Scenariusz Jak to będzie w drugiej klasie


Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

Temat: Jak to będzie w drugiej klasie ?

Cel ogólny:

- zachęcenie uczniów do starannego prowadzenia swoich zeszytów

Cele szczegółowe:

- utrwalenie nauki czytania

- przystąpienie uczniów do udziału w konkursie na najstaranniej prowadzony zeszyt

- wykonanie zakładki do książki

- porównywanie liczebności zbiorów

- wprowadzenie pojęć: mniej, więcej, tyle samo, o tyle mniej, o tyle więcej

Metody:

- pokaz

- pogadanka

Formy pracy według R. Więckowskiego:

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne i przybory:

- podr. 5 (strona 8-9)

- podr. 1 (strona 17-20, 63-64)

- wycinanka

- kredki

- flamastry

- nożyczki

- kartoniki z liczbami

- liczmany

Literatura:

- wiersz W. Bodalskiej „Czy będzie taki sam ?”

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Faza wstępna

1. Powitanie dzieci.

Dzieci witają się ze sobą, podając sobie ręce (każdy z każdym).

2. Sprawdzenie pracy domowej - czytanie z podziałem na role tekstu G. Kasdepke „Wziąć

kogoś do galopu” (podr. 5, strona 8).

3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat poszanowania książek i zeszytów.

- Jak powinny wyglądać książki i zeszyty wzorowego ucznia?

- Czego nie lubią książki i zeszyty?

4. Wypowiadanie się dzieci na temat powiedzenia „Mój zeszyt świadczy o mnie”

* Oglądanie własnych książek i zeszytów, wyrażanie opinii na ich temat.

- Czy jesteś zadowolony z wglądu swoich książek i zeszytów? Dlaczego?

- Jak powinny wyglądać twoje książki i zeszyty?

- Jak możesz zmienić wygląd ksiązki lub zeszytu?

- Kto w naszej klasie zasługuje na miano ucznia wzorowo dbającego o swoje ksiązki i

zeszyty?

5. Ciche i głośne czytanie wiersza W. Bodalskiej „Czy będzie taki sam?” (podr. 5, strona 9).

Uświadomienie celu

6. Ocenianie postępowania Stacha - bohatera wiersza.

- Jak wyglądał zeszyt Stacha?

- Dlaczego pierwsza strona była ładna, a pozostałe już nie?

- Jakie postanowienie złożył Stach?

- Jak myślicie, czy nowy zeszyt Stacha będzie taki sam?

- Od czego będzie zależało to, jaki będzie drugi zeszyt Stacha?

7. Wskazywanie wyrazów określających zeszyt Stacha (podr. 1, ćw. 1, strona 17).

8. Ocenianie własnego zeszytu, porównanie go z zeszytem Stacha.

9. Uzupełnianie zdań napisanych w dymkach - próśb książek i zeszytów (podr. 1, ćw. 2,

strona 17). Głośne czytanie uzupełnionych zdań.

- Odkładaj mnie na miejsce.

- Obłóż mnie w okładkę.

- Myj ręce przed czytaniem !

- Nie jedz, gdy mnie czytasz.

- Nie rób błędów !

- Pisz starannie.

- Nie jedz przy pisaniu !

- Nie zaginaj rogów !

Faza zasadnicza

10. Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego, informującego o konkursie na najstaranniej

Prowadzony zeszyt (podr. 1, ćw. 3, strona 18).

* Ustalenie regulaminu konkursu oraz terminu jego rozstrzygnięcia.

* Zapisywanie nazw obrazków z podziałem na sylaby.

11. Pisanie wyrazów według wzoru po śladach (podr. 1, ćw. 4, strona 18).

12. Oglądanie obrazków przedstawiających zakładki do książek, wykonane przez dzieci

(podr. 1, strona 19).

13. Podanie tematu pracy plastycznej, przygotowanie materiałów i narzędzi.

* Przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się nożyczkami.

