Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat kompleksowy: Jest chłodno i deszczowa
Temat dnia: „Buty chcą iść na przechadzkę”
Data: 26.10.2009r
Cele ogólne:
Cel poznawczy: zapoznanie z treścią wiersza oraz nauka wiersza
Cel wychowawczy: wdrażanie do wspólnej, zgodnej zabawy
Cel kształcący: zdobywanie doświadczeń sprzyjających kształtowaniu świadomości schematu własnego ciała
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozpoznawanie i wskazywanie części ciała
uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczyciela
udziela odpowiedzi na zadane przez nauczyciela pytania
nazywa części ubioru
zapoznaje się z kolejnością ich zakładania
rozumie konieczność dostosowywania ubrania do temperatury
ćwiczy pamięć odtwórczą
wykonuje polecenia nauczyciela
bawi się wspólnie z innymi dziećmi
zachowuje bezpieczeństwo w trakcie spaceru
Metody:
słowna: rozmowa, pogadanka
zabawa ruchowa
oglądowa
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
teren wokół przedszkola
tekst wiersza, pt. „buty chcą iść na przechadzkę”
kącik lalek
I. Przebieg dnia:
Przywitanie się z dziećmi „Witam wszystkie dzieci, które...”
Wprowadzenie dzieci do tematu dnia, czyli co będziemy dzisiaj robić.
Zabawa „Budzimy się”- rozpoznawanie i wskazywanie części ciała. Uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela.
II. Przebieg zajęć:
„Buty chcą iść na przechadzkę”- wysłuchanie wiersza D. Gellnerowej.
Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza:
Jakie elementy ubioru pojawiają się w wierszu, dlaczego buty chcą iść na przechadzkę, dlaczego należy się cieplej ubierać itp.
Próba nauki wiersza na pamięć, przez powtarzanie za nauczycielem: raz dziewczynki, raz chłopcy.
Zabawa ruchowa: „ Zapraszam do...”- dzieci stoją w kole. Nauczyciel zaprasza do podskoków, przysiadów, skłonów itp.. dzieci, które mają na sobie spodnie, spódniczki, sukienki itp.- wdrażanie do wspólnej, zgodnej zabawy.
Podsumowanie zajęć- zmiana ubranek z letnich na zimowe w kąciku lalek- nazywanie poszczególnych części ubrania, utrwalanie kolejności ich zakładania.
III. Zabawy dowolne dzieci w kącikach zainteresowań.
IV. Wyjście na spacer wokół przedszkola- przypomnienie o zasadach bezpiecznego zachowania się, obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie.
V. Poobiedni odpoczynek dzieci na leżakach- słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela