KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYZCNEGO
DATA: 2003-09-25
TEMAT LEKCJI: Nauka kozłowania ze zmianą kierunku i ręki kozłującej.
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE:
CELE LEKCJI:
1.W ZAKRESIE SPRAWNOŚCI MOTORYCZNEJ ,UCZEŃ:
Kształtuje siłę ramion i nóg.
2.W ZAKRESIE UMIEJĘTNOŚCI UCZEŃ POTRAFI:
Prawidłowo kozłować prawą i lewą ręką.
3.W ZAKRESIE WIADOMOŚCI UCZEŃ:
Zna podstawowe przepisy gry w koszykówkę, wysokość tablicy i obręczy.
METODY REALIZACJI ZADAŃ:
Naśladowcza ,zabawowa.
FORMY REALIZACJI ZAJĘĆ:
Ścisła.
METODY NAUCZANIA:
Pogadanka ,analityczna.
MATODY ZDOBYWANIA I PRZEKAZYWANIA WIEDZY:
Pogadanka.
MIEJSCE ZAJĘĆ: Sala gimnastyczna.
CZAS TRWANIA: 45minut
KLASA: 5 DZIEWCZĘTA
Część lekcji |
Czynności ucznia |
Czynności nauczyciela |
Uwagi |
Metody i formy |
|
||
|
Docelowe |
Zadani |
|
|
|
|
|
Część wstępna |
Czynności organizacyjno - porządkowe. |
1.Zbiórka. 2.Powitanie. 3.Podanie tematu lekcji. |
1.Zbiórka. 2.Sprawdzenie gotowości do zajęć. |
Ustawienie w dwu szeregu. |
Pogadanka. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Część główna „B”
|
Zabawa ożywiająca. |
„Lawina” Jeden z uczniów goni kolegów ,jeśli złapie kolegę ,wtedy łapią się za ręce i łapią razem. Wygrywa ten ,który nie da się złapać. |
Tłumaczy przebieg zabawy. |
Uczniowie biegają po boisku. |
Zabawowa. |
|
|
|
Przygotowanie organizmu do wysiłku.
|
1.Stojąc, uczniowie trzymają w wyciągniętych dłoniach piłkę wykonują skłony głowy w przód i w tył. 2.P.w. , j.w. skłony głowy na boki. 3.W lekkim rozkr oku trzymając dalej piłkę - krążenia tułowia. 4.Uczniowie stojąc tyłem do siebie w rozkroku przekazują sobie piłkę nad głową, następnie wykonują skłon tułowia w przód i przekazują piłkę między nogami. 5.P.w. siad prosty rozkroczny tyłem do siebie, jeden z uczniów trzyma piłkę, którą poprzez skręt tułowia w lewo przekazuje ją partnerowi. Partner odbiera piłkę z prawej strony a oddaje z lewej. 6.Leżenie tyłem, piłka pomiędzy kostkami, partner stoi za głową- wykonujęmy leżenie przewrotne z równoczesnym wyrzuceniem piłki do partnera. 7.Piłka leży na podłodze, uczeń przeskakuje przez
|
Pokazuje ćwiczenia.
|
Podział na pary.
|
Naśladowczo ścisła |
|
|
|
|
|
|
|
Ścisła. |
|
|
|
|
Piłkę w przód i w tył. 8.Nauka kozłowania w miejscu i w ruchu. 9.Kozłujemy piłkę do pachołka prawą ręką, potem lewą. 10.Swobodne poruszanie się po sali kozłując piłkę. 11.Bieg slalomem, kozłując piłkę. 12.Gra w koszykówkę.
|
|
|
|
||
Ćzęść końcowa |
Uspokojenie organizmu.
|
Ramiona w górę - wdech ,ramiona w dół - wydech. |
Objaśnia ,dozuje. |
|
Naśladowcza. |
||
|
Omówienie lekcji. |
1.Zbiórka. 2.Omówienie lekcji. 3.Pożegnanie.
|
1.Zbiórka. 2.Omówienie lekcji. 3.Pożegnanie. |
Ustawienie w dwuszeregu.
|
Pogadanka. |
Piotr Majewski