Konspekt lekcji: 5
Data: 22.03.2007
Dyscyplina: PIŁKA RĘCZNA
Temat: Nauka kozłowania. Doskonalenie podań i chwytów w ruchu.
Klasa/płeć: VI A całosć
Ilość uczniów: 22
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45 minut
Przybory: piłki ręczne
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń potrafi wykonać kozłowanie piłki w miejscu.
Motoryka: uczeń jest w stanie skoordynować ruchy ciała, podczas podania piłki używa siły dostosowanej do odległości.
Wiadomości: uczeń zna technikę kozłowania.
Postawy: uczeń potrafi współpracować z partnerem.
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
Uwagi organ.-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Sportowe powitanie 3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
|
2min |
-w dwuszeregu -osoby nie ćwiczace siadają na ławce, odkładają biżuterię, kontrola stroju |
2. Motywacja do zajęć |
1.Podanie tematu lekcji 2.Zachęcenie do czynnego udziału w lekcji |
2min |
-uczeń zna rodzaje kozłowania i wie kiedy ich używać |
3.Rozgrzewka |
1.Trucht dookoła sali, krążenia RR w przód, w tył- naprzemianstronnie 2.Podskoki tempowe z jednoczesnym krążeniem RR w przód i w tył. 3.Na sygnał obrót o 360 stopni i bieg dalej 4.Przeplatanka twarzą do środka koła, potem zmiana i tyłem 5.Marsz w przysiadzie 6.Podskoki obunóż w przysiadzie 7.Rzuty oburącz zza głowy do partnera 8.Tyłem do siebie, odległość 6-7m RR w górze trzymają piłkę w rozkroku-podania przez skłon T w przód pomiędzy nogami 9.Rzuty jednorącz do partnera RP, Rl. 10.Tyłem do siebie w lekkim rozkroku w odl. 0,5-1m, podania piłki poprzez jednoczesny skręt T w prawo i w lewo. 11.W parach-nagranie piłki nad partnerem ,a on stara się złapać piłkę w wyskoku |
1min
1min
1min
1min
1min 1min 2min
1min
1min
1min
1min |
-jeden za drugim
-u. dobierają się parami, jedna piłka na parę |
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
1.Pokaz i objaśnienie prawidłowej techniki kozłowania piłki przez N 2.Nauka kozłowania w miejscu: -kozłowanie piłki P i L ręką -j.w ale rękę wskazuje nauczyciel -j.w ale ze zmianą tempa kozłowania -kozłowanie P i L ręką w wolnym marszu 3.Doskonalenie podań i chwytów w ruchu: -podania i chwyty w parach naprzeciwko siebie poruszając się w przód i tył
-podania piłki w biegu równoległym przodem -podania piłki w trójkach i dwójkach akcja zakończona rzutem na bramkę 4.Gra szkolna |
2min
2min 2min 2min 2min
2min
2min
2min
8min |
-u. ustawieni w półkolu
-rozsypka, każdy ma piłkę i stara się na nią nie patrzeć
-piłka na parę
-wybranie drużyn |
5.Uspokojenie organizmu |
Ćwiczenia rozciągające, skąd słychać gwizdek |
2min |
-rozsypka |
6.Czynności organizacyjno- porządkowe |
1.Uporządkowanie przyborów 2..Zbiórka 3.Omówienie błędów 4.Pochwała najlepiej ćwiczących |
2min |
-nie ćwiczący odnoszą piłki -siad skrzyżny |
7.Nastawienie uczniów do samodzielnej pracy |
1.Zachęcenie do uczestnictwa w zajęciach SKS 2.Pożegnanie z grupą |
1min |
-informacje dotyczące korzyści zdrowotnych z uprawiania sportu |