Doskonalenie kozłowania w piłce koszykowej IV klasa, Konspekty, plany metodyczne


Rafał Gorlicki III rok / gr. 1

PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Klasa: IV

Ilość ćwiczących: 16

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min

Data: 09.09.2009 r.

Dział programu: mini-koszykówka

Zadanie główne: Doskonalimy technikę kozłowania piłki ze zmianą tempa i kierunku.

Zadania dodatkowe:

- doskonalimy umiejętność rzutów do kosza

- uczymy się współpracy w zespole

Motywacje: zmotywuję uczniów do doskonalenia techniki kozłowania oraz rzutów do kosza, zachęcę do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, przekonam o pozytywnym wpływie współpracy w zespole

Cele operacyjne:

UMIEJĘTNOŚCI:

SPRAWNOŚĆ:

- Uczeń kształtuje swoją szybkość

- Uczeń wzmacnia mm NN, RR, i T

- Uczeń doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, celność oraz refleks

WIADOMOŚCI:

- Uczeń wie, jak prawidłowo kozłować piłkę zarówno ręką lewą jak i prawą

- Uczeń wie, że koszykówka jest grą zespołową i tą wiedzę wykorzystuje podczas gry właściwej

WYCHOWANIE:

- Uczeń stosuje zasady bezpieczeństwa oraz podporządkowuje się przepisom

- Uczeń posiada odpowiedni strój oraz przestrzega poleceń nauczyciela

Metody realizacji zadań lekcji: pogadanka, zabawa klasyczna, naśladowcza ścisła

Formy organizacyjne: frontalna, indywidualna, zespoły

Przybory i przyrządy: szarfa, piłki do koszykówki, pachołki

Tok lekcji

Czynności ucznia

Czynności

nauczyciela

Met. oceny skuteczności

Docelowe

Zadaniowe

1

2

3

4

5

Część wstępna

5 min.

Uczeń zapoznaje się z tematem lekcji, zna zadania oraz ich rolę

Uczeń kształtuje szybkość, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczy się współpracy w zespole

Uczeń ustawia się na zbiórce, wita się, słucha informacji nauczyciela, informuje o gotowości aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Uczniowie biorą udział w zabawie ożywiającej pt. „Berek z zasłoną”: drogą losowania wybieramy dwóch berków, na sygnał nauczyciela rozpoczynają gonitwę. Złapany uczeń zmienia berka. Pozycją ochronną przed złapaniem jest wykonanie przez innego gracza zasłony. Berek nie może łapać obu uczniów. Wygrywa uczeń, który ani razu nie został złapany

Zbiórka, przywitanie. Nauczyciel sprawdza obecność grupy, informuje o zadaniach lekcji i sprawdza gotowość uczniów do podejmowania zadań ruchowych.

Nauczyciel podaje nazwę zabawy i jej reguły, prowadzi ją i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem.

Pogadanka

Forma frontalna

Zabawa klasyczna

Część główna A

10 min.

Uczeń:

- doskonali technikę kozłowania piłki oraz wzmacnia mm RR i NN

- doskonali refleks oraz koordynację wzrokowo-ruchową

- wzmacnia mm RR

- wzmacnia mm T i NN

Uczniowie wykonują następujące ćwiczenia:

*w truchcie dookoła sali:

- kozłowanie piłki PR

- kozłowanie piłki LR

- toczenie piłki po „ósemce” na podłodze między NN

- toczenie piłki po „ósemce” między kolanami

- kozłowanie po „ósemce” między kolanami

- przekładanie piłki pod kolanami

- rzucanie piłki w górę i łapanie jej

- -//- z podwójnym klaśnięciem

- -//- z dotknięciem palcami podłoża

- -//- z obrotem o 360 st.

