Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Klasa: gimnazjum
Liczba uczniów: 14
Temat lekcji: Doskonalenie kozłowania, dwutaktu i rzutów do kosza.
Cele:
Umiejętności: Poruszanie się po boisku, kozłowania piłki, dokładne wykonywanie dwutaktu i poprawne rzuty do kosza.
Motoryczność: szybkość, zwinność, zręczność, skoczność, siła, koordynacja ruchowa i orientacja w przestrzeni;
Wiadomości: nauka przyjmowania prawidłowej postawy, przepisy gry.
Kształtowanie postaw: współdziałanie w zespole, poszanowanie przeciwnika w grze sportowej (fair-play).
Miejsce: sala gimnastyczna
Przybory: piłki koszykowe.
Tok lekcyjny |
Treść |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Metody |
Uwagi organizacyjno-porządkowe |
|
Cześć I-wstępna |
||||||
1. Zorganizowanie grupy. |
- zbiórka - powitanie - sprawdzenie obecności oraz gotowości ćwiczących do zajęć - podanie zadań i celów lekcji |
2'
|
|
|
Ustawienie w dwuszeregu |
|
2. Nastawienie grupy do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
- motywacja do aktywnego udziału w zajęciach
|
|
|
|
|
|
3. Rozgrzewka
|
Rozgrzewkę przeprowadza wyznaczony uczeń pod okiem nauczyciela. |
8'
|
|
Naśladowczo ścisła
|
Nauczyciel nadzoruje prowadzenie samodzielnych ćwiczeń uczniów i w razie potrzeby poprawia. |
|
Część II- główna |
||||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności. Ćw. techn. z piłką
Gra szkolna |
- W siadzie naprzeciw siebie podania piłki w taki sposób jakbyśmy wrzucali ja do kosza (zwracamy uwagę na poprawny układ rąk i na pracę nadgarstka po rzucie). - Jak wyżej tylko po przyjęciu prawidłowej postawy (stopa P wysunięta lekko do przodu, NN na szerokość bioder, piłka trzymana nad głową) - Pojedynczo uczniowie podbiegają(powoli) pod kosz przyjmując prawidłową postawę - rzucają piłkę do kosza. - Uczniowie w 2 rzędach naprzeciw kosza i 1 osoba pod koszem podaje piłkę do pierwszego U z 1rzędu, ten wykonuje dwutakt(P str.) - w tym czasie 1 U z 2 rzędu zgarnia piłkę i zastępuje osobę pod koszem podając piłkę kolejnej osobie. - Uczniowie w 2 rzędach naprzeciw kosza tworzą 2 drużyny - walczą, która pierwsza zdobędzie 5 celnych rzutów do kosza (każdy rzuca piłkę raz potem podaje ją w rzędzie kolejnej osobie).
- gra szkolna 4 x 4 |
20'
10x
10x
Po 2/3x
Po 2x
10' |
Piłki koszykowe
|
Naśladowczo ścisła
Zadaniowo ścisła
Zadaniowo ścisła |
Uczniowie w parach naprzeciwko siebie.
Zwracam uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczenia.
Dwa rzędy.
Nauczyciel omawia przepisy gry. |
|
Część III- końcowa |
||||||
5. Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne. Zabawa uspokajająca |
Rzuty osobiste - każdy po 2 rzuty. |
3' |
|
Zadaniowo scisła |
|
|
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji. |
Zbiórka uczniów, mówienie lekcji, pochwalenie za poprawne wykonywanie ćwiczeń. |
2' |
|
|
Ustawienie w dwuszeregu |
|
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej. |
Zachęcenie uczniów do aktywnego wypoczynku poza szkołą. |
|
|
Pogadanka
|
Ustawienie w dwuszeregu |
Agata Skrzypczyńska