1000m - bieg IV klasa, Konspekty, plany metodyczne


Rafał Gorlicki gr. I

PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Klasa: IV

Ilość ćwiczących: 12

Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne

Czas trwania: 45 min

Data: 15.09.2009 r.

Dział programu: Lekkoatletyka

Zadanie główne: Kształtujemy wytrzymałość organizmu podczas biegu na dystansie 1000m.

Zadania dodatkowe:

- Uczymy się współpracy w zespole podczas „Mini piłki nożnej”

Motywacje: zmotywuję uczniów do pokonania biegu ciągłego na dystansie 1000m, zachęcę do kształtowania wytrzymałości i wydolności organizmu, przekonam o pozytywnym wpływie współpracy w zespole.

Cele operacyjne:

UMIEJĘTNOŚCI:

- Uczeń potrafi przebiec dystans 1000 m.

- Uczeń uczy się współpracy w zespole

SPRAWNOŚĆ:

- Uczeń kształtuje szybkość, wytrzymałość i wydolność organizmu

- Uczeń wzmacnia mm NN, RR i T

- Uczeń doskonali koordynację wzrokowo-ruchową

WIADOMOŚCI:

- Uczeń wie, jak rozkładać siły podczas biegu

- Uczeń wie, jak ważna jest umiejętność współpracy w zespole

WYCHOWANIE:

- Uczeń stosuje zasady bezpieczeństwa oraz podporządkowuje się przepisom

- Uczeń posiada odpowiedni strój oraz przestrzega poleceń nauczyciela

Metody realizacji zadań lekcji: pogadanka, zabawowa klasyczna, naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła

Formy organizacyjne: frontalna, indywidualna, pary, zespoły

Przybory i przyrządy: szarfa, stoper, piłka nożna, opaska na oczy

Tok lekcji

Czynności ucznia

Czynności

nauczyciela

Met. oceny skuteczności

Docelowe

Zadaniowe

1

2

3

4

5

Część wstępna

5 min.

Uczeń zapoznaje się z tematem lekcji, zna zadania oraz ich rolę

Uczeń kształtuje szybkość i zwinność oraz doskonali koordynację wzrokowo-ruchową

Uczeń ustawia się na zbiórce, wita się, słucha informacji nauczyciela, informuje o gotowości aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Uczniowie biorą udział w zabawie ożywiającej „Berek po liniach” - wybrany uczeń, wyróżniony szarfą, jest berkiem. Pozostali uczniowie uciekają przed nim, ale i oni i berek mogą się poruszać jedynie po liniach boiska. Stopniowo dochodzi jeszcze dwóch berków. Wygrywa uczeń, który ani razu nie został złapany.

Zbiórka, przywitanie. N sprawdza obecność, informuje o zadaniach lekcji i sprawdza gotowość U do podejmowania zadań.

N podaje nazwę zabawy i jej reguły, prowadzi ją i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem.

Pogadanka

Forma frontalna

Zabawowa klasyczna

Część główna A

10 min.

Uczeń wzmacnia siłę:

- mm RR

- mm T

- mm NN

Uczniowie wykonują:

* w rozsypce w postawie zasadniczej -

- krążenia RR w przód i w tył

- wymachy RR w górę i w dół

- krążenia barków

- skłony głowy w bok i w przód

- skłony T w bok

- skłony T w przód

- w opadzie T w przód skrętoskłony T

- krążenia bioder

- krążenia st. kolanowych i skokowych

* w truchcie parami od pachołka do pachołka (powrót bokiem) -

- skip A na PN

- skip A na LN

- skip A

- skip C

- wieloskok

- przekładanka

Nauczyciel prowadzi ćwiczenia kształtujące: pokazuje dane ćwiczenie, objaśnia, jak powinno być ono wykonywane, czuwa nad dokładnością wykonywanych ćwiczeń, koryguje błędy, jeszcze raz powtarza dane ćwiczenie oraz czuwa nad bezpieczeństwem

Naśladowcza ścisła

- pary

Część główna B

25 min.

Uczeń wzmacnia mm całego ciała oraz kształtuje szybkość i wytrzymałość organizmu

Jw. oraz uczy się współpracy w zespole

Uczniowie biorą udział w biegu wytrzymałościowym (ciągłym) na dystansie 1000 m (5 okrążeń szkolnej bieżni)

Uczniowie, podzieleni na dwa zespoły po 6 uczniów, biorą udział w grze szkolnej „Mini piłka nożna”.

Nauczyciel podaje nazwę danego ćwiczenia, bardzo krótko ale szczegółowo je omawia, koryguje błędy uczniów i czuwa nad ich bezpieczeństwem w grupie

N podaje nazwę gry i jej reguły, prowadzi ją i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem.

Zadaniowa ścisła

Zabawowa klasyczna

- zespoły

Część końcowa

5 min.

Uczeń uspokaja organizm

Uczeń bierze udział w zbiórce

Uczniowie ustawieni w okręgu biorą udział w zabawie uspokajającej pt. „Dzień dobry, zgadnij kto to?”: wskazany przez N uczeń staje w środku okręgu oraz nakłada sobie opaskę na oczy. Następnie N wskazuje ucznia z okręgu, który zmienionym głosem musi powiedzieć „Dzień dobry”; uczeń w środku ma 3 szanse, by zgadnąć, kto się odezwał. Zabawę powtarzamy, zmieniając kilkakrotnie ucznia w środku

Uczniowie ustawiają się na zbiórce

Pożegnanie

Nauczyciel wycisza uczniów, wprowadza zabawę uspokajającą, podaje nazwę i jej reguły, prowadzi ją i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem

Nauczyciel podsumowuje lekcje, ocenia prace uczniów, omawia ich błędy oraz chwali za poprawne wykonywanie zadań.

Pożegnanie.

Zabawowa klasyczna

Pogadanka

Forma frontalna


