Smoleń Sebastian
Konspekt lekcji z gier zespołowych.
1. Data lekcji:20.09.2004 r. Klasa: V Chłopcy
2. Temat lekcji: Nauka rzutu na bramkę. Doskonalenie podań i chwyty w piłce ręcznej.
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: koordynacja ruchowa, siła
- Umiejętności: celne rzuty na bramkę
- Wiadomości: faule w piłce ręcznej
- Działania wychowawcze: wdrażanie do pracy w zespole
- Zdrowia: higiena osobista
4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
5. Przybory / przyrządy: piłki ręczne, szarfy.
6. Czas lekcji: 45 min
7. Liczba ćwiczących: 18
8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowczo-ścisła zadaniowo-ścisła.
9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w parach
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami.
|
3-5 minut |
Ustawienie w półkolu. |
2. Zabawa ożywiająca |
„Kto pierwszy złapie piłkę” wszyscy ćwiczące kładą piłkę na ziemi, nauczyciel zabiera jedna z nich. Wszyscy biegają luźno po Sali na gwizdek nauczyciela każdy łapie piłkę . Odpada osoba która nie zdąży. Zabiera ona jedna piłkę i odchodzi na bok.
|
5-8 minut |
Wygrywa ostatnia osoba. |
3. Ćwiczenia kształtujące. |
|
8-10 minut |
Wszyscy biorą piłki. Bieg z piłkami do o koła Sali.
Ustawienie w rozsypce w lekkim rozkroku
Siad prosty
|
4. Ćwiczenia techniczne. |
|
8 - 10 minut |
Zwracamy uwagę na to by ćwiczący nie przekraczali linii ciągłej.
Ustawienie w rzędzie na wysokości linii przerywanej Ustawienie na połowie w rzędzie
Ustawienie w trójkach na końcu sali. |
5. Ćwiczenia taktyczne. |
Wyznaczamy i ustawiamy (po jednej osobie na połowę) gracza na wysokości lini 9 metra. Ćwiczący maja za zadanie wykonać trzy kozły, podać do wyznaczonej osoby, otrzymać od niej z powrotem piłkę i oddać strzał na bramkę. |
3 - 5 minut |
Klasę dzielimy na dwie grupy i ustawiamy po obu stronach połowy sali. |
6. Gra szkolna. |
Dzielimy wszystkich na równe zespoły i wykonujemy rozgrywki pomiędzy nimi.
|
5-10 minut |
|
7. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, omówienie jakie są faule w piłce ręcznej. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1