SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki
KLASA: II gimnazjum
TEMAT: Pole koła.
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
Zna pojęcia:
- okrąg (zbiór punktów, których odległość od ustalonego punktu jest równa pewnej ustalonej wartości )
- koło ( zbiór punktów, których odległość od ustalonego punktu nie
przekracza pewnej ustalonej wartości)
- promień (długość odcinka, którego jednym końcem jest punkt z
okręgu , a drugim środek okręgu)
- cięciwa (odcinek o końcach leżących na okręgu)
- średnica ( długość cięciwy przechodzącej przez środek okręgu)
- obwód ( długość brzegu danej figury płaskiej)
Zna przybliżenia liczby π do części dziesiętnych, setnych.
Zna wzór na długość okręgu i umie go wykorzystywać do obliczania zadań.
Zna pojęcie pola, jednostki do wyrażania pola powierzchni.
CELE:
Uczeń:
• zna wzór na obliczanie pola koła
• oblicza pole koła, znającego jego promień lub średnicę
• wyznacza promień lub średnicę koła, znając jego pole
• oblicza pole koła, znając jego obwód
• oblicza obwód koła, znając jego pole
• oblicza pola nietypowych figur, wykorzystując wzory na pole koła
• rozwiązuje zadania tekstowe związane z obwodami i polami figur
METODY: podająca, praktyczna (pogadanka, dyskusja), ćwiczenia poszukujące.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręcznik
zbiór zadań
ZASADY NAUCZANIA:
zasada systematyczności (powtórzenie znanych już wiadomości)
zasada przystępności (stopniowe zwiększanie trudności wprowadzanego materiału)
zasada świadomego i aktywnego udziału ucznia (uczniowie rozwiązują zadania na tablicy, uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela)
zasada poglądowości (wykorzystanie szablonów przygotowanych przez nauczyciela)
TOK LEKCJI:
Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
Sprawdzenie zadania domowego.
Wprowadzenie do lekcji
N: Co to jest okrąg?
U: Okrąg to zbiór punktów, których odległość od ustalonego punktu jest równa pewnej ustalonej wartości.
N: Co to jest koło?
U: To zbiór punktów, których odległość od ustalonego punktu nie przekracza pewnej ustalonej wartości;
N: Co to jest promień koła?
U: Promień to odcinek, którego jednym końcem jest punkt z okręgu, a drugim środek okręgu.
N: Co to jest cięciwa?
U: Cięciwa to odcinek o końcach leżących na okręgu.
N: Co to jest średnica?
U: To najdłuższa cięciwa okręgu, przechodzi przez środek okręgu
N: Co to jest liczba π?
U: Liczba opisująca stosunek długości okręgu do długości średnicy
N: Jakie przybliżenie ma liczba π do części setnych?
U: 3,14
N: Jak obliczamy obwodu koła?
U: 2πr, gdzie r jest promieniem.
N: W jakich jednostkach wyrażamy pole figur?
U: mm2, cm2, m2
Lekcja właściwa:
N: Na dzisiejszej lekcji nauczymy się obliczać pole koła.
N: Nauczyciel wprowadza wzór na pole koła:
Nauczyciel dzieli koło na wycinki i z otrzymanych części układa figurę przypominającą prostokąt. Im więcej jest części na które dzielimy koło, tym bardziej ułożona figura przypomina prostokąt o bokach πr i r.
U: Odkrywają wzór na pole koła:
U: Uczniowie rozwiązują zadania przygotowane przez nauczyciela (załącznik
Pytania podsumowujące lekcję:
Zadanie i omówienie pracy domowej. (załącznik 1)
Załącznik 1
ZADANIE 1
Podaj, jakie pole ma koło o promieniu:
3
2/3
1
Π
ZADANIE 2
Koło ma pole równe 20 cm2
Oblicz promień i średnicę tego koła.
Oblicz obwód tego koła
ZADANIE 3
Oblicz pole koła o obwodzie:
16Π cm
Π m
4 dm
ZADANIE 4
Oblicz pole zacienionej figury, wiedząc że odcinek CB=6, A jest środkiem odcinka CB.
ZADANIE 5
Największa na świecie pizza miała kształt koła o średnicy 30 m. Ile metrów kwadratowych tej pizzy otrzymałby każdy z uczniów Twojej klasy, gdybyście podzielili ją między sobą na równe części? Przyjmij, przybliżenie liczby π do części całkowitych.
ZADANIE 6
Okrągłe okno ma średnicę 40 cm. Ile takich okien wpuszcza tyle światła, co okno prostokątne o wymiarach 125 cm x 90 cm?
ZADANIE 7
Dane jest koło o promieniu 8. Jak zmieni się pole tego koła, jeśli
promień zwiększymy o 2
promień zwiększymy 2 razy?
ZADANIE DOMOWE
Jaką długość ma bok kwadratu, którego pole jest równe polu koła o średnicy 10?