Wszechmoc Pana Boga
Cele lekcji
Uczeń powinien:
wiedzieć, że Bóg jest Stworzycielem świata;
rozumieć, co to znaczy, że Bóg jest Wszechmogący;
umieć wymienić sposoby wyrażania naszej wiary we wszechmoc Boga.
Metody
praca z tekstem, rozmowa kierowana
Środki dydaktyczne
podręcznik
Uwaga
Przed podaniem treści zadania domowego katecheta powinien zapoznać się z konspektem następnej lekcji.
Przebieg lekcji
1. Modlitwa - akt wiary.
2. Przypominamy dzieciom, że kiedyś ludzie oddawali cześć różnym bóstwom. Bywały nimi przedmioty materialne Jak np. figurki wykonane ze złota, zjawiska przyrody (np. ogień) itp.
3. Prosimy, by uczniowie odczytali tekst z bloku biblijnego i wypisali wszystko, co zostało powołane do istnienia. Pomocą w wykonaniu zadania mogą być ilustracje zamieszczone na marginesach podręcznika (po lewej stronie i górna po prawej stronie). Wyjaśniamy, że w starożytności temu wszystkiemu oddawano cześć boską.
4. Razem z dziećmi próbujemy odpowiedzieć na pytanie:
Dlaczego ludzie oddawali cześć tym przedmiotom czy też osobom?
5. Podsumowując, stwierdzamy, że ludzie podziwiali otaczający ich świat, jego piękno. Zdawali sobie sprawę z tego, że jest Ktoś, kto sprawił, że ten świat istnieje, Ktoś, dzięki komu istnieje człowiek. Ktoś, kto czuwa nad światem. Nie znali jednak tej Osoby, dlatego oddawali cześć różnym bożkom. Sądzili, że to one wszystkim rządzą i troszczą się o ludzi.
A jak jest naprawdę?
6. Prosimy uczniów, aby jeszcze raz przeczytali tekst i odpowiedzieli na pytania;
Kto wypowiada słowa powołujące do istnienia świat?
Co dzieje się po ich wypowiedzeniu?
Dlaczego tak się dzieje?
Kim jest Bóg? Jak możemy go nazwać?
7. Uzupełnieniem wypowiedzi jest tekst zawarty w bloku interpretacyjnym.
8. Podsumowując zwracamy uwagę na to, że przeczytany fragment Pisma Świętego przekazuje nam wiedzę o Bogu, który swoim słowem powołuje do istnienia wszechświat. Zatem On jest jego Stworzycielem. Może to uczynić, gdyż jest Wszechmocny. Powinniśmy więc oddawać cześć Bogu - Stwórcy tego świata, a nie tym rzeczom, zjawiskom przyrody, które istnieją jedynie dzięki Jego mocy.
9. Zachęcamy dzieci, by przeczytały tekst z bloku refleksyjnego i dokonały krótkiego rachunku sumienia, odpowiadając na zawarte tam pytania.
10. Modlitwa: Wierząc we wszechmoc Boga, przedstawmy Mu nasze potrzeby (modlitwa spontaniczna).
Zadanie domowe
Prosimy, aby dzieci na następną lekcję przyniosły masę solną lub plastelinę.
1