Bolesławiec, dnia 30.04.2012
ZATWIERDZAM
d-ca baterii dowodzenia
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z budowy i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego
z plutonem topograficznym baterii dowodzenia w dniu 02.05.2012
TEMAT: Przygotowanie etatowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego do użycia i obchodzenie się z nim w czasie pracy bojowej na sprzęcie
CELE ZAJĘĆ:
− Doskonalić: - znajomość budowy oraz zasady działania etatowego sprzętu;
- zasady przygotowania etatowego sprzętu do użycia i obchodzenia się z nim w czasie pracy bojowej;
wykonywanie obowiązującego sprawdzenia etatowego sprzętu;
przygotowanie etatowego sprzętu do pracy w normach wyszkolenia bojowego;
FORMA: zajęcia praktyczne
CZAS: 6x45 min
MIEJSCE: PPC
ZAGADNIENIA:
Przygotowanie etatowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego do użycia i obchodzenie się z nim w czasie pracy bojowej na sprzęcie
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
Trzy dni przed zajęciami podaję dowódcom drużyn zagadnienia, czas przeznaczony na nauczanie, ubiór i miejsce zajęć.
Dzień przed zajęciami sprawdzam karty pracy.
W dniu zajęć sprawdzam w rejonie pododdziału wygląd zewnętrzny żołnierzy.
W czasie zajęć szczególną uwagę zwracam na metodyczne szkolenie żołnierzy przez dowódców drużyn, w przypadku niedociągnięć przerywam szkolenie w drużynie, wzywam dowódcę drużyny i omawiam stwierdzone błędy.
Wymagam właściwego oraz zgodnego z regulaminami zachowania się i podawania komend przez dowódców drużyn.
Zwracam uwagę na czynności wykonywane przez ćwiczących.
LITERATURA:
„Instrukcja topogeodezyjna wojsk rakietowych i artylerii” Warszawa1991 Art. 794/89.
„Podręcznik walki Artylerii-pluton (sekcja) wysuniętych obserwatorów” Warszawa 2001.
„Zbiór norm szkolenia bojowego, DWLąd Wewn. 92/2006”.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:
PAB - na stan szkolonych
Łata dalmierza,
Nomogram ciągu poligonowego, kalkulator, cięciwo-kątomierz, PA-1, przybory i środki piśmiennicze,
Dokumentacja szkoleniowa.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Obowiązkiem wszystkich żołnierzy (dowódców, funkcyjnych) jest przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - odpowiadają oni za swe postępowanie w zakresie bezpiecznego działania.
Wszystkie czynności przy sprzęcie wykonywać ze szczególna ostrożnością i przepisami BHP.
W czasie trwania zajęć wykonywać tylko te czynności które zostały zlecone przez osoby funkcyjne lub wynikają z treści otrzymanego zadania.
Nie pozostawiać bez opieki wyposażenia i sprzętu powierzonego na czas ćwiczeń
INNE (DODATKOWE)
Nie dotyczy
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA: 20 minut
- przemieszczenie się w rejon zajęć,
- przygotowanie sprzętu do zajęć,
- przyjmuję meldunek od dowódców drużyn o gotowości do zajęć,
- sprawdzam obecność,
- podaję temat i cel zajęć,
- podaję zagadnienia i czas,
- podaję warunki bezpieczeństwa,
- wprowadzam w sytuację taktyczną,
- podaję organizację zajęć.
CZĘŚĆ GŁÓWNA: 230 minut
Zagadnienie 1: Przygotowanie etatowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego do użycia i
obchodzenie się z nim w czasie pracy bojowej na sprzęcie
Lp. |
Zagadnienia |
Czynności |
|
|
|
instruktora /dowódcy drużyny/ |
szkolonych |
1.
|
Przygotowanie etatowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego do użycia i obchodzenie się z nim w czasie pracy bojowej na sprzęcie
230 min |
BACZNOŚĆ! Doskonalić będziemy Przygotowanie do pracy etatowych środków łączności w różnych rodzajach pracy SPOCZNIJ
Ma to na celu doskonalić umiejętność przygotowania etatowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego do użycia w normach wyszkolenia bojowego i obchodzenie się z nim w czasie pracy bojowej na sprzęcie
Omawiam warunki bezpieczeństwa podczas zajęć.
Omawiam przeznaczenie oraz ogólną budowę etatowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego na podstawie literatury.
Przypominam szkolonym w jakich rodzajach pracy działać mogą radiostacje znajdujące się na wyposażeniu baterii dowodzenia.
Składam meldunek kierownikowi zajęć o zakończeniu szkolenia na punkcie nauczania oraz przekazuję uwagi. |
Przyjmują postawę zasadniczą. Słuchają i zapamiętują.
Żołnierze utrzymują odpowiednią sylwetkę oraz wygląd, słuchają i zapamiętują.
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA: 20 minut
- omówienie błędów i niedociągnięć stwierdzonych podczas zajęć;
- podanie stopnia realizacji zajęć i stopień osiągnięcia celów szkoleniowych;
- podanie stopnia opanowania tematu oraz zadań na naukę własną;
- podanie tematu i terminu następnych zajęć;
- przemieszczenie się w rejon MSD;
- obsługa i zabezpieczenie sprzętu po zajęciach;
OPRACOWAŁ
.........................................
(stopień, imię i nazwisko, podpis)
Pl. Topo.
Zag. 1.