14. Omówienie etapów wykonywania pracy (podr. 1, ćw. 5, strona 19)

- Wybierz z wycinanki wzór jednej zakładki, wytnij szablon.

- Pokoloruj zakładkę kredkami lub flamastrami.

- Pozostałe wzory zakładek możesz wykonać w domu i podarować rodzeństwu lub koledze.

15. Omówienie prac plastycznych uczniów.

- Jaką zakładkę wykonałeś?

- Jak ją ozdobiłeś?

- Do czego ją wykorzystasz?

16. Przypomnienie alfabetu; dokończenie zdania dotyczącego zdjęcia (podr. 1, ćw. 6, strona

20).

Książki na półkach ustawione są kolejności alfabetycznej.

17. Porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej (podr. 1, ćw. 7, strona 20).

Nauczyciel objaśnia, w jaki sposób porządkuje się wyrazy zaczynające się na tę samą

literę.

18. Zabawa orientacyjno-porządkowa.

Dzieci stają w kręgu i wykonują polecenia nauczyciela, np.:

Dzieci, których imiona zaczynają się na literę A - wykonują przysiady. Te, których

imiona zaczynają się na literę O - głaszczą się po brzuchu. Te, których imiona zaczynają

się na literę K - stają na jednej nodze.

Nauczyciel wymyśla zadania przyporządkowane wszystkim literom, na które zaczynają

się imiona dzieci w klasie.

Zabawę można w dowolny sposób urozmaicać, np. dzieci z imionami zaczynającymi się

na O zamieniają się zadaniami z dziećmi mającymi imiona na literę A itd.

Faza podsumowująca

19. Zabawa rytmiczna „Idź według wskazówek” (według książki D. Bąk „Gry i zabawy w

szkole dla dzieci w wieku 6-10 lat).

Dzieci stoją na obwodzie koła, zwrócone twarzami do jego środka. Nauczyciel głośno

odlicza liczbę kroków, które należy wykonać, poruszając się na przemian do przodu lub

do tyłu:

0x08 graphic

Po zakończeniu wyliczanki dzieci powinny się znaleźć w miejscu startu. Gdy po pewnym

czasie opanują już kroki, można wprowadzić różne dodatkowe warianty, np. klaskanie na

1, tupanie na 2 albo: dziewczynki klaszczą na 1, a chłopcy na 2 itp.

20. Sprawdzanie umiejętności rachunkowych dzieci.

Dzieci przygotowują kartoniki z liczbami.

Nauczyciel prowadzi zabawę, mówiąc:

- Ja jestem liczbą 7, a wy jesteście liczba o 3 większą ode mnie. Jaka liczbą jesteście?

Dzieci podnoszą do góry odpowiednie kartoniki, podając wynik, w tym przypadku z

liczbami 1 i 0, czyli 10).

21. Liczenie przedmiotów, które mają dzieci przedstawione na ilustracji. Ustalanie kto ma ich

więcej i o ile (podr. 1, ćw. 1, strona 63).

* Uzupełnienie zapisu dotyczącego zadania.

22. Liczenie elementów w zbiorach i uzupełnieni zapisów (podr. 1, ćw. 2, strona 63).

23. Dorysowywanie elementów zgodnie z poleceniami, według wzoru. Zapisywanie

właściwych działań matematycznych (podr. 1, ćw. 3, strona 64).

24. Podsumowanie dnia.

* Zabawa matematyczna „Pociąg”.

Dzieci ustawiają się jedno za drugim, tworząc pociąg. Odczepiamy trzy wagony. Ile

wagonów ma teraz pociąg ? Dziecko, które jest lokomotywą, wymawia działanie i podaje

wynik, przeliczając wagony w celu sprawdzenia poprawności wyniku. Zabawę należy

kilkakrotnie powtórzyć.

Jeśli klasa jest liczna, należy utworzyć dwa pociągi - można wprowadzić element

rywalizacji.

* Kończenie zdań

Podoba mi się…

Zajęcia mnie nauczyły…


