SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 11.05.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Spotkanie z baśnią i teatrem
Temat dnia: Wyruszamy na wyprawę do lasu wraz z trzema Małgorzatkami
Cele operacyjne: dziecko:
- rozwija swoje słownictwo za pomocą pracy z ilustracją,
- wciela się w rolę wędrownika,
- uczestniczy w inscenizacji opowiadania z użyciem sylwet i obrazków,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące inscenizacji,
- czerpie radość z zabaw ruchowych,
- prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe,
- porównuje liczebności zbiorów stosując określenia: mniej, więcej, tyle samo.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, drama, aktywność ruchowa, słuchanie, odpowiedzi na pytania, przeliczanie, porównywanie zbiorów, reagowanie na sygnały dźwiękowe.
- oparte na aktywności nauczyciela: umowa, instruktaż, pokaz, prowadzenie zabaw ruchowych i muzycznych, śpiew, drama, zadawanie pytań, rozmowa, gra na bębenku, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: ilustracja wiosennego lasu, gazety, melodia „Tańca pastuszków”
P. Czajkowskiego, utwór H. Bechlerowej „Trzy Małgorzatki”, sylwety bohaterów utworu, ilustracje roślin i zwierząt, piosenka „Bal w lesie”, obrazek lasu ze zwierzętami w określonej liczbie, bębenek, Karta pracy A nr 28 (4-latki), karta pracy „Dziewczynka w lesie” (3-latki).
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Popatrz w prawo, popatrz w lewo i uśmiechnij się. Do wspólnej zabawy zapraszamy cię.
2. Oglądanie ilustracji późnowiosennego lasu
Omówienie wyglądu lasu:
- Czy podoba wam się las o tej porze roku?
- Jakie zwierzęta widzimy na obrazku?
- A może znacie widoczne tam rośliny?
3. Zabawa ruchowa z gazetami „Wiosenna wyprawa do lasu”
Przy dźwiękach „Tańca pastuszków” Piotra Czajkowskiego dzieci wykonują nast. czynności:
- gazeta jest złożona i pełni rolę lusterka, w którym przeglądamy się przed wyruszeniem na spacer,
- gazeta zmienia się w czapkę, składamy ją na pół, dziecko trzyma ją w obu rękach nad głową; maszeruje, podskakując z nogi na nogę,
- gazeta zmienia się w lornetkę, dzieci leżą na brzuszkach i obserwują przyrodę przez zwiniętą w rulon gazetę,
- gazeta jest „wachlarzem”, dzieci wachlują się raz prawą, raz lewą ręką trzymając w niej gazetę,
- zrywa się wiatr - gazeta szeleści, dzieci pocierają o siebie strony gazety, powiewają nimi
w powietrzu
- pada deszczyk - stukają palcem o gazetę, słychać odgłosy burzy - uderzają pięścią w gazetę,
- uciekamy przed deszczem - dzieci zakładają nad głową i zarazem na plecach rozłożoną gazetę, trzymają ją w obu rękach za rogi,
- wychodzi słońce - idziemy spokojnie maszerując,
- zatrzymujemy się na leśnej polance i rozkładamy „kocyk”- gazetę,
- dzieci odpoczywają po spacerze.
4. Słuchanie opowieści H. Bechlerowej „Trzy Małgorzatki” inscenizowanej sylwetami bohaterów oraz prezentacją odpowiednich obrazków zwierząt i roślin.
Rozmowa na temat opowieści:
- Ile Małgorzatek szło do lasu?
- Co chciała zbierać każda z dziewczynek?
- Czy udało im się uzbierać roślinki? Co takiego robiły w lesie?
- Kto pomógł odnaleźć się dziewczynkom?
- Czy dzieci mogą chodzić same do lasu?
5. Zabawa ruchowa do piosenki „Bal w lesie” (wg „Śpiewające brzdące” wyd. II, cz. 1)
Dzielimy dzieci na trzy grupy: kukułki, dzięcioły i skowronki. Każda grupa siada
w wyznaczonym miejscu tak, by środek sali pozostał wolny.
Ref: Dziś w lesie ptaszki miały bal, - wszyscy śpiewają i klaszczą
Wesoło było tam.
A wilczek gdzieś przy krzaczku siadł,
Na trąbce wszystkim grał.
1. Ku-ku, ku-ku kukułka kukała. - grupa wybiega na środek, „fruwa”,
Ku-ku, ku-ku pięknie tańcowała x2 naśladuje kukanie
2. Puk, puk, puk, puk dzięcioł w drzewo stukał. - „fruwają” dzięcioły, stukają dziobem
Puk, puk, puk, puk, zwinnie nogą stukał x2
3. Tir-li, tir-li, tak skowronek śpiewał - skowronki „fruwają”, kiwają głowami
Tir-li, tir-li, główką zwinnie kiwał x2
Grupy zmieniają się miejscami podczas wstępu instrumentalnego przed każdą zwrotką.
6. Ćwiczenie matematyczne „W lesie”
Dzieci liczą na dużym obrazku: ptaki (4), wiewiórki (3), jeże (2). Określają, których zwierząt jest najwięcej, a których najmniej. O ile jest więcej wiewiórek niż jeży? O ile mniej jest jeży niż wiewiórek?
7. Ćwiczenie słuchowe „Stukanie dzięcioła”
Nauczyciel uderza w bębenek, a dzieci klaszczą tyle razy, ile dźwięków bębenka usłyszały.
8. Rozwiązywanie kart pracy
4-latki: Karta pracy A nr 28 - oglądanie ilustracji lasu, zaczerpniętej z bajki
o „Czerwonym Kapturku”. Wskazywanie postaci, która jako pierwsza dojdzie do domku babci i tej, która dojdzie ostatnia. Uzasadnianie swojego wyboru. Porównanie tej sytuacji z baśnią. Zaznaczenie drogi Czerwonego Kapturka, leśniczego i wilka. Pokolorowanie ilustracji.
3-latki: Karta pracy „Dziewczynka w lesie” - dopasowywanie do obrazka umieszczonych poniżej jego fragmentów. Kolorowanie ilustracji dziewczynki zbierającej jeżyny.