Scenariusz zajęć
Data: 11.05.2012 r. ( gr. I )
Grupa wiekowa: czterolatki
Prowadzący:
Temat kompleksowy: Środki transportu.
Temat zajęcia: Podróżujemy łódką.
Cele ogólne:
Poznawczy:
- rozbudzenie zainteresowań podróżniczych
- uświadomienie jakim środkiem transportu jest łódka (jak i gdzie możemy nią podróżować)
- zaprezentowanie jakie rzeczy mogą być potrzebne podczas wyprawy
- uświadomienie, co może nas spotkać podczas wyprawy
Kształcący:
- kształtowanie umiejętności słuchania tekstu i wypowiadania się
- rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego
- rozwijanie wyobraźni
- rozwijanie zainteresowań muzycznych i plastycznych
Wychowawczy:
- słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela
- zaangażowanie podczas uczestnictwa w zabawach
- kszatłtowanie zachowań prospołecznych
Cele operacyjne:
Dziecko chętnie (a jak to sprawdzić? proponuję bez chętnie) słucha opowiadania czytanego przez nauczyciela
Dziecko chętnie (jw.) bierze udział w rozmowie na temat opowiadania
Dziecko prawidłowo wskazuje przedmioty, które Franklin zabrał na wycieczkę łódką
Dziecko poprawnie naśladuje ruchy nauczyciela przy muzyce
Dziecko starannie wykleja łódkę i wiosło wydzierankami
Pomoce dydaktyczne:
wizytówki
książka pt. „Franklin wielkim odkrywcą” autor?
obrazki z różnymi przedmiotami i Franklinem
płyta z muzyką jaką?
kartki z konturami łódki i wiosła
klej, kolorowe wydzieranki
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom książkę pt. „Franklin wielkim odkrywcą”, pokazuje ilustracje.
po przeczytanie, albo w trakcie (ale przed rozmową) trzeba wytłumaczyć nowe słowa, np. kanu
Rozmowa nauczyciela z dziećmi. Pytania zadawane przez nauczyciela:
Wiadomości: Co odkryli Frankiln i Miś?
Rozumienie: Dlaczego Franklin cieszył się, że mieli kanu a nie motorówkę?
Zastosowanie: Jak Ty nazwałbyś miejsce odkryte przez siebie?
Analiza: Dlaczego Franklin i Miś byli smutni i zawiedzeni, gdy dopłynęli do Piaszczystej Zatoczki?
Synteza: Co by było gdyby Franklin, Miś i ich tatusiowie mieli motorówkę a nie kanu?
Ocena: Czego nauczył się Franklin z tej przygody?
Zabawa dydaktyczna
Po jednej stronie tablicy nauczyciel przypina magnesem obrazek Franklina, a po drugiej obrazki różnych przedmiotów. Dzieci mają za zadanie wybrać z przypiętych obrazków te przedmioty, które Franklin zabrał ze sobą na wycieczkę łódką i przepiąć je na stronę Franklina.
Np: łódkę, wiosła, plecak, namiot.
- proponuję ilustracje, które pozostaną dobrać tak tematycznie, aby dzieci mogły na ich podstawie przewidzieć w jakie inne miejsce można je zabrać (np. na wycieczkę w góry)
Zabawa ruchowa.
Nauczyciel odtwarza płytę z muzyką. Dzieci naśladują ruchy nauczyciela, który udaje, że nienie kanu.
* idą pod drzewami - trzeba się schylić
* idą przez trawy i kamienie - trzeba wysoko podnosić nogi
* płynie strumyk - trzeba go przeskoczyć
* dochodzą do rzeki, kładą kanu na wodzie, wsiadają do niego i wiosłują. Każdy „dopływa” do swojego krzesełka.
Zabawa plastyczna.
pokaz sposobu wykonania pracy i podanie instrukcji odbywa się nie przy stolikach, ale na dywanie
Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela kartkę z konturami kanu i wiosła.
Na każdym stoliku jest przygotowany klej i kolorowe wydzieranki. Dzieci mają
za zadanie wykleić łódkę oraz wiosła wydzierankami.