Konspekt katechezy dla Gimnazjum- klasa I
TEMAT: Miłosierni w Panu.
Cel ogólny:
- zapoznanie uczniów co to jest miłosierdzie.
budzenie wdzięczności wobec Boga za Jego miłość do ludzi i ukazanie jak postępuje osoba miłosierna.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wie co to jest miłosierdzie Boże,
umie wymienić osoby, które okazywały miłosierdzie wobec drugiego człowieka,
zna życiorys Matki Teresy z Kalkuty,
umie wyjaśnić twierdzenie świętego Jakuba : „Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie” ( Jk 2, 17),
umie wymienić uczynki miłosierdzia wobec ciała i wobec duszy.
wie jak wygląda obraz Jezusa Miłosiernego,
wie kto to była siostra Faustyna Kowalska.
Środki dydaktyczne:
modlitwa,
Pismo Święte,
podręcznik,
obraz Jezusa Miłosiernego
życiorys Matki Teresy z Kalkuty,
obrazek siostry Faustyny Kowalskiej
wydrukowana krzyżówka
Metody:
burza myśli,
praca z tekstem,
praca z Pismem Świętym
rozmowa,
krzyżówka
Przebieg katechezy:
Wprowadzenie:
Witam się z
uczniami i zapraszam do wspólnej modlitwy , następnie sprawdzam
obecność i wiadomości z ostatniej lekcji.
Stawiam pytanie:
Czym jest Miłosierdzie Boże? Co to znaczy że Bóg jest miłosierny ? Przez co Bóg ukazał światu swoje miłosierdzie?
Przewidywane odpowiedzi:
przebaczenie, bezinteresowna miłość, troska, miłość miłosierna itp.
Uczniowie czytają fragment z podręcznika o życiu Matki Teresy z Kalkuty. Następnie omawiamy go wspólnie.
Stawiam pytanie:
Jakimi cechami odznacza się osoba miłosierna?
Pobożna, pomagająca bliźniemu, umiejąca zrezygnować z własnego dobra na rzecz drugiego człowieka,żyjąca wiarą i zgodnie z Przykazaniami Bożymi. Naśladuje Jezusa Chrystusa.
Zapisujemy notatkę do zeszytu o Matce Teresie z Kalkuty.
Czytamy fragment z Pisma Świętego, z którego dowiadujemy się jakich wskazówek udziela nam święty Jakub na temat życia wiarą.
Jk 2, 14 -17.
Św. Jakub wyjaśnia nam, że uczeń Chrystusa nie może ograniczać się do samych słów : wierzę w Boga. , nie wystarczy sam udział w niedzielnej Eucharystii, sama spowiedź itp. Wszystko to jest ważne, ale święty Jakub chce zwrócić uwagę, że chrześcijanin jest wezwany do czegoś więcej: do ciągłego potwierdzania wyznawanej wiary swym postępowaniem, uczynkami miłości.
Poznajemy uczynki miłosierdzia wobec ciała i wobec duszy. Zapisujemy je do zeszytu.
Uczynki miłosierdzia wobec ciała:
Głodnych nakarmić
Spragnionych napoić
Nagich przyodziać
Podróżujących w dom przyjąć
Więźniów pocieszać
Chorych odwiedzać
Umarłych grzebać
Uczynki miłosierdzia wobec duszy:
Grzeszących upominać
Nieumiejętnych pouczać
Wątpiącym dobrze radzić
Strapionych pocieszać
Krzywdy cierpliwie znosić
Urazy chętnie darować
Modlić się za żywych i umarłych.
Pokazuje uczniom obraz Jezusa miłosiernego. Jezus Chrystus objawił się św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Robimy szkic obrazujący symbolicznie Jezusa Miłosiernego.
Uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówkę, a następnie omawiamy ją.
Zapis w zeszycie:
Notatka o Matce Teresie z Kalkuty
Urodziła się 26 sierpnia 1910 roku, zmarła 5 września 1997 roku. Na chrzcie otrzymała imię Agnieszka. W 18 roku życia poczuła powołanie do życia zakonnego. Wstąpiła do zgromadzenia sióstr Loretanek i tam przybrała imię Teresa. W 36 roku życia opuściła zgromadzenie i poświęciła się służbie biednym. Zamieniła habit zakonny na ubogą suknię hinduskich kobiet. Matka Teresa otoczyła swą troską umierających, trędowatych, dzieci, starców, chorych na AIDS, otwierała szkoły i kliniki. W 1979 roku przyznano jej Pokojową Nagrodę Nobla.
Uczynki miłosierdzia wobec ciała i duszy.
Naszkicowany obrazek Jezusa miłosiernego.
Wklejona krzyżówka
Zadanie domowe:
Podręcznik strona 90 pytanie 1.
Czym wyjaśnisz twierdzenie świętego Jakuba: Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie?