Scenariusz zajęć pokazowych
rewalidacyjno - wychowawczych
dla rodziców
Nauczyciel prowadzący: Iwona Waks,
Rodzaj zajęć: rewalidacyjne grupowe
Data: 7.02.2013 r.
Czas trwania: 1 godzina
Temat zajęć: Tłusty czwartek - dostarczanie wrażeń dotykowych, smakowych, węchowych, słuchowych i wzrokowych.
Cele główne:
Doskonalenie wrażliwości zmysłowej poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności.
Zapoznanie się z konsystencją, smakiem, zapachem przypisanym produktom potrzebnym do przygotowania pączków.
Cele operacyjne:
potrafi się witać, wie że to początek zajęć,
wkłada rękę do miski z mąką - dotyka, miesza, przesypuje,
kojarzy zapach drożdży i smak dżemu oraz cukru pudru z ciastem,
zna smak pączka,
współdziałanie z drugą osobą,
potrafi słuchać i relaksować się.
Metody:
Praktycznego działania,
Słowne - słowa piosenki, słowo kierowane do dziecka,
Polisensoryczne - samodzielne doświadczanie, działanie na wszystkie zmysły.
Formy pracy:
Grupowa
Indywidualna
Planowane środki dydaktyczne:
Miska,
Produkty na ciasto do pączków: mąka, drożdże, dżem, olej, jajka, cukier puder,
Prezentacja multimedialna „Pączek”,
Pączki,
Świeczka zapachowa - wanilia.
Przebieg zajęć:
Cel zajęć |
Zadania do realizacji |
Uwagi o realizacji |
Część wprowadzająca |
||
Potrafi się witać, wie że to początek zajęć. |
Dostarczanie wrażeń wzrokowo - słuchowo - dotykowych: powitanie dzieci piosenką „Witaj...jak się masz”. |
Nauczyciel i rodzic podchodzi do dzieci, do każdego osobna: wita się każdym masując dłonie oliwką. |
Część rozwijająca |
||
Wkłada rękę do miski z mąką - dotyka, miesza, przesypuje. |
Dostarczanie wrażeń dotykowych: wkładanie ręki do miski z mąką (dotykanie, mieszanie, przesypywanie), dotykanie drożdży, jajek, oleju. |
Nauczyciel lub rodzic rozdaje każdemu dziecku miskę z mąką, podchodzi do dziecka i pomaga. W tle wyświetlana jest prezentacja na ekranie pt. Pączek. |
Kojarzy zapach drożdży i smak dżemu oraz cukru pudru z ciastem. |
Dostarczanie wrażeń węchowych i smakowych: wąchanie drożdży i dżemu, oleju, smakowanie drożdży, dżemu, cukru pudru. |
Nauczyciel lub rodzic daje dziecku do powąchania i posmakowania produkty. W tle wyświetlana jest prezentacja na ekranie pt. Pączek. |
Zna smak pączka. |
Dostarczanie wrażeń smakowych - smakowanie pączków. |
Nauczyciel lub rodzic daje dziecku do jedzenia pączek. W tle wyświetlana jest prezentacja na ekranie pt. Pączek. |
Część podsumowująca |
||
Współdziałanie z drugą osobą. |
Mycie rąk z misce z wodą i mydłem, wycieranie dłoni ręcznikiem. |
Nauczyciel lub rodzic podchodzi do każdego dziecka z miską i ręcznikiem - pomaga umyć ręce po zajęciach. |
Potrafi słuchać i relaksować się. |
Dostarczanie wrażeń słuchowych; relaksacja przy muzyce wyciszającej. |
Dzieci leżą na materacach, zaciemniona sala, nauczyciel siedzi wśród dzieci. W powietrzu czuć zapach świeczki waniliowej. |
Scenariusz opracowały:
1