SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z UDZIAŁEM RODZICÓW
„PRZY WIGILIJNYM STOLE”
Grupa: 6 - latki
Temat: „Przy wigilijnym stole” - wykonanie stroików z gałązek świerkowych.
Cele ogólne:
Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną w czasie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, kształtowanie uczuć ciepła rodzinnego
Integracja grupy przedszkolnej
Aktywizowanie oraz integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnych prac plastycznych
Cele operacyjne:
Dzieci znają tradycje i zwyczaje wigilijne
Dzieci wiedzą, że w dzień wigilii obdarzamy się miłością
Dzieci znają wierzenia i wróżby wigilijne
Dzieci wspólnie z rodzicami śpiewają kolędy
Dzieci i rodzice wykonują stroik świąteczny
Metody:
Podająca: komentarz słowny aktywizujący działalność dzieci i rodziców
Praktyczna: działalność plastyczna, inscenizacja, śpiewanie kolęd
Problemowa: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu
Pomoce dydaktyczne:
Choinka narysowana na szarym papierze, bombki wycięte z kolorowego kartonu, mazaki, kartoniki z pytaniami do „Zgaduj - zgaduli”, gałązki świerkowe, jabłka stanowiące element, do którego będą przymocowane gałązki, wstążki różnego koloru i szerokości, pomalowane szyszki, orzechy, druciki, śnieg w sprayu, magnetofon, kaseta z podkładem instrumentalnym kolęd.
Przebieg zajęcia:
1. Przed wejściem na salę rodzice otrzymują wyciętą z kolorowego kartonu bombkę. Zadaniem rodziców jest ozdobienie bombki według swojego pomysłu przy użyciu mazaków a następnie zawieszenie jej na namalowanej na szarym papierze choince.
2. Rodzice z dziećmi siedzą w kręgu. Nauczycielka recytuje wiersz pt. „Wieczór wigilijny” - T. Kubiak
.
Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
płoną świeczki na choince
co tu przyszła na noc.
Na talerzach kluski z makiem,
karp jak księżyc srebrny
zasiadają wokół stołu
dziadek z babcią krewni.
Już się z sobą podzielili
opłatkiem rodzice,
już złożyli wszyscy wszystkim
moc serdecznych życzeń.
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
- Jak przygotowujemy stół?
- Jakie potrawy stawiamy na stół wigilijny?
- Co robimy przed rozpoczęciem wieczerzy?
3. Nauczycielka prosi chętną mamę do opowiedzenia, jakie potrawy znajdują się u niej na świątecznym stole.
4. Nauczycielka zaprasza dzieci i rodziców do „Zgaduj - zgaduli” na temat:, „Co wiemy o Świętach Bożego Narodzenia?”
Dziecko losuje karteczkę z pytaniem, rodzic czyta pytanie i razem z dzieckiem odpowiada na nie:
Czy potrafisz wymienić tytuły dwóch kolęd?
Dla kogo zostawia się miejsce przy pustym stole?
Kiedy zazwyczaj zasiada się do wieczerzy wigilijnej?
Jak nazywali się trzej królowie, którzy przyszli powitać Jezusa?
Czym ludzie tradycyjnie dzielą się podczas wieczerzy wigilijnej?
Co kładziemy pod obrus na stole wigilijnym?
Jak nazywa się nabożeństwo odprawiane o północy w noc wigilijną?
5. Wspólne zaśpiewanie kolędy „Wśród nocnej ciszy”
6. Nauczycielka zaprasza dzieci i rodziców do wykonania świątecznego stroika z przygotowanych materiałów.
7. Wspólna praca dziecin z rodzicami.
8. Po wykonaniu prac następuje ich prezentacja.
9. Na zakończenie zajęcia dzieci z rodzicami śpiewają kolędę „Dzisiaj w Betlejem”