SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: V
Liczba uczniów:14
Temat: Doskonalenie kozłowania piłki lewą i prawą ręką - koszykówka.
Cele:
1.Umiejętności:
- doskonalenie techniki kozłowania lewą i prawą ręką,
- umiejętność prawidłowego chwytu piłki koszykowej,
- umiejętność podania piłki dowolnym sposobem do współćwiczącego
- umiejętność wykonania rzutów do kosza
2.Motoryczność:
- kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej,
- kształtowanie orientacji przestrzennej
- kształtowanie zręczności i szybkości
3. Wiadomości:
- znajomość przepisów gry w koszykówkę z akcentem na kozłowanie,
- wdrażanie uczniów do współzawodnictwa
4. Postawy:
- umiejętność współdziałania w zespole
- przestrzeganie zasad fair - play
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy: szarfy, piłki do koszykówki, pachołki
Prowadzący:
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia
|
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
Część I - wstępna |
||||
1.Zorganizowanie grupy |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji. |
2' |
szarfy |
- uczniowie ustawieni w dwuszeregu, odliczenie do 3, rozdanie szarf. |
2.Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
Motywacja uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. |
1' |
|
|
3. Rozgrzewka |
1.Zabawa ożywiająca „Wybijanka z kozłowaniem” Wszyscy uczniowie posiadają piłki do koszykówki i dobierają się w pary. Obie osoby z pary wykonują kozłowanie ręką dalszą od współpartnera a drugą ręką próbują wybić partnerowi piłkę. Po wybiciu piłki zabawa zaczyna się od początku. 2. Ćwiczenia kształtujące. - bieg dookoła sali, kozłowanie piłki jedną ręką, druga wykonuje krążenia w przód - bieg dookoła sali tyłem, kozłowanie piłki jedną ręką, druga wykonuje krążenia w tył - w biegu krążenia piłki wokół bioder w truchcie - w miejscu krążenia piłki dokoła nóg - „ósemka” między nogami po podłożu - trzymając piłkę oburącz nad głową, krążenia tułowia - trzymając piłkę oburącz nad głową, skłony tułowia w bok - w siadzie prostym toczenie piłki za plecami i stopami - w truchcie podrzut piłki w górę, klaśnięcie i chwyt oburącz - w truchcie podrzut piłki w górę, obrót o 369 stopni i chwyt |
2'
1'
1'
1'
1'
1'
1'
1'
1'
1'
1'
|
piłki koszykowe |
- obszarem zabawy jest boisko do koszykówki
-bieg dookoła sali - na sygnał nauczyciela zmiana ręki kozłującej
- zatrzymanie na obwodzie sali - nauczyciel zwraca uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczeń i bezpieczeństwo uczniów podczas ich wykonywania. |
Cześć II - główna |
||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.
|
1.Pw. - siad prosty - kozłowanie piłki opuszkami palców Pk-Pw 2. Pw. - klęk jednonóż - kozłowanie piłki po „ósemce” Pk-Pw 3. Pw. - postawa koszykarska - w marszu wykonujemy 3 kozły PR, po czym przerzucamy piłkę kozłem do LR i wykonujemy 3 kozły,itd. Pk-Pw 4.Pw. - postawa koszykarska - w miejscu wykonujemy 3 kozły PR i przerzucamy piłkę kozłem do LR, po czym wykonujemy kozłowanie w biegu na drugą stronę sali oraz powrót tyłem kozłując piłkę. - w miejscu wykonujemy 3 kozły LR i przerzucamy piłkę kozłem do PR, po czym wykonujemy kozłowanie w biegu na drugą stronę sali oraz powrót tyłem kozłując piłkę. Pk-Pw 5.Pw - postawa koszykarska - na sygnał pierwszy uczeń biegnie slalomem kozłując piłkę, po czy m wykonuje rzut na kosz, zbiera piłkę i wraca kozłując piłkę do połowy boiska, po czym wykonuje rzut do następnego zawodnika i wraca na koniec rzędu. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona poprawnie ćwiczenie. Pk-Pw 6. Małe gry 3x3 na jeden kosz
|
3'
2'
4'
3'
4'
9' |
pachołki |
- uczniowie ustawieni są w dwóch rzędach po jednej stronie boiska w odległości ok. 4 m. x x x x x x x x N
- zebranie pachołków
- grupa podzielona jest na 4 zespoły, gra na czas i na liczbę zdobytych koszy. - dwóch uczniów jest sędziami |
Cześć III - końcowa |
||||
5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne
|
* Ćwiczenia kompensacyjne. 1.Pw. - leżenie tyłem - przetaczanie piłki pod uniesionymi biodrami Pk-Pw 2.Pw. - leżenie przodem - przetaczanie piłki pod uniesioną klatką piersiową Pk-Pw 3.Pw - marsz dookoła sali - wyrzut piłki w górę - wdech, chwyt piłki - wydech Pk- ustawienie na obwodzie sali * Zabawa uspokajająca „Minutka” Uczniowie w siadzie skrzyżnym znajdują się na obwodzie sali. Na sygnał nauczyciela każdy z nich odlicza w ciszy 60 sekund, po czym wstaje przyjmując postawę zasadniczą. Nauczyciel natomiast odlicza minutę na stoperze. Uczeń, który wstał w momencie najbliższym uzyskania minuty przez nauczyciela wygrywa. |
30”
30”
1'
1' |
|
-zwracamy uwagę, aby nie odrywać łopatek od podłogi
- po zakończeniu marszu zebranie piłek i przejście do zabawy - uczniowie ustawieni na obwodzie sali |
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji.
|
Uporządkowanie miejsca zajęć, zebranie przyrządów, omówienie lekcji, wyróżnienie uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia. |
1' |
|
- ustawienie uczniów - dwuszereg |
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej |
Zachęcenie uczniów do uczęszczania na zajęcia dodatkowe z koszykówki jako element spędzania czasu wolnego. |
1' |
|
|