- na sygnał rzucenie piłki w tył do ucznia za sobą i jednoczesne złapanie piłki od ucznia przed sobą

*w miejscu w postawie zasadniczej:

- krążenia RR oburącz w przód

- krążenia RR oburącz w tył

- wymachy RR oburącz w bok

- naprzemienne wymachy RR w górę i dół

- krążenia bioder

- krążenia stawów kolanowych i skokowych

- trzymając piłkę oburącz przed sobą w wyprostowanych RR, skręty T w prawo i lewo

- -//- skłony T w bok

- -//- skłony T w przód

*w siadzie:

- rozkrocznym, toczenie piłki wokół ciała

- prostym, toczenie piłki wokół ciała

- prostym, przekładanie piłki pod kolanami

- prostym, piłka za plecami, skręty T w prawo i lewo z dotknięciem piłki

- rozkrocznym, piłka trzymana oburącz w wyprostowanych RR, skłony T do PN, środka i LN

- prostym, piłka między NN, przejście do leżenia przewrotnego z dotknięciem piłki o podłoże, powrót ze skłonem T w przód

Nauczyciel prowadzi ćwiczenia kształtujące: pokazuje dane ćwiczenie, objaśnia, jak powinno być ono wykonywane, czuwa nad dokładnością wykonywanych ćwiczeń, koryguje błędy, jeszcze raz powtarza dane ćwiczenie oraz czuwa nad bezpieczeństwem

Naśladowcza ścisła

Część główna B

25 min.

1. Uczeń kształtuje szybkość, wzmacnia mm NN i RR, doskonali celność i technikę kozłowania piłki ze zmianą tempa i kierunku oraz uczy się współpracy w zespole

2. Uczeń wzmacnia mm RR, doskonali celność i umiejętność rzutów do kosza oraz uczy się współpracy w zespole

1. Uczniowie, podzieleni na 3 zespoły po 4 zawodników, biorą udział w wyścigach rzędów:

*w staniu rozkrocznym, podania piłki dołem między NN do następnego zawodnika, aż piłka dotrze do ostatniego ucznia, który z piłka biegnie na początek rzędu i wykonuje to samo itd., aż cały rząd dotrze na linię mety

*na sygnał startu slalom między pachołkami z kozłowaniem piłki, powrót także slalomem z kozłowaniem, podanie piłki następnemu zawodnikowi przy ostatnim pachołku

*na sygnał startu slalom między pachołkami z kozłowaniem piłki, po slalomie rzut piłki do kosza, powrót slalomem dopiero po trafieniu

*na sygnał kozłowanie piłki do 1 pachołka wolno, do 2 szybko a do 3 znów wolno, powrót slalomem; wygrywa zespół, który dokładniej wykonał kozłowanie

*slalom z kozłowaniem piłki między uczniami, ustawionymi w odległości ok. 2 m od siebie, powrót na swoje miejsce i podanie piłki uczniowi z naprzeciwka, który wykonuje to samo itd., aż wszyscy uczniowie przebiegną slalom

2. Uczniowie, pozostając w tych samych zespołach, biorą udział w zabawie rzutnej pt. „Król strzelców”: na każdy zespół przypada jedna piłka, każdy zespół ustawia się w rzędzie po łuku przed koszem (1wszy z prawej str., 2gi na środku, 3ci z lewej str.); każdy uczeń z każdego zespołu po kolei oddaje rzut do kosza, po oddaniu idzie na koniec rzędu; za każde trafienie zespół otrzymuje 1 punkt; gdy wszyscy oddadzą rzuty, zespoły zmieniają miejsce swego ustawienia (1wszy idzie na miejsce 2go, 2gi na miejsce 3go, 3ci na miejsce 1ego); królem strzelców zostaje zespół z największą ilością punktów.

3. Uczniowie biorą udział w grze w mini-koszykówkę.

Nauczyciel podaje nazwę zabawy, tłumaczy jej reguły, prowadzi zabawę oraz czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem.

jw.

0x08 graphic
0x08 graphic
Zabawa klasyczna

- zespoły

Jw.

Część końcowa

5 min.

Uczeń uspokaja organizm oraz uczy się współpracy w zespole

Uczeń bierze udział w zbiórce

Uczniowie biorą udział w zabawie uspokajającej pt. „Literki”: w parach lub trójkach układają na podłodze swoje ciała w litery podawane przez nauczyciela

Uczniowie ustawiają się na zbiórce

Pożegnanie

Nauczyciel wycisza uczniów, wprowadza zabawę uspokajającą i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem

Nauczyciel podsumowuje lekcje, ocenia prace uczniów, omawia ich błędy oraz chwali za poprawne wykonywanie zadań.

Pożegnanie.

Zabawa klasyczna

Pogadanka

Forma frontalna


