Prowadzący: Paweł Petryłka
Konspekt lekcji z gier zespołowych.
1. Klasa: V Chłopcy
2. Temat lekcji: nauka kozłowania piłki ręcznej.
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: szybkość koordynacja ruchowa i skoczność.
- Umiejętności: nauka kozłowania, obrona strefą.
- Wiadomości: wymiary boiska
- Działania wychowawcze: zasady fair-play
- Zdrowia: higiena osobista
4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
5. Przybory / przyrządy: piłki ręczne, szarfy.
6. Czas lekcji: 45 min
7. Liczba ćwiczących: 14
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami. |
3-5 minut |
Ustawienie w półkolu. |
2. Zabawa ożywiająca |
„Łapanka na dwóch kołach” ustawiamy dwa współśrodkowe koła w odległości 2-3 kroków od siebie. Prowadzący staje w środku, wykonuje szereg ruchów np. przysiady, skłony, skręty, pajacyki itp. Wszyscy za nim powtarzają. Na komendę „łap” (którą wydaje prowadzący), wewnętrzni uczestnicy zabawy odwracają się i starają się jak najszybciej dotknąć osobę stojącą za nią. Ci jednak próbują się przed tym ochronić np. przysiadem podpartym lub innym umówionym ruchem. Wszyscy dotknięci przed wykonaniem umówionego ruchu są złapani. Łapiący zdobywają w ten sposób punkty. Wygrywa zespól z większą liczbą punktów. Po każdym łapaniu następuje zmiana zespołów, drużyna stojąca na zewnątrz wchodzi do środka i na odwrót. |
5-8 minut |
Należy zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów zabawy. Wszyscy uczestnicy stają twarzą do prowadzącego. |
3. Ćwiczenia kształtujące. |
|
8-10 minut |
Bieg po obwodzie sali.
Siad prosty.
Podpór przodem.
Dobieramy się w dwójki, odstępy 2 metry od siebie i przechodzimy do siadu prostego. Zwracamy uwagę żeby podania były z udziałem całego ramienia. |
4. Ćwiczenia techniczne. |
|
5-8 minut |
Dzielimy wszystkich na trzy grupy i ustawiamy trzy ławeczki. Odwracamy ławeczkę (do góry nogami), tak by powstała niska równoważnia.
Zwracamy uwagę by wszystkie ćwiczenia były wykonywane z udziałem prawej a potem lewej ręki. |
5. Ćwiczenia taktyczne. |
|
5-8 minut |
Klasę dzielimy na dwie grupy i ustawiamy po obu stronach połowy sali. |
6. Gra uproszczona. |
Dzielimy wszystkich ćwiczących na cztery drużyny dwie z nich ubierają szarfy. Gra polega na tym że drużyna ma jak najdłużej mieć w posiadaniu piłkę, z czym wykonane prawidłowo trzy kozły przez jednego gracza to punkt dla drużyny w której był dany gracz. Wygrywa ta drużyna która uzbiera więcej punktów. Wyjście za boisko to strata piłki.
|
5-10 minut |
Boisko do tej gry jest ograniczone liniami i podzielone na dwa pola, na jednym polu grają dwie drużyny. Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na boiskach. |
7. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne. |
Marsz dookoła sali wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej. |
1-2 minuty |
Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne. |
8. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii skłonów w siadzie płotkarskim), pogadanka na temat zachowania się fair-play na boisku oraz poinformowanie o podstawowych zasadach w piłce ręcznej. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1