-

STRUKTURY z dnia 27 października 2005 r.

STRUKTURY z dnia 27 października 2005 r.

Dz.U.05.217.1834 w sprawie szkolenia,

Dz.U.05.217.1834 w sprawie szkolenia,

egzaminowania i uzyskiwania uprawnień

egzaminowania i uzyskiwania uprawnień

przez kierujących pojazdami, instruktorów

przez kierujących pojazdami, instruktorów

i egzaminatorów

i egzaminatorów

background image

CZĘŚĆ WSTĘPNA

CZĘŚĆ WSTĘPNA

- 10 min

- 10 min

Rozpoczęcie zajęć:

Rozpoczęcie zajęć:

Sprawdzenie przygotowania placu

Sprawdzenie przygotowania placu

manewrowego.

manewrowego.

Przypomnienie i utrwalenie wiadomości

Przypomnienie i utrwalenie wiadomości

z techniki kierowania oraz czynności

z techniki kierowania oraz czynności

kontrolno-obsługowych.

kontrolno-obsługowych.

Podanie tematu i celu zajęć.

Podanie tematu i celu zajęć.

background image

CZĘŚĆ GŁÓWNA

CZĘŚĆ GŁÓWNA

- 110

- 110

min.

min.

Zag. 1.

Zag. 1.

Przygotowanie do jazdy,

Przygotowanie do jazdy,

oraz ruszanie z miejsca

oraz ruszanie z miejsca

-

-

czas

czas

40 min.

40 min.

background image

Cel zajęć:

Cel zajęć:

Doskonalenie umiejętności przygotowania

Doskonalenie umiejętności przygotowania

samochodu do jazdy:

samochodu do jazdy:

- sprawdzenia stanu technicznego

- sprawdzenia stanu technicznego

podstawowych

podstawowych

elementów pojazdu odpowiedzialnych

elementów pojazdu odpowiedzialnych

bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy,

bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy,

- właściwe ustawienie fotela, lusterek,

- właściwe ustawienie fotela, lusterek,

zagłówków

zagłówków

i zapięcie pasów bezpieczeństwa, sprawdzenie

i zapięcie pasów bezpieczeństwa, sprawdzenie

czy

czy

drzwi pojazdu są zamknięte.

drzwi pojazdu są zamknięte.

- uruchomienie silnika i płynne ruszenie.

- uruchomienie silnika i płynne ruszenie.

background image

Instruktaż wstępny:

Instruktaż wstępny:

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności

Czynności

szkolonego

szkolonego

Wskazówki

Wskazówki

metodyczn

metodyczn

e

e

- podanie tematu

- podanie tematu

- podanie celu zajęć

- podanie celu zajęć

- przypomnienie

- przypomnienie

warunków

warunków

poprawnego

poprawnego

wykonania

wykonania

ćwiczenia

ćwiczenia

- omówienie zasad

- omówienie zasad

bezpiecznego

bezpiecznego

kierowania

kierowania

pojazdem

pojazdem

- wzorowy pokaz

- wzorowy pokaz

- postawienie zadania

- postawienie zadania

i polecenie wykonania

i polecenie wykonania

zadania przez

zadania przez

szkolonego

szkolonego

-

odpowiada

odpowiada

na zadane

na zadane

pytania

pytania

- rozpoczyna

- rozpoczyna

sprawdzenie

sprawdzenie

stanu tech-

stanu tech-

nicznego

nicznego

samochodu

samochodu

- zadaję

- zadaję

pytania

pytania

dotyczące

dotyczące

zasad

zasad

sprawdzania

sprawdzania

stanu

stanu

technicznego

technicznego

uzupełniam

uzupełniam

odpowiedzi

odpowiedzi

background image

Instruktaż bieżący:

Instruktaż bieżący:

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności

Czynności

szkolonego

szkolonego

Wskazówki

Wskazówki

metodyczn

metodyczn

e

e

- obserwacja czynności

wykonywanych przez
szkolonego,

- reagowanie

popełniane
na błędy,

-

-

wykonywanie

wykonywanie

zadania

zadania

poleconego

poleconego

przez

przez

instruktora

instruktora

-

-

uwagi oraz

uwagi oraz

ustalenie

ustalenie

przyczyn

przyczyn

błędnego

błędnego

wykony-

wykony-

wania

wania

ćwiczenia.

ćwiczenia.

background image

Treści ćwiczenia (zadania)

Treści ćwiczenia (zadania)

1.

1.

