Ręczna nauka kozłowania i obroa strefąok doc


Konspekt lekcji z gier zespołowych.

Prowadzący: Marek Brzozowski

Temat lekcji: Doskonalenie kozłowania piłki ręcznej z rzutem na bramkę.

Cele główne lekcji w zakresie:

- Motoryczności kształtowanie: szybkość koordynacja ruchowa i skoczność.

- Umiejętności: doskonalenie kozłowania, obrona strefą.

- Wiadomości: wymiary boiska

- Działania wychowawcze: zasady fair-play

- Zdrowia: higiena osobista

Miejsce lekcji: sala gimnastyczna

Przybory / przyrządy: piłki ręczne, szarfy.

Czas lekcji: 90'

Kl. I b

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami.

3-5 minut

Ustawienie w półkolu.

2. Zabawa ożywiająca

„Łapanka na dwóch kołach” ustawiamy dwa współśrodkowe koła w odległości 2-3 kroków od siebie. Prowadzący staje w środku, wykonuje szereg ruchów np. przysiady, skłony, skręty, pajacyki itp. Wszyscy za nim powtarzają. Na komendę „łap” (którą wydaje prowadzący), wewnętrzni uczestnicy zabawy odwracają się i starają się jak najszybciej dotknąć osobę stojącą za nią. Ci jednak próbują się przed tym ochronić np. przysiadem podpartym lub innym umówionym ruchem. Wszyscy dotknięci przed wykonaniem umówionego ruchu są złapani. Łapiący zdobywają w ten sposób punkty. Wygrywa zespól z większą liczbą punktów. Po każdym łapaniu następuje zmiana zespołów, drużyna stojąca na zewnątrz wchodzi do środka i na odwrót.

5-8 minut

Należy zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów zabawy. Wszyscy uczestnicy stają twarzą do prowadzącego.

3. Ćwiczenia kształtujące.

  • Podrzut piłki na wysokość około 3 metry, gdy piłka jest w locie ćwiczący wykonują krążenia ramion w przód (w tył) i chwyt piłki opadającej oburącz w podskoku .

  • Toczymy piłkę do przodu, łapiemy ją po dwóch trzech krokach w przysiadzie.

  • Podania piłki do o koła tułowia.

  • Przerzut piłki nad głową z prawej do lewej ręki, w kroku odstawno-dostawnym.

  • Podrzuty piłki i chwyty w kroku skrzyżnym.

  • W siadzie nogi wyprostowane unosimy o koło 20-30 cm nad ziemie i przetaczamy piłkę do o koła siebie. W prawo a potem w lewo.

  • W siadzie przekładamy piłkę pomiędzy nogami nad powierzchnią ziemi.

  • Kozłowanie piłki jednorącz.

  • Dwie trzy pompki trzymając piłkę w obu dłoniach która znajduje się na podłożu.

  • Podania do partnera jednorącz.

  • Podrzut piłki w górę, chwyt w leżeniu przeżutnym nad nogami, oburącz. Podanie do partnera.

  • Przerzut piłki za siebie chwyt oburącz i podanie jej z takiej pozycji do partnera.

15-20minut

Bieg po obwodzie sali.

Siad prosty.

Podpór przodem.

Dobieramy się w dwójki, odstępy 2 metry od siebie i przechodzimy do siadu prostego. Zwracamy uwagę żeby podania były z udziałem całego ramienia.

4. Ćwiczenia techniczne.

  • Bieg przez ławkę z jednoczesnym kozłowaniem piłki raz z prawej strony, raz z lewej

  • Przechodzenie po ławeczce z ugiętymi nogami w stawach kolanowych z jednoczesnym kozłowaniem piłki.

  • Poruszamy się krokiem odstawno-dostawnym przed ławeczką z jednoczesnym kozłowaniem piłki po ławeczce.

  • Jw. Za ławeczką

  • Przeskoki przez ławeczkę z jednoczesnym kozłowaniem piłki. Przeskoki te wykonywane są obunóż z prawej na lewą stronę (bądź na odwrót) z wyraźnym przesunięciem się w przód.

10-15minut

Dzielimy wszystkich na dwie grupy i ustawiamy dwie ławeczki.

Zwracamy uwagę by wszystkie ćwiczenia były wykonywane z udziałem prawej a potem lewej ręki.

5. Ćwiczenia taktyczne.

  • Wyznaczamy i ustawiamy (po jednej osobie na połowę) gracza na wysokości lini 9 metra. Ćwiczący maja za zadanie wykonać trzy kozły, podać do wyznaczonej osoby, otrzymać od niej z powrotem piłkę i oddać rzut na bramkę.

5-10minut

Klasę dzielimy na dwie grupy i ustawiamy po obu stronach połowy sali.

6. Gra uproszczona.

Dzielimy wszystkich ćwiczących na cztery drużyny dwie z nich ubierają szarfy. Gra polega na tym że drużyna ma jak najdłużej mieć w posiadaniu piłkę, z czym wykonane prawidłowo trzy kozły przez jednego gracza to punkt dla drużyny w której był dany gracz. Wygrywa ta drużyna która uzbiera więcej punktów. Wyjście za boisko to strata piłki.

20-25minut

Boisko do tej gry jest ograniczone liniami i podzielone na dwa pola, na jednym polu grają dwie drużyny. Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na boiskach.

7. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne.

Marsz dookoła sali wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej.

2-3minuty

Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne.

8. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii skłonów w siadzie płotkarskim), pogadanka na temat zachowania się fair-play na boisku oraz poinformowanie o podstawowych zasadach w piłce ręcznej.

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

1

3


