Konspekt do lekcji wychowania fizycznego z koszykówki
Temat lekcji: Doskonalenie zatrzymania po kozłowaniu na dwa tempa i rzutu po kozłowaniu
Cele główne w zakresie:
Umiejętności: zatrzymanie na dwa tempa po kozłowaniu, rzut po kozłowaniu
Sprawności kondycyjne i koordynacyjne: kształtowanie szybkości, zwinności, koordynacji ruchowej,
Wiadomości: znajomość korelacji między umiejętnością poprawnego zatrzymania a skutecznością oddanego rzutu,
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: piłki, tyczki
Prowadzący: Mariusz Wojtas
L.p. |
Tok lekcji
|
Zadania szczegółowe lekcji |
Metody i formy
|
Czas |
Uwagi organizacyjno -metodyczne |
1 |
Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
|
Formy ustawienia: szereg |
2 min. |
xxxxxxxxxx szereg
O nauczyciel |
2 |
Zabawa ożywiająca |
„Król kozłowania” Ćwiczący ustawieni są na boisku do piłki siatkowej. Na sygnał prowadzącego każdy stara się wybić piłkę innym uczniom poza wyznaczone pole gry. Kto straci piłkę, odpada. Wygrywa gracz, który ostatni zostanie w polu gry.
|
Metoda: zabawowo-klasyczna
|
5 min.
|
Co jakiś czas zmniejszam pole gry. |
3 |
Ćwiczenia kształtujące |
Bieg dookoła sali:
W marszu:
Ćwiczenia w miejscu:
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
6 min.
|
Prawidłowy opis i pokaz ćwiczenia. |
4 |
Ćwiczenia techniczne: zatrzymanie po kozłowaniu na dwa tempa, rzut po kozłowaniu |
Dwa rogi - rzut po kozłowaniu. Ćwiczący ustawieni są w dwóch rogach boiska po tej samej stronie. Każdy z nich ma piłkę. Kozłując, obiegają tyczkę stojącą na środku linii rzutów wolnych. Po wykonaniu rzutu idą na koniec rzędu.
Cztery rogi - rzut po kozłowaniu. Początek ćwiczenia taki jak poprzednio. Po wykonaniu rzutu do kosza uczniowie biegną na drugą stronę boiska na koniec rzędu, naprzeciwko którego rozpoczynali ćwiczenie.
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
14 min.
|
Prawidłowy pokaz i opis ćwiczenia.
|
5 |
Gra uproszczona |
Gra do dwóch celnych rzutów. Wygrana drużyna zostaje na parkiecie, a miejsce przegranych zastępuje drużyna oczekująca na grę.
|
Metoda: zabawowo-klasyczna |
13 min. |
Zwracam uwagę na wykorzystywanie podań w czasie gry. |
6 |
Ćwiczenia korekcyjne |
- ukłon japoński,
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
3 min. |
Zwracam uwagę na prawidłowe wykonanie ćwiczenia. |
7 |
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe |
|
Formy ustawienia: szereg
|
2 min. |
xxxxxxxxxx szereg O
nauczyciel
|