Sprawdzenie stanu technicznego

Sprawdzenie stanu technicznego

-

-

szkolony

szkolony

musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić:

musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić:

poziom oleju w silniku (osoba egzaminowana

poziom oleju w silniku (osoba egzaminowana

powinna, co najmniej wskazać gdzie i przy użyciu

powinna, co najmniej wskazać gdzie i przy użyciu

jakich przyrządów sprawdza się poziom oleju w poj.

jakich przyrządów sprawdza się poziom oleju w poj.

poziom płynu chłodzącego,

poziom płynu chłodzącego,

poziom płynu hamulcowego,

poziom płynu hamulcowego,

poziom płynu w spryskiwaczach - osoba

poziom płynu w spryskiwaczach - osoba

egzaminowana powinna co najmniej wskazać

egzaminowana powinna co najmniej wskazać

zbiornik i po jego otwarciu stwierdzić obecność

zbiornik i po jego otwarciu stwierdzić obecność

płynu,

płynu,

działanie sygnału dźwiękowego,

działanie sygnału dźwiękowego,

działanie świateł zewnętrznych pojazdu.

działanie świateł zewnętrznych pojazdu.

background image

Treści ćwiczenia (zadania)

Treści ćwiczenia (zadania)

cd

cd

2.

2.

Właściwe ustawienie fotela

Właściwe ustawienie fotela

, lusterek,

, lusterek,

zagłówków   i zapięcie pasów bezpieczeństwa,

zagłówków   i zapięcie pasów bezpieczeństwa,

(jeżeli pojazd jest w nie wyposażony),

(jeżeli pojazd jest w nie wyposażony),

sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte,

sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte,

w lewym lusterku kierowca powinien widzieć

w lewym lusterku kierowca powinien widzieć

lewy bok pojazdu

lewy bok pojazdu

i lewy obszar przestrzeni za pojazdem,

i lewy obszar przestrzeni za pojazdem,

w prawym lusterku kierowca powinien widzieć

w prawym lusterku kierowca powinien widzieć

prawy bok pojazdu

prawy bok pojazdu

i prawy obszar przestrzeni za pojazdem,

i prawy obszar przestrzeni za pojazdem,

zagłówki powinny być ustawione blisko za

zagłówki powinny być ustawione blisko za

głową na wysokości głowy.

głową na wysokości głowy.

background image

Treści ćwiczenia (zadania)

Treści ćwiczenia (zadania)

cd

cd

3.

3.

Upewnienie się o możliwości jazdy

Upewnienie się o możliwości jazdy

,

,

wykluczenie prawdopodobieństwa

wykluczenie prawdopodobieństwa

spowodo-wania zagrożenia w ruchu

spowodo-wania zagrożenia w ruchu

drogowym,

drogowym,

ocena sytuacji wokół pojazdu.

ocena sytuacji wokół pojazdu.

4.

4.

Płynne ruszenie,

Płynne ruszenie,

opuszczenie dźwigni hamulca awaryjnego,

opuszczenie dźwigni hamulca awaryjnego,

łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie

łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie

obrotów silnika.

obrotów silnika.

background image

Instruktaż końcowy:

Instruktaż końcowy:

odpowiedzi na pytania szkolonego,

odpowiedzi na pytania szkolonego,

omówienie przebiegu wykonanego

omówienie przebiegu wykonanego

ćwiczenia,

ćwiczenia,

podanie tematu następnego ćwiczenia -

podanie tematu następnego ćwiczenia -

zajęć.

zajęć.

background image

Zag. 2. Jazda pasem ruchu

Zag. 2. Jazda pasem ruchu

do przodu i tyłu

do przodu i tyłu

Cel zajęć:

Cel zajęć:

Kształtowanie umiejętności panowania

Kształtowanie umiejętności panowania

nad pojazdem podczas wykonywania

nad pojazdem podczas wykonywania

zadań na placu manewrowym w

zadań na placu manewrowym w

sposób pozwalający stwierdzić, że

sposób pozwalający stwierdzić, że

zachowanie osoby szkolonej nie

zachowanie osoby szkolonej nie

stworzy zagrożenia dla bezpieczeństwa

stworzy zagrożenia dla bezpieczeństwa

ruchu drogowego.

ruchu drogowego.

background image

Instruktaż wstępny:

Instruktaż wstępny:

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności

Czynności

szkolonego

szkolonego

Wskazówki

Wskazówki

metodyczne

metodyczne

-podanie tematu ćwiczenia.

-podanie tematu ćwiczenia.

-podanie celu ćwiczenia.

-podanie celu ćwiczenia.

-omówienie warunków

-omówienie warunków

popraw-nego wykonania

popraw-nego wykonania

ćwiczenia.

ćwiczenia.

-omówienie zasad

-omówienie zasad

bezpiecznego kierowania

bezpiecznego kierowania

pojazdem.

pojazdem.

-pokaz wzorowego wykonania

-pokaz wzorowego wykonania

ćwiczenia: w tempie

ćwiczenia: w tempie

normalnym i w tempie

normalnym i w tempie

zwolnionym (pokaz węzłów

zwolnionym (pokaz węzłów

czynności złożonych z

czynności złożonych z

omówieniem sposobu ich

omówieniem sposobu ich

wykonania).

wykonania).

