EDUKACJA ŚRODOWISKOWA

background image

EDUKACJA

EDUKACJA

ŚRODOWISKOWA

ŚRODOWISKOWA

Alicja Kozińska

Alicja Kozińska

Edukacja Wczesnoszkolna i

Edukacja Wczesnoszkolna i

Wychowanie Przedszkolne

Wychowanie Przedszkolne

II rok, II stopień, st. niestacjonarne

II rok, II stopień, st. niestacjonarne

background image

KONSPEKT ZAJĘĆ

KONSPEKT ZAJĘĆ

Z EDUKACJI ŚRODOWISKOWEJ

Z EDUKACJI ŚRODOWISKOWEJ

KLASA II

KLASA II

background image

POWIETRZE

POWIETRZE

OCHRONA POWIETRZA PRZEZ

OCHRONA POWIETRZA PRZEZ

CZŁOWIEKA

CZŁOWIEKA

background image

CELE:

CELE:

Rozwijanie poczucia troski i

Rozwijanie poczucia troski i

odpowiedzialności o najbliższe środowisko,

odpowiedzialności o najbliższe środowisko,

Zapoznanie ze znaczeniem powietrza w życiu

Zapoznanie ze znaczeniem powietrza w życiu

człowieka,

człowieka,

Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,

Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,

Uświadomienie, że czyste powietrze jest

Uświadomienie, że czyste powietrze jest

jednym z warunków właściwego rozwoju

jednym z warunków właściwego rozwoju

życia na Ziemi.

życia na Ziemi.

Zdobywanie wiadomości na temat stanu

Zdobywanie wiadomości na temat stanu

zanieczyszczenia powietrza.

zanieczyszczenia powietrza.

background image

CELE SZCZEGÓŁOWE

CELE SZCZEGÓŁOWE

Uczeń:

Uczeń:

Wie jakie znaczenie dla życia ma powietrze,

Wie jakie znaczenie dla życia ma powietrze,

Potrafi wymienić skład powietrza,

Potrafi wymienić skład powietrza,

Potrafi troszczyć się o otaczające

Potrafi troszczyć się o otaczające

środowisko,

środowisko,

Wie, że należy dbać o środowisko,

Wie, że należy dbać o środowisko,

Rozumie znaczenie czystego powietrza,

Rozumie znaczenie czystego powietrza,

Potrafi określić stan zanieczyszczenia

Potrafi określić stan zanieczyszczenia

powietrza.

powietrza.

background image

FORMA PRACY

FORMA PRACY

Zabawy dydaktyczne,

Zabawy dydaktyczne,

Doświadczenia przyrodnicze

Doświadczenia przyrodnicze

wykonywane indywidualnie i

wykonywane indywidualnie i

zbiorowo.

zbiorowo.

background image

METODA PRACY

METODA PRACY

Słowna,

Słowna,

Oglądowa,

Oglądowa,

Czynnościowa.

Czynnościowa.

background image

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Obrazki przedstawiające: fabrykę, samochód, stację

Obrazki przedstawiające: fabrykę, samochód, stację

benzynową, motor, rower, statek parowy, żaglówkę;

benzynową, motor, rower, statek parowy, żaglówkę;

Słomki do napojów,

Słomki do napojów,

Balony,

Balony,

Świeczki,

Świeczki,

Kubeczki plastikowe,

Kubeczki plastikowe,

Kredki, brystol,

Kredki, brystol,

Pudełko z różnymi odpadami do segregacji,

Pudełko z różnymi odpadami do segregacji,

Kawałki bibuły,

Kawałki bibuły,

Znak zakazu palenia papierosów,

Znak zakazu palenia papierosów,

Obrazki do opowiadania,

Obrazki do opowiadania,

Woda,

Woda,

Piłeczki do ping-ponga.

Piłeczki do ping-ponga.

background image

PRZEBIEG ZAJĘĆ

PRZEBIEG ZAJĘĆ

background image

1.

1.

Czynności organizacyjno- porządkowe.

Czynności organizacyjno- porządkowe.

2.

2.

