Konspekt do lekcji wychowania fizycznego z koszykówki
Temat lekcji: Doskonalenie kozłowania z uwzględnieniem zmiany tempa
Cele główne w zakresie:
Umiejętności: kozłowanie w różnym tempie
Sprawności kondycyjne i koordynacyjne: kształtowanie szybkości, koordynacji ruchowej,
Wiadomości: kozłowanie jako sposób uwalniania się od pressingu
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: piłki,
Prowadzący: Mariusz Wojtas
L.p. |
Tok lekcji
|
Zadania szczegółowe lekcji |
Metody i formy
|
Czas |
Uwagi organizacyjno -metodyczne |
1 |
Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
|
Formy ustawienia: szereg |
2 min. |
xxxxxxxxxx szereg
O nauczyciel |
2 |
Zabawa ożywiająca |
„Król kozłowania” Ćwiczący ustawieni są na boisku do piłki siatkowej. Na sygnał prowadzącego każdy stara się wybić piłkę innym uczniom poza wyznaczone pole gry. Kto straci piłkę, odpada. Wygrywa gracz, który ostatni zostanie w polu gry.
|
Metoda: zabawowo-klasyczna
|
5 min.
|
Co jakiś czas zmniejszam pole gry. |
3 |
Ćwiczenia kształtujące |
Bieg dookoła sali:
W marszu:
Ćwiczenia w miejscu:
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
6 min.
|
Prawidłowy opis i pokaz ćwiczenia. |
4 |
Ćwiczenia techniczne: doskonalenie kozłowania z uwzględnieniem zmiany tempa |
Trasa - zmiana kierunków. Ćwiczący ustawieni są w rogu boiska, każdy z piłką, kozłują do trzech tyczek tworzących trasę. Tyczki ustawione są na: linii rzutów wolnych, linii środkowej oraz drugiej linii rzutów wolnych. Ćwiczący pokonują trasę ośmiokrotnie, wykonując każdą ze zmian kierunku kozłowania dwukrotnie.
Naśladowanie.
Uczniowie dobierają się w pary. Każda dwójka ma piłkę. Pierwszy z ćwiczących biegnie w prawym pasie boiska, zmieniając tempo poruszania się, drugi z piłką naśladuje go. Po przekroczeniu połowy boiska zawodnik z piłką kozłuje na kosz
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
14 min.
|
Prawidłowy pokaz i opis ćwiczenia.
|
5 |
Gra uproszczona |
Gra do dwóch celnych rzutów. Wygrana drużyna zostaje na parkiecie, a miejsce przegranych zastępuje drużyna oczekująca na grę.
|
Metoda: zabawowo-klasyczna |
13 min. |
Zwracam uwagę na wykorzystywanie podań w czasie gry. |
6 |
Ćwiczenia korekcyjne |
- ukłon japoński,
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
3 min. |
Zwracam uwagę na prawidłowe wykonanie ćwiczenia. |
7 |
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe |
|
Formy ustawienia: szereg
|
2 min. |
xxxxxxxxxx szereg O
nauczyciel
|