Scenariusz zajęcia przeprowadzonego
w grupie dzieci 6-letnich
TEMAT ZAJĘCIA: „Warszawa - stolica Polski” -zapoznanie z herbem miasta i niektórymi jego zabytkami na podstawie kolorowych ilustracji i legendy o Warsie i Sawie.
CELE GŁÓWNE:
Zapoznanie dzieci z baśniowym wątkiem powstania nazwy Warszawy, herbem i jej wybranymi zabytkami;
Rozwijanie zainteresowań pięknem naszego kraju;
Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi;
CELE OPERACYJNE: (dziecko....)
Uważnie słucha opowiadania i wypowiada się na temat jego treści formułując poprawne wypowiedzi pod względem gramatycznym;
Pokazuje na mapie Warszawę, Wisłę, Morze Bałtyckie i góry;
Rozumie znaczenie pojęcia „stolica”;
Zna wygląd herbu miasta Warszawa i niektóre jego zabytki;
Szybko reaguje na określony sygnał;
Starannie wykonuje pracę plastyczną postępując zgodnie z udzielonymi poleceniami;
METODY:
Czynne- kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
Słowne- rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje .
Percepcyjne - obserwacji, pokazu.
FORMY:
Indywidualna jednolita
Zbiorowa jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracja przedstawiająca Warsa i Sawę, mapa fizyczna Polski i wskaźnik, kontury mapy Polski dla każdego dziecka, napis WARSZAWA, ilustracje przedstawiające różne miejsca w Warszawie i jej zabytki , ilustracja przedstawiająca herb Warszawy, farby, pędzle, herb Warszawy przygotowany do pomalowania dla każdego dziecka włożony w sztywną „koszulkę”, kartoniki z napisami „TAK”, „NIE” dla każdego dziecka, nagrania z utworami muzycznymi.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia.
N: Dzisiaj chciałaby porozmawiać z wami o pewnym mieście, które pełni bardzo ważną rolę w naszym kraju. Może uda nam się dotrzeć do niego pociągiem.
DZ: Ustawiają się w pociąg i poruszają się w rytmie piosenki „Jedzie pociąg z daleka”.
„Wars i Sawa” - opowiadanie nauczycielki na podstawie legendy W. Chotomskiej i ilustracji.
N: Tak oto dotarliśmy do miejsca, gdzie chciałabym opowiedzieć wam legendę o jednym z najważniejszych polskich miast. Zanim jednak zdradzę wam jego nazwę poproszę abyście bardzo uważnie posłuchali, bo to pomoże wam w odgadnięciu nazwy tego miasta.
Dawno temu, kiedy nasz kraj pokrywała nieprzebyta puszcza, w samym jej sercu nad Wisłą żył młody rybak o imieniu Wars. Pewnego dnia gdy szedł nad rzekę by zarzucić sieci usłyszał piosenkę:
Siedem Fal mnie strzeże i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi.
Piosenkę śpiewała dziewczyna, która głos miała tak piękny i dźwięczny, że
Wars nie zawahał się ani chwili.
- Niczego się nie boję! - zawołał. Wskoczył do swej łodzi i popłynął. Jednak ledwie odbił od brzegu rozpętała się straszliwa burza.
- Roztrzaskamy ci wiosła! - syczały błyskawice.
- Porwę twoje sieci na strzępy ! - ryczał wicher.
- Zatopimy łódź! - groziły fale.
Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na samym środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: półrybę - półdziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz i powiedziała:
- Mam na imię Sawa. Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta.
A potem było jak w bajce żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa a zgoda syreny na małżeństwo z człowiekiem sprawiła, że rybi ogon zamienił się w nogi.
Legenda ta głosi, że byli tam kiedyś dzielny Wars i piękna Sawa a na ich pamiątkę i od ich imion powstała nazwa miasta… Warszawa.
DZ: Słuchają uważnie legendy.
Rozmowa z dziećmi na temat legendy o Warsie i Sawie.
