Konspekt do lekcji wychowania fizycznego z koszykówki
Temat lekcji: Doskonalenie podań, chwytów i kozłowania z zastosowaniem gier i zabaw
Cele główne w zakresie:
Umiejętności: podanie, chwyt i kozłowanie piłki
Sprawności kondycyjne i koordynacyjne: kształtowanie szybkości, koordynacji ruchowej
Wiadomości: wykorzystanie szybkich podań podczas gry
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: piłki
Prowadzący: Mariusz Wojtas
L.p. |
Tok lekcji
|
Zadania szczegółowe lekcji |
Metody i formy
|
Czas |
Uwagi organizacyjno -metodyczne |
1 |
Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
|
Formy ustawienia: szereg |
2 min. |
xxxxxxxxxx szereg
O nauczyciel |
2 |
Zabawa ożywiająca |
„Berek z piłką” Dwie wybrane osoby do roli berka mają za zadanie złapać-dotknąć pozostałe osoby biegające po sali. Po dotknięciu następuje zmiana. Berek musi cały czas kozłować piłkę. |
Metoda: zabawowo-klasyczna
|
5 min.
|
Zwracam uwagę na prawidłowy przebieg zabawy. |
3 |
Ćwiczenia kształtujące |
Bieg dookoła sali:
W marszu:
Ćwiczenia w miejscu z piłkami:
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
6 min.
|
Prawidłowy opis i pokaz ćwiczenia. |
4 |
Ćwiczenia techniczne: podania, chwyty i kozłowanie piłki |
„Wyścigi trzech zespołów z kozłowaniem piłki” Na sygnał przewrót w przód na materacu, slalom między pachołkami z kozłowaniem piłki, rzut do kosza, powrót z przenoszeniem piłki między nogami.
„Gra 5 podań” Rywalizują dwa zespoły. Zadaniem zespołu jest wymiana między sobą 5-ciu podań tak, aby piłki nie przechwycił przeciwnik. Za każde 5 podań zespół zdobywa punkt. Wygrywa ten zespół który uzyska 5 punktów.
„Zabawa z podawaniem piłki na obwodzie koła” Ćwiczący stoją tworząc koło, w środku znajduje się trzech ćwiczących, których celem jest przechwycenie podania. Tym samym osoba która złapie piłkę zmienia się z tą, która piłkę podawała.
„Zabawa z rzutem piłki do kosza” Rywalizują trzy zespoły. Wszyscy stoją w rzędzie na swoich pozycjach: pierwszy zespół na linii rzutów osobistych, pozostałe dwa na prawym i lewym skrzydle. Zadaniem pierwszego zawodnika w rzędzie jest trafienie piłką do kosza ze swojej pozycji - po koszu szybko podaje piłkę do następnego partnera i zajmuje miejsce na końcu.
|
Metoda: zabawowo-klasyczna
|
20 min.
|
Prawidłowe wyjaśnienie wszystkich ćwiczeń |
5 |
Gra uproszczona |
Gra do dwóch celnych rzutów. Wygrana drużyna zostaje na parkiecie, a miejsce przegranych zastępuje drużyna oczekująca na grę.
|
Metoda: zabawowo-klasyczna |
7 min. |
Zwracam uwagę na wykorzystywanie podań w czasie gry. |
6 |
Ćwiczenia korekcyjne |
- ukłon japoński,
|
Metoda: naśladowczo-ścisła
|
3 min. |
Zwracam uwagę na prawidłowe wykonanie ćwiczenia. |
7 |
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe |
|
Formy ustawienia: szereg
|
2 min. |
xxxxxxxxxx szereg O
nauczyciel
|