60m - zaliczenie Vklasa, Konspekty, plany metodyczne


PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Rafał Gorlicki

Klasa: V

Ilość ćwiczących: 16

Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne

Czas trwania: 45 min

Data: 09.09.2009 r.

Dział programu: Lekkoatletyka

Zadanie główne: Bierzemy udział w zaliczeniu biegu na dystansie 60 m.

Zadania dodatkowe:

- uczymy się współpracy w zespole

- doskonalimy technikę startu niskiego oraz refleks

Motywacje: zmotywuję uczniów do doskonalenia techniki startu z pozycji niskiej, zachęcę do sportowej rywalizacji podczas biegu, przekonam o pozytywnym wpływie współpracy w zespole.

Cele operacyjne:

UMIEJĘTNOŚCI:

- Uczeń doskonali technikę startu niskiego

- Uczeń uczy się współpracy w zespole

SPRAWNOŚĆ:

- Uczeń kształtuje szybkość oraz wzmacnia mm NN, RR, obręczy biodrowej i grzbietu

- Uczeń doskonali refleks oraz koordynację wzrokowo-ruchową

WIADOMOŚCI:

- Uczeń wie, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia doskonalące technikę startu niskiego

- Uczeń wie, na czym polega zdrowa sportowa rywalizacja

WYCHOWANIE:

- Uczeń stosuje zasady bezpieczeństwa oraz podporządkowuje się przepisom

- Uczeń posiada odpowiedni strój oraz przestrzega poleceń nauczyciela

Metody realizacji zadań lekcji: pogadanka, zabawowa klasyczna, naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła

Formy organizacyjne: frontalna, indywidualna, pary

Przybory i przyrządy: szarfa, bloki startowe, stoper.

Tok lekcji

Czynności ucznia

Czynności

nauczyciela

Met. oceny skuteczności

Docelowe

Zadaniowe

1

2

3

4

5

Część wstępna

5 min.

U zapoznaje się z tematem lekcji, zna zadania oraz ich rolę

U kształtuje szybkość, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową oraz uczy się współpracy w zespole

U ustawia się na zbiórce, wita się, słucha informacji nauczyciela, informuje o gotowości aktywnego uczestnictwa w zajęciach

U biorą udział w zabawie ożywiającej „Rybak i rybki”- na boisku, które staje się jeziorem, biegają uczniowie - rybki. Wybrany „rybak”, wyróżniony szarfą, stara się złowić jakąś rybkę, a gdy mu się to uda, łapie się z nią za ręce, tworząc „sieć rybacką” i dalej w dwójkę łowią pozostałe rybki. Sieć rybacka nie może się rozerwać, wszyscy muszą się mocno trzymać za ręce. Ostatni złapany uczeń wygrywa.

Zbiórka, przywitanie. N sprawdza obecność, informuje o zadaniach lekcji i sprawdza gotowość U do podejmowania zadań.

N podaje nazwę zabawy i jej reguły, prowadzi ją i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem.

Pogadanka

Forma frontalna

Zabawowa klasyczna

Część główna A

10 min.

Uczeń wzmacnia mm:

- stawów kończyn górnych

- stawów kończyn dolnych

- obr. biodrowej i grzbietu

Uczniowie w lekkim truchcie wykonują:

- krążenia RR oburącz w przód i w tył

- wymachy RR w górę i w dół

- krążenia barków

- skłony i skrętoskłony głowy

- skip A, C

- wymachy N w górę co trzeci krok

- wypady N w przód co trzeci krok

- przekładanka

- wieloskok

- krążenia st. kolanowych i skokowych

- krążenia bioder

- w opadzie T w przód skłony T w przód

N prowadzi ćw. kształtujące: pokazuje dane ćw., objaśnia, jak powinno być ono wykonywane, czuwa nad dokładnością wykonywanych ćw., koryguje błędy, jeszcze raz powtarza dane ćw. oraz czuwa nad bezpieczeństwem

Naśladowcza ścisła

Część główna B

25 min.

Uczeń doskonali technikę startu niskiego, wzmacnia mm NN i RR

Uczeń zalicza bieg na 60 m

Uczniowie wykonują następujące ćwiczenia doskonalące technikę startu niskiego:

* w parach ustawiają się jeden za drugim, uczeń z przodu podaje ręce do tyłu do współćwiczącego i przenosi środek ciężkości ciała daleko do przodu, współćwiczący go przytrzymuje; na sygnał współćwiczący puszcza ćwiczącego, który dalej porusza się jak po wystartowaniu ze startu niskiego

* w parach: jeden uczeń w blokach startowych, drugi ustawiony na bieżni 2-3 m od linii startu, prostopadle do linii toru z wyciągniętą w przód ręką; ćwiczący, po wykonaniu startu niskiego, stara się przebiec tak by głową nie dosięgnąć wyciągniętej ręki partnera

Uczniowie biorą udział w zaliczeniu biegu na 60 m ze startu niskiego.

Nauczyciel podaje nazwę danego ćwiczenia, bardzo krótko ale szczegółowo je omawia, pokazuje dane ćwiczenie najpierw w wolnym tempie i w całości, potem fragmentami z omówieniem, koryguje błędy uczniów i czuwa nad bezpieczeństwem w grupie

Jw.

Zadaniowa ścisła

Podział uczniów w pary

Jw.

Część końcowa

5 min.

1. Uczeń uspokaja organizm

2. Uczeń bierze udział w zbiórce

Uczniowie biorą udział w zabawie uspokajającej pt. „Znajdź mnie”: jeden U wchodzi do środka koła i zasłania sobie oczy. N wyznacza innego, który zapoczątkuje ruch, pozostali naśladują jego ruchy. U w środku musi odnaleźć inicjatora, który co jakiś czas zmienia rodzaj ruchu. Po prawidłowym odgadnięciu do środka koła wchodzi inicjator. Szukający U ma tylko trzy próby, po których musi nastąpić zmiana ról.

Uczniowie ustawiają się na zbiórce

Pożegnanie

Nauczyciel wycisza uczniów, wprowadza zabawę uspokajającą, podaje nazwę i jej reguły, prowadzi ją i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem

2. Nauczyciel podsumowuje lekcje, ocenia prace uczniów, omawia ich błędy oraz chwali za poprawne wykonywanie zadań.

Pożegnanie.

Zabawowa klasyczna

Pogadanka

Forma frontalna


