KONSPEKT Z LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
PROWADZĄCY: Krzysztof Stefański
KLASA: VI
MIEJSCE ĆWICZEŃ: SALA GIMNASTYCZNA
DZIAŁ PROGRAMU: KOSZYKÓWKA
ZADANIA GŁÓWNE: Kozłowanie piłki ze zmianą tempa i kierunku
.
ZADANIA DODATKOWE : - doskonalenie podań chwytu piłki oburącz
- doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole
- doskonalenie refleks, koncentrację, podzielność uwagi
-doskonalenie kozłowania prawą i lewą ręką
CELE OPERACYJNE:
UMIEJĘTNOŚCI: - Uczeń zastosuje poznane elementy w grach i zabawach
- Uczeń potrafi poprawnie wykonać dwutakt z kozłowania z prawej i lewej strony
- Uczeń wie jak kozłować piłkę prawą i lewą ręką
PSYCHOMOTORYCZNOŚĆ: - Uczeń kształtuje sprawność specjalną do koszykówki,
- Uczeń poprawia skoczność, szybkość i zwinność.
WIEDZA: - Uczeń wie, jaki jest wpływ ruchu gier i zabaw na samopoczucie
- Uczeń zna zasady „fair play”
-Uczeń zna zasady podawania i chwytów piłki oburącz w miejscu i ruchu
WYCHOWAWCZE: - Uczeń współdziała w zespole
- Uczeń współdziała w zespole, wspiera kolegów w pokonywaniu
trudności podczas gier i zabaw.
- Uczeń stosuje zasady bezpieczeństwa oraz podporządkowuje się
przepisom
- Uczeń posiada odpowiedni strój
METODY REALIZACJI ĆWICZEŃ:
Metoda naśladowcza - ścisła
Metoda inwencji twórczej
Metoda zabawowo klasyczna
FORMY ORGANIZACYJNE: - Forma zgodna z zasadami zabaw; rząd, szereg, koło.
Forma frontalna
Forma indywidualna
SPRZĘT I PRZYBORY: - piłki koszykowe, szarfy, stojaki, gwizdek
Tok lekcji |
Czynności ucznia |
Czynności nauczyciela |
Ocena, uwagi |
|
|
Docelowe |
Zadania |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
I Cześć wstępna
|
-Czynności organizacyjno porządkowe
- Zabawa ożywiająca „Berek z zasłoną” |
- Uczeń wita się z nauczycielem. - U. Słucha informacji nauczyciela. - U. Przygotowuje się do świadomego i aktywnego udziału w lekcji
-drogą losowania wybieramy trzech berków, Na sygnał prowadzącego berek rozpoczyna gonitwę Zawodnik złapany zmienia berka Pozycją ochronną przed złapaniem jest wykonanie przez innego gracza zasłony Berek nie może łapać obu zawodników Wygrywa zawodnik który ani razu nie był berkiem.
|
- Sprawdzenie obecności i gotowości ucznia do lekcji - Podanie zajęć lekcji
-Wyjaśnia zabawę -Daje sygnał początku |
|
II A Część główna
II B Część główna
III Część końcowa |
-Ćwiczenia kształtujące z piłkami, pobudzające organizm -Ćwiczenia kondycyjno-sprawnościowe
-Doskonalenie umiejętności technicznych niezbędnych w grze w koszykówkę
Gra drużynowa” piłka do kapitana”
-Porządkuje sprzęt, rozluźnia mięśnie, uspokaja organizm
|
-Uczniowie tworzą dwa rzędy, wykonują ćw. w parach wzdłuż sali:
-Uczniowie stają twarzą do siebie, w odległości 5 m Podania i chwyty z przed klatki piersiowej poruszając się krokiem dostawno-dostawnym wzdłuż sali powrót w miarę w lekkim biegu
-Uczniowie biegną wzdłuż sali w dwóch rzędach na przeciwko podają piłkę kozłem
-Uczniowie dobierają się w pary i stają twarzą do 2 m od ściany ćw. polega na odbiciu piłki o ścianę kozłem lub oburącz z przed klatki piersiowej zadanie drugiego jest złapanie piłki zanim odbije się o ziemię
ustawiają się w dwóch rzędach, kozłują piłkę po slalomie na końcu slalomu stoi obrońca zadaniem obrońcy jest przechwycenie piłki kozłującemu Po przechwyceniu obrońca wraca na koniec rzędu a kozłujący zastępuję obrońcę
- U ustawiają się w 3 rzędach na sygnał kozłują piłkę do 1 pachołka wolno, do 2 szybko a do 3 znów wolno powrót w slalomie. - U w szeregu jeden za drugim kozłowanie po wyznaczonej trasie ze zmianą kierunku i tempa .
„Piłka do kapitana” w grze uczestniczą dwie drużyny po 8 osób po obu stronach boiska Ustawiamy strefę kapitana w odległości ok. 2 m od linii końcowej boiska Drużyna ma za zadanie podać piłkę do swego kapitana za podanie z bliższej połowy 2 punkty za podanie z dalszej 1 pkt. Zadaniem przeciwnej drużyny jest przechwycić piłkę.
Gra właściwa - o zwiększonej liczbie zawodników.
-Trucht dookoła sali
-Uczniowie w siadzie w skrzyżnym kółku wykonują skłony w przód i ćw. oddechowe
-Uczniowie siadają w dowolny sposób i omawiają lekcję |
-Ustawia uczniów -Kontroluje pobieranie piłek z kosza -Demonstruje pokaz ćwiczenia
-Omawia przebieg ćwiczenia poprzez pokaz
Omawia przebieg ćwiczenia i demonstruje je
N objaśnia trasę i zadania na niej.
-Dzieli na cztery zespoły omawia przebieg zabawy
Wyznacza ucznia do sędziowania meczu.
- Zachęca uczniów do rozmowy. |
-nie mogą poradzić sobie same w zabawie
|