Konspekt lekcji języka polskiego
Do przeprowadzenia zajęć w dniu 22 lutego 2011 w klasie III „C”, w Gimnazjum
I. Treści programowe:
Czytanie ze zrozumieniem.
Doskonalenie umiejętności pracy z tekstem literackim.
Czytanie i odbiór tekstów kultury.
II. Temat zajęć: Jacek Soplica jako postać dynamiczna w epopei Adama Mickiewicza.
Temat obejmuje 2 jednostki lekcyjne.
III. Cele zajęć:
Wiadomości
Uczeń:
zna dzieje Jacka Soplicy,
posiada podstawowe informacje o epoce, autorze i dziele,
wie jakie pozytywne i negatywne cechy posiada bohater,
Umiejętności:
Uczeń:
potrafi wnioskować na podstawie czytanego tekstu,
potrafi wskazać i omówić trzy etapy życia bohatera,
potrafi sformułować krótkie opinie o bohaterze,
potrafi wskazać we fragmentach tekstu argumenty na poparcie swojej tezy,
umie wyrażać swoje zdanie w sposób kulturalny i demokratyczny.
Postawy:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w lekcji,
dba o kulturę i poprawność języka podczas budowania wypowiedź ustnych,
wykazuje się zaangażowaniem w pracy indywidualnej oraz zespołowej,
chętnie i otwarcie wyraża swoje zdania.
umiejętnie wykorzystuje wiadomości na temat omawianego utworu poznane na wcześniejszych lekcjach.
IV. Formy, metody, techniki uczenia oraz środki dydaktyczne:
Formy nauczania:
praca zbiorowa
praca indywidualna,
Metody i techniki nauczania:
metody podające - elementy objaśnienia, elementy wykładu
metody programowe - praca z książką
metody aktywizujące - elementy burzy mózgów,
metody kształcenia językowego - metoda okazjonalnych ćwiczeń sprawnościowych,
Środki dydaktyczne:
karty pracy - ćwiczenia utrwalające informacje o Jacku Soplicy
tekst „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza
V. Bibliografia:
a) Przedmiotowo-merytoryczna:
Podstawa programowa Dz. U z 2009 Nr 4, poz. 17.
A. Mickiewicz. Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka
z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem. Warszawa 1984
b) Filozoficzna, psychologiczna, socjologiczna:
Jagieła Jarosław, Trudny uczeń w szkole, Kraków 2005.
Mika Stanisław, Psychologia społeczna dla nauczycieli, Warszawa 1998.
Przetacznikowi Maria, Podstawy rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży,
Warszawa 1973.
Wood David, Jak dzieci uczą się i myślą: społeczne konteksty rozwoju poznawczego, Kraków 2006.
c) Pedagogiczna i ogólno dydaktyczna:
Arends Richard, Uczymy się nauczać, Warszawa 1994.
Bobiński Witold, Drugi oddech polonisty, Warszawa 1998.
Brudnik Edyta, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Kielce 2002.
Dyduchowa Anna, Metody kształcenia sprawności językowej, Kraków 1988.
Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, pod red. Konarzewskiego K., t.1, Warszawa 2004.
Taraszkiewicz Maria, Jak uczyć lepiej? Czyli refleksyjny praktyk w działaniu, Warszawa 1999.
Uryga Zenon, Godziny polskiego. Z zagadnień kształcenia literackiego, Warszawa-Kraków 1996.
VI. Tok lekcji:
Czynności organizacyjne:
przywitanie uczniów,
sprawdzenie listy obecności,
Podanie tematu lekcji:
Nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę na temat wiadomości o epopei
pt. „Pan Tadeusz”. Pogadanka odbywa się na zasadzie przypomnienia wcześniej poznanych informacji. Uczniowie aktywnie korzystają z tekstu. Praca zbiorowa.
Prowadzący podsumowuje podane przez uczniów informacje za pomocą wcześniej przygotowanej karty pracy. Podczas czytania fragmentów uczniowie uzupełniają karty ćwiczeń. Posłużą one jako notatka o Jacku Soplicy, całkowicie przygotowana przez młodzież. Praca indywidualna.
Nauczyciel wprowadza poszczególne pytania porządkując pracę na lekcji. Uczniowie w rozmowie z prowadzącym wypowiadają swoje skojarzenia i myśli związane
z tematem (elementy burzy mózgów i metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy). Korzystają aktywnie z treści lektury, co jest podstawą ich wypowiedzi.
Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Nauczyciel podsumowuje podaną lekcję.
Zadanie pracy domowej.
PRACA DOMOWA:
Odpowiedz w kilku zdaniach na pytania dotyczące Jacka Soplicy podając po 3 argumenty przemawiające za lub przeciw stawianym problemom.
Czy Jacek Soplica jest bohaterem dynamicznym?
Kim był Jacek Soplica: bohaterem czy zdrajcą?
Czy ksiądz Robak jest głównym bohaterem utworu Adama Mickiewicza?
VII. Cel pracy domowej:
Uczeń:
kształtuje umiejętność argumentowania,
rozwija umiejętność korzystania z tekstów kultury,
czyta ze zrozumieniem,
dba o poprawność budowania wypowiedzi pisemnych.