Zabawy dydaktyczne:

Zabawy dydaktyczne:

Wciąganie powietrza nosem i zatrzymanie go na chwilę,

Wciąganie powietrza nosem i zatrzymanie go na chwilę,

Dmuchanie balonu oraz wypuszczanie z niego

Dmuchanie balonu oraz wypuszczanie z niego

powietrza (balony w różnych kolorach),

powietrza (balony w różnych kolorach),

Zapalenie przez nauczyciela świeczki i nakrycie jej

Zapalenie przez nauczyciela świeczki i nakrycie jej

słoikiem w celu udowodnienia, że świeczka zgaśnie.

słoikiem w celu udowodnienia, że świeczka zgaśnie.

Ćwiczenia mają na celu zwrócenie dzieciom uwagi na to, że

Ćwiczenia mają na celu zwrócenie dzieciom uwagi na to, że

bez powietrza (tlenu) życie ludzi i innych organizmów

bez powietrza (tlenu) życie ludzi i innych organizmów

byłoby niemożliwe.

byłoby niemożliwe.

3. Zgaszenie świeczki, chwilowe wietrzenie sali, aby pozbyć

3. Zgaszenie świeczki, chwilowe wietrzenie sali, aby pozbyć

się zapachu dymu i zwrócenie uwagi na dopływ

się zapachu dymu i zwrócenie uwagi na dopływ

świeżego powietrza.

świeżego powietrza.

background image

4. Segregowanie obrazków wyłożonych na stolikach ilustrujących pojazdy szkodliwe

4. Segregowanie obrazków wyłożonych na stolikach ilustrujących pojazdy szkodliwe

lub przyjazne dla środowiska (praca w grupach – dobór dzieci według koloru

lub przyjazne dla środowiska (praca w grupach – dobór dzieci według koloru

balonu)

balonu)

5. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Co jeszcze oprócz odpadów zanieczyszcza

5. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Co jeszcze oprócz odpadów zanieczyszcza

powietrze?

powietrze?

6. Pokazanie dzieciom kilku kawałków bibuły umieszczonych wcześniej w różnych

6. Pokazanie dzieciom kilku kawałków bibuły umieszczonych wcześniej w różnych

miejscach (za oknem, w Sali). Zwrócenie uwagi na stopień zanieczyszczenia,

miejscach (za oknem, w Sali). Zwrócenie uwagi na stopień zanieczyszczenia,

spowodowany dymiącymi wokół kominami.

spowodowany dymiącymi wokół kominami.

W okresie zimy można zademonstrować zanieczyszczenia na śniegu.

W okresie zimy można zademonstrować zanieczyszczenia na śniegu.

7. Segregowanie różnych odpadów z przeznaczeniem do spalenia w piecach lub

7. Segregowanie różnych odpadów z przeznaczeniem do spalenia w piecach lub

umieszczenia ich wyłącznie w odpowiednich pojemnikach z napisem: szkło,

umieszczenia ich wyłącznie w odpowiednich pojemnikach z napisem: szkło,

plastik, inne tworzywa.

plastik, inne tworzywa.

Zwrócenie uwagi na zakaz spalanie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Zwrócenie uwagi na zakaz spalanie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych.

8. Układanie i przyklejanie wyrazów (papier, pudełko tekturowe, butelka szklana,

8. Układanie i przyklejanie wyrazów (papier, pudełko tekturowe, butelka szklana,

plastikowa, kartka z zeszytu, puszka po konserwie), pod narysowanymi

plastikowa, kartka z zeszytu, puszka po konserwie), pod narysowanymi

pojemnikami z napisem:

pojemnikami z napisem:

papier, szkło, plastik, inne tworzywa.

papier, szkło, plastik, inne tworzywa.

Zwrócenie uwagi na umiejętność segregowania odpadów.

Zwrócenie uwagi na umiejętność segregowania odpadów.

9. Zapoznanie uczniów z opowiadaniem pt. „Historia pewnego komina fabrycznego”

9. Zapoznanie uczniów z opowiadaniem pt. „Historia pewnego komina fabrycznego”

background image

SCENA I

SCENA I

W pewnym mieście stał komin

W pewnym mieście stał komin

fabryczny, którego dym od lat kłębił

fabryczny, którego dym od lat kłębił

się i snuł po jego ulicach.

się i snuł po jego ulicach.

