Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Klasa: gimnazjum
Liczba uczniów: 14
Temat lekcji: Nauka kozłowania ze zmianą tempa i kierunku, doskonalenie podań sprzed klatki piersiowej.
Cele:
Umiejętności: Poruszanie się po boisku, dokładne podania, chwyty i kozłowania piłki.
Motoryczność: szybkość, zwinność, zręczność, skoczność, siła, koordynacja ruchowa i orientacja w przestrzeni;
Wiadomości: nauka przyjmowania prawidłowej postawy, przepisy gry.
Kształtowanie postaw: współdziałanie w zespole, poszanowanie przeciwnika w grze sportowej (fair-play).
Miejsce: sala gimnastyczna
Przybory: piłki koszykowe.
Tok lekcyjny |
Treść |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Metody |
Uwagi organizacyjno-porządkowe |
|
Cześć I-wstępna |
||||||
1. Zorganizowanie grupy. |
- zbiórka - powitanie - sprawdzenie obecności oraz gotowości ćwiczących do zajęć - podanie zadań i celów lekcji |
2'
|
|
|
Ustawienie w dwuszeregu |
|
2. Nastawienie grupy do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
- motywacja do aktywnego udziału w zajęciach
|
|
|
|
|
|
3. Rozgrzewka Ćwiczenia ożywiające bieżne:
Ćwiczenia kształtujące Ćwiczenia RR
ćwiczenia NN
ćwiczenia T
ćw. mm brzucha, grzbietu
|
Trucht po okręgu, na umówiony sygnał wykonanie zadań dodatkowych na sygnał gwizdka: - obrót o 360Ⴐ, - wyskok w górę z przysiadu, - bieg tyłem, - skip A - skip C
- naprzemienne krążenie RR w tył - krążenie LR w przód PR w tył - wymachy RR w tył bokiem - rozgrzewanie nadgarstków
- w półprzysiadzie RR na kolanach, zataczanie kółek do wew. i na zew. - przysiad na LN i przenoszenie ciężaru ciała na PN i odwrotnie - w opadzie rozkrocznym skłony do PN i LN - skłon T w przód - brzuszki przy drabinkach - „nożyce” pionowe i poziome - „kołyska”
|
10'
4x 5x
10x
10x
10 x2
5x2 10x
5x 10x 10x |
|
Naśladowczo ścisła
|
Zwracam uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczenia Nauczyciel mobilizuje uczniów do wysiłku
Przejście do luźnej rozsypki
|
|
Część II- główna |
||||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności. Ćw. techn. z piłką
Gra szkolna |
- kozłowanie piłki w miejscu P i L ręką - kozłując piłkę przejście do siadu i powstanie P i L ręką - kozłowanie piłki pod kolanami - marsz z kozłowaniem- na gwizdek zmiana kierunku ze zmianami stron.
W parach w odległości 2 m od siebie: - podawanie piłki sprzed klatki piersiowej - pierwszy kozłuje piłkę w różnych kierunkach (P i L str.) i różnym tempie, a poruszający się przed nim porusza się tyłem starając się go zablokować. W dwóch rzędach slalom z kozłowaniem PR i LR między ćwiczącymi.
- gra szkolna 4 x 4 |
20'
2x
6x
10x
10x
4x
10' |
Piłki koszykowe
|
Naśladowczo ścisła
Zadaniowo ścisła
Zadaniowo ścisła |
Nauczyciel omawia przepisy gry.
Zwracam uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczenia.
Zwrócenie uwagi na poprawne ustawienie blokującego.
Dwa rzędy. Doskonalenie podań realizowane jest podczas gry szkolnej. |
|
Część III- końcowa |
||||||
5. Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne. Zabawa uspokajająca |
„Król strzelców”- każdy ma po 5 rzutów, komu uda się wrzucić piłkę do kosza najwięcej razy- wygrywa. |
2' |
|
Problemowa |
Odpadający siadają na ławce, wygrywa ten, który odpadnie ostatni. |
|
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji. |
Zbiórka uczniów, mówienie lekcji, pochwalenie za poprawne wykonywanie ćwiczeń. |
2' |
|
|
Ustawienie w dwuszeregu |
|
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej. |
Zachęcenie uczniów do aktywnego wypoczynku poza szkołą. |
|
|
Pogadanka
|
Ustawienie w dwuszeregu |