- odpowiada

- odpowiada

na zadane

na zadane

pytania

pytania

- słucha

- słucha

wypowiedzi

wypowiedzi

instruktora

instruktora

- obserwuje

- obserwuje

pokaz

pokaz

poprawnego

poprawnego

wykonania

wykonania

zadania

zadania

Pokazuję

Pokazuję

miejsce

miejsce

wykonywania

wykonywania

ćwiczenia.

ćwiczenia.

Omawiam

Omawiam

przebieg

przebieg

ćwiczenia.

ćwiczenia.

background image

Instruktaż bieżący

Instruktaż bieżący

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności

Czynności

szkolonego

szkolonego

Wskazówki

Wskazówki

metodyczn

metodyczn

e

e

- reagowanie na błędy

- reagowanie na błędy

popełniane przez szkolonego,

popełniane przez szkolonego,

uwagi (ustalenie przyczyn

uwagi (ustalenie przyczyn

błędnego wykonywania

błędnego wykonywania

ćwiczenia).

ćwiczenia).

- wykonuje

- wykonuje

ćwiczenie

ćwiczenie

-

-

udzielam

udzielam

krótkich

krótkich

uwag

uwag

i porad

i porad

background image

Instruktaż końcowy:

Instruktaż końcowy:

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności

Czynności

szkolonego

szkolonego

Wskazówki

Wskazówki

metodyczn

metodyczn

e

e

-

omówienie przebiegu

omówienie przebiegu

wykonanego ćwiczenia,

wykonanego ćwiczenia,

-

odpowiedzi na pytania

odpowiedzi na pytania

szkolonego,

szkolonego,

-

podanie tematu następnego

podanie tematu następnego

ćwiczenia lub zajęć.

ćwiczenia lub zajęć.

- odpowiada

- odpowiada

na zadane

na zadane

pytania

pytania

- słucha

- słucha

wypowiedzi

wypowiedzi

instruktora

instruktora

- w

- w

pierwszej

pierwszej

kolejności

kolejności

podaję uwagi

podaję uwagi

pozytywne

pozytywne

background image

Treści merytoryczne

Treści merytoryczne

Warunki poprawnego wykonania ćwiczenia:

Warunki poprawnego wykonania ćwiczenia:

Płynna jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, w czasie

Płynna jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, w czasie

jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z

jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z

techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i

techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i

lusterka.

lusterka.

Nie przejeżdżanie przez linie i nie najeżdżanie na

Nie przejeżdżanie przez linie i nie najeżdżanie na

pachołki

pachołki

i tyczki ograniczające pas - nie dotyczy linii

i tyczki ograniczające pas - nie dotyczy linii

wewnętrznych, ograniczających i wyznaczających pole

wewnętrznych, ograniczających i wyznaczających pole

zatrzymania pojazdu.

zatrzymania pojazdu.

Zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa

Zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa

w wyznaczonym polu zatrzymania pojazdu.

w wyznaczonym polu zatrzymania pojazdu.

background image

Osoba szkolona uzyskuje:

Osoba szkolona uzyskuje:

1. POZYTYWNY wynik wykonania

1. POZYTYWNY wynik wykonania

ćwiczenia, jeżeli poprawnie

ćwiczenia, jeżeli poprawnie

wykonała zadania.

wykonała zadania.

2. NEGATYWNY wynik wykonania

2. NEGATYWNY wynik wykonania

ćwiczenia, jeżeli:

ćwiczenia, jeżeli:

dwukrotnie nieprawidłowo wykonała to

dwukrotnie nieprawidłowo wykonała to

samo zadanie,

samo zadanie,

zachodzą okoliczności do przerwania

zachodzą okoliczności do przerwania

egzaminu (błędy oceniane podczas

egzaminu (błędy oceniane podczas

egzaminu).

egzaminu).

background image

CZĘŚĆ KOŃCOWA

CZĘŚĆ KOŃCOWA

– 5

– 5

min.

min.

Zapytanie szkolonego, czy ma pytania

Zapytanie szkolonego, czy ma pytania

dotyczące wykonywanego ćwiczenia.

dotyczące wykonywanego ćwiczenia.

Omówienie przebiegu zajęć – szkolony

Omówienie przebiegu zajęć – szkolony

powinien dowiedzieć się, co jest jego mocną

powinien dowiedzieć się, co jest jego mocną

stroną, a co wymaga powtórzenia.

stroną, a co wymaga powtórzenia.

Tematem następnych zajęć będzie:

Tematem następnych zajęć będzie:

Parkowanie równoległe i prostopadłe.

Parkowanie równoległe i prostopadłe.

W czasie samokształcenia zapoznać się ze

W czasie samokształcenia zapoznać się ze

sposobami wykonania manewru parkowania

sposobami wykonania manewru parkowania

(Podr. Praktyczna nauka jazdy).

(Podr. Praktyczna nauka jazdy).


Document Outline