Przedzierał się przez okna do

Przedzierał się przez okna do

domów, szkodząc mieszkańcom, a

domów, szkodząc mieszkańcom, a

zwłaszcza dzieciom. Często zdarzały

zwłaszcza dzieciom. Często zdarzały

się takie dni, że czarne chmury

się takie dni, że czarne chmury

wisiały nad miastem.

wisiały nad miastem.

background image

SCENA II

SCENA II

Pewnego dnia stało się coś dziwnego.

Pewnego dnia stało się coś dziwnego.

Komin zaczął kasłać, krztusić się, nie

Komin zaczął kasłać, krztusić się, nie

mógł oddychać. Wszystko

mógł oddychać. Wszystko

wskazywało na to, że komin

wskazywało na to, że komin

zachorował. Postanowił natychmiast

zachorował. Postanowił natychmiast

pójść do lekarza.

pójść do lekarza.

background image

SCENA III

SCENA III

Pan doktor troskliwie go zbadał, ostukał i

Pan doktor troskliwie go zbadał, ostukał i

opukał. Stwierdził ostre zapalenie

opukał. Stwierdził ostre zapalenie

oskrzeli i zalecił natychmiastowe

oskrzeli i zalecił natychmiastowe

przerwanie wykonywania

przerwanie wykonywania

dotychczasowych czynności, płukanie

dotychczasowych czynności, płukanie

gardła i inhalacje. Nade wszystko jednak

gardła i inhalacje. Nade wszystko jednak

zaproponował przeniesienie się tam,

zaproponował przeniesienie się tam,

gdzie są lasy, pola i łąki zielone, czyli na

gdzie są lasy, pola i łąki zielone, czyli na

wieś.

wieś.

background image

SCENIA IV

SCENIA IV

Komin fabryczny wziął sobie do serca słowa

Komin fabryczny wziął sobie do serca słowa

uczonego doktora. Bez żalu opuścił miasto i

uczonego doktora. Bez żalu opuścił miasto i

przeniósł się na wieś. Tutaj życie upływało mu

przeniósł się na wieś. Tutaj życie upływało mu

spokojnie i szczęśliwie w starej wiejskiej chałupie. Z

spokojnie i szczęśliwie w starej wiejskiej chałupie. Z

zadowoleniem wciągał w płuca wonne powietrze,

zadowoleniem wciągał w płuca wonne powietrze,

pełne zapachu okolicznych lasów, łąk, ogrodów i

pełne zapachu okolicznych lasów, łąk, ogrodów i

sadów… Jego wewnętrzny spokój naruszało tylko

sadów… Jego wewnętrzny spokój naruszało tylko

dymienie spod kuchni. Wtedy komin parskał ze

dymienie spod kuchni. Wtedy komin parskał ze

złości, narzekał i pokrzykiwał:

złości, narzekał i pokrzykiwał:

-

Przestać dymić i kurzyć! Nie wiesz jak to niszczy

Przestać dymić i kurzyć! Nie wiesz jak to niszczy

zdrowie?

zdrowie?

Obrażał się na kuchnię i wychodził do ogrodu.

Obrażał się na kuchnię i wychodził do ogrodu.

background image

10. Układanie obrazków do opowiadania według kolejności

10. Układanie obrazków do opowiadania według kolejności

oraz podpisów:

oraz podpisów:

-

Obraz przemysłowego miasta – fabryki, dymiące kominy,

Obraz przemysłowego miasta – fabryki, dymiące kominy,

-

Postać bardzo chorego komina,

Postać bardzo chorego komina,

-

Komin u lekarza,

Komin u lekarza,

-

Komin na wsi.

Komin na wsi.

11. Zabawy z powietrzem:

11. Zabawy z powietrzem:

-

Wkładanie słomki do wody i dmuchanie powietrza,

Wkładanie słomki do wody i dmuchanie powietrza,

-

Dmuchanie kolorowych piór,

Dmuchanie kolorowych piór,

-

Wyścig piłeczek do gry w ping- ponga z użyciem słomek

Wyścig piłeczek do gry w ping- ponga z użyciem słomek

12. Podsumowanie lekcji i dokonanie oceny prac uczniów.

12. Podsumowanie lekcji i dokonanie oceny prac uczniów.

background image

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Document Outline