N: Zadaje dzieciom pytania:
Jak miał na imię rybak, który mieszkał w puszczy nad rzeką Wisłą?
Co sprawiło, że wsiadł on do swej łodzi i popłyną Wisłą?
Kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal?
Jak miała na imię syrena, którą ujrzał Wars?
Jakie przedmioty dostał Wars od Sawy?
Jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie spotkali się Wars i Sawa?
DZ: Odpowiadają na pytania.
„Mapa Polski” - wskazywanie na mapie fizycznej Polski: Warszawy, Wisły, gór, morza i Zgierza.
N: Ciekawa jestem, kto z was potrafi pokazać mi na tej mapie gdzie znajduje się Warszawa? Jak płynie rzeka Wisła? Gdzie są góry? Gdzie znajduje się Morze Bałtyckie?
DZ: Wskazane dzieci pokazują na dużej mapie miejsca, o które prosi nauczycielka.
N: Przygotowałam dla was jeszcze inne mapki, na których zaznaczone są różne miejsca w naszym kraju. Czy wiecie gdzie na tych mapach jest Warszawa? Jak płynie rzeka Wisła? Gdzie są góry? Gdzie znajduje się Morze Bałtyckie?
DZ: Każde dziecko indywidualnie na swojej mapie pokazuje miejsca, o które prosi nauczycielka.
„Warszawskie zabytki” - oglądanie ilustracji i krótka rozmowa na ich temat.
N: Wiemy już skąd wzięła się nazwa Warszawa i gdzie znajduje się to miasto. Myślę że warto przyjrzeć się nieco bliżej miejscom w tym mieście, tym bardziej, że Warszawa jest stolicą Polski. Jak myślicie co to znaczy, że miasto jest stolicą?
DZ: Odpowiadają na pytanie.
Wyjaśnienie pojęcia - Warszawa - stolica Polski: stolica - pojęcie oznaczające miasto, w którym znajdują się najważniejsze urzędy państwowe będące siedzibą władz.
N: Omawia ilustracje przedstawiające: Pałac Prezydencki (Namiestnikowski) i pomnik Józefa Poniatowskiego, Łazienki Królewskie (Pałac na Wyspie), Syrenka Warszawska na tle mostu Świętokrzyskiego, Zamek Królewski, Pomnik Syrenki na rynku Starego Miasta, Pałac Kultury i Nauki, Kolumna Króla Zygmunta III Wazy, na Placu Zamkowym.
DZ: Przyglądają się ilustracjom i swobodnie dzielą się uwagami na ich temat.
„Pomniki” - zabawa ruchowa przy muzyce.
N: Poznaliśmy wiele ciekawych miejsc w Warszawie. Były tam też pomniki. Ciekawa jestem, czy wy też potraficie stać się pomnikami. Za chwilę usłyszycie muzykę i poproszę was abyście poruszali się w jej rytmie. Gdy muzyka ucichnie staniecie się pomnikami.
„Warszawska syrenka” - zapoznanie dzieci z wyglądem herbu Warszawy i wykonanie pracy plastycznej.
N: Warszawa - podobnie jak wszystkie inne miasta w Polsce ma swój herb. Czy wiecie co jest herbem Warszawy? (prezentuje dzieciom herb Warszawy i następuje omówienie jego wyglądu)
DZ: Przyglądają się herbowi Warszawy.
N: Widzę, że doskonale wiecie jak wygląda herb naszej stolicy. Zatem poproszę was o zrobienie herbu Warszawy (objaśnia dzieciom sposób wykonania pracy).
DZ: Wykonują herb Warszawy.
„Prawda czy fałsz?” - podsumowanie zajęcia
N: Rozdaje dzieciom kartoniki z napisami „TAK” i „NIE” i zadaje pytania: (m.in.)
Czy Warszawa leży nad rzeką Odrą?
Czy przez Warszawę przepływa Wisła?
Czy herbem Warszawy jest złota rybka?
Czy syrenka Warszawska trzyma w dłoniach tarczę i miecz?
DZ: Odpowiadają na pytania podnosząc tabliczki do góry.